N°. 10262. Zaterdag 5 Augustus. A0.1893. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Augustus. Feuilleton. Gered door een onjuist adres. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzondoriijko Nommera0.05. PRTJS DER ADYBRTENTÏÉN: Van 16 regoïs f 1.05. Ieder© repel meer /"0.17J. Groetore lettere naar pler.,-rii.r,ite. Voor bet inca&soeren buiten de stad auict '0.05 berekend. Ter vervulling dor vacature, welke met 1 September a s. zal ontstaan ten gevolge van het aan mejuffc. M. H. Oostveen te ver- leenen eervol ontslag, is de volgende voor dracht opgemaakt ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan ae openbare school der 3de klasse No. 4, op eene jaarwedde van f 550, als: lo. mej. F. D. Oostdtfk, thans werkzaam aan de Meisjesschool dér lsto klasse; 2o. mej. M. F. J. De Vries en 3o. mej. C. D. Fortamer, de tweede werkzaam aan de school 3de klasse No. 4 en de laatste aan de school 4de klasse No. 2. Door de benoeming van den 3den onder wijzer W. J. Jo»g tot 2den onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 2, is er eene betrekking van 3den onderwijzer aan de openbare school der 4de klasse No. 1 vacant. Ter vervulling dier vacature wordt den gemeenteraad de volgende voordracht aan geboden: lo. P. Van der Hoeven, thans tijdelijk werkzaam aan de Jongensschool 2de klasse; 2o. J. Huge en 3o. P. Schee beiden werkzaam aan openbare scholen in dezo gemeente. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van j 550 verbonden. Ter voorziening in de vacature van 3de j onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool der 2de klasse, ontstaan door de benoeming van mejuffrouw Prins tot 2de onderwijzeres, is de volgende voordracht samengesteld ter benoeming van eene derde onderwijzeres, als lo. mej. W. Roeringh, zich noemende en schrijvende W. Klinkert, thans derde onder wijzeres aan de Jongensschool 1ste klasse; 2o. mej. J. J. De Haas, derde onderwijzeres aan de betrokken school, Jongensschool 1ste klasse, en 3o. mej. J. C. C. Van Kompen, derde onderwijzeres aan de betrokken school. De heer Johann Ladage, alhier, heeft aan de koninklijke technische hoogesehool te Aken het diploma behaald als werktuigkundig ingenieur. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Dubbeldam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uRerlijk heden avond om 10.10 (10.30 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 16 Oct. a. s. en volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practischo examens van arts, alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Nadere bijzonderheden bevat de Sts. Crt. van heden. Zij, die tot de examens wenschen te wor den toegelaten, moeten zich daartoe vóór 7 October a. s. schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen-commissie, en wel: te Leiden, bij den hoogleeraar dr. Th. H. Mac Gillavry; te Groningen, bij don hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Amsterdam b\j den hoog leeraar dr. B. J. Stokvis, en te Utrecht, bij den hoogleeraar dr. S. Talma. De door den Raad der gemeente Zoeter- woude voorloopig vastgestelde gemeente reke ning van 1892 bedraagt in ontvang /"38,960.06s en in uitgaaf f 36, J05.195, dus met een batig saldo van f 2754.57. De verlichting, welke aldaar ieder jaar uit gebreid wordt, zal dit jaar vermeerderd wor den met acht lantaarns, te weten2 op Vree wijk, 2 op het Utrechtsche Jaagpad, 2 op den Zoeterwoudschen Singel en 2 op den Hoogen Rijndijk. Oude-Wetering, dat thans reeds aanmer kelijk bebouwd is, wordt met twee flinke panden vermeerderd door den aanbouw van een bedehuis voor de Katholieken, hetwelk reeds groote vorderingen maakt, benevens eene bijna voltooide, wèl ingerichte pastorie bij de Gereformeerde kerk. Dit plaatsje, met circa 800 inwoners, een klein half uur lang, zal dus spoedig op vier kerkgebouwen kunnen bogen, nl. 1 voor de Ned.-Herv., 1 voor de Remonstr., 1 voor de Geref. en 1 voor de R.-Katholieken. Ware de Chr. Afgesch. kerk na de bekende vereeniging niet buiten gebruik gesteld, dan zou dat aan tal vijf zijn. De door het bestuur van de „Harmonie van Warmond" bij gelegenheid van het op 18 Juli 11. door genoemde muziekvereeniging gehouden festival uitgeloofde eerepryzen, zijnde twee zilveren lauwerkransen, omtrent welke toen na afloop van dat feest geene beslissing kon worden genomen, zijn in de laatst ge houden vergadering van het bestuur toege kend, en wel die voor Harmonie-vereenigiDgen aan de muziekvereeniging „St.