Na tien -weken vergaderd te hebben, is in den Oranje-Vrystaat de Volksraad uit eengegaan. Van krachtige oppositie tegen eene her kiezing van den heer Reitz tot president verneemt men thans veel minder dan vóór eenige maanden. Gemengd Nieuw». Uit Haarlem schryft men: Za- terdag herdenkt de vrij willigersspuit, kortweg genaamd „spuit No. 10", haar vyf en-twintig jarig bestaan. Den 19den Augustus 1868 op gericht, heeft zij in die 25 jaren vele onver golden diensten aan de ingezetenen van Haar lem bewezen. Alleen vrijwilligers maken de bemanning van spuit 10 uit en is, in de laatste jaren sedeit de invoering van de telephoon, de politie met haren slangenwagen gewoonlijk eerder ter plaatse, omdat zij dadelijk wordt gealarmeerd en slechts de kapitein van de 10 is aangesloten, het is een feit, dat de jongelui van spuit 10, alleen afkomstig uit den goeden burgerstand, de politie dikwijls nauw op de hielen zitten, ja by den laatsten brand in de Leidschestraat nog vóór haar water gaven. Herhaaldelijk is dan ook de Tien in de brandrapporten van de laatste 25 jaar met lof vermeld. Om de twee jaar pleegt de Ge meenteraad den vrijwilligers, thans 40 in getal, eene gratificatie te verleenen, welke zij be steden tot een onderling diner. Zaterdag zal van den toren der Groote Kerk dan ook de driekleur waaien, hoewel spuit 10 eerst "Woensdag haar jubiló viert. -Op dien dag zal na eene feestelijke bijeenkomst op den Doelen een rijtoer worden gemaakt naar Velzerend, gevolgd door een diner op „Duinlust." Aan het „Utr. D b 1." wordt go- schreven Wie zou in onze dagen nog in verzet willen komen tegen het toenemend gebruik van het rijwiel? Als voertuig voor versneld verkeer, als middel tot ontspanning en lichaamsbeweging, als tegenwicht voor het kantoor- en kamer leven, bewijst het aan duizenden en duizenden zóó onbetwistbare diensten, verschaft het zóó eindeloos veel genot en heeft het zóó met vlag en wimpel het burgerrecht veroverd, dat geen ernstig man er meer aan denken zal, maatregelen te beramen om het gebruik te beperken. Toch valt het niet te loochenen, dat liet rijwiel op onze wegen voor voetgangers een voortdurend gevaar oplevert. Dit gevaar ligt intusschen minder in zijne buitengewone snelheid dan wel in het feit, dat het rüwiel niet, evenals elk ander voer tuig, reeds van verre zichzelf door een be paald en onafgebroken geluid aankondigt, maar do aankondiging afhankelijk is van de wille keur van den berijder van het wiel, die niet altijd op het juiste oogenblik, soms zelfs in het geheel niet, het waarschuwingssein doet hooren, dat hy te zijner beschikking heaft. Het komt meermalen voor (schrijver dezes ondervond het herhaaldelijk), dat een wielrijder, zonder waarschuwend sein, een voetganger zóó dicht voorbijsnelt, dat de minste zy waart- sche beweging van voetganger of rilwiol een ongeluk zou kunnen teweegbrengen. Het verdient daarom aller aandacht, een middel op te sporen, dat, zonder den wiel rijder in zijne eenmaal verkregen rechten te bekorten, het gevaar voor den voetganger, zoo al niet geheel wegneemt, dan toch tot een minimum terugbrengt, althans het gelijk stelt met dat, aan ieder ander voertuig ver bonden. Onzes inziens behoeft men voor dat middel niet ver te zoeken, veel minder iets nieuws in het leven te roepen. Het ligt voor de hand: Als des winters onze wegen met sneeuw z\jn bedekt en dientengevolge de nadering van voertuigen nagenoeg onhoorbaar is, dan wordt paarden eene rinkelbel omgehangen, die zich bij eiken stap van het paard doet hooren en zyne komst reeds van verre aankondigt. Dat middel bestaat sedert onheuglijke tijden, on voor zoover ons bekend, heeft het altyd uitnemend voldaan en nimmer reden tot aan stoot gegeven. Welnu, datzelfde middel ongeveer, hetwelk door een oenvoudig toestel aan den binnen kant van het wiel gemakkelijk is te 'oevesti gen, zouden wy op de rijwielen wensehente j zien toegepast, zoodat een bepaald en onaf gebroken sein, dat krachtig en welluidend kan wezen, don voetganger