- Blijkens (jfch by den minis! er van bnitenl. zaken ontvangen bericht van den tydeiyken zaakgelastigde van Italië, is hot te Rome te houden Xle internationaal congres van ge neeskunde uitgesteld tot April 1894. Sts.-Ct - Be heer H. J. J. Hepp, te Batavia, is sedert 13 Juli 11. als directeur-secretaris der Javasche Bank opgetreden. - Naar de „Midd, Ct." verneemt, is thans de zekerheid verkregen, dat de haven by de nieuwe bedijking te Biervliet geheel voor rekening van het Ryk zal worden gemaakt. - Het stoomschip „Antenor", van Java en Singapore naar Amsterdam, passeerde 17 Aug. Suez; de Jason", van Batavia via Singapore naar Amsterdam, is 17 Augustus Gibraltar gepasseerd; de „Menelaus", van Java naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. naar Penang; de „Schiedam" vertrok 16 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Spaarn- dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 17 Aug. Lizard; de „Edam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 17 Aug. Dover; de „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 16 Aug. van Zanzibar; de „Gedé", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 17 Aug. van Marseille; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Aug. van Port-Said. - By koninkiyk besluit, ingaande 1 Oct., is aan J. G. R. Van Haersolte, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van ingenieur verificateur van het kadaster, standplaats Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen, en zyn benoemd tot ingenieur- verificateur van het kadaster J. T. Hessels en J. J. De Koningh, thans landmeter van de lste kl. van het kadaster, ter standplaats resp. te Leiden en Amersfoort. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te: Loenen, H. T. Spoor; Eist, J. Maassen; Schagen, F. De Lange; Hardegaryp, "VV. Ovorbosch; Bolsward, J. Repelius, allen thans ontvanger der registratie en domeinen, respectieveiyk te Druten, Harderwyk, Gennep, Grave en Hoogeveen. Benoemd by het wapen der infanterie by het lste reg., tot lsten luit., de 2de luit. J. D. Haartsen, van het corps. Voor het tydvak van 1 Sept. 1893 tot 1 April 1894, benoemd tot onderwyzer aan de Ryk6kweekschool voor ondorwyzers te 's Her logenbosch dr. J. Schüngel aldaar. De heeren P. A. Boorsma en D. J. K. Wetselaar benoemd en aangesteld tot apotheker 2de kl. by het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indiö. De tyd van duur der detacheering by het wapen der infanterie van het leger in Ned.- Indió van den lsten luit. H. A. Zugers, van het lste reg. infanterie, aanvankelyk by kon. besluit van 9 Nov. vastgesteld op 5 jaren, met 6 maanden verlengd en alzoo nader be paald op 6 jaren en 6 maanden. Gemengd Nieuv Men meldt ons heden uit Zoe-' terwoude: Toen gisteravond om halfzeven J. Van der Krocht het Watertje alhier pas seerde, bemerkte hy dat aan de opper vlakte daarvan iets dreef, hetgeen hem spoedig bleek te zyn het kind van W. S. Eene vrouw en een meisje, die dezelfde ontdekking by hun pas8eeren aldaar moeiiyk niet kunnen hebben gedaan, staken geene hand ter redding uit noch deden eenig alarmgoluid hooren. Niet alzoo echter V. d. K., die zich gekleed in het wator begaf en weldra het kind kon overreiken aan de inmiddels toegesnelde moeder. De houten ophaalbrug over de Woudwatering, in de kom van het dorp Woubrugge, werd Woensdag-namiddag zóó danig aangevaren door de stoomboot „Bergen- op-Zoom-Amsterdam", dat de ééne helft der brug, aan de westzyde, geheel uit haar ver band gerukt en verwrongen werd, waardoor de passage met rytuigen gestremd is. Naar men verneemt, moet de aanvaring niet te vermijden zyn geweest, doordien de stoom boot „Bus", Rotterdam - Haarlem, komende van tegenovergestelde richting, na het pas- seeren der brug, geheel scheef voor den nabyzynden aanlegsteiger kwam te liggen waardoor eerstgemelde stoomer, om door de brug te ko»^en, achter de „Haarlemmer" heen moest, ei.1 zUn doel miste, met het omschreven schadeJU^ gevolg. De schade zou op f 1000 worden bei*ekond. Op last van der» burgemeester vail Jvoudekerk slaagde de veldwachter M. De Jongh 6i' jn, om zes gestolen eenden van een landbouwer