-Jozefgezellen.— Kunst na den Arbeid", te 's-Gravenhage, en die voor Fanfare-vereenigingen aan de muziek vereeniging „Sempre Crescendo", te Middel- harnis SommelséijK. Naar de „Tel." verneemt, is de heer Ary Van Leeuwen Jr., sedert eenige jaren selo fluitist in het oikest van het Palei6 voor Volksvlijt te Amsterdam, hedenmorgen naar Warschau vertrokken, waar hij geëngageerd is bij het symphonie-orkest onder leiding van den Arnhemschen muziek-directeur J. A. Kwast. Gisteravond trad hjj in „Artis" voor het laatst als solist op. Tot president van den Raad van Voogdij over H. M. Koningin Wilhelmina, in plaats van wijlen jhr. Van Reenen, is benoemd mr. I W. baron Van Goltstein, oud minister van koloniën. Te 's Gravenhage is bericht ontvangen dat de tentoonstelling te Batavia 12 Aug. zal worden geopend. De groothertog van Saksen vertrekt mor gen naar Het Loo. Prins Max van Baden verlaat morgen Scheveningen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen gisteren deel 6 candi- daten voor de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde, in het bezit van een diploma van eindexamen aan eene H. B.-S. Geslaagd zijnF. M. Cohen, Ph. A. Kohn- stamm, W. L. Nolke, M. Prijes, J. H. Adriani en J. Boeke. Afgewezen werd niemand. Van het verlengd examen was do uitslag, dat het diploma voor godgeleerdheid, enz. werd uitgoreikt aan A. J. Schimmelpenninck van der Oye en J. Dermout. Hot examen is afgeloopen. In het geheel hebben zich aangegeven 87 candidaten; 10 trokken zich terug, 48 slaagden, 29 werden alge wezen. De gemeente Opsterland (Fr.) zal zeker de eerste in ons vaderland z(jn, waar de meerderheid der raadsleden sociaal demo craten zyn. De jongste verkiezing heeft den Raad omgewerkt; drie socialisten werden ge kozen, zoodat hun getal in den Raad tot 8 is geklommen, terwijl daarin 7 liberale leden zitting hebben. Gemengd Nieuws* Door de „Leideche Wielrijders- Vereeniging" en de „Vliegende Hollander" z\jn tegen Zondag 13 Augustus nationale wegwedstrijden uitgeschreven, waarvan liet programma is vastgesteld als volgt: Twaalf uren: Tocht van Hotel „Central", Breestraat, naar den Utrechtschen straatweg. Halféón: Wedstrijd uitsluitend voor leden i van beide Vereenigingen, afstand 15 KM. lo. prijs: Verguld Zilveren Medaille, uit geloofd door den heer v. d. Stok; 2o prijs: Zilveren-, 3o. prijs Bronzen Medaille. Halftwee: Nationale Wegwedstrijd, open voor alle leden van den A. N. W.-B. Afstand 25 KM. lo. prijs: Gouden Medaille en kunstvoor werp resp. uitgeloofd|door de heeren Goekoop en Ytsma. 2o. prijs: Verguld Zilveren Medaille, uit geloofd door een bondslid. 3o. prijs: Bronzen medaille. Een Zilveren Medaille wordt door den heer Gouverneur beschikbaar gesteld voor het eerst aankomende Leidsche bondslid. Te Noordwijk-Binnen sloeg gister avond een jongeling, Van W., die zich met oen paar kameraden wilde verpoozen op het hek bij de kerk der Herv. gemeonte, van dat hek op de straatsteenon. Door den schok in het hoofd bleef hij tot veler 6chrik roerloos liggen en kwam eerst weer bij nadat men hem met water behandeld had. Naar men verneemt, is het water uit den te Hoofddorp gemaakten artesi6chen put, welko 29 meter diep is, afgekeurd. Op de hoeven van de heeren Thiele, Kruisweg, en H. A. Hanedoes, Schinkel- veer, te Haarlemmermeer, is de varkensziekte uitgebroken. Donderdag 3 Augustus werd van de werf by Sjollema, te Oude-Wetering, met goed gevolg te water gelaten: eene ijzeren tjalk voor de binnenlandsche vaart. De renbaan te Clingendaal, waar gisteren de eerste der twee wedstrijden van dit jaar plaats had, heeft sedert het vorige seizoen veranderingen ondergaan, welke tevens verbeteringen z(jn. Zoo by v. eene geheel nieuwe tribune, zeor doelmatig ingericht en van waar men een uitstekend gezicht op de renbaan heeft. Veel publiek verwachtte men gisteren nog niet. De tribune was slechts matig bezet en de rijtuigen in en langs de afsluiting van het middel-terrein waren gcmakkeiyk te tellen. De duinen buiten het terrein waren weder met groepen van kykers bezet. Van de Janpleziers, die het bestuur der Harddravery-vereeniging op verschillende plaatsen der residentie liet stationneeron tot het medenemen van passagiers, reden een vijftal, alle goed gevuld, naar de renbaan. Overigens was alles by het oude. De luit.