pgsggawcr 9SZBS?. in rrtffggyc~-v?^5^-- SSBSS^ Ss^w£«w»> Gemengd Niou w s. Er zal nu vooreerst wel genoeg regen gevallen zijn en de landbouwers zullen op dat punt thans misschien wel tevreden wezen. De hoeveelheid toch, welke gisteravond hier en in den omtrek gedurende een hevig onweder, en op heden nederstortte, was enorm en nu en dan dacht men aan wolkbreuken. Vooral het gras profiteert van het hemelwater; het staat er frisch en fleurig by en belooft nog heelwat veevoeder voor den winter. Als er nü maar weer niet te veel nattig held komt! Voor den tegen heden aangekondigden veld dag van het Leger des Heils te Vogelenzang v/as het inderdaad geen weer. Moord -aanslag te Haarlem. De Duitsche sigarenmaker Heinrich Mooning, die Maandagavond door zyn stiefzoon, den achttien jarigen Jan Somerdyk, mot wien by, zooals dikwyis het geval was, twist had, mot eene revolver in de borst werd gewond, be vindt zich in gevaariyken toestand; de kogel is nog niet in het lichaam gevonden. De ver wonde moet een slecht huisvader zyn, die zyne vrouw mishandelt en zich aan drank misbruik overgeeft. Het O. M. b |j het 3do kan tonge- recht te Amsterdam eischte gisteren eene boete van f 1 of eene gevangenisstraf van 1 dag tegen I. Samson en K. A. Bos, die in Juni by eene betooging van een troepje werkloozen niet hadden voldaan aan 4©n last der politie om zich te verwyderen uit eene volksverzameling, welke door den eersten be klaagde was verwekt. Snoek, do Arasterdamsche wed- looper van de Eerste Nederlandsche Sport- vereeniging, heeft met de directie „Wilhel- mina", Warmoesstraat, te Arasterdam, eene overeenkomst gesloten om in ééne maand vier wandeltochten te doen. Vrydag a. 8. zal de wedlooper Snoek een wedloop doen van onge veer 85 kilometer binnen de 10 uren. De hardlooper vertrekt des morgens om 9 uren per rytulg van „Wilhelmina" en wordt tot aan het Rechthuis, Watergraafsmeer, gebracht. Van daar neemt hy zyn loop langs Abcoude, Baambrugge, Breukelen, Maarsen, Zuilen, Utrocht, Blauwkapel, Maartensdyk, Hilver sum, Bussum, Weesp, Diemerbrug, Recht huis, Watejgraafsmeer. Te Tuukwerd is een timmorman van een in aanbouw zynd huis gevallen en dientengevolge overleden. Te Amersfoort is de meister- knecht P., uit Bussum, van een steiger gevallen, met het gevolg dat hy zyn dybeen brak. Twee andere werklieden, die eveneens vielen, kwamen ■er met enkele schrammen af. De werklieden zyn tegen ongelukken door den aannemer verzekerd. Gisternacht werd de arbeider v. A., te Blenck (Limburg), door eenige onbe- kendo personen aangevallen, die hem twee messteken in de linkerdy en vier sneden op het hoofd toebraohten. Mr. J. De Bergh, notariste 's-H e r- togenbosch, hordacht gisteren het feit, dat hot honderd jaar was geleden, dat zyn grootvader aldaar als notaris werd beëedigd en dat het notariaat eene oeuw door hem, zyn vader en den genoemden grootvader was waargenomen. Een droevig ongeluk had 's voor- middags omstreeks kwart voor tienen aan het Bagynhof te Dordrecht plaats. Eenige kin deren waren daar aan het spelen met een zandhoop, welke daar voor de bestrating ligt, en vermaakten zich m6t, telkens wanneer oen tramwagen in aantocht was, handjes zand in de rails te werpen. Op het oogenblik, dat weder eene tram van de zyde der Voorstraat kwam aanryden, liep het 2'/,-jarig dochtertje van den sjouwer Willem Van Dee, wonende aan den Hil, een aanvallig kindje, weder over do rails, juist voor den schoenwinkel van den heer H. Van Bennokom, toen de treeplank haar greep, tegen deu grond wierp en een der voorwielen haar over den buik ging. Hevig ontsteld snelde de hoer Van Bennekom naar buiten en trok het kind tusschen de wielen uit, terwyl de koetsier, die niets van 't gebeurde scheen gemerkt te hebben en ook geen acht had geslagen op de waarschuwende kreten van een paar voorbijgangers, doorreed, waar door bil aan de plotseling togen hem rijzende volkswoede ontkwam. Eene vrouw wikkelde het van pyn kermend kindje, welks inge wanden uit het buikje