N°. 10264. Dinsdag; 8 Augustus. A®. 18 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 Augustus, u. LEIDBCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. .Afzonderlijke Nomraera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere rcgol moer 0.17|. GrooteTe letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren baitcn do stcd wordt ƒ0.05 borokend. Eerste Blad. Officieel© Kwmisgeviiiffeii. Vergadering Tan den Gemeenteraad ran Lellen, op Donderdag 10 Aug., des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1®. Benoeming van twee Curatoren voor het Gytn- n»slam. (195) 2®. Verzoek van mej. M. H. Oo-.tveen. om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse N®. 4. (190) 3*. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 3de klasse N°. 4. (198) 4°. Idem van oen derden onderwijzer aan de sokooi 4de klasse N°. 1. (199) 5°. Idem van eene derde onderwijzeres aaa do Meisjes school 2de klasse. (200) 6U. Suppletoirs staat van begrooting, dienst 1893. Jaarwedde van den concierge van het Architf- gebouvr. (184) 7°. Voors el betrekkelijk de aanschaffing van keien eu klinkers. (186) 8®. Idem betrekkelijk de regeling der lesureD in het Fransch san de Kwoekschool voor onder wijzers. (188j 9°. Verzoek van B. Mol, om eene stoep te leggen voor perceel Vliet no. 10. (189) 10°. S aat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1893, ad 52, aanschaffing van school banken voor de Jongensschool 2de kla3se. (191) 11°. Verzoek van J. M. Obrten, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Meisjes. (196) 12°. Idem van dr. H. Treub, om ontslag als lid der Commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar onderwijs. (201) 13®. Suepktoire staat van begrooting, dienst 1893, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenbuis. (202) 14°. Staat van af- en oversobrgving op de begrcotlug, dienst 1893, ad ƒ450. Rente van de tijdelijke guldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. (203) 15°. Voorstel betrekkelijk het doen van uitgaven b(j voorkomendo branden. (193) 16°. Rekening van de Stedelijke Gasfabriek over 1892. (197) 17®. Verslag van de Stodelijke Gasfabriek over 1892. 18°. Voorstel betrekkelijk eoDe verlenging van de verpachting van het ophalen van aach eu vuilnis, het baggeren.de faeealo si oden, verzameld volgen» het Liernurstelsel, en van don afval van en de levering der benoodigdheden voor de Beesten markt. (204) 19°. Idem omtrent de Gehoorzaal. (205) 20°. Onderzoek van de geloofsbrieven van de be noemde leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, dio voor bot verleenen van inkwartiering en onderhoud van bet krijgsvolk in do transporten en leverantiën voor 's Kon ngs leger of vestingen gevorderd, in aanmerking komen, ie op gemaakt, op do kleine pers van bet Raadhuis aan geplakt en van heden gedurende veertien dagen ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzago nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat aan •de inwoners vryheid wordt verleend tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen van de inkwartiering of het onderhoud, min zy van <len weusch daartoe keonisgevcn aan den Burge meester voordat de uitreiking van de biljetten aan de manschappen ia geschild, by gebreke waarvan zy verplicht zijn &an de vordering tot iukwart.cring eu onderboud te voldoen in hnnne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 5 Aug. 1893. E. KIST, Secretarie. De Commissie van Financiën, in wier banden is gesteld de rekening en verant woording der Stedelijke Gasfabriek over het jaar 1892, rapporteert dat het onderzoek der rekeningen tot geene bed nkingen geleid heeft. Z(j stelt daarom voor, die rekening goed te keuren; die der exploitatie in ontvangst tot eene som van342106.39 in uitgaaf321501.71 aldus sluitend met een batig saldo van20604.63 de rekening van het uitbreidings- en ver nieuwingsfonds in ontvang ƒ66511.045 in uitgaaf50059.825 aldus sluitend met een batig saldo vanƒ16441.22 onder bepaling dat beide saldo's door com missarissen der Gasfabriek in de eerstvolgende rekeningen worden verantwaord. Wat betreft hot batig saldo, volgens de rekening ƒ61280 58, stelt de Commissie van Financiën voor, dit in de gemeentekas te stor ten. Aangezien het overschot der rekening voor het jaar 1892 op ƒ62000 begroot was, blijkt dit 719.42 onder de ramiDg te z(jn gebleven. Ten slotte stelt de Commissie voor, Burg. en Weths. te verzoeken zoo mogelijk nu reeds, anders althans bjj de volgende rekening dor Gasfabriek, een overzicht over te leggen, waaruit bljjkt de uitkomst van bet magazijn in de Pieterskerk-Koorsteog. Uit de thans ingediende rekening blijkt omtrent de exploi tatie van het magazijn hoegenaamd niets. Ter vervulling van de vacaturen, welke met 1 October a. s. in het College van Cura toren van het Gymnasium ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren Prof. Dr. J. Van Leeuwen en Mr. F. Was, hebben cura toren den gemeenteraad ingevolge art. 28 der Verordening van 5 Juni 1870 de volgende aanbevelingslijsten van twee personen doen toekomen: lo. Prof. Dr. J. Van Leeuwen en Prof. Mr. S. J. Fockema Andre®; 2o. Mr. F. Was en Mr. M. d'Aumerie. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van den heer J. M. Obreen, kapitein bjj het 4de regiment infant, alhier, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat de dochter van adressant wegens ongesteldheid sinds 18 Januari jl. de lessen aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes niet heeft kunnen bij wonen. Zy geven mitsdien in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor zijne dochter vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1892/93. Er bestaan geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van B. Mol, om de stoep, gelegen voor het perceel in do Molen- steeg bi) den Vliet No. 8, door te trekken tot voor het daarnaast gelegen perceel No. 10. B. en Ws. geven derhalve in overweging de gevraagde vergunning te verleenen, onder voorwaarde, dat de stoep, ter lengte van '/a meter, worde gelegd in de rooiing van de daarnaast liggende stoepen. Onder l verlegging van de noodige stukken deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat er geene bedenkingen bestaan tegen de inwil liging van het verzoek van Prof. dr. H. Treub, om eervol ontslag als lid der Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs. Zij geven derhalve in overweging dat ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente be langloos bewezen diensten. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat de straat tusschen de Spanjaards- brug en de Zijlpoort moet worden opgebroken en gedeeltelijk verlegd en dat met voorhanden oude goede keien, zjjnde 20,000 stuks, ongeveer '/j der oppervlakte behoorlijk kan worden in orde gebracht. In verband daarmede hebben B. en Ws. voor de andere straten geene oude keien meer voorhanden, zoodat de aanschaffing van 20,000 stuks nieuwe keien noodig is, zijnde voor een bedrag van 972.60. Wat de voorraad Waalklinkers betreft, wordt opgemerkt dat het gewenscht is er nog 30,000 stuks aan te schaffen, zijnde voor 390.70, aangezien de Boisotkade met klin kers is bestraat, waarop vroeger bjj de be handeling der begrooting niet gerekend was. Voor keien is bi) de begrooting toegestaan ƒ4195.60, er is aangeschaft voor ƒ3404.10, alzoo ever ƒ791.50. Voor Waalklinkers is by de begroolkig toegestaan ƒ2485.50, er is aangeschaft voor ƒ1636.25, alzoo over ƒ849.25. De nieuwe aanschaf:.ng zal alzoo uit do vroeger by do begrooting toegestane gelden kunnen bestreden werden en wordt ernog(74lf5.60+/2485.50) - (ƒ3404.12 972.60 -4- ƒ1636.25 -+- 392.70) ƒ275.45 overgehouden. Voor de bovenbedoelde vernieuwing der bestrating is alzoo eene voldoende som op de begrooting beschikbaar. Vermits evenwel meerdere keien en klin kers zullen moeten worden aangeschaft dan in de Toelichting op Volgn. 89 is vermeld, hebben B. en Ws. gemeend den gemeenteraad van een en ander mededeeling te moeten doen en in overweging te geven de vereischte machtiging te verleenen. Blykens het verhandelde by de gemeente- begrooting voor dit jaar werd ten vorigen jare bywyze van proef het aantal lesuren in de nieuwe talen aan de afd. B der Kweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen vermin derd en o. a. voor het onderwye in het Fransch op twee per week vastgesteld. Door den directeur der Kweekschool is aan B. en Ws. thans bericht dat de ervaring, in dit schooljaar door den leeraar in het Fransch opgedaan, eene verdubbeling van het aantal lesuren in dat vak noodig maakt, op grond waarvan door den directeur wordt in overweging gegeven do uren voor het Fransch bestemd in do afdeeling B met twee te vermeerderen en in de afdeeling A met twee te verminderen. By aanneming van dit voorstel zal de post Volgn. 127 der begrooting „Toelagen en by- dragen tot opleiding van onderwyzers", waaruit de kosten der lessen aan de afdeeling B worden bestreden, met/" 150 moeten worden verhoogd, terwyl Volgn. 140, „Kosten der Kweekschool voor onderwyzers" met ƒ150 moet worden verminderd, in verband waarmede ook de bydrage vanehet Kyk met 50 pCt. of 75 zal worden verminderd. B. en Ws. geven op grond van een en ander in overwoging de thans voorgestelde wyziging van de regeling der lesuren in bet Fransch goed te keuren B. en Ws. deelen mede dat over den post Belooningen en premiën aan de brandspuitlieden en beambten der gemeentebegrooting voor dit jaar, Volgn. 