ilii die gemeente op vte sporen en in beslag te nemen. Dezer dagen werd de vrouw van H. H., die met haar zoontje, te Nieuwe- Wetering onder Alkemade, aan het petroleum uitventen was, woonachtig zynde te Haarlem mermeer, plotseling door haren aldaar ver- toevenden echtgenoot, van wien zy gescheiden leeft, achternageloopen, by de keel gegrepen en achterovergeduwd, hetwelk een klein op loopje teweegbracht, vooral van vrouwen. Ongetwyfeld zal de politie deze zaak wel zoo danig weten aan te pakken, dat deze ruwe handelwyze eens flink gestraft wordt. Men meldt ons uit Katwyk aan den Ryn: Gisteravond te zes uren had te Katwyk aan den Ryn de jaariyksche beproeving de: brandspuiten plaats, welke in alle opzichten Hink voldeden. Waren er vroegere jaren een 160 personen aan de brandspuit, nu is daar eene wyziging in gebracht en het getal tot 40 personen ingekrompen, die, wanneer ze werkzaam zyn, flink bezoldigd worden, het geen een goed denkbeeld is van het geacht gemeentebestuur, dat zeer goed begrypt dat een arbeider zyn loon waard is. Donderdag-middag is te Haar lemmermeer afgebrand de boerderij van mevr. de wed. Dyserinck, bewoner D. Yan Wieringen, te Abenes R 10/170. Drie graanbergen zyn m de verbrand. De inboedel werd gedeelteiyk gered. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. De brand is begonnen te drie uren, nadat man en vrouw op reis waren naar familie. Een buitengewoon talryk publiek vulde gisteren de rechtszaal van het Kanton gerecht te 's-Gravenhage by de behandeling van de zaak tegen G. S., 44 jaren, volgens opgave arbeider te Voorburg, beklaagd van op Zondag 2 Juli 11. in den namiddag, toen hy in den Trekvliet met een vaarboom eene groentenschuit voortboomde en moet gezien hebben, dat aldaar onder de Spoorwegbrug de twee knapen Van V. uit eene roeiboot waren geraakt en in onmiddeliyk levensgevaar verkeerden, ten gevolge waarvan zy verdronken zyn, geen hulp tot redding verleend te hebben, hoewel hy die hulp had kunnen verschaffen zonder gevaar voor zichzelven of anderen redelykerwyze te kunnen duchten. Er werden tien getuigen gehoord, die meest allen zeer bezwarende verklaringen aflegden. Beklaagde zou zyn vaartuig „geboomd" hebben aan de zyde, waar het roeibootje zich bevond, en daar voorbfigevaren zyn toen de gebr. Van V. in gevaar verkeerden. Het bootje zou gekanteld zyn, doordat het werd afgeduwd van bekl.'s groentenschuit. Enkele getuigen hadden hulpgeschreeuw gehoord. Bekl. bewoerdo niets gehoord of gezien te hebben dan nadat hy de plek van het onheil was voorbygevaren en aan het havenkantoor was gekomen om havengeld te betalen. Toen was hy teruggevaren om te helpen, en, daar later met behulp van meerdere bootjes pogin gen tot redding werden aangewend, had bekl. met zyne betrekkelyk groote schuit ruimte gemaakt. Vele getuigen verklaarden evenwel dat bekl., toen hy de eerste maal voorbyvoer, hulpgeschreeuw heeft moeten hooren; dat by is uitgenoodigd en daarna aangezet om terug te varen en hulp te verleenen, doch dat hy dit geweigerd heeft, zeggende geen tyd te hebben, omdat hy naar de markt moest. Bekl hield vol eerst op het gevaar attent gemaakt te zyn toen hy van het haven kantoor terugkwam. Tot den havenmeester zou bekl. gezegd hebben: „ik wil niet helpen" en anderen, die hem tot het verleenen van hulp aanspoor den, zou hy toegevoegd hebben: „v....k! doe jy het zelf." De ambtenaar van het Openb. Min. meende dat het feit, waarvoor bekl. terechtstond, hoewel eene overtreding zynde, toch voor een misdryf niet behoefde onder te doen. Het overtuigend bewys voor bekl.'s schuld was z. i. door het getuigenverhoor voldoende geleverd. Ook het wettig bewys achtte Z.E.A. aanwezig. Met het oog op het ernstige van het feit en de z. i. onverschillige houding van beklaagde vorderde de ambtenaar, gelyk wy reeds meldden, drie maanden hechtenis, de maximum-straf, in het onderhavige geval bedreigd. Door het badpersoneel aan het Scheveningsche strand is op heeterdaad betrapt een 17-jarige knaap, die uit eene kleine bad koets eene portemonnaie had gestolen met een inhoud van f 4. Daar den vorigen dag reeds een dergelijk geval was voorgekomen, was het personeel op zyn qui-vive, tengevolge waarvan de jongen gfcfcren werd ge-snapt, Hij zette het op een '/<TOBP iConjkM* jmvwxxzrr-izop-y miKvrm loopen, maar werd achterhaald en in arrest geDomen. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Jan en Christiaan De Vries, de beide flesschentrekkers, die de vorige week terechtstonden, en veroor deelde den eerste, wegens oplichting zeven maal gepleegd, tot 1 jaar en 6 maanden; den tweede, wegens oplichting zesmaal ge pleegd, tot 1 jaar en 3 maanden gevange- genisstraf. Het viertal Amsterdammers, dat te Utrecht terechtstond wegens diefstal van gouden en zilveren horloges ten nadeele van den horlogemaker Van Es aldaar, U ueden door die rechtbank veroordeeld: de b oeiste bekl. ieder tot gevangenis van 3 jaren, de 4de tot gevangenis van 3 jaren en b maanden, (onder aftrek der preventieve hechtenis. Het spook in het Korte Roosen daal, te Utrecht, schynt er van door en tegelyk daarmee is na de verhitte verbeelding van velen het gezond verstand teruggekeerd. Gisteren althans is er den ganschen avond en nacht van geen spook iets gezien of gehoord. En de politie, die weer in sterke macht aanwezig was, zorgde er voor, dat ook het spooklawaai in de buurt tot bedaren kwam. Elk, die de straat passeerde, werd verzocht door te loopen. Stilstaan was ver boden. Voor de buren, wien het rumoer braaf begon te vervelen, was het eene verademing, toen de avond kalm voorbyging. De kinderen waren allen weer in het Be- stedelingenhuis opgenomen. Ook de twee kinderen, die door de akelige spookvisioenen geplaagd waren en den vorigen avond ten behoeve van een geneeskundig onderzoek in het Gebouw op het Begynenhof waren ge herbergd, werden weer thuisgebracht. Zy werden nog eens door dr. Winkler onder vraagd. Nadat het zaakje in handen van den dokter is gesteld, schynt alles tot kalmte te zyn weergekeerd. Wie gisteravond naar het Korte Roosendaal toog, werd daar door op de stoep zittende buren hartelyk uitgelachen. „Kyk! daar zit ie, meneer 1" (ie was het spook) riepen de dames en wezen naar een schoorsteen op het dak van het kinderbeste- delingenhuis. „Nou goed kyken, want zoo zie j' em en zoo zie j' em niet. Kyk,kyk, kyk!" En het regende plotseling allerlei soort van onvoegzame projectielen en water was daar ook by Enjo Van der Laan heeft vol mondig en zonder eenige ontroering bokend, dat hy met een mes de 19-jarige Grietje IJzer, te Liete, heeft doodgestoken. Van der Laan is een oud-bekende der justitie; hy onder ging reeds ongeveer 10 jaren gevangenisstraf. Te Baarn brandde een arbeiders woning naby de gasfabriek af. De kinderen, die alleen thuis waren, konden met moeite gered worden. Niets was verzekerd. Te Deventer werden Woensdag- avond dooi de marechaussees gevankeiyk binnengebracht 16 huzaren, die allen tegelyk gedeserteerd waren van het 4de eskadron van het lste regiment, aldaar in garnizoen. Er ontbreken by genoemd eskadron nog enkele manschappen. Zy hielden zich onder Twelloo op, waar zy vry rumoerig huishielden. Te Leeuwarden viel een tim mermansknecht, die aan het dak van een logement aan de Lange Marktstraat iets had te herstellen, naar benoden. Hy bekwam eene schedelbreuk en was byna onmiddeliyk dood. Een boer te Arum, die weinig water in de slooten om zyne landeryen had, liet daarin zoogenaamd „buitenwater" loopen. Al het vee, dat van dit water dronk, werd ongesteld; eene koe is reeds bezweken. Een waarschuwend voorbeeld voor andere vee houders om toch vooral voorzichtig te zyn met het drinkwater voor het vee. Een nieuw tydperk van hitte over geheel Europa schynt weder aangebroken. Te Londen rees de thermometer Dinsdag tot 87 gr. F. in de schaduw. In 1884 be reikte de thermometer te Londen 92, in 1881 94 gr. Een dierenvriend geeft in de „Daily Graphic" eene deerniswekkende schets van den ysbeer in den dierentuin. Het arme dier lydt vreese- lyk en de onderdompelingen in zyn lauw bad helpen blykbaar niets. Het water in het Kanaal langs de Engel- sche kust tusschen Deal en Ramsgate is 67° F., het diepste water ler hoogte van Dover is 65° F., de hoogste warmtegraad, welke sinds een kwart eeuw