puilden, in haren boe zelaar en d oeg het naar het gasthuis, waar terstond Jlo mogeiyko hulp werd vorloend, iraar vergeots, want t haléén blies de kleine een adem uit. De toestand der ouders, die op zoo wreedo wyze van hun lieveling werden beroofd, laat zich nauwelyks beschryven, te minder nog als mon weet dat zy twee dagen geleden een ander kind door den dood verloren hebben, welks lykje nog boven aarde staat, en dat de vader aan bloedspuwingen lydt. De justitie heeft onverwyid een onderzoek ingesteld, ten einde na te gaan in hoeverre de koetsier schuld aan het gebeurde draagt, on eene gerechtelijke lykschouwing is ge houden. Gisternacht ontstond te Kampen brand by den bakker Ten Hoeve, tegenover den zygevel van het stadhuis; gelukkig werd men den brand binnen een uur tyds meester. Het benedenhuis is echter geheel uitgebrand een dool van den inboedel kon gered wordeD. In dit jaar hebben reeds 30,000 Portugeesche landverhuizers, waaronder ge- lioele familiön, hun vaderland verlaten om zich in Brazilië te vestigen. De regeering te Lis sabon zint op middelen om die emigratie tegen te gaan. WJjlen mevr. Boucicaut, weduwe van den stichter en eigenaar der grooto maga zynen „Au Bon Marché", te Parys, had een groot deel van haar vermogen aan de open bare armenzorg vermaakt onder beding dat ook drie toevluchtsoorden voor ongehuwde moeders zouden worden gesticht in de om streken van Rysel. van Rouaan en van Chalon-sur Saone. Twee dier inrichtingen zullen binnenkort geopend worden: één te Mont Saint-Agnan, by Rouaan, welker bouw en inrichting 151,000 franken kosten, en één te Roubaix, waarvoor 156,000 franken zyn besteed. Zy zullen ieder van 50 tot 70 ver pleegden kunnen bevatten. Alarmklokken en stoomfluiten wekten Donderdag-nacht de bewoners van de stad Pueblo in Colorado (V. Som hen te doen zien dat door eene wolkbreuk do rivier Arkansas en de Fountain Creek buiten hare oevers waren getreden. De overstrooming werd zeer ornstig en de menschen vluchtten op de daken en in de boomon, maar vele huizen stortten in, zoodat 7 personen om kwamen. Ook werd een trein in de rivier ge worpen, de stoker gedood en 3 andere per sonen gewond. Do schade wordt voor de stad Pueblo, die 6- a 7000 inwoners telt, op een kwart millioen dollars geschat. Ook in andere streken woedde de stormr welke met de wolkbreuk gepaard ging, zoodat Denver de eloctrische trams niet ryden konden door de storingen in de geleiding. Eene origineele daad wordt uit Unterfranken bericht. Eene vrouw, die verzuimd had te Veitshochbeim uit den trein te stappen, trok tusschen Yeitshochheim en Thüngersheim hevig aan de noodrem, stapto uit en liep zoo hard weg, dat het personeel van den trein haar niet kon inhalen. Van de 17 Armeniërs, die door het hof te Angora ter dood veroordeeld waren, zyn er twee, zooals wy reeds vroeger meldden, door den sultan van Turkye begenadigd. Van 10 anderen is nu de straf veranderd in 8 jaren dwangarbeid, terwyl aan de overige 5 de doodstraf zal worden voltrokken. Een duizendtal Derwischenhooft een aanval gedaan op do oase Ghirgeh, om streeks 100 myien ten Westen van Assioet (Egypte) en verscheidene inwoners gedood. Egyptische troepen zyn onmiddellyk naar Assioet gezonden. BUITENLAND. Frankrijk. Ten gevolge van de beweging over het Siameosche geschil werd In Frankryk tot dusver weinig aandacht geschonken aan den verkiozingsstryd, welke sedert eenige dagen officieel is geopend. Het aantal der afgevaardigden, die den 20sten Augustus gekozen moeten worden, bedraagt 581, vyf meer dan in de vorige Kamer, ten gevolge van het toenemen der bevolking in eenigo districten. Aan candidate» is geen gebrek, want tot dusver zyn reeds byna 2000 candidaten voor deze zetels opge treden, voor het grootste gedeelte republi keinen. In de oude Kamer hadden zitting 390 republikeinen, 156 monarchisten en Bona partisten en 30 Boulangisten. Do regeering rekent er op, dat de republikeinen een zestigtal zetels zullen winnen, zoodat hun aantal tot 450 zal