li—1 li" 'Ti li i i nn i- ir r-'i 1r G emen jjd TV i e u w By libt 4 d o bat. van het 4de reg. inf. alhier zullen proeven genomen worden roet losse patronen, voorzien van rookzwak buskruit en machinaal vervaardigde houten kogels. Deze proef wordt ook genomen by het reg. grenadiers en jagers. Omtrent het bijna verdrinken van twee dames te Zandvoort schryft iemand aan het „N. v. d. D." hoe hy er getuige van was, dat dezen gered werden door den badman van „Driehuizen," "Willem Drayer, die reeds ontelbare malen menschenlevens heeft behouden, zoowel van badgasten als van schip breukelingen. Op myn aanhoudend verlangen schrift de inzender heeft hy my onlangs eene lyst gegeven van zyne reddingen, wier aantal my versteld deed staan. Tot myne groote verwondering hoeft deze wakkere, brave kerel, die eene vrouw met zes kinderen heeft, nog nooit van de „Maatschappy tot redding van drenkelingen" iet6 vernomen, terwyl toch ieder wel overtuigd zal wezen, dat, zoo er één uit den lande daarop recht heeft, het deze bescheiden, uitnemende man moet wezen. Volgens het „Hbl." wordt het ongeluk, dat byna te Zandvoort heeft plaats gehad, be sproken in enkele brieven van Hollandsche en Duitsche badgasten. Ook zy brengen allen hulde aan den flinken badman, die in hot diepe water de twee zinkende vrouwen op hield totdat de boot in zee was gebracht. Maar allen wyzen op de noodzakelykheid om steeds eene vlet op stroom gereed te houdeD om hulp te brengen. Is dit moeilyk of on- mogeiyk, dan volge Zandvoort in elk geval Scheveningens voorbeeld. Zoo verschillende zeer lange dryfstokken, waaraan touwen bevestigd zyn, gereed liggen op het strand, dan kan men zeer snel zulk een stok voortschuiven en dry vend voort duwen. Zy, die nog grond onder de voeten hebben, kunnen dan, zonder gevaarte loopen van door zinkende lieden omklemd en medege- sleurd te worden, hun do reddende stokken toesteken. Uit vry goede bron zegt de A m- sterdamsche briefschryver van de „Drentscbe en Asser Crt." vernomen te hebben dat heden-, Zaterdagavond, de colporteurs van „Recht voor Allen" te Amsterdam in nog grooter aantal dan verleden Zaterdag ver- schynen en dan omringd zun zullen door eene lyfwacht van jonge propagandisten, die niet bang zyn voor een klap met don wapen stok. Alle elementen zyn dan voorhanden voor een Amsterdamsch relletje; liet mooie weer zal tal van nieuwsgierigen lokken, zoodat de acteurs reeds verzekerd zyn van een belangstellend publiek. In 1885 heeft men dezelfde betooging gehad en eindeiyk kloppartyen, welke zulk een ernstig karakter droegen, dat de troepen in de kazernes worden geconsigneerd. Een man, wonende L y n b a a n- gracht, by de Vyzelgracht, te Amsterdam, werd Woensdagmorgen door zyne vrouw uit gestuurd naar de Prins Hendrik-kade, waar hem by zekere firma hoogstwaarschyniyk eene goede betrekking wachtte. Hy talmde niet lang en spoedde er zich heen. Van 's mans afwezigheid maakte moeder de vrouw gebruik, laadde mot behulp van haren commensaal het huisraad" op een wagen en vertrok, zonder dat iemand weet waarheen. Toen de misleide man van zyne vergeefsche reis thuiskwam, vond hy natuurlek de woning ledig en een briefje met de volgende woorden„De honger doet my vertrekken, groet je mooie familie!" Op het terrein aan de Weesper- zyde, te Amsterdam, waar eertyds deBedou- ienen veröiyf hielden, z 1 waarschynlyk het volgende jaar eene voedingstentoonstelling worden gehouden, evenwel op kleiner schaal dan de tentoonstelling, welke daar ter stede gehouden is. Voor eenige dagen gaven de Amsterdamsche bladen eene korte beschou wing over de kolossale massa's, die van het artikel cacao door Neaerlandsche fabrieken worden uitgeroerd, en deelden mede dat er weder drie hooggeladen waggons gereed ston den. Men deelt aan de „N. R. Ctmede, dat bedoelde waggons hoogbelaöen waren met turf strooisel, bedekt met dokkleeden, die beschilderd waren met de bekende reclame van verschillende chocolade-fabrikanten. In in-1 Hinnon-Oasthuis te Am- stordam is opgenomen een 25 jarig jonkman, wonende in de Gou :sblce::istraat; die door zyn hond, een groor.eu uituerdog, in het hoofden .vxW-to.v r- w.e,<v- i in don arm was gebeten en aldus een 30-tal wonden had bekomen. De hond was onlangs voor ƒ200 door hem gekocht. Naar men meldt, zal de wedstryd en algemeene vergadering van den „Alge- meenen Nederlandschen Kegelbond," in het begin van September te houden, niet plaats hebben in de lokalen van de „Sportbar" in de Warmoesstraat, maar in het Paviljoen van het Vondelspark te Amsterdam. Een der bladen bevat de volgende advertentie „Gisteren (Zondag) heb ik myn eigen para- pluie ergens laten staan en eene andere mee genomen. 