N®. 10260. Donderdag 3 Augustus. A°. 1893. (Deze -Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 2 Augustus. Feuilleton. Gered door een onjuist adres. LEIDBCH PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nocumorsn 0.05. Aan den 35sten verjaardag van H. M. de Koningin-Weduwe Emma, Regentes van het koninkrijk, prinses van Waldeck en Pyrmont, werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vlaggen van de openbare en eenige parti culiere gebouwen. Wegen6 de voortdurende regenbuien ging de parade van het garnizoen niet door. De Nederlandsche mail heeft zioh dit maal weder kranig gehouden. Zondagavond kwam bier de Fransche mail aan met de Bataviasche bladen tot 30 Juni en gisteravond reeds ontvingen w\j de Nederlandsche mail van het stoomschip BSalak", met de bladen tot 4 Juli, zoodat de laatste mail op de Fran sche twee dagen heeft ingehaald. Als dat zoo doorgaat, zal de Nederlan Jsche mail, welke langen tijd den slakkengang ging, hare ver loren reputatie op krachtige wijze herwinnen. Eere wie eere toekomt I B\j koninklijk besluit z\jn, met ingang van 2 Augustus, benoemd tot adjunct admi nistrateurs bij de zeemacht, de adspirant- administrateurs G. H. Hamersma, G. J. Jutte, H. P. Winkelman en A. A. Peereboom Voller. Do 77ste jaarlijksche algemeene ver gadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is dezer dagen te Amster dam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat onder andere de navolgende mededoelingen De inkomsten over 1892 hebben bedragen eens som van 91,157.18'^. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, welke /"4G,808.84 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad f 22,253.06'/2, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van wijlen Zr. Ms. 25-jarige regeering, ad f 9070.33, het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000, eene gift van B. Y groot f 2000, een legaat van wijlen mejonkvrouwe M. E. CrommeliD, groot ƒ6000, en aan restitutie van leges- gelden f 24.95. Aan 2060 deelgerechtigden keerde het Fonds 74,439.31'/, uit aan gratificatiën en toelagen, voortspruitende uit de renten van 'sKonings geschenk. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 307 verminkten uit Oost-Indië, 23 verminkten en 1 nageblevene van een gesneuvelde in den strijd tegen België, 1073 infirmen, blinden en veteranen, 2 oudstrijders van Waterloo en 954 oudstrijders van België. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 42 deelgerech tigden van het Fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 10,084.90'/,. Gedurende het afgeloopen jaar werden-als nieuwe deelgerechtigden in het fonds opge nomen: 8 verminkten uit Oost-Indië en 47 infirmen en als buitengewone deelgerechtigden 185 oudstrljders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 821. De heer J. H. Duyvis, gemeente genees kundige te Koudekerk, is, met ingang van 1 September a. sbenoemd tot gemeente geneesheer en bad-arts te Domburg. De rekening van den ontvanger der gemeente Koudekerk over 1892 is door den gemeenteraad voorloopig vastgesteld: in ontvangst op /"10,441.40s en in uitgaaf op /9192.85s, dus met een batig saldo van f 1248.55. Verleden week werd het gebeente van den H. Jeroen te Noordwtfk bezocht door meer dan 200 pelgrims uit Amsterdam, onder leiding van den Weleerw. heer C. H. H. J. De Bruin, kapelaan van het Beggljnhof, geassisteerd door den Zeereerw. heer Vonk, rector van St.- Joannes de Deo te Amsterdam. Talrijke pelgrims uit Wassenaar en omstreken met wagens, uit Leiden met tram en boot gekomen, sloten zich by deze bedevaart aan en vulden de parochiekerk van den H. Jeroen, wiens altaar schitterde van het licht eener menigte gewydo kaarsen, waaronder zich de nieuwe kaars, door de Zouaven-broederschap geofferd, als eene reuzin verhief. Deze week zullen de studenten van het gymnasium der E.E. P.P. Jezuïeten te Katwyk ter bedevaart komon naar den H. Jeroen, terwijl men in verschillende plaatsen van den omtrek bezig is met het maken van toebereid selen tot een pelgrimstocht. (Maasbode). De overige vorstelijke personen, die te Scheveningen verblijf houden, hebben zich hedenochtend met den trein der Hollandsche Spoorwegmaatschappij van 7 u. 55 m. naar Amsterdam begeven, om in gezelschap van den koning en de koningin van Saksen een bezoek aan het eiland Marken te brengen. Tnans is verschenen het voorloopig ver slag van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal over de bedrijfsbelasting. Daaruit blijkt dat de grooto