LEIDSCH N'. 10257. Maandag 31 JTuli. A°. 1893. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DItlE Bladen. Derde Blad. Kikeriki. Leiden, 20 Juli. Feuilleton. Een noodlottige kerkgang. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVL^TENTIÉN: Van 16 regels f 105. Iedere r ^5®' nicer /"0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte./ Voor bet incasieeren buiten^tad wordt f{, 4J5 berekend Aan de Abonné's daarop, wordt by dit aommer verzonden No. 45 van Kikeriki. TWEEDE KADER. Vyftien leden waren gisteren nog inge schreven voor hot kiesrechtdebat na den heer Kerdyk, die Donderdag in den laten namiddag het woord had erlangd en gisteren nog ge durende twee uren deels voor en deels na de pauze zyn gevoelen uiteenzette. Alleen de heeren Mees en JE. Mackay konden daarna nog aan de beurt komen; de heere» Rutgers van Rozenburg en Schaepman, die vervolgens op de lyst vooraan staan, moeten tot Dinsdag te elf uren geduld hebben, en evenzoo degenen die gaarne die beide sprekers nog hadden gehoord. "VVat de bezoekers der tribunes gisteren te hooren kregen, was intusschen belangrijk genoeg. De drie sprekers, die hunne zienswijze voordroegen, behooren tot diegenen, die steeds het oor der Kamer hebben en naar wier argumenten met aandacht wordt geluisterd. Hunne redevoeringen boden bovendien genoeg verscheidenheid aan, zoowel in rykdom van argumenten als in verschil van zienswyze. Wat de heeren Kerdyk en Meer zeiden, •hebben we reeds in het kort vermeld. De heer Mees betoogde nog, dat de ontwerpen geen recht laten weervaren aan hun eigen stelsel ten aanzien van de gestelde kentee- kenen en hy stond met den heer Roëll voor belastingbetaling tot een zeer gering bedrag en woningcen8us. De heer A. Mackaij verklaarde zich voor stander van groote uitbreiding van kiesrecht; -deze ligt ook op den weg der anti-revolu- tionnairen. Hy acht echter de voorgestelde kenteekenen onaannemeiyk, omdat de bedeeling de spil zou worden van het geheele kiesrecht en geen waarborg voor werkelyke geschikt heid zal bestaan. Waarom niet aangenomen het kiesrecht van gezinshoofden Het gezin heeft nog altoos eeno groote kracht in de "maatschappy en voor dien maatstaf is dus veel te zeggen. De leeftyd voor het kiezerschap diende dan ook verhoogd. Velen zyn op 23 jaar nog lang niet j zelfstandig. Hy wanhoopt niet aan de toekomst en meent niet dat de winst enkel zal komen aan de sociaal democraten, waar de anti-revolution- nairen zoo lang en zoo goed hebben gewerkt voor het byzonder onderwys. Daarvan verwacht hy vooral vruchten. De sociaal-democraten be werken de schooljeugd om cLar vorderflyk zaad uit te strooien. De soek listische onder- wyzers zyn geen eenlingen moer, maar werken in grooteren getale. Daarom is de byzondere school van zoo groot gewicht, om een tegen wicht te vormen tegen dat socialistisch stre ven. Men wyst hier voel op Engeland, maar daar is het budgetrecht beperkt, zoodat de Kamer het recht mist kredieten te verhoogen. Als men tot kiesrechtuitbreiding overgaat, zou men dergelyke quaestién in ons Staats recht wel onder de oogen mogen zien. Spr. wil medewerken tot pacificatie, maar de Re geering moet dan ook medewerken en haren plicht doen in het algemeen belang. EERSTE KADER. Zitting van 28 Juligeopend te 23/t uur. Ingekomen is een afschrift der op de jl. Zondag gehouden meeting aangenomen motie betreffende de kiesbevoegdheid en de heden in de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen. Deze zullen nog heden te 4 uren in de afdeelingen worden onderzocht. Aan de orde zyn de wetsontwerpen be treffende Bekrachtiging van de overeenkomst betreffende de GelderscheO very selsche locaal - spoorwegen en den locaalspoorweg van En- schedee naar Oldenzaal. De heer Fokker betoogt dat het voordeel, dat de Staat zal verkrfigen, de beschikking over eene kleine spoorwegiyn, niet opweegt tegen het nadeel dezer overeenkomst voor den Staat. De Staat zou beter doen te over wegen, wanneer hy tot naasting kan over gaan dan thans deze overeenkomst te sluiten. Spr. acht het althans niet wenscheiyk haar te bekrachtigen. De Minister van Waterstaat verdedigt de wenschelykheid, dat voor het geval de Staat tot naasting van de Hollandsche Spoorweg- maatschappy overgaat, de Staat in het bezit zy van de kleinere lynen en dit zoowel met het oog op de regeling der tarieven als met het doel om het vervoer uit Duitschland over Winterswyk te leiden. Vrywillige naasting door den Staat is niet licht denkbaar, doch