geheolen middag door een heerlijk zonnetje bestraald werden, ten om Je en scheidde men tot morgen, Zaterdag. Alsdan zal de belang stelling Zbker grooter wezen. Men verneemt dat dan eenigo vreemuc vorstelijke persoi.en, to Schoveningen logeeioude, de renbaan zullen bezoeken. Dien dag zullen dan ook nog interessanter wedrennen plaats hebben. Woensdag-avond, na het concert in den Haarlemmerhout, bezichtigde de heer Kriens, directeur van hec gemeentelijk muziek corps aldaar, bjj Scholten een rijwiel, welks eigenaar hem de werking wilde toonen van een daarop aangebracht witploffingstoestelletje, om honden te verse';.rken. Bij de ontploffing drong ongelukkig bet c n of ander den heer Kriens in het linkeroog, zoodat gisterochtend eone operatie noodig werd geacht. Ofschoon vrij ernstig, schijnt do wonde geen gevaar voor het behoud van het oog op te leveren. Het was de heer Th., een bekend wiel rijder, die den heer K. zijne uitvinding toonde. H. Visser, die dezer dagen te Amsterdam terechtstond wegens oplichting van een groot aantal personen, tot een geza menlfik bedrag vau ca. f 1500, door hen te bewegen toe te treden tot eene niet bestaande vereeniging en de contributies ten eigen bate aan te wenden, ia plaats van deze gelden tot het opgegeven do, eene verloting van meubelen, enz. bezigen, werd gisteren door de rechtbank al j .r veroordeeld tot eene gevangenisstraf v.in 1 iar. Te Zaandam 1 dezer dagen bij een inwoner een verd. ht ziektegeval voorge- gekomen, dat, na bacteriologisch onderzoek, door den hoogleeraar Forster, te Amsterdam, geconstateerd is te ztfn cholera asiatica. De patiënt is reeds hers'eld en het geval blijkt geheel op zichzelf le staan. Op geenerlei wijze is gebleken, dat of hoe de ziekte van elders zou kunnen zyn aangevoerd. De officieels mededeoling van don burgemeester kan elk oogenblik verw den, zoo ze niet reeds heeft plaats gehad. By herstem mag voor leden van den raad in do gemeente Engwirden (Fr.) is een 97-jarige, de heer Ten Boom, nog zjjn kiezersplicht koincn vervullen. Nog altijd is een derprijzenvan de jongste verloting te Winschoten, zijnde o°ne pianino, niet afgehaald. Een inwoner al-aar had ook loten gekocht, de nommers opgeschreven in zijn zakboekje en de loten aan zijne vrouw gegeven ter bewaring. Deze, er niets van hoerende, dat op de loten iets gevallen was, verbrandde do papiertjes. Do man heelt nu de nummers uit net zak boekje eens nagezien envindt daarin ook het nummer w. irop de pianino gevallen is Aanslag op een trein. - Gister avond is oen aanslag gesmeed op den snel trein van Aaile naai Brussel. Oms'reeks te 11 uren ontdekte een wisselwachter by Glembloux, dank zy den helderen maneschijn, eene egge op de rails. Het misdadig opzet werd bijtijds verijdeld en aldus een vreeselyk ongeluk verhoed. Te Hautmont, in het noorden van Frankrijk, zijn gisteren twee Belgen, die eene oude vrouw vermoord baadon, ge guillotineerd. Daar de talrijke te Haumont woonachtige Belgen verklaard hadden zich tegen deze terechtstelling te zullen verzetten, had de politie buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen. Alles is echter zonder onge regeldheden afgeloopen. Te Napels i: n in één etmaal 30 personen door choi-jra aangetast en 11 ge storven. De Italiaansche re^oering doet al het moge lijke om te verhinderen, dat berichten ovor den waren toestand der cholera openbaar worden gemaakt. Bet is echter zeker, dat de ziekte te N s in veel heviger mate heerscht dan de 'iaden meedeelen. Ook te Genua is de to.s ij verre van gunstig. Volgens de „G ".ette" van Gent zou een geval van cholera zich te Olsene hebben voor gedaan. Een schipper zou aldaar in minder dan 24 uren bezweken zijn. Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Parijs bericht. Woensdag-avond te halfzes zou trein 438 in de tunnel van Charronne, gelegen op de Ceintuurbaan nabij het kerkhof „Póre Lachaise." een paar wagons aanhaken, toon bat ramtoestel defect geraakte, waardoor de trein staan bleef. De machinist en de stoker stegen van do locomotief om te onderzoeken waar het lek was, toen trein 25S met kracht op de achterste wagens van trein 438 liep. I Eene vreeselyko paniek ontstond. Onmiddellijk 1 ging men over tot het verleenen van hulp. Een groot aantal -personen bleek gekwetst, zy 't ook licht, dank zij der tegenwoordigheid van geest van den machinist op den van Courcelles komenden trein, die tijdig de vaart verminderde. Van den trein der „Compagnie d'Ouest" werden verscheidene waggons ver brijzeld. Drie a vier personen werden zeer ernstig gekwetst. Aldus luidt het eeno bericht omtrent dit ongeluk. Een ander bericht geeft er de vol gende lezing van: Een trein, bestaande uit een vijftiental rij tuigen vol reizigers, was te 5 uren van het Noorderstation vertrokken en bevond zich juist in de tunnel tusschen de stations Ménil- montant on Charonne, toen plotseling de Wostinghouse-rem door eene onbekende oor- zink in werking kwam en den trein tot ^nistand bracht. De machinist deed vergeef- sche pogingen om den trein weer in beweging te brengen. In een dergelijk geval moet de conducteur, zooals het reglement voorschrijft, knalsignalen op de rails leggen, om den vol genden trein te waarschuwen dat de weg versperd is. Dit werd echter verzuimd en hot gevolg was dat do volgende trein in volle vaart tegen den stilstaanden trein liep. Hot oogenblik der botsing in de donkere tunnel was ontzettendde locomotief drong geheel in den sluitwagon van den stilstaan- den trein, verschillende rijtuigen werden even- oons verbrijzeld en andere over elkander ge schoven. Van do reizigers werden 52 meer of minder ernstig gewond, voor het meerendeel aan het hoofd en de armen en beenen; van één hunner waren beide beenen verbrijzeld. Deze werd in het hospitaal opgenomen; de overige gewonden werden, na alvorens in het station verbonden te zijn, door de zorg der maatschappij naar hunne woningen vervoerd. Er wordt eene strenge officiöele enquête ingesteld, om uit te maken by wien de ver- antwoordeiykheid voor dit ongeval berust. BUITENLAND. Frrtnkrjjk. De chauvinistische en de met koloniën dwepende bladen in Frankryk zyn niet te vreden dat de regeering niet meer partij heeft getrokken van Siams zwakte en Engelands inschikkelykheid. Zy zouden na het eerste en het tweede ultimatum nog een derde hebben willen laten volgen om Siam onder Fransch protectoraat te stellen. De overige bladen zyn met het verkregene tevreden. „Onze regeoring," zegt het „Journal des Débats," dat zyne redeneering op eene geheel verkeerde voorstelling der feiten grondt, „heeft verstandig en loyaal gehandeld; ver standig, omdat zy ons offers heeft bespaard, welker grootte niet was te overzien; loyaal, omdat zy hun, die ons belasterden, heeft be wezen, dat wy geone veroveringspolitiek volgen en de onafhankelykheid zelfs van onrustige en eerzuchtige naburen oerbiodigon. Overigens is in dit geheele incident, dat wy niet hebben uitgelokt, ons gedrag alleen door beweeg redenen van boogeren aard geleid. "Wy hebben met een byna engelachtig geduld gepoogd het hof van Bangkok aan het verstand te brengen, dat de annexatie, die het begeerde, geen recht kon scheppendat geschillen niet met geweld konden worden opgelost; d&t het verkeerd deed onze handelsagenten slecht te behandelen en dat het geen recht had, mili taire posten buiten zyne grenzen te vestigen. Men meende dat wy de handen te vol hadden en men hoopte ook op machtige hulp, alsof twee groote landen, die door vele belangen zyn verbonden, om een koninkryk Siam met elkander zouden vochten." De „Figaro" is veroordeeld tot 800 fr. boete, omdat ze de akte van beschuldiging in de zaak Ducret-Norton afgedrukt heeft voor dat de behandeling der zaak begon. DuitschlaucL De „Reichsanzeiger" deelt mede dat de Bondsraad, na zorgvuldige overweging, ont kennend antwoordde op de vraag of buiten de in het besluit van den 29sten Juli aange geven vrystellingen van do verhooging van de invoerrechten op Russische voortbrengselen, nog verdere uitzonderingen toegestaan zullen worden. Het tydstip, waarop de overeenkomsten tusschen de kooplieden gesloten worden, mag niet van beslissenden invloed zyn. Aan de