stygen. Of deze voorspelling meer is dan oen „vrome wensch" kan nu natuurlyk nog riet worden beoordeeld. Zeker is echter, dat de verkiezingsstryd al zeer kalm begiet en tot dusver de kiezers nog niet in beweging heeft gebracht. Duirsclila n<l. Door particuliere berichten uit Riga wordt bevestigd dat in Russische havens van Duit sche schepen tienmaal hoogere rechten zullen geheven worden dan van de schepen van andere staten. Dientengevolge heeft een vaar tuig uit Lübeck, dat gereed lag om naar Re val te vertrekken, de reis opgegeven, om dat deze hooge havenrechten alle hoop op winst deden verdwynen. België. De „Figaro" bericht dat het dagblad „Nord", hot welbekende orgaan der Russische regeering, dat te Brussel verscheen en welks uitgave voor eenigon tyd was gestaakt, opnieuw zal uitkomen. De vroegere redactie zal wederom de leiding van de „Nord" op zich nemen, die a!s te voren door het ministerie van buiten* landsche zaken te St -Petersburg zal worden gbïnspireord. De rechtbank te Gent heeft drie politie agenten tot 2 maanden gevangenisstraf en 50 franken boete veroordeeld wegens het toe- brongen van slagen en verwondingen. Een van ht>n is bovendien veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf ea 26 franken boete wegens bedreigingen. Bovendien moeten de agenten 350 franken schadevergoeding aan de ver wonden betalen. Groot-Brltannlë. In het Lagerhuis deelde de onder minister van buitenlandsche zaken betreffende de quaestie tusschen Frankryk en Siam mede, dat het bericht van de „Daily News," volgens hetwelk admiraal Humann aan do Engelsche oorlogsschepen zou bevolen hebben buiten de grenzen der blokkade te gaan, ongegrond is. Het door Frankryk geöischte gebied omvat het geheele grondgebied op den linkeroever der Mekong, dat Siam gerechtigd is af te staan; het omvat bytra de helft van Louang- Prabang, maar niet de eilanden in de Golf van Siam. De Fransche en de Engelsche regeering zyn het in beginsel eens over het handhaven van eeno onzydige strook tusschen de wederzydsche bezitlingen; over de grenzen van dat onzydig terrein wordt nog onder handeld. In het Hoogerhuis verklaarde lord Rosebery, dat Siam, na het eerslo ultimatum, nog een tweede ultimatum heeft aangenomen, waarby het volgende verlangd werd: De Franschen bezetten de haven en de rivier van Chantaboon gedurende de ont ruiming van den linkeroever der Mekong; geene Siameesche troepen mogen zich ophou den binnen een afstand van 25 kilometer van de Mekong; Siam mag geone gewapende schepen op het meer Toule Sap hebben; de Franschtn behouden zich het recht voor, consulaten te vestigen te Nan en te Korat. De minister voegde er by, dat de overeen komst tusschen Frankryk en Engeland be treffende het onzydige terrein geteekend is te Parys. In Nottinghamshire hebben twintigdui zend mynwerkers gisteren het werk gestaakt. Twee aanzioniyke mynondernemingen willen hetzelfde loon als tot nu toe biyven betalen; de werklioden werden echter door den myn- workorsbond gedwongen, mede te doen aan de werkstaking. De heer Ashton, algemeen secretaris van den mynwerkersbond, heeft een manifest uitge vaardigd, waarin de volgende veelbeteekenende zinsnede voorkomt: „Ingeval de bond nu ge dwongen wordt toe te geven, zal hy te gele gener tyd vóór het einde des jaars alle krachten byeenverzamelen, om don stryd op nieuw en met kracht te beginnen." Na Maandag den watorwedstryd te C'owes te hebben bygewoond, nam do keizer van Duitschland deel aan een grooten maaltijd, waartoe by door de koningin van Engeland was uitgenoodigd. De prins en de prinses j van "Wales, de hertog en de hertogin van York en vele andere leden van de Yorstelyke familie zaten mede aan. Brazilië. In de provincie Santa Catharina zyn de opstandelingen op twee punten slaags geweest met de regeeringstroepen. Het eerste treffen had 29 Juli plaats by de Duitsche kolonie j Blumenau, het andere Maandag by Desterro, j do hoofdplaats der provincie; de verliezen waren aan weerszyden echter niet ornstig. Het