wanneer de Staat gedwongen werd tot naas ting van don Hollandschen Spoorweg over te gaan, dan is het van belang, dat hy de lyntjes bezitte. En die gedwongen naasting zal plaats moeten hebben, als de Spoorweg-maatschappy de overeenkomst opzegt. Maar dan zou de Staat goene verbinding met Duitschland hebben. Het ontwerp wordt verworpen met 29 tegen 5 stemmen. Vóór: de heeren C. v. Nispen, v. "Weideren Rengers, Blydenstein, Kist en Wertheim. Na heropening der zitting om 43/4 uur wordt voorlezing gedaan van de verslagen over de beide onderzochte wetsontwerpen en wordt tot behandeling er van in deze zelfde zitting besloten. Aan de orde komt nu het ontwerp tot wyziging der Indische begrooting (krediet voor bereiding en verpakking van opium van Staatswege). De heer Van Gennep oppert eenige beden kingen tegen het nu gedane voorstel omtrent verpakking van opium. De groote verpakking, die nu is aangenomen, maakt dat het groote doel gemist zal worden, nl. dat het verpakte opium voor dadelyk gebruik geschikt zou zyn. De groote verpakking zal den sluikhandel eer bevorderen dan tegenwerken. Intusschen zal hy niet tegenstemmen om de proef niet in de waagschaal te stellen, die hy echter vol strekt niet toejuicht en waaromtrent hy zyn oordeel voorbehoudt. De minister van koloniën heeft met de groote verpakking ingestemd om technische redenen, in Indië vooropgesteld. De groote kubussen zullen alleen gebruikt worden in centra van groote schuivers. Dat de groote hulsen zullen aangevuld worden mot gesmokkeld opium, is niet denkbaar, omdat dit chemisch te onder kennen zou zyn. Reeds vroeger is medegedeeld dat eene proef met de regie zou worden genomen. De pacht veroorzaakt corruptie en terrorisatie, die eene groote schaduwzyde is van ons bestuur in Indië. De regie zal niet over geheel Java worden ingevoerd. Daartoe ontbreken vol doende inlichtingen, welke de proef juist dient te leveren. De minister kan niet beloven eene proef met gouvernementsopium in een pacht- gebied te nemen. De heer Fransen van de Putte wenschte eene afzonderlyke wet om over de regie te beslissen. De minister antwoordde dat die beslissing reeds is gevallen. Het ontwerp wordt zonder stemming aange nomen, evenals de suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken 1892 en het ontwerp houdende strafbepalingen omtrent overtredin gen van bepalingen omtrent verveningen. Na vaststelling der notulen is de Kamer i tot nadere byeenroeping uiteengegaan. De by koninklyk besluit van 15 Juni jl. goedgekeurde gewyzigde statuten der ver- eeniging „Nut en Genoegen", te Leiden, zyn opgenomen in de Staatscourant van 29 dezer. De rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente Woubrugge, over het dienstjaar 1892, die don 27sten dezer aan den Raad is overgelegd, ligt gedurende 14 dagen, dus tot en met 10 Augustus a. s., ter secretarie dier gemeente voor een ieder ter lezing. De voordracht voor hoofd der school te Noordwyk-Binnen bestaat uit de heeren: lo. G. Kamphuis, te Groningen; 2o. J. F. Kuyken, te 's-Gravenhage3o. R. Zuidema, te Winsum; 4o. J. Huisman, te Koevorden, en 5o. S. De Jongh, te Zaandyk. Door het classicaal kerkbestuur is afwy- zend beschikt op het adres van eenige man- nelyke lidmaten der Hervormde gemeente te Zoeterwoude, om die gemeente los temaken van den ring Alfen a/d. Ryn en te voegen by Leiden. Men meldt uit Katwyk aan het „Vad.": Voor den Gemeenteraad moesten by de periodieke verkiezing vier leden, w. o. de beide verdienstelyke wethouders, do heeren L. "Van der Plas en C. Wassenaar, aftreden. Zoo stil mogelyk had een deel der kiezers tegenover hen twee vrachtryders candidaat gesteld. De heeren Van der Plas en "Wassenaar werden echter herkozen. De Raad te Haarlem heeft besloten over te gaan tot den bouw van eene nieuwe sluis te Spaamdam, waarvan de kosten zyn ge raamd op f 210,000, mits het Ryk daaraan een subsidie verleene van de helft der kosten. Het stoomschip „Obdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, is 27 Juli Lizard gepasseerd; de „P. Caland", van Nieuw-York 1. v. Queenstown (gesleept door de sleepboot „Zuid-Holland") naar Rotterdam, is 27 Juli Lizard gepasseerd; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Juli van Genua; de „Soenda", van Amsterdam Daar Batavia, vertrok 27 Juli van Suez; de „Deucalion", van Java via Singapore naar Amsterdam, is 28 Juli Wight gepasseerd; de „Kaiser", van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 27 Juli te