N°. 10258. Dinsdag 1 Augustus. A*. 1893. tCourant wordt dagelijks, mei uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor keiden pw 3 «aasden1.10. franco por post1.48. Afzonderlijke Not* morsÖ.OA PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 repel» l.fti. Iedere rogol moer /"0.1ZJ. Grootcre k-iteta roat pkaterniiate. Voor het inoasseeroa buiten «e stad wordt ƒ0 03 berekend. ,t nommcr bestaat rit x i.i. Bladen. Leiden, 31 Juli. Morgen, 1 Augustus, herdenkt een oud tuinbouwkundige zijne vijftigjarige loopbaan. Een ieder, die dezen man kent, zal gaarne den veteraan eene hand van vriendschap willen drukken. Het is onze oude Mater, die 50 jaren onaf gebroken, met onverdroten ijver, werkzaam was in het belang van den Nederlandschen tuinbouw. Den 24sten Juli 1843 werd hij door den hoogwelgeboren heer jhr. Ven Biebold als bloemist aangenomen en trad hij als zoodanig den lsten Augustus van dat jaar in dienst der zaak, waarin hij nu eenige jaren als firmant betrokken is. Mogen nog vele jaren hem gegeven worden, zoodat door zijne bekwaamheid en zijn eenvoud hjj nog lang een sieraad moge zijn voor onzen vaderlandschen tuinbouwl By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd 68,380.86 en terug betaald 50,985.95'/,, terwyl zyn afgegeven 106 nieuwe en geheel afgelost 71 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9631 deelhebbers bedroeg op uit. Juli 1,794,999.95'/,. Per Nederlandsche mail ontvingen wy de Bataviasche bladen van 24 27 Juni, en per Engelsche mail die van 28 30 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 28 Juni en 1 Juli. Een byvoegsel der Staatscourant van 36/31 Juli bevat de by kon. besluit goedge keurde statuten van de Leidsche etoomboot- maat8chappy „De Volharding." De by het 4de reg. iuf. nieuwbenoemde 2de luits. G. B. Noothoven van Goor, H. K. Hardenberg en P. J. G. Steenberghe zyn bestemd voor de bataljons van dat corps, te Leiden in garnizoen. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 50, 10 en 5 Hectoliters, waren de pry zen19.50, 4 en ƒ2. De Chr.-Ger. gemeente (ds. De Groot), te "Waddingsveen, heeft een stuk grond aange kocht op het dorp, om daarop eene kerk te bouwen. De heer M. H. v. d. Hoeven, van Wad dingsveen, heeft met succes het examen voor hoofdonderwyzer te 's-Gravenhage afgelegd. Akte examens L. O. 's-Gravenhage, 29 Juli. Engél9ch. Geslaagd de dames C. C. J. Boer en S. H. Boer, beiden van Voorscheten. De heer D. A. J. G. L. Eggink, te Haar lemmermeer, die enkele dagen geleden werd benoemd tot secretaris te 't Zand (Gron.), werd den 29sten dezer benoemd tot gemeente secretaris en ontvanger te Hof-van-Delft, welke benoeming hy denkt aan te nemen. Het Nederlandsche Landbouw-comité hield heden in de zaal der Eerste Kamer eene buitengewone algemeene vergadering onder presidium van den heer C. J. Sickesz. Uit de tydelyke opdracht aan den tydeiyk gepensionneerden lsten luitenant der mariniers Vennekool der functie van directeur der werk plaatsen van en magazynmeester by het betonningsmagazyn te Enkhuizen, zal men hebben ontwaard dat de minister van marine gevolg heeft gegeven aan zijne toezegging in de Tweede Kamer gedaan, om dezen officier in eene andere betrekking te plaatsen. Zooals men weet, is in de Tweede Kamer by de Marine begrooting in Dec. jl. eene ge- dachtenwis6eling gevoerd en door eenige leden afkeuring uitgesproken over de reden der pensionneering van den heer V., in zoover die gezocht moest worden in het feit dat hy eene uitdaging tot een duel had afgewezen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen Zaterdag deel 8 can- j didaten voor de faculteiten der rechtsgeleerd heid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaten zyn: A. J. Fehr en J. Van Wykerslooth. Afgewezen werden 6 candidates Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn: H. J. A. Walenkamp en A. C. A. J. Wübbe. Afgewezen werden 2 candidaten. Voor beide diploma's werd geëxamineerd één candidaat, met wien het examen wordt voortgezet. Op verzoek van de betrokken kerkbesturen heeft de minister van oorlog bepaald dat aan de Israölietische militairen der landmacht, die niet aan de strengere tucht by het algemeen dépot van discipline onderworpen zyn en die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven. Uit Groningen meldt men dat mr. J. N. A. Bucaille eervol ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Groningen. Te Leerdam is overleden de heer Nor- tier, lid der Staten van de provincie Zuid- Holland, van 't hoofdkiesdistrict Gorkum, lid van den gemeenteraad, enz. De heer Herman Jacques Gerlings, geb. te Haarlem, is te