voorgekomen is. Men neemt warme golfbaden in de open lucht. Te Parys is bet zoo heet dat vele zelf moorden alleen geweten worden aan den invloed der temperatuur op de gevoelige hersens van vele Paryzenaars. Ook in geheel Spanje is de hitte buitenge woon te Madrid wees de thermometer eergiste ren 112° F. in de schaduw. Ten gevolge daar van is er ook groot gebrek aan water. De Taag is beneden Toledo doorwaadbaar, en in de Ebro is geen water genoeg om de mclens te dry ven. In Aragon vreest men voor groote sterfte onder het vee, als er niet spoedig regen komt. Aan Ryn en Moezel zegt men dat de wyn- oogst van 1893 de allerbeste zal zyn van ieze eeuw, zoowel wat hoedanigheid als hoe veelheid betreft. By Trier zyn door de zon en djoogte geheele lindenlanen bladerloos, terwyl een groot aantal linden in geheel nieuw frisch groen blad ,pryken alsof het voorjaar is. Eene tweede jeugd. Ten gevolge van het buitengewoon gun stige weder wordt in den Elzas reeds nu jonge wyn vertapt. Uit Monlucon, in het departement Allier, wordt bericht dat ten gevolge van de opnieuw zoo lang aanhoudende droogte alle yzerwerken. stilstaan, daar het onmogeiyk is de stoom machines van water te voorzien. In het na burige Commentry wordt reeds gedurende eene maand het drinkwater in dagelyksche rantsoenen uitgereikt. Te Berlyn waren gisteren geene nieuwe cholera-gevallen. Vele geneeskundige vereenigingen aldaar hebben zich tot het Pruisische ministerie gewend mot het verzoek, den verkoop van melk aan een streng toezicht te onderwerpen verder het vormen van veehoudersvereenigingen, die de producten uit verhitte melk bereiden, te bevorderen en op het platteland aan te bevelen. Van andere zyde wordt nog gemeld In de districten Radworna en Sniatyn zyn 24 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen., waarvan 13 met den dood eindigden. In Galicie zyn eergisteren 29 gevallen aan gegeven. De gemeenteraad van Triëst heeft de uit de besmette streken van Hongarye terug- keerende arbeiders 5 dagen onder toezicht geplaatst. In de Galicische districten Nadworna, Brzesko en Sniatyn kwamen een aantal nieuwe gevallen van cholera voor, waarvan verscheidene met doodelyken afloop. In het district Tossano zyn eenige ver dachte gevallen voorgekomen. Te Napels waren gisteren 10 gevallen van cholera, waarvan 6 met doodelyken afloop. Ook uit de provincie Campobasso wordt van verscheidene nieuwe gevallen melding gemaakt. Uit alle streken van Hongarye komen verschrikkelyke berichten over de verwoestingen, door de overstroomingen ver oorzaakt. In het district Saross zyn 12 dorpen geheel ondergeloopen en daardoor van alle verkeer afgesloten. In verschillende gehuchten zyn 25 menschen omgekomen; de troepen helpen by het zoeken naar de lyken. De materiêele schade is onberekenbaar. De Engelsche mynwerkers. Vooral in Wales blyft de toestand wat be treft de loonquaestie bedenkelyk. De mynwerkers zyn niet tevreden, dat zy den handel in de dokken van Cardiff byna geheel doen stilstaan. Nog steeds wordt hier en daar in eene myn de arbeid voortgezet; dat dulden zy niet. Eene menigte van 8000 of 4000 trok naar de mynen in het Ebbw-dal en dwong de werklieden in enkele putten de byi te laten rusten. By put No. 1 echter slaagde zy niet. De op zichter, die hen hoorde komen, trad hen te gemoet en deelde hun mede dat iedere arbeider der myn krachtig beschermd en iedere poging om de arbeiders te dwingen het werk te staken, met geweld onderdrukt zou worden. Een gehuil als van een troep wilde dieren volgde op deze woorden. Spoedig daarop ver liet de dagploeg de mynde werkstakers stortten zich op de arbeiders, de politie kwam tusschenbeide. Enkele stokslagen werden uitgedeeld, waarop de werkstakers zoo snel zij konden het hazenpad kozen, S gevangenen achterlatende. Uit vrees voor verdere onge regeldheden werden troepen gevraagd om de politie by te staan, aan welke aanvrage vol daan is200 soldaten zyn uit Plymouth naar het Ebbw-dal vertrokken. Te Eastmoor, eene voorstad van Wakefield, vernielden een 600 werkstakeis de huizen van 5 mynwerkers, die niet tot het verbond

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2