bevoegdheid van den Bondsraad om in enkele gevallen, wegens billyke redenen, eene vermindering der invoerrechten toe te staan, is by het besluit van 29 Juli niets veranderd. De keizer van Duitschland wordt op zyne terugreis van Engeland den 7den dezer te Helgoland verwacht, waar hy tegenwoor dig zal zyn bij proeven met nieuw geschut en de vestingwerken zal bezoeken. Men ver wacht dat hy eene week op en naby het eiland zal blyven. - In de haven van Kiel werden Woensdag morgen schietproeven genomen aan boord van het pantserschip „Baden," waarby prins Hein- rich, de broeder van den keizer var. Duitsch- laud en opperbevelhebber der vloot, tegen woordig was, in gezelschap van admiraal Sohiöder en den commandant der „Baden." B;j het laden van een der groote Krupp- k -.nonnen ontplofte eene 96 ponds-granaat. De .-«herzen werden met kracht naar alle zyden n->.-«lingerd, met het treurig gevolg, dat van de (•iQnngende personen negen op de plaats ue:den gedood, onder wie twee officieren, en achttien matrozen lichte verwondingen be kwamen. Het voorval veroorzaakte eene groote verwarring; echter werd onmiddeliyk de noodige hulp aan de gekwetsten verleend, waaraan door prins Heinrich zelf een werk zaam aandeel werd genomen. Groot^BritJiniiSA In het Hoogerhui6 vestigde lord Meath de aandacht op het groot aantal slachtoffers bij de ramp van Hr. Ms. „Victoria" en vroeg, of van de admiraliteit geene instruction konden uitgaan, dat voortaan alle stokers en mariniers, even good als de matrozen, verplicht werden zich in 't zwemmen te oefenen. Lord Spencer deed opmerken dat in 't algemeen elke ma troos en olko officier van de marine, thans in dienst, de zwemkunst verstaat, daar allen, die jong by de marine in dienst treden, verplicht zyn ora zwemmen te leeren. Het was echter niet mogolyk ora het leoren zwemmen ver plichtend te stellen voor alle stokers en ma riniers, die op een veel lateren leeftyd dan de matrozen in dienst treden. Dat neemt niet wog, dat de admiraliteit bevelen heeft gegeven aan de commandanten der verschillende ha vens om het onderwys in zwommen ook voor de mariniers on stokers meer uitlokkend te maken. In het Lagerhuis verklaarde de onder minister van koloniën, Sydney Buxton, gister avond dat hy nog steeds geene mededeeling kan doen over de overeenkomst betreffende Swaziland, maar dat een nader bericht van de Transvaalsche regeoring iederen dag ver wacht wordt. Middelorwyi is de overeenkomst van 1890 met drie maanden verlengd, in af wachting dat de zaak haar beslag krygt. Rusland. In do rnynen van Kokschin, naby Rostof, in het zuiden van Rusland, is een brand uitgebroken, waardoor 30 werklieden omgeko men zyn. De materiöele schade is zeer groot. Ten gevolge van het uitbreken van de pest in het district van den Don (Rusland) zyn daar ernstige onlusten uitgebroken. Tusschen de kozakken, die gezonden zyn om de orde te herstellen, en de bevolking heb ben gevechten plaats gehad. De bevolking schryft het uitbreken der ziekte toe aan de Joden, dio daarom aan mishandelingen bloot staan. Argentinië. De gouverneur van Santa Fé heeft zyn ont slag genomen; de onder gouverneur bleef den radicalen weerstand bieden. Volgens een later bericht is hy gisteren door de opstandelingen gedood. De president heeft geweigerd het besluit aangaande de ontwapening der troepen van het provinciaal bestuur van Santa Fé te tee kenen. Het kabinet v.m de ropubliek Argentinië dreigt met ontslag. Pellegrini, de voormalige president, is door de regeering ontboden. Ook de provinciën Salsa en Tucuman ver- keoren in opstand Telegrammen. LONDEN, 3 Augustus. In „Mansion House" werd heden, onder voorzitterschap van den lord-mayor van Londen, eene talryke vergade ring gehouden van bekende personen op politiek en handelsgebied, allen voorstanders van het bimetallisme. De gezant der Vereenigde Staten en de Nederlandsche gezant, graaf Van Bylandt, waren ook aanwezig. De conservatieve oud-minister Balfour hield eene lange en levendig toegejuichte rede, waann hy de voordeelen 'van den dubbelen stand aard deed uitkomen. De finantiëele