als bewijs voor eene storing zijner geestver mogens aangevoerd worden, komen neer op oenige familiariteiten, die 'e koetsier-dichter zich tegenover zyn „collega" Victor Hugo veroorloofde, en schijnen meer aan te duiden-, dat de in 't algemeen aan den Parijschen koetsier eigen gemoedelijke gemeenzaamheid ook bü Moore in ruime mate vertegenwoor digd is. Opmerkelijk is een bericht in de 'vOauloia"i dat Moore reeds vroeger eenmaal met dergelijke plannen rondgeloopen heeft, en wel in 1889, toen hij zich zeer dreigend over generaal Boulanger uitliet, ingeval deze naar de dictatuur mocht blijken te streven. Sinds eenigen t\jd liep het gerucht dat de gezondheid van president Carnot, die zich tegenwoordig te Fontainebloau bevindt, veel te wenschen zou overlaten. De Agence Havas" ontvangt nu var. daar oeno mededeeling. waarin dit gerucht wordt tegengesproken. Duitsclilaud. Bebel, Liebknocht en Singer, socialistische afgevaardigden in den Rijksdag, hebben ver klaard ten opzichte van eene bewering, welke op de jongste vergadering van anarchisten te Berlijn werd uitgesproken, dat het onwaar is, als zou Singer als voorzitter van het congres te Zfirich gewelddaden jegens de vertegen woordigers der anarchisten en „onafhankelijke socialisten" veroorzaakt hebben. H(j had alleen gelast, dat rustverstoorders zouden verwijderd worden. Onwaar was het ook, dat Bebel gezegd zou hebben dat ingeval van nood voor krachtige mannen gezorgd was en dat men de hulp der politie had ingeroepen. De behandeling, welke anarchisten moesten ervaren, was be treurenswaardig in het belang der zaak. Maar ze was ten volle verdiend. Uit Neuwied wordt gemeld dat de vorstin Von Wied b\j een bezoek aan de kerk, be geleid door de koningin van Rumenic, over een Iooper struikelde, viel en den arm brak. Verschillende bladen te Berlyn bevatten correspondenten uit Rusland, volgens welke de grondeigenaren in dat land toenemende ontevredenheid over den Russisch-Duitschen tarief oorlog betuigen. De voortbrengings- kosten voor het pud rogge bedragen in Rus sisch Polen 72 kopeken, de roggeprjjs is 75 koreken, hetgeen allen verkoop met winst verhindert. De Zuid Russische grondeigenaars verkeeren in geldverlegenheid, klagen over de prijsdaling en kunnen geene voorschotten krijgen. D9 keizer van Duitschland hield gister middag te Berlijn in tegenwoordigheid van de keizerin de gewone herfstparade over de gardes du corps, die, zooals altijd, een kranig figuur op het exercitie-veld maakten. Men zegt dat keizer Wilhelm niet heeft geantwoord op het telegram, waarin zijn zwager, do Grioksche kroonprins, hem kennis gaf van de geboorte van zijn tweeden zoon. De reden zou zijn, dat de keizer het nog altijd niet verkroppen kan, dat zijne zuster tot de Grieksche Kerk overging. Het jonge prinsje heeft den naam Alexander gekregen. België. De voorbereidende commissie voor do tweede zitting van het staathuishoudkundig congres heeft besloten, dat het congres in de tweede helft van 1894 te Antwerpen zou bijeenkomen. Het congres van de koninklijke vereeni- ging der oud-onderofficieren des legers heeft te Antwerpen plaats gehad. Zaterdag avond, nadat de afgevaardigden uit Holland, Frank rijk en der verschillende afdeelingen van den koninklijken Belgischen bond aan het ooster station waren afgehaald, had in het locaal der Van Eertbomstraat, „café des Trois Arcades" de ontvangst plaats. Daarbij sprak de heer Meer, voorzitter der Hollandsche afdeeling, in het Nederlandsch en dankte voor de hartelijke ontvangst. De Hollandsche bond is gesticht naar het voorbeeld van den Bel gischen en telt nu reeds 27 afdeelingen. De heer Couture stelde een heildronk in op de Koningin en de Koningin-Regentes van Hol land, op den president der Fransche republiek en op den koning der Belgen. Zondag-voor middag, na de voortzetting van het congres, had de optocht der maatschappijen door de stad plaats on het défilé voor het stadhuis. Te halftwaalf werden de leden van het con gres en de vreemde afgevaardigden door den burgemeester, de schepenen van