114, uitgetrokken op 3022, thans reeds is beschikt tot een bedrag van 2447.12, ten gevolge van de onderscheidene branden, welke in den loop van dit jaar hebben plaats gehad, waarvan de kosten hebben bedragen 14SÖ.66, terwyl voor ce kosten by branden op de begrooting een bedrag van 1237 is uitgetrokken. Voor het geval nog in den loop van dit jaar branden mochten plaats hebben, zal der halve de betrekkelyke post niet toereikend zyn, op grond waarvan B. en Ws. in over weging geven hun College te machtigen tot het doen van de vereischte uitgaven by voor komende branden, zullende alsdan later een voorstel tot verhooging van het betrekkeiyk artikel der begrooting worden ingediend. Dank zy den prachtigen zomeravond, kon gisteren in den tuin van „Musis Sacrum" de buitengewone verlichting worden ontstoken, welke voor den avond van Koninginsver jaardag bestemd was geweest. De veelkleurige en veelvormige ballons maakten een goed effect. Het terrein had inderdaad een feesteiyk voorkomen. Daarby voerde^de schutterp-kapel, onder directie van den heer Geyp, een goed gekozen programma goed uit, en was daaren boven de opkomst der leden met hunne dames zeer talryk. Ieder had dus reden van tevre denheid. De 6de battery van het 2de reg. veld artillerie uit Leiden, onder kapitein jhr. W. A. Gevers Deynoot, zal van 23 tot 29 Augustus deelnemen aan do oefeningen van het reg. gren. en jagers en gedurende dien tpd gekan- tonneerd worden te Laren. Beroepen is by de Ned. Hervormde ge meente te Wervershoof de heer F. Tammens, cand. te Leiden. Aan eene christelijke school to Katwyk aan Zee is benoemd mejuffrou (tf.W. Keers, te Zieriksee. Akte examens L. O. 's Gravenhage, 5 Augustus. Engelsch. Geslaagd de beer A. H. Fournier, van Waddingsveen. Beroepen is te Aalten, (classis Zutfen), ds. Van Druten, van Rynsburg. Wy hebben reeds medegedeeld, welke heeren zich tot eene commissie hebben ge vormd om de zaak der Weesinrichting te Neer bosch aan een ondeizoek te onderwerpen. Zaterdag had te Utrecht de eerste byeen- komst dier commissie plaats. De vergadering begon met zich een bestuur te kiezen. Daartoe werden aangewezen als voor zitter mr. De Beaufort, als onder-voorzitter de heer Hovy, alB secretaris de heer Den Boer, als penningmeester de heer Van Lim burg Stirum. Nog werd besloten tot tweeden secretaris te benoemen en tevens tot lid der commissie mr. Prikken, te Amersfoort. Ten einde hare werkzaamheden met zorg vuldigheid en regelmatigheid te kunnen ver richten, besloot de vergadering vervolgens eene sub-commissie uit haar midden te be noemen, en wello. tot onderzoek van den finantiéelen toestand van Neerbosch; 2o. tot onderzoek van den paedagogischen toestand en 3o. tot onderzoek der hygiënische toe standen. De flnantiëele commissie bestaat uit de heeren: Casius, Engeiberts, Hovy, De Kanter, (tevens voorzitter der sub commissie), Van der Lee, De Louter en Mollerus. De paedagogische commissie uit de heeren Van Hoogstraten, Van Pailandt, Verbrugb, Hintzen, (tevens secretaris der sub commissie). Koek, Van der Ven, Laurillard, (tevens voor zitter dor subcommissie), en Van der Linden. De hygiënische commissie uit de heeren Hermanides (tevens secretaris der sub-com missie), De Zwaan, Behrends, Bruinsma, Van Overbeek de Meyer, (teven9 voorzitter der sub commissie), De Savornin Lohman, Van Limburg Stirum. Het ligt in het voornemen der commissie om zoo spoedig mogeiyk alle belangstellenden in de inrichting van den heer Van 't Linden- hout uit te noedigen, om vóór 15 September aanst. by de verschillende sub-commissies, naarmate van het onderwerp, mededeelingen te doen aangaande feiten of omstandigheden, die zy van belang achten dat door de com missie worden onderzocht. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arxiveerde 6 Aug. te Padang: de „Dubbeldam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Aug. Lizard; de Kaiser," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 5 Aug. Ouessant; de „Prinses Sophie," van Amster dam naar Batavia, passeerde 6 Aug. Gibral tar; de „Salak," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 5 Aug. Ouessant; de „Prins Willem II," van W.-Indië naar Amsterdam, vertrok 5 Aug. van Havre; de „Soenda," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 5 Aug. van Djeddah; de „Veendam vertrok 5 Aug. van Nieuw-Y'ork naar Rotterdam ;de „Voorwaarts," van Singapore naar Amsterdam, passeerde 6 Aug. Kaap St.-Vincent. By koninklyk besluit van 3 Aug. is benoemd tot boekhouder van het kadaster J. Van Ouwerkerk, thans teekenaar by het kadaster. Benoemd by bet personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot offi. van gez. der 2de kl., de student in de geneoskunda (arts) H. C. Knappert. Mr. T. H. Gerritsen, laatstelyk advocaat en procureur te Batavia, benoemd tot l'.d der Staatscommissie tot herziening van /,e Indi sche wetgeviig op privaatrechtelijk gebied. De heer D. J. Hulshoff Pol, art-j, benoemd en aangesteld tot offi. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.(Indiö. Met ingang ynn 1 Sept, -a, g., aan F. A, ty.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1