Bonn multa cura laude bevorderd tot Phil. Doctor, na verdediging zyner dissertatie: „Ueber dieFumar- undMaleïn- Anilsauren und verwandte Verbindungen". De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 28 Juli van Colombo; de „P. Caland", van Queenstown naar Rotterdam, passeerdo 29 Juli Dungeness, gesleept door de sleepboot „Zuid-Holland"; de „Reichstag," van Amsterdam naar Zanzibar,,passeerde 29 Juli Gibraltar; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 28 Juli van Marseille; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juli to Southampton; de „Spaarndam" vertrok 29 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 28 Juli van Dartmouth de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 29 Juli Sagrès de„Veendam" arriveerde 29 Juli van Rotterdam te Nieuw-York. By koninkiyk besluit is de heer J. J. C. A. Rombaeb, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indiö. lo. aan den luit ter zee lste kl. L E. Van Diggelen, op zyn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere be trekking voor den tyd van één jaar, onder stilstand van non-acts.-traktement en zonder opklimming in de ranglyst; 2o. bevorderd tot luit. t. z. lste kl., de luit. ter zee 2de kl. H. C. A. Schlüter3o. met wyziging van het kon. besl. van 24 Mei 1893, bepaald, dat het aan den lult. ter zee 2de kl. R. F. Van Brakel Schimmel verleende verlof onder stil stand van non acts. traktement en zonder op klimming in de ranglyst, zal zyn geëindigd. By koninkiyk besluit zyn krachtens do wet betreffende de pensioenen der burgerlyke ambtenaren, de navolgende pensioenen ver leend aan G. D. P. S. Hubar, ontvanger der directe belastingen en accynzen, /"1120; aan J. M. Kleeuwens, ontv. der invoerr. en accyn zen, ƒ1994. lo. benoemd voor den tyd van vyf jaren by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve officier van ge zondheid 2de kl. de burgergeneeskundigen (artsen) dr. C. H. A. Westhoff, eervol ont slagen officier van gezondheid 2de kl. van het Nederlandsch-Indische leger, te Amster dam; dr. A. W. Van Toorenenbergen, te Almkerk, en dr. K. Polr.no, te's-Gravenhage; 2o. is aan den reserve-officier van gezondheid 2de kl. dr. W. Posthumus Meyjes, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uitzyné betrekking tot de landmacht. By koninkiyk besluit zyn lo. de luits. ter zee lste kl. J. A. Kloek en C. Van Ryn en de luit. ter zee 2de kl. M. C. Van Hall, op pensioen gesteld, onder toekenninga. van een pensioen, aan de twee eerstgenoemden respectieveiyk ten bedrage van 1335 en ƒ820 '8 jaarsb. aan laatstgenoemde van een tyde- ïyk pensioen van ƒ450 's jaars, voor vyf jaren; en eene verhooging respectieveiyk van ƒ825, ƒ525 en ƒ800 'sjaars; 2o. bevorderd: tot luit. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer en J. J. A. C. ridder Van Rappard, en tot luit. ter zee 2de kl., de adel borsten lste kl. C. T. Steffelaar, W. Van Braam en W. Moens. Benoemd tot adelborst lste kl. by de zee macht, de adelborsten 2de kl., late afd., by het Koninkiyk Instituut voor de Marine te WillemsoordE. P. Westerveld, J. J. M. Baart, M. C. Koning, K. Zeeven, J. H. Tours, F. A. Smit Kleine, A. W. Boeke, T. K. J. Heringa, A. Waller, C. Aronstein, C. J. P. Zaalberg, L. J. Quant, R. T. Muschart, P. A. Aniens, J. Arend8en de Wolff, G. L. Heeris, P. A. Van Rees, A. D. Muller, P. H. Galló, C. Van Manen en F. B. Klaverweiden. Praatjes over kunst. Vlêkken. III. De heer Jan Veth levert in de jongste „Amsterdammer" eene voor ons, Leidenaars, byzondere lezenswaarde studie, getiteld „Kunst in Leiden". Verwyzend daarnaar 8chryf ik het slot echter even af, de zaal- Hartevelt betreffend, om t in ruimer kring bekend te maken. „Nu de periodieke tentoonstellingen daar weder zyn afgeloopen, kan men er de nieuwe zaal, de zaal Hartevelt, en hare inrichting op nieuw gaaf in oogenschouw nemen. Niemand echter zal door den aanblik van deze lokaliteit byzonder gesticht worden. Men verbaast zich, dat in eene stad, waar zooveel gelegenheid is, zyn kunstzin geprikkeld, gevormd en veredeld te vinden, op zoo armzalige manier eene sim pele kunstzaal wordt Ingericht. Om iets te noemen, is het volmaakt onklaar, naar welken stelregel men te werk i6 gegaan met het voHiaDgen van deze zaal. Heeft men zich overtuigd, wat de milde schenker zich als byzondere bestemming van de zaal had voor gesteld? Was de bedoeling de mooiste of eene bepaalde orde van schilderyen uit bet museum in de nieuwe zaal byeen te brengen, heeft men dan ook maar de geringste poging aan gewend, de zaal geschikt te maken om er oude kunst in te hangen en er met oordeel gestreefd naar eenig