meerderheid der leden, die aan hei afdeelingsonderzoek deelnamen, bereid j was het wetsontwerp aan te nemen. De commissie voor het Staats-examen tot toelating aan de universiteit reikte den candidaat C. Vermaat, die de beide diploma's gevraagd had, het diploma uit voor genees kunde en wis- en natuurkunde. In de gisteren gehouden tweede zitiing van het „Ned. Landbouw-comité" is behandeld de conclusie van de tweede afdeeling over do ▼raag, of het op zyn gebied ligt iets te doen in het belang van de streken, welke ten ge volge van de aanhoudende droogte in een rampzaligen toestand verkeeren, en zoo ja, door welke middelen. De conclusie was, dat de toestand thans nog niet voldoende kor. worden overzien, doch dat het in ieder geval voor bepaalde gedeelten van het land noodig zal zijn gelden bijeen te brengen om geldelijke hulp te kunnen ver- leenen, als de nood aan den man komt, zullen niet vele landbouwers geheel ten ondergaan. Tevens wijst ze er op, dat nu weer bljjkt hoe noodig verbetering van het kredietwezen is. Deze conclusie gaf aanleiding tot veel ver schil van gevoelenverschillende leden meen den, dat philanthropisch optreden het comité niet paste, anderen vonden den nood niet zoo dreigend. Deze laatste opvatting werd door den voor zitter bestredenwordt er geene hulp verleend, dan zullen velen hun vee moeten verkoopen en zal de veestapel schromelijk achteruitgaan niettemin oordeelde hy het veileenen van directe geldelyke ondersteuning niet goed mogeiyk, doch achtte het oogenblik gekomen voor verbetering van het kredietwezen; men behoort commissies in te stellen, welke aan hen, die in moeilijkheden zyn, geld leenen tegen lage rente of desnoods renteloos. Het Nederlandsch Landbouw-comité heeft tevens de conclusie aangenomen van eene harer afdeelingen, waarin het wetsontwerp op den suikeraccyns een stap in de goede richting wordt genoemd, omdat hierdoor de kans ont staat van meerdere concurrentie, en tusschen de verschillende fabrikanten niet zoo licht een accoord zal worden aangegaan over den te besteden prys voor beetwortelen. Insgelyks wordt het vooruitzicht geopend, dat men meer oog zou hebben voor coöperatieve onderne- mingen door de landbouwers zelvon. Het valt niet te ontkennen, dat de fabrikanten thans de pryzen geheel in hunne macht hebben, en dat zy juist by de vorige wyziging der wet PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regeis 1.05. Iedere rc-gel meer ƒ0. 17 J. Grootere lettere i ser p!aai_"f ruimte. Voor het incasscc-ren Lm'ten co stad wordt fO.Qó berekend. gedreigd hebben met verlaging der bietenpry- zen, heigeen ook is geschiedterwijl desniet temin de uitkeering van procenten aan co aandeelhouders het gevolg is geweest. Naar het „Hbl." verneomt, heeft de kamer van koophandel te Amsterdam zich, zoowel telegraphisch als per missive, tot den minister van buitenl. zaken gewend, ten einde diens medewerking in te roepen tot het verkregen van overgangsbepalingen, in het belang van onzen handel by de toepassing van het verhoogde Duitsche tarief by invoer van Russische artikelen uit Nederland. Binnenkort kan een koninkiyk besluit worden te gemoet gezien, waarby o. m. wordt bepaald dat het grootambtenaars-examen voor den Indischen dienst voortaan zal gesplitst zyn in twee gedeelten en dat de Javaansche en de Maleische taal, alsook de kennis der Nederlandsch Indische Wetboeken, onder do verplichte vakken, waarin examen moet worden afgelegd, worden opgonomen. De minister van builenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens mededeeling van Hr. Ms. gezantschap te St.-Petersburg, in Rusland, onder bepaalde voorwaarden, uitstel van betaling kan worden verleend van de invoerrechten op vreemde goederen. Het „Journal de St.-Pétersbourg" bevat daaromtrent éene aan den „Messager Officier- ontleende modeieeling, welke in de Ned. Staats courant van 2 Augustus is opgenomen. Mr. D. Engelberts heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer (Gelderl.) aangenomen. Het stoomschip Amsterdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 2 Aug. Lizard ge passeerd; de „Ceres," van de Middel]. Zee naar Amsterdam, is 1 Augustus te Portland aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Kaiser," van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 31 Juli Gibraltar gepasseerd; do „Maasdam" vertrok 2 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York; do „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Aug. te Suez; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 2 Aug. van Southamptonde „Soerabaia" vertrok 2 Augustus van Batavia naar Rotter dam; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Aug. te Marseille; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Aug. Point de Galle; de „Jason," van Java naar Amster dam, passeerde 1 Aug. Perim de „Rotter dam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 1 Aug. Bevezier gepasseerd. 