't Kan gebeurd zyn in De Wildeman, De Leeuw, Het Haasje, De Klok, Het Anker, Oe Eenhoorn, De Arend, De Zon, Het Kruis of De Ruiter. Verzoeke de myne terug,"enz. Eene bloeiende aloë. In den uiln eener woning aan het 's-Gravenhof te Zutfen staat thans eene aloë in vollen bloei. De reuzenplant prykt met een bloemenstengel van 8'/2 H., met circa 25 takken, waaraan ongeveer 3000 bloemen en knoppen. Gratieaanvraag. B. Bruins ma, een der socialistische arbeiders in de veendery Appelscha (Fr.), door het hof te Leeuwarden wegens opruiing, bedreiging en afpersing van den armvoogd A. Van Rozen tot 1 jaar gevan- gwdsptraf veroor loeid, heeft aan de Koningin- Regentes een verz '/k om gratie van verderen straftyd ingediend. B. ondergaat zyne straf in de strafgevangenis te Groningen. De „Kerkeiyke Courant" bevat de volgende advertentie: Een predikant, niet jong meer, wenscht verplaatsing. Hy let alleen op fatsoenlyke behandeling en gezonde woonplaats. Brieven, enz. Op de kermiste Huister heide (Fr.) hebben twee jongens van 12 jaar ernstige kwetsuren opgefoopen, ten gevolge het- stei geren van een paard. Een der jongens kreeg een trap in de zyde, zoodat men voor zyn leven vreest; de andere geraakte onder het omvallende rytuig en werd ook zoo ernstig gekwetst, dat dadeiyk geneeskundige hulp noodig was. Een droevig ongeluk zoo lezen wy in de „Prov. N. Br. en 's-Heit. Ct." heeft een onzer geachtste families in diepen rouw gedompeld. De heer Leo Van Erp, student in de medicynen te Utrecht, de jongste zoon van onzen alom geachten dokter, ging Dins dag namiddag met. een paar zyner kameraden baden in de rivier de Aa. Terwyl z(jne vrien den naar hartelust het water doorkliefden, 20 a 30 M. van hem verwyderd, schyr.t hem een ongeval overkomen te zyn en zonk hy in de diepte weg. De pogingen zyner kameraden om hem te redden, schynen vruchteloos geweest te zyn. Ruim drie kwartier nadat hem het ongeluk trof is hy met dreggen op het droge gehaald. Men stelle zich den toestand zyner ouders voor, die hem vóór een uur gezond en op geruimd zagen vertrekken en hem nu als een iyk terugontvingen! Gisternacht omstreeks één uur brandde de behuizinge af van G. Bouwman, bakker te N.-Pekela. In een oogwenk was alles in asch verteerd, zoodat er weinig is gerod. De daarnaast liggende boerdery van Hazelhof is mede door den brand vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Do eigenaren dezer perceelen waren zeer laag verzekerd. Het Groninger studenten-ge z e 1- schap „Frisia" zal 15 Aug. a. s. een zeil- wedstryd houden op de wateren by Sneek. Do burgemeester van Vlachtwedde heeft in eene samenkomst van verveners en arbeiders te Ter Apel het voorstel gedaan, om by het thans aan de orde zynde „wyk- graven", waarby net gebruik is dagelykseen dubbel maatje (jenever) boven het loon te verstrekken, den borrel te vervangen door het kostende bedrag in geld. De tyd moet leeren of dit goede denkbeeld (waarmede men het in beginsel eens was) ingang zal vinden. Te Akkrum (Fr.) leverde de toren Woensdag-avond een aardig gezicht op. Meer dan 60 ooievaars rustten daar een poosje uit, die zeer waarschynlyk reeds op hun aftocht naar Egypte waren. Men meldt uit Polsbroek: Vry dag. namiddag, ongeveer halfzeven, werd men aan den Polsbroekerdam plotseling opgeschrikt door een eigenaardig natuurverschynsel. Een dof gesuis liet zich met toenemende kracht in de mot zwarte en geelgerande wolken bezette lucht hooren en weldra vertoonde eene windhoos zich in al hare grilligheid en kracht. Den eersten aanslag ondernam ze op eene schuur, wat deze kwam te staan op een verlies van wol 300 