A VERTENTIËN. gang met elkaar. Dikwijls haddon zy echter oneenigheid, om weinig beteekerende oorzaken. Horlait had zich reeds oon paar malen door ophanging het leven willen benemen. Hij was zeer achterdochtig van aard; toen 15 dagen geleden Ida Fromentin met een ander jongmensch had gedanst, dreigde hy haar te dooden. Welke woordenwisseling er vooraf tusschen beide jongelieden heeft plaats gehad, welke de oorzaak van het gebeurde is, het is niet bekend en zal vermoedelijk wel nooit bekend worden. Op het lijk van Ida waren twee kogel- wonden waar te nemen, één aan den rechter slaap en één in de hartstreek. Ook hot lijk van Léon Horlait heeft oeno kogel wonde in de hartstreek; het wapen hield Horlait stevig vastgeklemd in do hand. Er waren nog twee schoten op. Verder werd een brief gevonden, waarin hij verklaart dat hy zichzelven en zyn hartsvriend in doodt omdat de ouders tegen hunne verbintenis zijn. Hij voegt er bij dat het geld, hetwelk hy bezit, moet worden gebruikt voor een krans, welke op hun graf gelogd moet worden. Beider liiken, aldus schrijft hij, moeten naast elkander rusten en burgerlijk begraven worden. Dr. Shaffy Bey, door den Egyp- tischen quarantaine-raad naar Medina afge vaardigd om verslag uit te brengen over den toestand der pelgrims, vond daar een jam merlijken staat van zaken. Te Yambo, do havenstad van Medina, trof hy 7000 pelgrims aan, die uit Medina teruggekomen waren en nu, wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, niet verder konden. De ongelukkige menschen leden honger en dorst, daar zelfs brood en water slechts tegen buitensporige prijzen te verkrijgen waren; velen moeten door gebrek omkomen, als er niet tydig hulp opdaagt. Naar aanleiding van dit verslag heeft de regecring vier stoombooten met levensmid delen daarheen gezonden. BUITENLAND. Zwitserland. Het Socialisten congres te Ziirich beeft gis teren eene motie aangenomen om der. lsten Mei als feestdag te vieren. Met algemeene stemmen werden motion aangenomen, waarbij do maximum-arbeids duur bepaald wordt op 8 uren, voor vrouwen op 6 uren, en de arbeid van meisjes beneden 18 jaren geheel verboden wordt, evenals voor vrouwen in die industrieën, welke een schade lijken invloed op de gezondheid heboen. Den vorigen dag gaf het debat aanleiding tot een zeer rumoerig tooneel. De Russische socialist Plechanow trad in eene wydloopige beschouwing over het ten zeerste door hem gewraakte Fransch-Russisch verbond en noo digde de Fransche partijgenooten uit hunne vrees voor een Duitschen inval af te loggen en hun plicht evenals de Duitsche broeders te betrachten. Deze uitlating verwekte een storm van hartstochtelijke kreten, welke dra in feitelijkheden ontaardden. De rust werd met moeite hersteld. Ook volgens berichten uit niet-socialistische bron is het op het congres te Zurich vaak zeer heftig toegegaan. Door bijna alle sprekers werd betoogd dat het bekende voorstel der Nedorlandsche socialisten onuitvoerbaar zou zyn. De Franschen en Nederlanders verwekton een hevig rumoer, dat ongeveer 10 minuten aanhield, toen Plechanow over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland kwam to spreken. Dit verbond, zoo werd gezegd, was eene schande. De czaar zuigt zyn volk uit en moest met zyn stelsel vallen. Trokken de Duitsche legers thans Rusland binnen, zy zouden als redders worden ingehaald als vóór 100 jaren de Franschen in Duitschland. Frank rijk, dat vroeger met de ongelukkige Polen sympathie toonde, heeft thans vergeten dat de czaar het Poolsche volk vermoordt, ver geten dat de Fransche bourgeoisie, gezamenlijk met den czaar, verraad pleegt aan de Polen. Hierop ontstond zulk oen geschreeuw en ru moer, dat de spreker niet kon voortgaan. Groot-BrltamüS. In het Lagerhuis vroeg Sir Richard Temple gisteren aan de regeering of het waar is dat Engeland voor zyn deel heeft afgezien van do verplichting om Swaziland, zoowel het hoofd als het volk zelf, te beschermen. Ia antwoord aaarop verklaarde de onder minister van koloniën het zeer te betreuren, dat