2.) Ik ga met hem naar Kiew, om daar op de graven der heiligen te bidden. Misschien dat de lieve heiligen een wonder verrichten en hy toch nog gezond wordt. Noem ons uw naam, opdat wy eveneens voor u kun nen bidden!" Het meisje aarzelde een oogenblik en zeide toen „Ik heet Anna Wladimirowna. Ik wensch u succes met uwe gebeden en wil u dank baar zyn, als gü daarin ook myner gedenkt." Zy haalde uit haren zak eene blikken bus met allerlei suikergoed te voorschyn, zooals de Russische dames gewoon zyn by zich te dragen, en gaf die aan Ilia, terwyi diens vader met een van vreugde stralend gezloht dit tooneel aanschouwde, innig gelukkig, dat de jonge dame op zoo liefderyke wyze met zyn ongelukkig kind omging. Hem was immers dit leelyko schepsel, dat elk ontweek, hef; het was zyn kind, dat hy dubbel lief had om zyne hulpbehoevendheid, om zijn ongelukkig lot. Terwyl Ilia suikergoed smulde en daarby van vreugde schaterde, droogde Jakubow zyne tranen. Niemand bekommerde zich meer om hea, want allen keken naar voren. Men naderde het laatste station voor Kiew, het doel der reis. Deze halte was Sucholuczie, waar een deel der bedevaartgangers het schip verliet, om te voet naar Kiew te gaan. Zy achtten het verdienstelyker het overige gedeelte van den weg, ondanks do groote warmte, te voet af te leggen. Met Ilia op den arm verliet ook Jakubow de boot. Nog van de landingsbrug wierp de vroolyk snappende Ilia zyne jonge vriendin een afscheid toe en met diepe buigingen dankte Jakubow. Anna Wladimirowna was naar het bovendek teruggekeerd. Nog stond zy, terwyl zy naar het gedrang der vertrekkenden keek, toen eene mannenstem spottend naast haar zeide „Gy hebt daar eene merkwaardige verovering gemaakt, baronesInderdaad, gy verstaat de kunst alle harten te veroveren." Anna zag den spreker aan, die de uniform van een officier der grenadiers droeg, en ging daarna met de korte woorden: „Ikmeetuw,e j ironie eveneens afwyzon als de complimenten, die gg zoo vriendeiyk waart my te maken", naar den anderen kant van het dek. De officier maakte eenige passen achter waarts; zyn gezicht werd bloedrood en zyne oogen fonkelden toornig. „Gy zult berouw hebben van deze woor den, Anna Wladimirowna!" bromde hy. Het heilige Kiew, dat zich terrasvormig aan den rivieroever verheft, doemde eindelyk op en de groote gouden koepels der vele kerken, die in den glans der avondzon blon ken, namen aller aandacht in beslag. Do stoomboot legde aan en het grootste deel der reizigers verliet haar onmiddellyk. By de landingsbrug vond Anna Wladimirowna een bediende, die haar eerbiedig groette en do mouw van haar kleed kuste. „Hoe maakt vader het?" „De baron is wblHy is biy, dat de barones komt." De bediende haalde de bagage van de stoomboot en geleidde Anna Wledimirowna naar oen hotel, dat in de nabyheid was ge legen, en reeds eenige minuten later stond het jonge meisje voor haren vader, een hoog gebouwd man met grys haar, wien men hot kon aanzien, dat hy soldaat was geweest. Baron Wladimir Papow had het grootste deel van zyn leven in het leger gediend en als officier de rente van zyn landgoed ver teerd, dat aan de Lithauensche grens lag. Toen zyne vrouw gestorven, toen de opvoeding zyner eenige dochter te St.-Petersburg vol tooid was, verlangde Papow naar rust, te meer, omdat de vooruitzichten op den rang van generaal steeds ongunstiger werdenhy had nog eene menigte voormannen, lieden, die veel protectie hadden, en zoo kon het niet bevreemden, dat hy zich in de laatste jaren teruggetrokken had op zyn landgoed, welks opbrengst hy door eigen beheer trachtte te vergrooten. Vader en dochter begroetten elkaar teeder. Vervolgens deed Papow eenige vragen naar den toestand van het landgoed en daarna naar de reis en de eventueele avonturen. „Weet gy wien ik op de boot ontmoet heb?" vroeg Anna lachend. „Luitenant Sokolew." „En hoe viel de ontmoeting uit?" vroeg Papow, oogenscbyniyk zeer nieuwsgierig. „Zeer koel", antwoordde Anna. „Hy trachtte my herhaalde malen te naderen, maar ik heb hem afgewezen. Wordt vorvo'.gd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5