steeds wanrechuwr, ais er een wielrijder in aantocht is. Wy meonen, dat hiermede het gevaar der rijwielen voor voetgangers nagenoeg geheel zal zijn opgeheven, en veroorlooven ons daarom dit middel zoowel aan onze wielrijdersbonden als aan het betrokken gezag ter ernstige over weging aan te bevelen. J. W. R G. Naar het „Hbl." meldt, is in den toestand van den brigadier Ottenhoff, die Woensdagavond op de Hoogesluis te Amster dam ernstig werd gewond en wiens opneming m het Gasthuis noodig was, in de laatste 24 uren merkbare verbetering gekomen. S. J. De Q.gewezen ingenieur io Utrecht, beklaagd van beleediging vanzyn •/oon in brieven, aan anderen toegezonden, is ""itslagen van rechtsvervolging. Te Berg-Ambacht weigert de Raad oh gemeente-rekening over 1892 goed te keuren nzil er een post worde uitgelicht voor kosten, uotaald aan een logementhouder voor logies, verstrekt aan rijkspolitie ter assistentie verzocht Ui de laatste plaats gehad hebbende kermis, toen zich ongeregeldheden begonnen te ver- toonen. De Raad is van meening, dat de genomen maatregelen niet noodig waren. En al moge de Raad hier een terrein betre den, waarop alleen de burgemeester tehuis behoort, toch is aan 's Raads weigering, om de kosten in de gemeente rekening te verant woorden, voorloopig niets te doen. Evenmin beeft de ingeroepen tusschenkomst van Ge deputeerde Staten tot resultaten geleid. De stoomketels van de Ameri- kaansche stoomboot Annie Fulton" zyn naby Washington gesprongen. Van de reizigers werden 7 gedood, de overige opvarenden zyn ernstig gewond. Op de Shannon is eene pleizier boot plotseling gezonken. De oorzaak van het ongeluk kent men niet. Van de opvarenden kwamen 17 om het leven. Het plan voor eene Zwitserse he handelshaven aan de Hiddellandsche Zee wordt vooral in het kanton Tessino druk besproken. De „Bote der Urschweiz" schetst reeds het groote international verkeer te water van Venetië door de Po en de Tessino naar Locarno aan het Lago Maggiore. Die verbindingtusschen de Middellandsche Zee en den grooten Alper- spoorweg zou van groote betoekenis z(jn voor het vervoer, o. a. van Russisch graan en petroleum. Een merkwaardig gevolg van do depreciatie van het zilver ziet men volgens „Dalziel", in Rusland: de papierenroebel is meer waard dan de zilveren. Twee studenten uit Bonn heb ben deze -veek geduëlleerd, met het nood lottig gevolg dat één hunner aan een sabelhouw over het hoofd bezweken is. De oorzaak van het duel wordt niet op gegeven. Leeringen wekken, voorbeelden strekken. De waarheid van dit spreek woord bleek dezer dagen in een voorval te Corroy le Chateau, in do omstreken van Luik. Een werkman had, naar de barbaarscho gewoonte in de Waalsche streken, zyn vinkje geblind, opdat het beter zoude zingen. Te dien einde wordt een gloeiend yzer langs de oogen van 't vogeltje gestreken, en dit had plaats in het byzyn der kinderen. Den volgenden dag had men een jongetje van vyf jaar een zjjner jongere zusjes toever trouwd, dat zich in de wieg niet kon schikken en zoo hard mogelyk begon te schreouwen. Een helsch plan rijpte ondertusschen in het brein van den knaap, spoedig maakte hy eene breinaald gloeiend en begon het wichtje daarmede langs de oogen te strijken. Ge lukkig nog vóór er een ongeluk geschied was, kwam de moedor toegeloopen en redde hare lieveling, hetwelk reeds de wenkbrou- wen verschroeid en eenige brandwonden be komen had. Ondervraagd zijnde, verklaarde de knaap dat hij zijn zusje beter wilde doen zingen, gelijk vader deed met de vinkjes! Het voorbeeld van vele Ameri- kaansche staten om belangrijke gebeurtenissen door de uitgave van jubilee-postzegels te herdenken zal in Portugal nagevolgd worden. Ter gelegenheid van den 500-jarigen gedenk dag der geboorte van prins Hendrik don Zeevaarder (geb. den 4den Maart 1394) zal op dien datum van het volgend jaar oene ge heel nieuwe serie postzegels het licht zien. Patti gaat eene nieuwe reis door Amerika maken, waar zi) in 40 concerten zal optreden. Zü zal hiervoor 200,000 