Marseille; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 dezer van Suez; de „Oberon", van Rafso naar Rotterdam, is 26 Juli Elseneur gepasseerd. i.) In den tyd, dat de Australische goudgraver^ in hare eerste bloeiperiode verkeerde, dus om streeks het jaar 1853, was Jackman's Gulch (laagte) vrywel de rijkste van de tallooze, ■over het geheele land verspreide goudmijnen. Als natuurlijk gevolg daarvan openbaarde zich ■onder de goudgravers van dit kamp lang zamerhand oen bedenkelijk zedenbederf, want gemakkelijk en snel verworven rykdom be derft het karakter; dat is en blyft een waar woord. Het kamp lag ongeveer vyf en twintig Duitsche mylen ten noorden van Ballarat, aan het einde eener rotsachtige laagte, waaruit een onstuimige bergstroom breekt, om zich eenige mylen verder zuidwaarts in de Arrow- smith-rivier uit te-storten. Wie Jackman geweest is, naar wien de laagte en daarmede ook het kamp genoemd werd, daarovi; zwygt de geschiedenis;alleen dit zy hier r vermeld, dat deze naam weldra een slechten klank kreeg. Daarvan droeg niet Jackman, maar de bevolking van het kamp de schuld. Zy bestond in den tyd, waarvan wy boven spraken, uit ongeveer honderd goudgravers, die voor een deel andere kampen hadden moeten verlaten, wyi hun daar de grond onder de voeten te heet geworden was. In het algemeen was hot een woest, moorddadig gespuis, hetwelk daar in Jackman's Gulch het kostbare metaal uit den bodem groef, en de weinige achtbare leden van het gezelschap waren niet in staat, kun invloed op de bende te doen geldenook beproefden zy het in 't eerst zelfs niet. Eene verbinding tusschen het kamp en de buitenwereld was slechts onder de grootste moeilykheden te bereiken. In het groote, tusschen Jackman's Gulch en Ballarat gelegen woud oefende namelyk een beruchte struik- roover zyn bedryf uit, die den naam Conky Jim droeg, en die, bygestaan door eene kleine, maar vermetele schare van geestverwanten, het reizen in die streek tot eene recht ge- vaarlyke zaak maakte. Ora die reden had men in Gulch het ge bruik ingevoerd het gewonnen goud in een afzonderlyk gebouw te bewaren; ieder deed het zyne in een zak van steik linnen, die in groote lettors zyn naam droeg. De bestuurder en bewaarder dezer primitieve bank was een betrouwbaar man, "SYoburn gebeeten Als men goud genoeg verzameld had, werd een voer tuig aangeschaft en de gansche schat onder een sterk escorte van goudgravers en politie naar Ballarat getransporteerd, om van hier met de gewone goudwagens naar Melbourne te worden verzonden. Op die wyze gebeurde het, dat het goud dikwyls maandenlang in de „bank" te Jack man's Gulch gedeponeerd was, maar het doel, het voor de lange vingers van Conky Jim te beschutten, werd daardoor bereikt, want het escorte was altyd zóó talryk en sterk, dat hy het met zyne kleine bende niet durfde aanvallen. Zyne zaken gingen dus oogenschynlyk slecht, zóó slecht, dat hy ze ten slotte scheen te hebben opgegevenmen zag en hoorde niets meor van hem en de wegen werden zóó veilig, dat zelfs sommige personen ze nu ongehinderd konden passeeren. Overdag placht in het kamp te Jackman's Gulch rust en orde te heerschen, want dan was do meerderheid der bewoners bezig goud te graven in het kwartsgesteente of goud te wasschon aan den oever van den kleinen stroom. Tegen zonsondergang evenwel werden de claims (aandeelen in den bodem) voor en na verlaten en hunne eigenaren keerden be stoven en met natte klei bezoedeld naar het kamp terug, wel is waar vermoeid van den arbeid, maar geneigd tot het doen van allerlei onbetamelykheden. In do eerste plaats bezochten zy Woburns bank, om hier den oogst van den dag te deponeoren en te laten inschryven; slechts zooveel hielden zy voor zich, als zy dien avond dachten noodig te hebben. Maar dan, na afloop van deze formaliteit, ging men alle perken te buiten en iedereen streefde er nog slechts naar, zyn overtollig stofgoud in den kortst mogelyken tyd kwyt te raken. Het middelpunt van het woest bedryf was de kroeg, eene hut, waarin eenige op vaten liggende planken het buffet voorstelden en die zich hoogmoediglyk „Britannia-salon" noemde. Hier tapte Rat Adams, de waard, den slechtsten whiskey, het glas tegen twee shilling, de flesch dus voor een pond sterling of twaalf gulden. In het achterste gedeelte der hut, een ruw uit planken en balken samengesteld vertrek, was eene speelbank ingericht, die eiken avond druk bezocht. Werd. Rat's broeder, Ben, hield de bank. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9