den Nest en Gits, de Raadsleden van de Walle, van don Boogaart, ontvangen. Na deze ontvangst werd op de Groote Markt door de oud-onderoffi cieren, de „Bordes de l'Escaut" en de „Am- phion," Berchem, do „Hymne au Roi" uitge voerd, woorden van Antóine Clesse, muziek van Tillmann. Te 2 uren vereenigden zich een 300 tal oud-officieren en genoodigden aan een banket in 't Grand hotel. Intusschen was op de Groenplaats het militair concert begon nen, waar de dischgenooten zich heen bega ven. Hiermede waren do feestelijkheden van 12 en 13 Augustus afgeloopen. Maandag had een uitstapje op de Schelde, concort en bal plaats. Groot-BritanolS. Te Hereford had gisteren de verkiezing plaats voor hot Lagerhuis, ter vervanging van 'vet afgetreden radicale lid Grenfell. Gekozen werd de conservatieve eandidaat Cooke met 1504 stemmen; de Gladstoniaan sir Joseph Pully verkreeg 1460 stemmen. In het Lagerhuis zeide Gladstone, in antwoord op eene desbetreffende yraag in verband met de steenkolen-crisis, dat het niet in het algemeen belang zou zijn, een uitvoerrecht van steenkolen te heffen. Boven dien is het met Duitschland bestaande trac- iaat een beletsel om een dergelijken maatregel in te voeren. Ook werd aan de regeering gevraagd, wat de reden was van het bombardement van Vitou, in Oost Afrika. De onder-minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat hij er niet meer van wist dan de telegrammen in de bladen bevattener was nog geen officieel bericht ingekomen. Denemarken. Het conflict tusschen de Kamer en de regeering van Denemarken, dat na de goed keuring der begrooting van dit jaar bijgelegd scheen, is opnieuw uitgebroken. Zoolang dat conflict duurde, nam de regeering, als zij geld noodig had, het uit de schatkist, maar thans is deze leeg en het is nu de vraag, ho9 zij de uitgaven voor de vestingworken, welke tegon den wil der volksvertegenwoordiging werden ontworpen, zal dekken. Het gematigde deel der rechterzijde wil, dat de regeering zich zal tevreden stellen met het op do begrooiing uitgetrokken bedrag. Dit achten de militaristen onvoldoende en de minister van oorlog ver klaarde dat men voor geene offers mocht terugdeinzen om de militaire werken te vol tooien. Het land loopt gevaar, indien een Europeesche oorlog uitbreekt, daarin te worden verwikkeld en dan zou al te groote spaar zaamheid berouwen. De strjjd wordt in de Deensche bladen met groote heftigheid gevoerd en het schijnt dat eene scheuring in de rechterzijde, welke voor het ministerie-Estrup noodlottig kan worden, onvermijdelijk is. Rusland. De „Regeeringsbode" meldt dat de 3 percents goudleening van 1891, waarvan een deel in October 1891 in de Rijksbank gedeponeerd werd, sedert öf in Parijs verkocht is, öf aan Regee- rings of particuliere instellingen gesleten zijn, zoodat het R\jk geene obligation van deze leoning meer ter beschikking heeft. Het Staatsblad van gisteren maakt ook een keizerlijk bevel openbaar, waarbij bekend gemaakt wordt dat door de Bank baar zilver of oude zilveren munt wordt aangenomen tot aanmunten of in ruil voor nieuwe munt. De invoer van buitenlandsche zilveren munt is, met uitzondoring van de Chineesche jamben, in Rusland verboden. Aan den minister van financiën is overgelaten, den termijn van het in werking treden van deze bepaling vast te stellen. Argentinië. Bij het station La Plata heeft een hard nekkig gevecht plaats gehad tusschen de bondstroepen en de radicalen, waarbij drie personen gedood en veertig gewond werden. De troepen hebben in de stad La Plata alle openbare gebouwen bezet; de leden dervoor- loopige regeering, welke door de radicalen was aangesteld, hubben hun post verlaten. Te Buenos-Ayres was het gisternacht zeer onrustig. Een later bericht meldt dat de orde geheel is hersteld te La Plata. De voorloopige regeering is afgetreden. Het bondscongres heeft besloten, overal in de Argentijnscbe republiek den staat van beleg af te kondigen. Ook werd besloten dat de bondsregeering in de provinciën Santa-Fó en San Luis tusschenbeide zal komen. Zuid-Afrika. Lobengula, de