gerucht wil, dat eenige afdeelingen van het j egeoringsleger gemeene zaak maken met de opstandelingen. Argentinië. De „Times" heeft uit Buenos-Ayrt?i ver nomen dat in stryd met hetgeen men algeniöW verwachtte, de omwenteling in de provinciën Buenos Ayres en Santa Fó nog steeds voort duurt. De opstandelingen hebben de meeste steden zonder veel bloedvergieten ingenomen. Men verwacht ernstige gerechten in La Plata. Generaal Costa beschikt over 2000 goedge wapende manschappen. De opstandelingen hebben byna eene even groote macht. Santa-Fé wordt belegerdde opstandelingen stonden den gouverneur twee uren toe om z'ch over te geren. In La Plata zyn vele opstandelingen ge vangengenomen. Vcreenlfde Staten. Alle spaarbanken te Nieuw-York en Brooklyn werden gisteren weder overvallen door de onwetende menigte, meest vrouwen, die hare ingelogde gelden terugverlangden, zonder te letten op den aangekondigden opzeggings- termy'n. De ambtenaren der banken zyn ge rust, dat de paniek spoedig over zal zyn. Te Chicago is besloten dat de Vrede bonden een adres zullen richten tot allt hoofden van Staten ten bate van do arbitrage by internationale geschillen. Bulgarjje. By de verkiezingen voor de Sobranje zyn alle ministers gekozen, Stambouloff zelfs driemaal, de andere ministers tweemaal. Volgens de „Svoboda" zyn van de 150 gekozenen 10 leden der oppositie en eenige twyfelachtigen. I Frankryk cn Siam. Het tweede ultimatum van Frankryk aan Siam, waarvan lord Rosebery in het Hooger huis den inhoud meedeelde zie hierboven Groot-Britanniëwas niet anders dan eene omschryving van de door Frankryk ge- eischte waarborgen voor het nakomen der vroeger gesteld© voorwaarden. Zy warea omschreven in de nota, welke minister Develle Zondag-avond aan den Siameeschen gezant, prins Vadbana, overhandigde. Deze notaluidde: „Wegens de vertraging in hot aannemen van het ultimatum, door den minister-resident van Frankryk te Bangkok op 20 Juli aan de Siameesche regeering overhandigd, heeft de Fransche regeering zich gerechtigd geacht de voorwaarden te verzwaren. „Zy wenscht echter een nieuw bewijs te geven van de gematigde gevoelens, welke haar steeds bezield hebben en zal zich dus als waarborg voor de nakoming der voor waarden van het ultimatum tevreden stellen met het bozetten der haven en der rivier van Chantaboon, totdat de posten, welke de Sia- meezen op den linkei oever der Mekong hebben opgericht, volkomen ontruimd zyn. „Tot waarborg voor de goede verstandhou ding tusschen Frankryk en Siam, welke nu gelukkig hersteld is, en ten einde ieder con flict in de streek van het Groote Meer en de Mekong te voorkomen, zal de Siameeeche regeering zich verbinden voortaan geene legermacht te onderhouden te Battambang en te Siam-Rap, evenmin als in de plaatsen, gelegen binnen een rayon van 25 kilometer op den rechteroever der Mekong, van de grenzen van Kambodja afzy zal daar slechts de gewapende politie houden, welke noodig is voor het verzekeren der orde. Bovendien zal zy geene gewapende schepen hebben of laten circuleeren op de wateren van het Groote Meer of van de Mekong. „De Fransche regeering behoudt zich het recht voor, consulaten te vestigen te Nan en Korat. „Indien Siam deze waarborgen aanneemt, zal de Fransche regeering onmiddellyk de blokkade opheffen." Namens zyne regeering heeft prins Vadhana verklaard deze voorwaarden aan te nemen, waarna onmiddellyk aan admiraal Humann het bevel is gezonden tot opheffing der blok kade van Siam. TWEEDE HVttER. Voortzetting der beraadslagingen over de uitbreiding van het Kiesrecht. De heer Heldt sloot zich geheel aan by de rede van den heer Kerdyk. Hy bracht der Regeering hulde voor het indienen van dit ontwerp. Men spreekt van gemeen overleg. Zeker moet dit worden betracht, mits met behoud van de grondboginseler. Dit laatste moet zeer zeker door de Regeering worden afgewezen. Spr. kwam op tegen de vrees voor uitbrei ding van het algemeen stemrecht. Hij be-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2