-generaal Van Helden, inspecteur der cavalerie, was ook weer aanwezig. Te halfzes waren de wedloopen, welke den 5.) „Dat is lief van den kleinen Ilia", zeide Anna. „Maar hoe weet gy wie ik ben? Ik noemde u, voor zoover ik weet, op de boot slechts myne voornamen." Jakubow boog zich glimlachend. „Ik zag do barones meermalen in de uaby- heid van het ministerie met mynheer haren vader. De heer baron heeft, voor zoover ik weet, zaken by ons." „Helaas!" zeide Anna, wier opgeruimdheid onwillekeurig verdween, toen zy dacht aan het onheil, dat haren vader en haar bedreigde. Jakubow nam den kleinen Ilia op den arm en begeleidde Anna op haar verzoek nog naar de markt, waar zy eenige kleinigheden voor het kind kocht. Toen de man afscheid nam, zeide hy: „Ik dank u uit het diepst van mya hart voer al de goedheid jegens myn armen Ilia. Gave de Hemel, dat het my vergund ware, u ook door de daad te danken! Maar ik ben slechts een onbeduidende tsjnownik, die geen invloed heeft." Kort na deze ontmoeting kwam de beslis sende dag. Baron Fapow was het eindelyk gelukt eene audiëntie by den minister te verkrygen en daarvan verwachtte hy alles. Anna bleef in groote spanning, tusschen vrees en hoop wankelend, thuis. Eindelyk, na lang gewacht te hebben, hoorde zy do voetstappen van den vader op de trap en opende hem zelve de deur. Zyn gezicht was bleek en een eigenaardige, droe vige glimlach speelde om zjjne lippen. Hy beheersente zich blykbaar. Toen hy in de kamer gekomen was, zette hy zyn hoed af, trok do handschoenen uit en wierp deze daarin, streek met de hand over het gezicht, alsof hy iets wilde verjagen, en zeide, terwyi hy zich met moeite beheerschte: „Ik hen ongelukkig geweest, myn kind, ik ben te laat gekomen. Eergisteren zou ik my nog hebben kunnen redden. De minister heeft my zeer vriendelyk ontvangen, heeft myne voordracht aangehoord en my toen geeegd dat niet hyzelf, maar het departement van landbouw de beslissing in deze zaak had. Hy heeft den directeur van dit departement by zich laten komen en deze heeft uit het register aangetoond, dat de beslissing in myn nadeel reeds gevallen es gisteren vereonden is. Het voerstel van het gouvernement, om mu wegens wanbeheer de hypotheken onmid- d'eliyk op te zeggen en Ingeval van niet- betaling het landgoed gerechteiyk te verkoo- pen, is aangenomen. Hy behoeft slechts do beslissing by het gouvernement aan te bieden, om my binnen acht dagen van myn land goed verwyderd te zien, en dat hy dit doen zal, is in het geheel geene vraag. Wat zal er nu van u worden, lief bind?" Do baron drukte zyie dochter aan het hart en kuste haar feeder. „Wees kalm, vader!" troostte Anna. „Heb voor my geene zorgen! Ik biyf altyd by u en troost en koester u, voer zelve de huis houding esi ik zal met uw pensioen ons er wel weten door te slaan. En al kryg ik geen man, omdat ik een arm meisje ben, dan be kommer ik my daarom niets." „Ach, myn arm kind", zeide Papow be droefd. „Gy weet niet, wolk treurig lot u wacht. Gy, die gewoon zyt te bevelen, zult votrtaan zelve de huishouding moeten voeren en van alle genoegens der groote wereld afstand doenl Het is hard, zeer hard!" Anna omhelsde haren vader en legde haar gezicht togen zyn schouder. Het was haar zelve zeer bang om het harte. Er was reeds meermalen aan de deur ge klopt, voordat Anna het hoorde. Opdat nie mand haren vader thans zou storen, ging zij zelve naar de deur en vroeg wie er was. „Br is een tjsinownik". zeide de bediende. „Wil hy vader sprekc-n?" vroeg Anna. „Noen, de barones!" Anna ging naar beneden en vond in de voorkamer Jakubow, die zyne boste uniform jas met den groenen fluweelen kraag en de vergulde knoopen aangotrokken had on er zeer fijn uitzag. „Neem my niet kwalyk, barones", zeide hy, „dat ik u stoor. Maar ik kom hier, omdat ik het op hoogen prys stel, u gerust te stellen. Ik ken de zaak van mynheer uw vader, want ik ben by het departement van landbouw werkzaam. De beslissing is eergis teren gevallengisteren is de brief verzonden." „Ik weet het", zeide Anna. Jakubow glimlachte. „U weet nog niet alles. Myne taak op het bureel is, de brieven te registreerendan moet ik ze sluiten en er de adressen op schryven. Slot Lobjt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1