dollars ontvangen. Men zegt dat, evenals bij eene vorige tournee van deze artiste het geval was, voor minder bemiddelde liefhebbers entiëe- bilj»tten zullen uitgegeven worden van 5 dollars, samengesteld uit 10 coupons, die lederen houder recht geven om gedurende 20 minuten het concert by te wonen. In het dorp Creuszen, by Bayreuth, zyn deze week 50 woonhuizen in de asch gelegd. De brand kwam aan door het spelen van een kind mot lucifers. Een kapitein der brandweer is van onder de puinhoopen dood te voorschijn gehaaldeen tweede man der brand weer is zóó zwaar gekwetst, dat men aan zijn leven wanhoopteen derde wordt vermist. Twee vrouwen en een kind waren in den kolder van hun huis gevlucht en even daarna stortte het huis ineen, waardoor hun de uitgang ver- .-perd was. Gelukkig hoorde men bij het begin van het opruimen hunne noodkreten, zoodat zij nog bijtijds gered konden worden. In „La Nature" wordt de aandacht' gevestigd op eene curieuze toepassing der photographie, door den Amerikaan Shaw te Atlantic City gevonden. Hy plaatste een per soon midden tusschen twee spiegels die een hoek van 45 graden vormden; op de plaat krygt men dan in de eerste plaats het beeld van den persoon en profil, maar voorts vier spiegelbeeldenzelfs het achterhoofd. Daar de beelden op de plaats in eene ry staan als op een tochtscherm, bemerkt men niet dade lijk, hoe de 5 poses verkregen zijn. De industrie zal zich ongetwijfeld van deze vornuftige vin ding meester maken, ofschoon kaalhoofdigen bijv. deze methode maar half aangenaam kunnen vinden. Bi) de jongste aardbevingen in Italië zyn zeer vele huizen ingestorteen nog grooter aantal wordt met hetzelfde lot be dreigd. Drie personen kwamen om het leven vele anderen werden zwaar gewondv De inwoners der geteisterde steden kampeeren in het veld. De hevige stormen op de Oost zee hebben weder eenige menschenlevens geëischt: 21 visschers uit verschillende plaat sen vonden den dood in de golven. Eene boot met 5 man wordt nog vermist. Eene schoone Andalusische, de vrouw van een stierenfokker in den omtrek van Sevilla, heeft onlangs hare eer gewroken op eene wyze, welke aan de drama's van C'alderon herinnert. Zij werd niet alleen bewonderd om hare schoonheid, maar algemeen geacht als eene brave vrouw, trouw aan haren man, van wien zij innig veel hield. Een Don Juan van het dorp, die zich beroemde, oat nog nooit eene vrouw hem had weerstaan, was hartstoch telijk verliefd op haar geworden en toen zy niet naai* hera wilde luisteren, werd de afge wezen minnaar haar vyand. Hy belasterde haren goeden naam en vertelde overal, dat zy toch eindelijk had toegegeven en zjjne beminde was geworden. De gekrenkte vrouw besloot toen, zonder iemand te raadplegen, zich te wreken en den lasteraar voorgoed tot zwijgen te brengen. Zondag II. ging zij, toen de mis was afge- loopen, fraai gekleed naar het kerkplein, het hoofd fier opgericht en toen de lasteraar naar haar toekwam, stiet zy hem een dolk, dien zij onder haren zijden doek had verborgen, in het hart. „Dat zal u leeren, vrouwen in hare eer te willen aanranden!" riep zy. Toen bleef zy, met gekruiste armen, bil den dooden lasteraar staan wachten, tot de gendarmen haar in hech tenis namen. Van alle kanten wordt in de Spaanscbe bla den instemming betuigd met de vrouw, die aldus de eer van haren naam heeft gewroken. Zeer waarschijnlijk dan ook, dat de gezwo renen haar zullen vrijspreken. In Duitschland is van regee- ringswege gewaarschuwd tegen de lompen- verzamelaarsals gevaarlijk voor het overbren gen van verschillende besmettelijke ziekten, terwijl aan de politie is gelast te voorkomen, dat door deze personen eet- en snoepwaren of speelgoed als ruil of koopprijs worden gegeven. Een kanonnier van het 2de garde-veldartillerie-regiment te Berlijn, dio zijn paard voor „varken" had uitgescholden, werd door zyn ritmeester daarvoor gestraft met 3 uren straf-exerceeren. Te Rome heeft eene Russische prinses, 40 jaar oud, zich uit het raam van eene derde verdieping