toestand in IndiO is tegenwoordig onhoudbaar, zeide spreker, en iedereen ziet met spanning te gemoet, wat de Vereenigde Staten in deze zullen doen. De dubbele standaard is beter dan de enkele standaard wegens zyn meerdere vastheid en gemak, en met het oog op het internationaal verkeer. Bovendien zou de eene of andere militaire mogendheid op een goeden dag het geheele finantiëele stelsel van Enge land in de war kunnen bengen. CHICAGO, 3 Aug. De bankier Lazarus Silverman is heden failliet gegaan. Hot passiGf bedraagt 500,000 dollars, maar wordt geheel door het actief gedekt. NIEUW-YORK, 4 Augustus. De „New-York Herald" heeft uit Chicago vernomen, dat de "ime'allistische conventie aldaar eindigde on der oen onbeschryfiyk rumoer; het scheelde w»inig of de leden raakten handgemeeneen uit werd genomen onder luid geschreeuw en het uiten van verwenschingen tegen Cleve- 1 uid. Do conventie werd voor onbepaalden lijd uitgesteld. LONDEN, 4 Augustus. De „Times" ver nam gisteren uit Bangkok, dat de blokkade voortduurt. Op bevel van admiraal Hurr.ann maakte de kapitoin van de kanonneerboot „Lion" zyne vollodige verontschuldigingen aan kapitein Mac Leod voor zyne vyandige manoeuvre tegen over den Britschen kruiser „Pallas". Alleen door de voorzichtigheid en de kalmte van Mac Leod is by die gelegenheid eene botsing vermeden. Volgens Je „Daily News" zal het Lager huis in den herfst eene zitting houden. Deze zal in de derde week van October beginnen. GIBRALTAR, 4 Augustus. Goederen, uit Smyrna komende, zullen alhier aan eene quarantaine van vjjf dagen onderworpen worden. RerlipJijke Berichten. Zoeterwoude: Nod -Herv. Kerk. Zon dag voorm. te tien uren, ds. Nierstrasz, pred. te Leiderdorp. Oogstgeost: Zondag morgen, ds. Van Hoogstraten, van 's-Gravenhage. Leiderdorp: Zondag-voormiddag om 10 uren, ds. J. Eringa, van Oostrum (Friesl.) Des avonds om halfzeven, ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp. Lis se: Zondag-voormiddag te 10 uren ds. J. D. Sigal. Herdenking van vervulde 40- jarige Evangelie-bediening. Woubrugge: Zondag-avond te 6 uren, ds. J. G. Verhoeff, van Bodegrave. Hoogmado: Zondagnamiddag te twee uren, ds. R. Berinink Bolt, prod, te Zwam- m er dam. TWEEDE ÜA.NER. Voortzetting der be)maadslagingen over de uitbreiding van het Kiesrecht. De heer Veegens is een warm voorstander van het ontwerp. Hot breekt met den slechten belastingcensus en stelt daarvoor volledige staatkundige en grondwettige kenteekenen in de plaats. Spr. is bereid tot overleg, maar zal zyne stem niet geven aan amendementen, welke breken met de grondbeginselen der ontwerpen, en niet aan eenige poging om den belastingcensus te behouden. De Regeering heeft reeds getoond tot medewerking bereid te zyn door de overgangsbepaling, dat de bestaande kiezers van rechtswege op de kiezerslysten zullen worden geplaatst, en door den eisoh van insc.iryving in de bevolkings registers. Tot concessies is hy bereid, b. v. ora met den heer Mackay uit te sluiten ge durende zekeren tyd veroordeelde bedelaars. Het denkbeeld voor het kiesrecht van ge zinshoofden bestrydt hy. Hot ware onbiliyk tegenover vele ongehuwden. Uitsluiting van commensalen en huisbedienden keurt hy af, maar wel erkent hy, dat de billykheid mee brengt de ongehuwden te binden aan b. v. een verblyf van zes maanden in hetzelfde gezin. De heer Kolhnan blyft nog van gevoelen ovenals vroeger dat ruime kiesrechtuitbreiding noodig is binnen de perken der grondwet, omdat het politieke leven in de onderste lagen van het volk zich uitbreidt. Bovendien heeft het vereenigingsleven eene ongomeene vlucht genomen. Hy vreest geen gevaar. Het Nederlandsche volk is in het algemeen godsdienstig en ge- loovig, vooral in de lagere klassen, en eenige socialisten in het parlement zullen niet schaden, doch spr. heeft onoverkomelyke bezwaren tegen de kenteekenen, als strydig met de Grondwet. Spr. betoogt verder dat niet alleen in het belang der werklieden, maar ook tot het be houd van de andere klassen kiesrechtuitbrei ding poodig is.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2