A«. 1393. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 10265. Woensdaa O Augustus. LEID8C DAGBLAD. PRIJS "JEZER COURANT: Toor Leidea per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommera..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassooren ouiten de. srad wordt -ƒ0.0ï-berekend. OfficiëeI« Kennitigevlngefc ltl rede Belastingen. De Burgemeester van Lreniuu brengt ter algemeene {tenuis, dat aan den Ontvanger der Directe delastiugeu te ter band gesteld liet piitn t:ef kohier van het Patentrecht van Wjjk VI. dieuet 1893/94 en executoir verklaard den 4don Au/ustQs jl en herinnert voorts dea belanguebbendcn aan hunne verplichting oin den uanüag op den bp de Wet bepaalden voet to voldoen. Leiden, De Burgemeoeter voornoemd, 8 Aug. 1893. DE KANTEB. Leiden, 8 Augustus B. en Ws. geven in overweging aan mej. M. H. Oostveen, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 4, met ingang van 1 September a. s., ten gevolge van hare benoeming tot onder wijzeres aan eene bijzondere school te's Gra- venhage. Blijkens bericht van het hoofd der Jon gensschool 2de klasse bestaat in die school, wegens het vermeerderd aantal leerlingen, behoefte aan een viertal schoolbanken met 2 zitplaatsen. De kosten hiervoor bedragen 52, welk bedrag niet kan worden gevonden uit den betrekkelijken post der begrooting. Na overleg met de Commissie van Fabricage geven B. en Ws. mitsdien in overweging bedoeld bedrag beschikbaar te stellen, te welken einde een staat van af- en over schrijving op de begrooting voor dit jaar wordt overgelegd, strekkende tot verhooging van Volg. 132: „Kosten van het aanschaffen on onderhouden van schoolmeubelon" met 52, te vinden door afschrijving van dat bedrag uit den post voor Onvoorziene Uitgaven. Ook onzen stadgenoot den heer Th. J. W. Willemsen (firma J. M. Couvée), confiseur- cuisinier, Lange Maie 74 alhier, en den heeren Herman F. A. Damen Zn., wijnhandelaren, is de onderscheiding te beurt gevallen te worden benoemd tot Hofleverancier van H. M. de Koningin-Regentes, met vergunning tot het voeren van Hr. Ms. wapen. Voor het examen Fransch lager onderwijs zijn geslaagd de heeren A. G. Doorneveld, wonende te Leiderdorp, doch onderwijzer te Leiden, en 4L L. Van Leeuwen, onderwijzer aan de R.-K. bijzondere school te Zoeterwoude. Examen lager onderwijs, Engelsche taal Dinsdag S Augustus geëxamineerd en toege laten 2 mannelijke candidaten, nl. de heeren O. G. J. Maas, van Leiden, en H. L. Klusner, van Nijmegen. Deze examens lager onderwijs zijn nu afge- loopen. Door de heeren Van Hasselt Co., fabriek van fijne Plastiek en Kunstwerken te 's Graven- hage, is een levensgroot borstbeeld in den kandel gebracht van H. M. Koningin Wilhelmina. Dit treffend gelijkend borstbeeld werd geboet seerd door den bekenden beeldhouwer de» heer A. J. Teixeira de Mattos en door des kundigen wordt de artistieke waarde daarvan hoog geroemd. Gedurende eenige dagen is voor elk belangstellende zulk een borstbeeld te zien in den boek- en kunsthandel van de heeren Blankenberg Co aan de Mare alhier. Ongetwijfeld zullen spoedig niet alleen allen, die zich belasten mot het decoreeren van zalen bij feestelijke gelegenheden, in hot bezit zijn van zulk een beeld van onze geliefde Koningin, maar zullen ook sociëteiten, ver- eenigingen, gemeentebesturen en vele particu lieren zich haasten om hunne lokalen of salons met dit kunstwerk te versieren. Tot nu toe toch moest men zich in zalen en by feesten vergenoegen met eene kleine buste van onze geliefde Koningin. Een kinderkop, welken men niet wil ideali seer en, is geen dankbaar onderwerp; en toch heeft de kunstenaar hier, vooral door in de spieren van den hals de teekening flink te doen uitkomen, aan het geheel karakter en kleur gegeven. Bij de gisteren gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de prijzen: ƒ38, /4on/'2. De Italiaansche prinses De Sirignano, die verblijf houdt in het „Hotel Paulez", te 's Gravenhage, bezichtigde Zondag, voor zoo ver daartoe gelegenheid bestond, de merk waardigheden dei residentie en maakte gisteren een rijtoer naar het „Huis de Pauw" en Leiden. De Italiaansche prinses bezoekt heden de merkwaardigheden van Rotterdam en zal dit morgen te Utrecht doen. Beroepen is bij de Herv. gemeente te Zoeterwoude ds. Engelberts, predikant te Ommen (Overysel). De heer ds. J. D. Sigal, pred. te Lisse, herdacht Zondag onder vele blijken van be langstelling