hy geene definitieve mededeeling omtrent do quaestie in haren geheelen omvang kan dotn, maar wel kan h» zeggen dat geene over eenkomst omtrent de toekomstige regecring der Swazis zal gesloten worden, zonder de volkomen en vrijo toestemming van het Swazivolk. Onlangs werd in Engeland door het Lsger des Heils tot de rogeerirg het verzoek gericht om vergunning te verleenen tot het bezoeken der gevangenissen. In antwoord daarop heeft sir Godfrey Lusbington aan kolonel Barker meegedeeld, d-it slechts ééne voreeniging van H. M. de Koningin de offi- ciëele opdracht heeft de gevangenissen te bezoeken, doch dat aan het Leger des Heils dezelfde voorrechten zullen worden toege staan als a?.n andere liefdadige vereenigingen, die zich de zedelijke verheffing van de ge vangenen ten doel stellen. «panje. De Cortes van Spanje zyn uiteengegaan, maar daardoor is voor hot ministerie Saeasta geene periode van rust aan gebroken. Wel is hot er in geslaagd, de begrooting te laten aannemen, maar nu moet eene reeks hervor mingen worden ingevoerd, zonder welke de begrooting slechts een waardeloos stuk papier i»hervormingen van het leger, van het rechts wezen en van bet staatsbestuur. En ieder dezer hervormingen draagt de kiem van ernstige ge varen in zich. De vermindering van het leger inet 20,000 man wekt ontevredenheid in militaire kringen, hetgeen by de politieke rol, welke het leger in Spanje speelt, altyd bedenkelyk is. De vermindering der militaire commandementen stuit in vele groote steden, welke daardoor schade ïyden, op verzet. Het is derhalve niet verrassend, dat de minister van oorlog, die reeds in Mei zyn ontslag had gevraagd en alleen op aandringen van Sagasta zyne portefeuille behield, thans wil aftreden. Maar dit zyn niet de eenige moeilijkheden van het kabinet. Do nieuwe wijnbelasting heeft de wijnboeren verbitterd en om die be lasting te innen, zal veel beleid en energie worden vereischt. De door den minister van justitie ontworpen hervormingen worden door het volk, de rechterlyko macht en de advo caten bostreden. Daarentegen moet bet ministerie evenzeer zyne bezuinigingsplannen bandhaven als do staatsinkomsten vermoordcren, daar het d.ficit op do bögrooting slechts langs die beide we ge» kan worden gedekt. Eindelijk dreigt oen oproer op Cuba. Een telegram van dit eiland zogt "dat de aange kondigde hei vormingen van den minister van koloniën zooveel ontevredenheid hebben go- wekt, dat hoogst waai sch i;1.: '.i,k -.veder eene poging zal worden gedaan om zich*los te maken van het moederland. Signet si heeft verklaard dat de noodige militaire voorzorgsmaatregelen zijn genomen om een opstand snel te dempen, maar hy liet zich in het algemeen weinig hoopvol uit over don toestand op Cuba. En nu komt ook nog de quaestie van Gibraltar weder aan de orde. De Engelschen willen de haven van Gibraltar vergroeien en de vestingwerken verbeteren. Daartegen protes teert de Spaansche per?. Zy beroept zich daarbij op het tractaat van Utrecht en herin nert Sagasta dat hijzelf eenige jaren geleden in do Cortes heeft verklaard, dat by zich met allo kracht togon eene uitbreiding der vesting werken van Gibraltar zcu verzotten. Griekenland. De Grieksche regeering heeft de voort zetting verboden van do Fransche onderzoe kingen ter plaatse van het oude orakel van Delphi. Dit verbod zal in verband gebracht moeten worden met de in Griekenland geldige bepalingen tegen den uitvoer van antieke kunstvoorwerpen. Nu is nog wel niet direct bewezen, dat de Fransche onderzoekers zich daaraan schuldig maakten, maar er Hepen hieromtrent eenige vermoedens, daar alle ge vonden voorwerpen angstvallig voor de Griek sche oudheidkundigen, die de nasporingen bijwoonden, verborgen gehouden werden. Vereenig<U 9tatea. Het zilvervraagstuk in de Ver. Staten is gisteren weder door een gedeelte van het te "Washington in buitengewone zitting bijeen gekomen Congres behandeld geworden Do leiders van de zilverpaity en van hare tegenstanders hebben nl. in eene 's morgens gehouden vergadering