koning der Matabeles, heeft nog een brief, ditmaal indreigenden toon gesteld, aan de Britsche Zuid Afrika-Maat- schappij gezonden. Hg eischt nadere ver klaringen voor den aanval op zjjne man schappen bjj fort Victoria; h\j erkent geen grens, en vorklaait voornemens te zijn eene andere strijdmacht te zenden om zijn vee uit Mashonaland te halen. TWBKD« KAMER. Zitting van heden Per Telegraaf). In behandeling was nog de credietaanvrage voor de invoering der scheepvaartregeling te Atjeh. Ook de heer Balhmann critiseorde ons optreden in Atjeh; drong aan op meerdere publiciteit der Atjeli-gebeurtenissen en open baarmaking der namen van alle gesneuvelden en besprak den toestand van hot kolenstation op Poeloe Way. De Minister van Koloniën verdedigde, in aanmerking genomen de terrein-moeilijkheden, het or'reien van onze troepen in Tamiarg, doch schort zjjn eindoordeel op lot na ontvangst van nadere ophelderingen, bepaaldelijk over het oprichten van vijandelijke bentingen. Onze A'jeh-politiek beoogt bescherming van handel cn schoep vaart en nakoming der plichten, die onze souvereiniteit over Aijeh voorschrfiff. De Minister wenscht de thans gevolgde ge concentreerde stelling te handhaven als het beste middel om de goedgezinden nog meer aan ons te verbinden. Onder de noodigo voorzichtigheid zal hij de publiciteit gaarne uitbreiden. De Regoering zal krachtig optreden tegen over vijandelijke benden op Sumatra's Oost kust en de Atjehsche grens. De minister berichtte de onderwerping van eenige staatjes in Tamiang. De hoer Grcmer wees nog op het belang van aanleg van wegen in streken aan ons gezag onderworpen, hetgeen de minister zou ovorwegen. Het ontwerp werd aangenomeu met de stemmen van mr. Keuchenius en Van der Borch tegen. Daarna nam de Kamer de Kieswet weer ter hand. Namens de meerderheid der Commissie van Rapportours stelde do heer JE. Mackay voor, de amendementen, al of niet na toelichting! te verzenden naar de sectiën. De heer Van Al/phm stelde voor het debat te schorsen tot na opening der nieuwe zitting. De heeren Eartogh en Borgesius bestroden uitstel omdat het niets nieuws kan leeren. De heer Ferf stelt met 4 leden voor de Commissie van Rapporteurs te hooran over de amendementen en inmiddels het debat eenigen tjjd te schorsen, De heer Schaepman steunt sectie-verzending in het belang der zaak. De heer Lieftinch acht dit noodeloos werk. Na een langdurig debat werd met 62 tegen 33 stemmen aangenomen het voorstel van de meerderheid der Commissie van Rapporteurs om de amendementen op de kiesrecht regeling te verzenden naar de afdeelingen. Den heer Levy is verlof verleend tot het houden eener interpellatie over het vernie tigingsrecht van verordeningen wegens inbreuk op de vryheid van handel, bedrijf of nering. Verder heeft de Kamer besloten, door ver werping met 53 tegen 42 stemmen van een voorstel Borgesius, om de amendementen op de kieswet dit zittingjaar niet in de afdeel ingen to onderzoeken, maar daarmede aan te vangen 20 September. Telegrammen. PARIJS, 15 Aug. Het scheidsgerecht in zake de reeds zoo langdurige Behringzee- quaestie (hot geschil over de robbenjacht) heeft heden uitspraak gedaan. Deze komt in hoofd zaak hierop neer: Groot-Britannië heeft aan Rusland in het geheel geen recht toegekend op de uitsluitende rechtspraak over de vis- schermen. Alle rechten van Rusland op het gedeelte der Behringzee, dat zich ten oosten van de b\j tractaat van 1889 bepaalde zeegrens uitstrekt, zyn overgegaan aan de Vereenigde Staten. De Vereenigde Staten hebben geen eigendomsrecht op de robben, welke gevonden worden op de aan Amerika toebehoorende eilanden in de Behringzee. (Op grond van deze overwegingen is uit gesproken, dat de zeehonden, welke op de Noord-Amerika behoorende Pribylov-eilanden hun leger opslaan, zoodra zg zich in open zee begeven, geen uitsluitend eigendom der Verrenigde Staten, maar gemeengoed zijn. Op alle voorname geschilpunten is dus Engeland in het gelijk gesteld. Deze uitspraak zal in dat land nu wel met des te meer