den dag, waarop hy vóór 40 jaren het predikambt in de Herv. kerk aanvaardde. Monseigneur Bottemanne, Bisschop van Haarlem, heeft in de kapel van het Groot- Seminarie te Warmond aan do volgende heeren Theologanten de Tonsuur en de vier mindere Orden toegediend: J. Mes, van Middelburg; J. Castelyn. van RoelofarendsveenC. W. A. De Gruyter, van 's Gravenhage; N. L. Wanna, van Leiden; J. H. M. Stieger, van Goes; S. J. Van Ryn, van Zoeterwoude; A. A. A. P. M. Guilonard, van Dollt; J. W. Van Heeswyk, van 's Gra venhage; A. M. R. Beguin, van Voorburg; B. T. De Jong, van Gouda; Th. J. F. Ber- gansius, van 's Gravenhage; H. Pieterse, van Zeeterwoude; J. G. Van Kelckhoven, van Wielingen; C. J. Duivesteyn, van Leidschen- dam; L. A. J. C. Speet, van Leiden; J. Pellen, van Amsterdam; H. Verdegaal, van Vogelenzang; A. W. Hulsbosch, van Haarlem; M. C. M. Bohl, van Amsterdam; H. M. D. Hellebrekers, van Rotterdam. De Pauselyke Internuntius by ons Hof, Mgr. Lorenzelli, heeft voor eenigen tyd de residentie verlaten. Hy begaf zich hedenochtend per Holl spoor naar Rolduc en zal zich daarna eenigen tyd te Aken ophouden. Naar men verneemt, is aan den Gemeen teraad van Den Haag verzocht de afstand in koop van circa 13000 AP grond, gelegen op het terrein der voormalige Sporttentoonstelling, ten einde daarop te stichten een vast pavil joen voor schoone kunsten, nyverheid en kunst toegepast op nyverheid, met bybe- hoorende gebouwen. De plannen hiervoor zyn ontworpen door den architect W. B. Van Liefland en by de aanvrage overgelegd. Het verzoek gaat uit van de heeren: W. B. Van Liefland, E. Van Hoboken van Oudelande, L. G. Coblijn en W. J. P. Travaglino. De koning van Saksen heeft benoemd tot ridder eerste klasse van de Albrechts- orde den heer Goldbeck, directeur-generaal van het Kurhaus te Scheveningen. Tot ridder derde klasse in dezelfde orde is benoemd de heer P. A. Sterk, stationschef van den Staatsspoorweg te 's-Graver,hage. In de kapel van het paleis Het Loo is Zondag morgen eene godsdienstoefening ge houden voor de Koninginnen met gevolg en tal van genoodigden. Ds. L. C. Schuilei* tot Peursum, van Amsterdam, die de plech tigheid leidde, sprak naar aanleiding van Mattheus 14 vers 23. Gisternamiddag te één uur kwamen de koning en de koningin van Saksen, op de terugreis van Scheveningen, waar zy ongeveer vier weken hadden vertoefd, naar Dresden, aan het station Apeldoorn aan. Op het fraai met bloemen versierd perron werden zij verwel komd door koningin Wilhelmina in zwart kantstof gekleed en de Koningin-Regentes in rouwgewaad, baronesse Van Hardenbroek en freule Van de Poll, benevens twee heeren van 't gevolg. Na de voorstelling reed men in rtftuigen la Daumont bespannen paleiswaarts. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië, jhr. Van der Wyck, begaf zich hedenochtend van Den Haag naar Parys. Heden is te 's Gravenhage het inge nieurs-examen by 's Ryks Waterstaat aan gevangen. Voor één plaats wordt door 4 can didaten aan het examen deelgenomen. Van de 151 adspiranten, die aan het schrifteiyk gedeelte van het toelatings-examen voor den Hoofdcursus hebben deelgenomen, zullen 83 voor hot afleggen van het mondeling gedeelte daarvan te Kampen worden opge roepen, w. o. van het 4de regt. infanterie de sergeantenS. D. Van der Spek, A. J. Levert, B. J. Verbrugh, L. Lingen, C. Wals, C. C. Van den Bergh, O. Boomsma, J. Kuiper, M. De Wilde en M. A. Teute (10). Het Liervoren bedoeld mondeling gedeelte van het examen is op 8 Augustus begonnen. In den ouderdom van 57 jaren is overleden de officier der marine L. F. H. Tückermann, ridder der Mil. Willemsorde. De heer J. G. De Groot c. s. is door aankoop eigenaar geworden van den Park schouwburg te Amsterdam. De Koningin-Regentes heeft het Groot kruis der orde van Oranje-Nassau verleend aan den luit. generaal Schreiber, in Hannover, voormalig chef van de topographic by den Duitscben genoralen staf. Het voorstel van wet van den heer Har- togh, houdende wijzigingen in het Wetboek van BuFgorlyke Rechtsvordering, is thans by de Tweede Kamer ingekomen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Augustus ie Genua; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 7 Augustus Lizard de „Obdam" arriveerde 7 Augustus van Rotter dam te Nieuw-York; de „Schiedam" arriveerde 7 Augustus van Amsterdam te Nieuw-York. By koninkl. besluit zyn benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Harmeien