pannen; daarna werd eene houtmyt aangevallen en kon men zien, hoe de talhouten tegen den wind in door de lucht vlogen, om na tal van dolle buitelingen en zwenkingen weer den grond te bereiken. Over de Benschopsche wetering in do richting van het zuidoosten getrokken, dwarrelde al heel gauw eene massa hooi in wilde vlucht coor de lucht. Vruchtboomen werden ont troond of uit elkander geslagen, één zelfs met wortel en al uit den grond gerukt en ,i rt water gesmakt. In een boomgaardje van e wed. B. zag men een vruchtenregen (wel HL. werd later opgeraapt) en het afgeval en fruit voerde een wilden heksendans uit. By den veehouder V. werden do vastgespy- kerde planken van eene brug losgerukt en lier- en derwaarts geslingerd, terwyl het water daar ia den omtrek omhoogspatte, boven de langs de slooten staande knot wilgen uit. In al die verwarring zocht eene koe hare toevlucht in eene sloot, en een varken, dat ook he9lemaal de kluts kwyt raakte, volgde haar hierin na. Gelukkig dat eindeiyk de hoos het vlakke veld bereikte, waar ze te midden van eene hevige regenbui verdween. Onze champion-roeier Ooms, die, zooals wy vóór eenigen tyd mededeelden, naar Amerika is vertrokken, is by zyne aan komst te Nieuw-York door de Amerikaansche sportlui met gulle voorkomendheid ontvangen. Ooms roeide in eene vreemde boot zyn eigen skiff was nog niet ontscheept eenige baantjes, om eens te laten zien wat er in hem zatéén baantje o. a. van drie kwartier. Ooms was over zichzelven niet ontevreden en klaagde alleen over de groote hitte. Het scheen dat hy den Nieuw-Yorkers ook wel meeviel; alleen begreep men zyn slag niet, welke in menig opzicht van dien der Amerikaansche skiffeura schynt af te wyken. Eerstdaags zou Ooms eens, nog maar offi cieus evenwel, in een match tegen een ama teur zyne krachten beproeven. Nv. d. D.) Nogmaals Arton. Het enkele feit, dat Dupas die de reeds meermalen besproken brochure schreef waarom de Panama- zwendelaar Arton niet kon gearresteerd worden niet in rechten vervolgd wordt, is reeds een feit, dat tot nadenken stemt. Te Jassy was het valies van Arton gevonden en daarin een brief, waaruit bleek dat de heer Royère, zaakwaarnemer te Parijs in de Rue Taitbout 47, de agent was van Arton. Des niettemin werd de heer Royère, in de brochure van Dupas aangeduid als W., niet opgeroepen noch gehoord door eenig overheidspersoon gedurende het proces. Het was deze heer Royère, die Dupas in de gelegenheid had gesteld, om als zaak gelastigde der Fransche regoering Arton te Venetië te ontmoeten en die zelf tegen woordig was by dat onderhoud, en er het proces-verbaal van schreef onder dictée van Arton, 's avonds van den Sisten December 1892. De heer Dupas, met dat document in den zak, ging den volgenden dag naar Parys terug, na het succes der onderhandeling ge- ?qjnd te hebben aan den minister van bin- n&nlandsche zaken, destyds Loubet, die hem telegraphisch daarmede gelukwenschte. Dit laatste telegram vond Dupas echter niet meer te Venetië, maar 't werd hem nage zonden naar Parys, alwaar Dupas den oor- spronkelyken tekst van die depoche vond op het telegraafbureau van het ministerie. Dien tekst heeft hy in handen. Het vermakeiyke van dit geval was, dat niet alleen de minister Loubet, maar ook de minister van oorlog, De Freycinet, van zyn kant getracht had met Arton te onderhan delen, en dat Arton's agent, Royère, den minister Loubet daarvan op de hoogte stelde, hetgeen eene heftige woordenwisseling tus- schen beide ministers in de telefhoon ten gevolge had. De redenen, die het ministerie Loubet-De Freycinet gehad heeft om Arton niet te vatten, bestaan blykbaar eveneens voor de tegenwoordige ministers, die in het begin dezes jaars aan het bestuur kwamenen het vermoeden is dus niet ongegrond, dat er naar Arton niet zeer hard wordt gezocht. Te Fleurus, in Henegouwen, stootte een loopmeisje eene petroleum-lamp omver. Eene ontploffing volgde en het brandende vocht deelde zich mede aan de kleederen van het kind. Angstkreten ultstootend en door vlammen omgeven, vloog zy de straat op, waar eenige buren den moed hadden haar de brandende kleeren te dooven en van het lyf sjwa