ingenomenheid begroet worden, omdat van den beginne aldaar eonig wantrouwen tegen de scheidrechterl\jke beslissing heerschte. Waarecb(Jnlijk was deze afkeer van het be ginsel gegrond op den voor Engeland ongun- stigen afloop der meeste geschillen, waarin het zich aan eene abitrale uitspraak onder worpen had, zooals b. v. in de Alabama- quaestie en het geschil met Portugal over de Delagoa-Baai. Nu echter blijkt, dat deze scheidrechter- Ijjke beslissing met volkomen onpartijdigheid uitgesproken is, zullen deze bezwaren, zoo- ze al eenigszins diep geworteld mochten zijn, wol verdwijnen, en mag men hopen, dat ook ia Engeland dit gelukkig beginsel, -om op vr delievende wijze geschillen uit don weg te ruimen, meer en meer aanhang zal winnen.] VICTORIA (Columbia), 16 Augustus. De B ifscho visschers in de Behringzoo keuren co uitspraak van de scheidsrechters af. De reglementen zullen hun bedrijf te gronde rich ten, meenen zij. WASHINGTON, 16 Augustus. Volgens officiéele statistieken is het bedrag der schade loosstellingen voor het beslag leggen op schepen in de Behringzee krachtens do te Parijs genomen beslissing door de Vereenigde Staten te betalen 1,500,000 dollars. Daar de ladingen tegen de volle prijzen verkocht wer den, zijn de verliezen zeer klein. OTTOWA, 16 Augustus. Het regeorir.gs- blad, de „Citizen", zegt dat w\j krachtons de bop.dingen de robben aan de kusten met knotslagen zullen dooden, gedurende den tijd dat het hunnen schepen verboden zal zijn in do Amerikaansche wateren te visschen. Hier door zullen wij het monopolie van den handel in robbenvellen hebben, beweert het blad. LONDEN, 16 Aug. De mijnwerkers van Northumberland hebben zich tegen eene werk staking verklaard. De correspondent van de „Times" te Philadelphia seint: Het goud in staven voor handen in het essaaikantoor vertegenwoordigt eene waarde van 72,000,000 dollars, welke tot munt geslagen zouden kunnen worden. Do schai kist kocht gisteren 220,000 os. zil ver a 73.25. De Merrimac Company te Lowell, Massa chusetts, en andere fabrieken in New-England hebben het werk hervat, waardoor 10,000 werklieden weder geplaatst zijn. LEIDEN, 16 Augustus. Thermometerstand: gisteravond orn 8 unn 20° C. 68° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uien 20° C. 68° F. j'smildags om 12 uien 25.5° C. 77.9° F.'s namiddags 4 uren 27° C. =80.6° F. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Koudekerk, in de plaats van deri heer M. Crommelin, waren van de 132 kiezers 110 opgekomen. Hiervan kregen de heeren: G. Dorrepaal Gz 47, B. De Jong 34. P. Reyneveld 27, A. Van der Lee 1 en H. Van Diggele 1 stem, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Dorrepaal Gz. en B. De Jong. Het bericht, voorkomende in ons nommer van Dinsdag 15 dezer, omtrent ds. Klercqte Koudekerk, was niet van onzen gewonen be richtgever, die ons nu integendeel meldt dat de toestand van den predikant beterende is en deze zelf hoopt over eenigen tijd zijn ambt weer voort te zetten. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag 2 September a. s. met zonsopgang, met uitzondering van de jach- op fazanten, waarvan de opening is vastget steld op Maandag 2 October a. s. Te Freiburg im Bresgau is tot doctor in de geneeskunde (cum laude) bevorderd, na verdediging van een proefschrift„Inversio uteri chronica puerperalis", de heer L. A. Thomee, arts te Rotterdam. Uit een bericht uit Amsterdam aan de „Frkf. Ztg." blijkt, dat de Nederlandsche Bank, alvorens tot de nieuwe |verhooging van haar disconto over te gaan, wederom voor f 1 millioen in sovereigns had afgegeven. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Au gustus te Port-Said; de „Veendam" arri veerde 16 Augustus van Nieuw-York te Rotterdam. Couponnotsering volgens opgave van de Coupon-ifakol**rm Oostenrijk, Papierf 20.05 dito Zilver20.06 Fnnsohe47.-50 Diverse BQkraerk58.90 Boeven *oa« loebeli1.92 dito is Zilveren Boebeis1.21 InteilkMBeobo ##ad Dollm eé 2.17 Beleening VA pOt. Prolongatie 4 pCt

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3