c. a., P. Broeksmit, ontv. derzelfde middelen te Nieuwersluis c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Leiden (buitengemeenten) J. P. Reede, ontvanger derzelfde middelen te Woer den c. a. Gemengd Nieuws. In de nabyheid der Universiteits bibliotheek, aan het Rapenburg, viel heden morgen J. V., wonende in het Begynenhof, te water, doordien hy met te veel nauw keurigheid het scheppen van water door eene Gcwttiiic.ii en Terlorea. SL) •Zyne laatste weorden sck-enen haar te doen schrikken. Zy bedacht zich plotseling, maakte beur handen los en sprong op. „Neon, neen, Toni, het gaat niet, er zou geen geluk voor ons wezen het kan niet zya Onfctoilst zag hy haai aan. ^Yeei, wat zeg je "daar? Waarom niet?" „Myn vader wil ihet niet, ik moet een ander trouwen." „Vesi, ièc heb je niet gevraagd naar je ge boorteplaats, .ie familie, omdat het my onver schillig was, vanwaar en wie je bent, maar nu is het oogenblik gekomen dat je openhartig moet ayn en mij alles moet zeggen." „Neen, neen. hst kan niet, en hier mag niemand het weten anders kan ik bier met langer blijven, hy zou my halen." De deur werd eensklaps geopend en met z waren tred kwam een hoog gebouwd man binnen. „Goeden middag samen I" zeide hy en nam tot Toni's verdriet by de U/el naast hmi plaats. Het was nog iets anders dan alleen de stoornis op dit oogenblik, wat den jongen man ontstemde. „Wat verlangt u, mynheer Girgl?" vroeg de Jtellnarin. „Geef my maar een viereltjeik zag Meindl Toni hier zitten en dacht direct dat ik my morgen eene verre wandeling k-am besparen." De jonge man gevoelde zyn geweten ont waken. H(j kende den gemeente-ambtenaar maar al te goed en sedert eenigen ty<i was hy hem zooveel mogelyk uit don weg ^ügaan. •Sedert het voorgevallene in „De Ster" mocht hy hem niet meer lyden En nu scheen het zelfs dat hy eene opdracht voor hem had. Vesi, die geen vermoeden had van Tom's geheime zorgen, bracht den wyn en bleef in de nabyheid staan, terwyl zy niet dan met moeite hare gemoedsbeweging onderdrukte en naar het gesprêk der beide mannen )u«terde. „Als gy myn vader iets hebt mede te deelen, Girgl", zeide Toni, „dan kunt gy het my wel zeggen en u do moeite besparen, naar ons huw te gaan." „Het betreft niet uw vader, maar het gaat uzelvenaa^,ToniHet geldt eene aanklacht do beambte haalde een samengevouwen papier voor dea dag; zo is zoo juist aan liet ge meentehuis bezorgd." Toni wer-d er wanhopig onder. Het leed geen twyfel of de verwenschte distelboer had woord gehouden. En dat het ongeluk juist op dit oogenblik moest komen! Wat zou Vesi zeggen? „Dat is eene dagvaarding", merkte het meisje op, terwyl zy verschrikt een blik op het papier wierp. „Om aanstaanden Zaterdag", vulde de be ambte onbarmhartig aan, „voor het kanton gerecht te Bezan te verschynen." Toni sprong woedend op, rukte hem het papier uit do hand en stak het ongezien in don zak, eer Vesi er meer van lezen kon. „Hot is goed, ik zal komen en den heeren van het gerecht myne meening zeggen over den gek, die volstrekt zyn twaalfde proces wX hebben." De ambtenaar had zijn wyn opgedronken en stond op. Vesi kon nauwelyks wachten dat hy vertrokken was. Dan snelde zy naar den geliefde terug. „Toni, wat is dat, je bent met het ge recht in aanraking?!" „Ja, om den demmen, ellendigen twist zoeker, dien rk op myne terugreis van Bregenz ontmoet heb." „En daarvan heb je my geen woojd ge zegd!" merkte Vesi verwy^end op. „Omdat ik je niet wilde ergeren, want ik heb er myzelven al genoeg over geërgerd. Zulk een gek heb ik nog nooit ontmoet. Maar de kellnerin op de Schnepfegg heeft het my direct gezegd, wat het voor iemand is. Je zult hem leeren kennen, Vesi het is om te lachen!" „Wat, op de Schnepfegg?" vroeg het meisje angstig, „heb je hem daar ontmoet en met hem getwist? Zeg my aMes, Tonil" „Hy heeft my beschimpt, omdat ik hem by zyn bynaam genoemd heb, zonder zyn waren naam te kennen. En nu klaagt by my aan wegens beleedigmg en mishandeling, hier, nu je het toch gezien hebt lees zelf." Hy haalde het papier weer voor den dag en spreidde het uit. „Dagvaarding", las hy voor, „in zake Quirin Kinast." „Rechtvaardige Hemel", riep Vesi, „wat zeg je, Quirin Kinast 7!" „Daar staat het, zie maar cn lees zelve; ken je hem misschien ook, den gek?" „Quirin Kinast", herhaalde Vesi buiten zichzelve, „dat dat is mijn vader!" Wordt vervoljd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1