vgrrjct- te rukken. Het meisje heeft slechts eenig? niet gevaarlijke wonden bekomen, maar hare redders hebben zich doerlyk de liande; gebrand. Oproer te Bombay. Men sein; uit Bombay, dd. 11 Aug.: De vyandig? stemming, ontstaan door de jongste onge regeldbeden tusschen Hindoes en Makome- danen in het district Junaghar, gaf hier heder aanleiding tot ernstige botsingen, vooral it den omtrek der hoofdmoskee. Van weerszyden werden verscheidene personen zoo ernstig verwond, dat zy naar het hospitaal moesten vervoerd worden. De oproerige beweging verspreidt zich in de andere gedeelten der -Lad; het verkeer is gestremd. De Europee v,;he en inlandsche troepen zyn te huif geroepen om de orde te horstellen, daar d? politie niet in staat is, aan de oproerige menigte het hoofd te bieden. Een later bericht meldt: Hedenavond wa; het gedeelte der stad, waar de inboorlingen wonen, als uitgestorven: alle winkels en huizen waren gesloten en de straten ver laten. Op de centrale punten zyn troepen gestationneerdpatrouilles doorkruisen voort durend de straten; aan den ingang van de groote verkeerswegen der inlandsche wyk zyn kanonnen opgesteld. Het garnizoen wordt bygestaan door vrywilligers van de artillerie en de cavalerie. Er worden nog voortdurend moordaanslagen gepleegd op de Hindoesver scheidene personen zyn in hechtenis genomen Een hevig onweder brak Woens dag boven Engeland los, waardoor veel schade aangericht werd. Te Blackburn werden 2 huizen door den bliksem getroffen; in het district Devizes werd de klokketoren van de kapel op het kerkhof verwoest in Essex sloeg de bliksem in eene boerdery, te Heywood in een molen; in beide gebouwen werd veel schade aan gericht. By Lynn werd een eik geveld, ir. North-Leicestershire doodde de bliksem 3 koeien en een pony. Te Birmingham duurde het onweder twee uren; de regen viel bij stroomen neder; in ééne minuut telde men 71 bliksemstralen. Eene naaster stierf van schrik. Te Belfast begon het onweder om 8 uren, het duurde tot na middernacht. In dien tyd was de hemel onophoudelyk door den bliksem verlicht. Te Folkestone stortte het dak van een huis in, dat door den bliksem getroffen was; twee vrouwen, die zich juist to bed had den begeven, kondon zich nog juist redden. Op het onweder volgde een buitengewoon warme dag. De zon scheen byna 12 uren onafgebroken. De thermometer rees in de schaduw tot 86°. Te Parys bereikte de thermometer 93° in de schaduw. Een hevig onweder, vergezeld van stortregens en hagelslag, bracht eenige verkoeling aan. In de laatste week zyn in Podolié (Rusland) 390 personen door de cholera aan getast, waarvan 136 overleden, in deDonpro- vincie stierven 40 van de 106 zieken, in Toula 22 van de 95, in Koursk 27 van de 69, in Kieff 28 van de 56, in Saratoff werden 2 inwoners ziek, die beiden overleden; in Bes- sarabië bezweken 8 van do 17 zieken, in Moskou 43 van de 121 en in Rostoff 35 van de 75. Woensdag stierven te Montpellier twee per sonen aan de cholera. Een officiéél onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat te Berlyn nog geen geval van Aziatische cholera voorgekomen is. Prof. Koch nam gisteren eene vrouw uit het oosteiyk gedeelte van Berlyn, wier man plotseling gestorven was, ter nadere onder zoeking in zyne inrichting op. Naar men zegt, heeft zich ook by dezen man geene Aziatische cholera voorgedaan. Te Nabels waren eergisteren 3 sterfgevallen aan de cholera aangegeven, terwyl in de omliggende gemeenten vele ziekte-gevallen voorkomen. Te Napels kwamen gisteren tien gevallen met doodelyken afloop voor. In het naburige vlok Barra neemt de ziekte toe. Op de Italiaansche stoomboot „Karamania" welke eergisteren te Nieuw-York aankwam, zyn 3 cholera gevallen geconstateerd, waarvan 1 gisteren een doodelyken afloop had. Een vreeseiyk drama ;s te Ha ine St.-P erre afgespeela. Myn werkers, die zich naar hun schacht begaven, vonden twee lyken aan den weg liggen, nl. van Ida Fromentin, oud 18 jaren, en baar beminde Léon Horlait, oud 21 jaren, zoo van een aannemer uit Haine Sc.-Paul. Bc-ido jonge lieden hadden sedert verscheidene j .rren cm-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6