gestort. Zy bleef onmiddellijk dood. De prinses was een morphinomaan. Nadere berichten uit Hankow, China, bevestigen het bericht van hot ver moorden van twee Zweedscho zendelingen. De I zendelingen worden door het volk gcateoriigd, toen eenige tot bet Christendom bekeerde Chinoezen we'gerden aan een godsdienstig* fee3t van hunne Jandgenooten deel te nemen. Do Schafberg, in het Salzkam- mergut, bekend om het prachtige gezicht op 10 meren, kan nu ook met den spoortrein be stegen worden. De vorige week werd de lyn voor het publiek opengesteldze begint by bet dorp Wolfgang en gaat tot den top van den berg, eone hoogte van 5138 voet. De aanleg van den spoorweg leverde groote bezwaren op, eene tunnel van 300 voet moest in de harde rots geboord, een groot aantal steenen bruggen moesten gebouwd worden. De Schafberg- tandradspoorweg bereikt het hoogste punt, waarnaar in Oostenryk een spoorweg gaat. T1VKEDE K^ilEK. Kiesrecht-amendementen. De heer Van der Feltz heeft nader zyn amendement schriftelijk toegelicht. In art. 4 ligt, naar hy meent, een, zoo al niet het hoofdbezwaar tegen het ingediende wetsvoorstel. De vaststelling door juiste omschryving van het door de Grondwet gewilde ken- teeken van maatschappelyken welstand levert de groote moeilykheid. De Regeering zoekt die omschryving alleen in het feit, dat men voorziet in eigen onderhoud en dat van het huisgezin; zy noemt dat de kern van hare voordracht en wenscht daarvan niet af te gaan. Dit mag worden toegegeven. In het aangeven van het naar buiten blykend kenmerk schiet echter de Regeering, naar veler meening en ook naar die van den voorsteller, te kort. Zij stelt slechts twee voorwaarden, en als die vervuld zyn, houdt alle redeneering op. Beide aanduidingen schijnen echter den voorsteller toe, te moeten bestreden worden, maar evenzeer noodig te hebben met andere te worden aangevuld; deze geett hij onder de letters c, d, e en f van zyn amendement. Letter c zal voorkomen dat niet het in woonwagens of woonschepen rondreizende deel der bevolking, dat wel in bevolkings registers kan zyn ingeschreven en geene bedeeling behoeft te ontvangen, het kiesrecht verkryge. Dit deel dor bevolking mist in den regel dien wolstand, dien de Grondwet be doeld heeft. Letter d sluit hen uit, die wegens wan betaling of om andere redenen telkens van woning binnen dezelfde gemeente veranderen, en ook daardoor biyk gaven van gemis aan welstand. Letter e wil slechts uitsluiten hen, die tot opzending naar eene der Ryks-werkinrich- tingen veroordeeld zyn. Bedelarij zoowel als dronkenschap zyn daaronder begrepen; het enkele feit van misschien eenmaal en als het ware by ongeluk beschonken geweest te zyn of gebedeld te hebben en daarvoor veroordeeld te zyn tot enkele boete of hech tenis, moet, naar de voorsteller meent, het kiesrecht niet doen verliezen. Letter f eindelyk weert hen, die in gebreke zyn de door hen verschuldigde Ryksbelas- ting te betalen. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel „du Rh in": Dr. M. Merkes, Mr. De Jongh on gezin 3 pers., de heer Wirtz, Mevr. wed. Doste en 2 dochters, P. Nienhais, heer en mevr. öcheffer. „Groot Bad-hotel" S. Jensen, J. P. Doconie, J. Robertson Miller, J. J. v. Waning, Mej. M. Roest van Limburg, W. H. Kirbergon en echtgen., Friülein M. Seyd. Hotel „Pension": M. Kaiser. Villa „Kruyt": Ella Prülss, Kiitho Prolls, Fritz I óhtliDgk. Hotel „do Zwaan": C. H. E. Breyer. 190 Julius Damman. C 84: Mario Splinter. C lit»: C. B. v. d. Wal on gez. 3 pers., J. P. H. Straatmeytr. C 127: fimilio Troesaolct 3 pers. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de WEEK van 6—12 Augustus. Datura. Dit bweokent: Waaneer men 5 oubio feet 1.6 liters por nur van zulk gas verbrandt in eeu So ^g'a Londou-Argand-Staudard bum&r No. 1, met 24 fr Atjes, wordt» '/ii lic>- verkregen, dat in eterkte ge'ik t m'10.s 10.0, '<nz. r}tsr,daardkaaraen, wp*rv«.t -Ure 20 eixin*^ -f <ravutfthfl byermr oen o— vortraxuJt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11