besloten, dat de beraad slaging 's middags zou aanvangen en twee weken zou duren. Daarna zou men het eerst stemmen over het wetsontwerp tot vrije aan munting van zilver, met verhooging van de waarde-verhouöing ten opzichte van het goud. Naar aanleiding van deze schikking heeft do afgevaardigde Wilson by de Kamer een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van hc-t t-rtikel in de Sherman wet beirekkelyk den aankoop van zilver, maar aan hot zilver zyn karakter als wettige munt latende. De afge vaardigde Bland heeft een wetsontwerp inge diend voor vrye aanmunting, met verhooging van de waardeverhouding, opnieuw inwerking stelling van de oude Bland-wet en afschaffing van het artikel in de Sherman-wet betrekkelijk den aankoop van zilver. De schikking, door de leiders van de tegen overgestelde partijen gesloten, heeft van weers zijden eene levendige critiek uitgelokt, vooral van don kant der republikeinen, dio eene tac tiek van uitstellen hebben aangenomen; by de stemming over deze schikking werden do republikeinen echter met groote meerderheid verslagen. De zilverparty erkent nu dat het Huis van Afgevaardigden de afschaffing van de Sher man-wet zal aannemen, maar zy is van mee ning, dat zy het in den Senaat wel tot een compromis zal brengen. Zuid-Afrika. Do inlandsche hoofden in het Noorden van do Zuid-Afrikaansehe Republiek geven aan de Tnansvaalsche regeering voortdurend Z3er veel last. Dezer dagen werd te Pieters burg eon dor induna's van Madjadjie gevan kelijk binnengebracht, beschuldigd van hot amkweeken van verzet onder de inboorlingen. Hy werd gevangengenomen door eenige blanken, die volgens een bevelschrift van het gerechtshof te Pietersburg handelden. Het opperhoofd bood hoftigen weerstand en zyn volk dreigde alle blanken uit den om trek te zullen vermoorden on hunne huizen to verbranden. Werk el yk hebben zy ook eene boerenwoning in do asch gelegd en de be woners ernstig mishandeld. Telegrammen. FOGGIA (Apulië), 11 Augustus. Gister avond werd iu het gehucht Matinata een hevige schok van aardbeving waargenomen, gevolgd door andere schokken teMonteSant Angelo. Men weet nog niet in hoever cr schade is aangericht en maakt zich zeer ongo rust over bet lot der inwoners. LONDEN, 11 Augustus. Het Engelsche stoomschip „Castro", van Elba naar Stockton bestemd, is by Kaap Finisterre verongelukt. Volk gered. GLASGOW, 11 Augustus. Do myn direction te Airdrie en Slamannan hebben besloten, de gevraagde loonsverhooging van 1 shilling daags toe te staan. De inyr.eigonaren in Lanarkshire zullen dit voorbeeld waarschyniyk volgen. MADRID, 12 Augutus. Men ontkent dat de regeering voornemens is, de betaling der invoerrechten in goud te oischen. BANGKOK, 12 Augustus. Het orgaan van het Fransche gezantschap beschuldigt Enge land dat het eene grensverandering van het neutrale gebied ten nadeele van Siam op het oog heeft. LONDEN, 12 Aug. De „Times" verneemt uit Philadelphia, dat de schatkist uit San- Frannsco en andere stelen 8,000,000 dollars in goud doet komen en 17,000,000 dollars aan banknoten uitgeeft tegen uitlevering van waarden door de banken. Maandag a. s. zullen 23,000,000 dollars aan goud aan het in omloop Z'jndo zilver zyn toegevoegd. BOMBAY, 12 Augustus. Wcergalooze schandalen zyn gepleegd. Vier Hindoe tempels en twee moskeeën zijn vernield. Schermutse- l.ngen met de troepen zyn op verschillende plaatsen der stad voorgevallen. Een betrekke- Jyk klein aantal personen werd gedood. Velen werden gekwetst. BERLIJN, 12 Augustus. In weerwil van officieuze tegenspraak, wint in Duitschland hot gevoelen veld, dat binnenkort eene toenadering tusschen Duitschland en Rus land in de tariefquaestie kan worden ver wacht. Ondershands worden van beide zydon pogingen gedaan om het terrein voor eeee schikking vóór te bereiden en veel goeds wordt verwacht van de bemoeiingen van den Russischen ambassadeur te Berly'n, graaf Schuwaloff, en van den Duitschen ambassadeur te S'. Petersburg, generaal Von Werder, die persoonlyk in hoog aanzien staat by den czaar. LE!DE!