geheel in het arrange ment? het zou moeiiyk zyn op zulke vragen een welwillend antwoord te geven. In elk geval ontstemt het zeer, daar de zaal nu toch al een drie jaar oud is, haar nog altyd onvoltooid en in zoo allerschunnigsten staat te vinden. Bepaald onooglyk zyn twee met grauw papier toegeplakte en door de vocht weer losgescheurde groote doorgangvakken. Op een dozyn aantal plaatsen zyn de paneelen van de met revolutie-werk betimmerde gemeen- gele lambrizeering stukgebarsten, en er ook maar uitgenomen, zoodat de bekalkte bak- steenen muur in het volle gezicht komt. De wanden zyn nog altyd in ruwe cement, alleen aan de kap, die bovenal rustig diende te worden gehouden, is een stukadoor aan het werk geweest. En verder: de tryptieken van Cornelis En- gelbrechts en Lucas Van Leyden zyn, een eind van den wand af, op magere gele stelten gesteld, yzeren stangen naar achter uitste kend, helpen ze staande houden. By het hangen van de andere stukken, waaronder veel, dat den pakzolder waard was, is geen de minste acht geslagen op de rampedie door de gèle lambrizeering wordt aangegeven; de on- deriyn van de schilderyen is om zeeziek van te worden en om zelfs heimwee te bezorgen naar de proverbiaal saaie damberd-plaatsing van de portretten in de senaatkamer. "Wie eenig hart heeft, ik zeg niet eens voor kunst, maar voor het redeiyke, verlaat met een beschaamd en mistroostig gevoel deze onheimelyke gymnastiekzaal van de Lakenhal. Wie voor al deze haveloosheid aansprakelyk moet worden gesteld is ons onbekend. Maar dat het belang der zeer goede bedoelingen van den schenker, in het belang ook van onze waardigheid tegenover den vreemdeling, die de beroemde schilderyen van meester Cornelis en meester Lucas komt zien; in het belang eigenlyk van elk begrip van wat passend is, en van wat beschaving heet, het plicht is van het Stadsbestuur, dat de zaai als geschenk heeft aanvaard, hier de hulp in te roepen van eenig oordeel en eenige kennis, dit kan een kind wel zien. Wy hebben het despotisme wel eens gegispt van onzen referendaris voor Schoone Kunsten, maar by het heengaan uit de Lakenhal kwam de gedachte by ons op, of wy niet inderdaad in het algemeen nog by een staat van zaken leven, waarby alleen een ingrypend despotisme ons voor het belachelyke behoeden kan. En waarlyk, een oogenblik al het andere nu eens vergetend, met zyne kennis, in zyne consequentio, en om zyne doordachtheid is, vergeiykenderwyze ge sproken, de wakker beredderende heer Do Stuers toch een heilige, by de onder de geuren der klassieke altaren opgegroeide mannen van hot Bataafsch-Atheen, die van de inrichting der zaal-Hartevelt de wrange verantwoorde- ïykheid dragen." Op de „driejaarlykscbe" tentoonstelling van Kunstwerken van „Levende Meesters" te 's Gravenhage zyn de volgende Leidsche 6tadgenooten vertegenwoordigd G. J. Bos, Mej. Sophie Dolleman, Mej. H. C. Van de Pavord Smits, Mevrouw Hedwig Nardi Hager en Floris Verster. V. Gemengd Nieuw». De Leidsche kermis van dit jaar behoort weder tot het verledene. Zater dag avond en -nacht met veel drukte op straat geëindigd waarby een troepje huzaren zich wegens ergeriyke balddadigheden vooral deed gelden, die het zelfs niet nalieten vele rustige kermisgangers te molesteeren of geweld aan te doen, als de patrouille niet in denabyh'eid was worden er gisteravond nog enkele nagal men der tenten en tooneelvoorstellingen van den schouwburg op de Oude Vest en op do Doezastraat by den heer Van Lier van ver nomen. Beiden hadden nog een talryk publiek gelokt, niettegenstaande het concert van het „vierde" in den tuin van „Musis" en de afscheidsvoorstelling in de Stadszaal van het specialeiteitengezelschap van den heer Frits Van Haarlem, tegen den halven entrée-prys. De opkomst was ook hier vry groot. Het publiek vestnaakte er zich en genoot nog maals uitstekend en aan mile. Serpentine Petit werd wegens haren slangendans opnieuw eene prachtige bloemenmand aangeboden. In ditzelfde gebouw had Zaterdag-avond iets plaats, dat nog gelukkig is afgeloopen. Terwyl zich, naar men ons mededeelt, in de pauze een heer en dame van Oen boven- corridor langs de rechterboventrap aan de Bree- straat, naar beneden begaven, kwam hun van beneden af een heer te gemoet, die bij het passeeren tegen de trapleuning kwam, met het gevolg dat hy met die zandsteenen leuning naar beneden viel en op de ondertrap be landde, te midden der gebroken stukken Als door een wonder had hy, gelyk by onderzoek bleek, geen letsel bekomen. Natuur- lyk was hy door de onverwachte buiteling wel erg verschrikt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1