ï, 12 Augustus. Door HH. MM. de Koningin en de Koningin Regentes is voor een belangryk bedrag deelgenomen in de loterty van kunst werken, welke aan de driejaarlyksche ten toonstelling van schilderyen te 's Graven ha ge verbonden en voor wrke verloting o. a. nhet Juwnel'je" van Valkenburg f r-n bi: hi is in*", figure:) is Har ge bocht ">Lror gen voormiddag to Jiaïfclf zal Z. K. II. Prins Heinrich, broeder van Z M. den keizer van Duitschland, per Staatsspoor te 's-Gravenhage aankomen. De Commissaris der Koningin ir deze provincie heeft zich voor eenige dagen buitens lands begeven. Door sommige studenten aan de ge meentelyko universiteit te Amsterdam is eene nieuwe Voreeniging gesticht, van welke ook studenten van do dri9 ryks-universiteiten lid kunnen worden, mits behoorende tot de gere formeerde kerk. Deze Vereeniging zal den naam dragen van Unie „Hendrik De Cock." Art. 1 van deze Unie luidt: „De Unie stelt zich ten doel, den vriendschapsband tusschen de studenten, behoorende tot de gereformeerde kerken in Nederland, aan de ryks-universi teiten te Leiden, Utrecht, Groningen en de gemeenteiyke universiteit te Amsterdam, nauwer aan te halen, of zoo deze nog niet bestaat, dien aan te knoopen." Nadere inlichtingen verschaft gaarne de secretaris dezer Unie, de heer L. Van Andel, Huidenatraat 10, te Amsterdam. Marktberichten. Lelden, 12 Anguetos. GraneD. Witie Tarwe werd boden weinig verhandeld, do jarige eoorten werden nu meer aangeboden en tot iete lagere prezen. Nuuwe, meerendeel* van minder goede qnaliteit, vond nog weinig afirek. Rogge, Wintergerst en Koolzaad oudergiugen ook eenige verlaging. Witte Tarwe ƒ5.80 a 7.20. Roode ƒ0.a ƒ6.50. Walla-Walla 6.60 a 6.90. Nieuw-Zeeiandacbe a per 80 KG. Zomergerat 8.GO a ƒ4.—, Winter- ƒ3.90 a ƒ4.75. Chevalier- ƒ4.90 a ƒ5.25 per HL. Rogge 4 75 a ƒ5.20 por 74 KG. Jlaver 3 90 a ƒ4 60 per 50 KG. Blauwe Erwten ƒ6.50 ƒ8.per HL. Paardoaboonen 5.20 a ƒ6.per HL. Duivonboonen ƒ6.90 a ƒ7.40 per HL. Brnineboonen c.a 7.75 per HL. Winter-Kool/oad 8 30 a 8.75. Zomer- 9.50 a 10.— per HL. Kanarxczaad 11.— a ƒ12 50 per HL. Honnepzaad ƒ7.25 a 7.75 per HL. Boter: Aanvoer 6410 k logr. late qualit. per l/4 va*. ƒ52.— a 60.—, 2do qualit. per l/4 vat f 40.— a ƒ50.— late quaht. per kilogr. ƒ1.30 a ƒ1.50; 2de qualit. per kilogr ƒ1.15 a ƒ1.25 Lange Zwarte Turf, 11000 dubb. HL., 0.17 a 0 19. Londen, 11 Aug. Frieacbe Boter 9b a 100 ab. Bevallen van een Koon A. KUIPER - Bijkerk. Leiden, 10 Augustus 1893. (Plantsoen 11) 4915 4 Geboren 1-Ifc.TEIÏ LitlBKtiTlS, Zoon van J. A. SCHOTEL en S. E. SCHOTEL-Paters. Dordrecht, 11 Augustus 1893. 49i Heden overleed, zacht en kalm, onze i on geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader de Heer H. FEUN, in den ouderdom van 61 jaar. 4918 6 Warmond, Uit aller naam, 12 Aug. 1893. Wed. H FEUN - v. d. Berg. Voor de talrijke blijken van deelneming, van hier en elders ontvangen gedurende de ziekte en na bet overlijden onzer geliefde oudste Dochter en Zuster, betuigen wjj, ook namens onze kinderen, oprechten oank. H. NOORDENDORP. 4864 8 E. J. NOORDENDORP Mouton. Oosterbeek, 10 Augustus 1893. Voor oe vele blijken van deelneming, ont vangen bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot den Heer W. VLIEGENTHART, betuig ik, mode uit naam van zyne hoogbe jaarde Ouders en Zuster, mijnharteljjkendank. Wed. W. VLIEGENTHART, M. C. Van der Mark. Leiden, 12 Augustus 1893. 4899 8 Voor do vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij bet overlijden mijner geliefde Echt genoot o GEERTRUIDA JOHANNA TROUW, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijn harteljjken dank. C. KEEREWEER. Leiden, 12 Augustus 1893. (Morschstraat 17.) 4397 8 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen b\) het overlijden onzer geliefde Dochter en Zustor, betuigen wij onzen har- teljjktn '.ank. Wed. D. TROUW, gob. Stephanus, X> C. TROUW. A W v n. BLIJ Trouw. J. CHR TROUW-Brouwer W. r i> BLIJ. L 12 Augn IV;z,v.. [<j

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7