genamen avond wil bezorgen, kan niet beter doen dan ze eens mede to nomen naar het Variété-Theater van L. Praisselop de Lammer markt. Eeno zoo groote verscheidenheid als daar wordt a; r /"boden, zoekt men tevergeefs en dit tueat<-r vergoedt met deze kermis -ruimschoots h* gemis van den alom beken- don Spriet. Een Teefje op „Vreewijk". Uitgezocht zomerweder, goen brandende zonneschijn, maar een bewolkte hemel, welke echter geen dn ".1 regen vallen liet,en ongeveer 200 biyde knapen en meisjes, allen leerlingen van de Volks zangschool, ziedaar hetgeen de speeltuin „Vreewijk" gister-, Donderdag middag te aanschouwen gaf. Het terrein zelf was door vlaggen feestelijk uitgedost, dank zij de goede zorg van don oidernemer. Nauwelijks was dan ook te 3 uren het feest geopend, of de jeugdige gasten be stormden draaimolen, wipplanken, tonnen, klimtouwen, schommels, muziektent, mon- tagne russe, enz. Dat men er zich kostelijk amuseerde, getuigden de gulle lach en de echt prettige toon, die er heerschten. 't "Was &1 vrooltjkhei-i, al pret, wat men om zich heen zag, terwijl moeilijk te onderscheiden was, wat me-i in den smaak viel, do koste lyke versnaperingen, waarop de feestvierenden werden onthaald, of de muziek. Lach op het gelaac van den ondernemer, omdat alles naar wensch ginglach op het gelaat der jonge feestgenooten, omdat zij zich zoo heerlijk vermaakten; lach op het gelaat der commissieleden, op wier initiatief en door wier trouwe zorg dit feest was be reid lach op het gelaat der onderwijzers, omdat zij van de vrije en orde-oefeningen alleen de eerste in toepassing brachten, terwijl de laatste vanzelf er mee gepaard gingen lach op het gelaat der geverswant, lezer! daar zouden w|j onszelven van ondank baarheid moeten beschuldigen, indien wij u vergaten te zoggen dat dit kinderfeest hoofd zakelijk werd gehouden van de giften van eenige liefdadige kindervrienden. De commissie toch kon mot don besten wil van de wereld de onkosten voor dit feest niet bestreden uit de gewone middelen daarom kwamen haar de bijdragen dier gevers zoo uitnemend te pas. Dank, hartelijk dank dus van de kinderen aan commissieleden en milddadige begunsti gers, vriendelijk dank ook van De Onderwijzers. Openbare vergadering van den Raad der gemeente IVoordwyk van 27 Juli. Tegenwoordig alle leden (óóne vacature). De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en vastgesteld en vervolgens eenige ingekomen stukken na voorlezing voor kennisgeving aangenomen, terwijl wordt be sloten de voordracht voor hoofd der school te Noordwijk-Binnen in eene volgende vergade ring aan do orde te stellen. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden en dien van het nieuwgekozen lid, den heer C. Ammeraal, worden in handen gesteld eener commissie ten onderzoek. De vergadering wordt voor enkele oogenblikken geschorst, terwijl de commissie zich in eene aangrenzende kamer begeeft. De commissie, ter raadszaal teruggekeerd, adviseert bij monde van den heer Smit tot toelating van alle leden, wijl de door hen overgelegde stukken in volkomen orde zijn bevonden. Zonder beraadslaging wordt zonder hoofde lijke stemming in dien geest besloten. Namens B. en Ws. wordt door den Voor zitter aangeboden de rekening der gemeente over 1892, welke om rapport wordt gesteld in handen eener commissie,welke wordt samen gesteld uit de heeren De Groot, Smit en Van der Weyden. Ten govolge van het bedanken van den heer H. Ammeraal voor de in de vorige ver gadering op hem uitgebrachte benoeming tot gasthuismeester te Noordwijk aan Zee, hebben B. en Ws. eene voordracht ingediend bestaande uit de heeren J. Plug Cz. en L. Van der Deyl. Met 8 stemmen werd de heer J. Plug Cz. benoemd Hierna werd besloten de grasbermen der wegen weder voor een jaar voor f 50 onders hands te verhuren aan F. Alkemade. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school to Noordwijk aan Zee wordt met-alge meen© stemmen benoemd mej. H. C. P. Bruuings, thans in gelijke betrekking te Winkel, terwijl de datum harer in functie treding door B. en Ws. zal worden bepaald. Wordt gelezen en z. h. s. aangenomen een voorstel van B en Ws. om dat college een krediet te verleenen berekend naar f 1000 'sjaars ter belooning van den heer S, R. Perrin, te Leiden, die tijdens de vacature van hoofd der school te Noordwyk-Binnen zal worden belast met het onderwijs in afd. B. dier school (zgn. m. u. 1. o Ten slotte komt weder de zleken-barak- quaestie te berde. B. en Ws. wijzen in hun voorgelezen voorstel er op dat thans geene besmettelijke ziekte dreigt, de tyd reeds tö ver verstreken is om te mogen verwachten dat het gebouw nog in dit jaar zou kunnen in gebruik genomen worden, en bovendien bezwaren van comptabelen aard bestaan. Een on ander leidden er B. en Ws. toe om den Rn ad voor te stellen hen te machtigen het raadsbesluit tot het stichten van een gebouw Tot afzondering en verpleging van besmettelijke zieken vooralsnog niet uit te voeren. De heer Van der Weyden stelde als amen dement voor, aan het voorstel van B. en Ws. toe to voegen de uitnoodiging aan dat college, om de aschschuur te doen ontruimen en eene raming te doen ontwerpen van de kosten, verbonden aan de inrichting van dat gebouw tot het besproken doel. De beer Van der Weyden ondersteund door den heer De Groot meende dat het niet aanging, nu de Werkinrichting door den Raad als 't ware afgekeurd is als ziekenhuis, niet te zorgen dat er althans een toevluchts oord kome om eventueele lijders te kunnen opnemen en vleit zich dat de aschschuur met geringe kosten daartoe zal in orde zyn te brengen. De heer Van Konijnenburg acht do ligging der aschschuur aan de losplaats van mest, al zeer ongelukkig voor een ziekenhuis, daar de lijders toch behoefte hebben aan onbedorven lucht, die allerminst op een mest-losplaats is te verwachten. Met 6 tegen 41 stemmen (de laatsten die der heeren E. Smit, A. W. Alkemade, Bal kenende on Van Konijnenburg) wordt het amendemont-Van der Weyden, en vervolgens het aldus geamendeerde voorstel van B. on Ws., z. h. s. aangenomen. Nadat nog een krediet is verleend tot den aankoop van 90 meter brandspuitslang, wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws, Omstreeks te halféén heden middag is aan de Steenstraat alhier een man overreden door een open rijtuig, dat hem over de beenen ging. Op zijn verzoek vervoerde men hem naar zijne woning in de Boerhave- straat. Slinken van de kermis. De thans afgeloopen kermis te Leeuwarden was belangrijk minder dan vorige jaron. De meeste spellen hebben slechte zaken gemaakt en waren Dinsdagmorgen reeds afgebroken, of schoon de kermis eerst den volgenden dag eindigde. Op de Langepijp, waar in 1842 37 kramen door brand vernield werden, stonden dit jaar niet meer dan vier kramen. Ook te Leiden schijnt het niet iedereen erg voordeelig te gaan, althans, ofschoon eerst morgenavond de kermis hier e'ndigt, is reeds heden hot „Hippodröme" van de Beestenmarkt verdwenen, daardoor eene groote, stille vlakte achterlatende. Het gerechtshof te 's-6 raven- hage heeft in hooger beroep het vonnis van vier maanden gevangenisstraf bevestigd, waar toe J. B. Pzn., 24-jarig arbeider te Rijnsburg, met zekeren K. door de Haagsche rechtbank veroordeeld was wegens het verbrijzelen van glasruiten in bet logement van S., te Sassen- heim en mishandeling van den logementhouder. Niet minder dan 32 personen stonden heden voor de Haagsche rechtbank terecht wegens bedelarij of landloopery. De toeloop naar de sociëteit „de Eensgezindheid", te Delft, waar Davenport- Sequah geregeld zijne voorstellingen geeft, blijft bijzonder groot. Gisteravond wreef en genas hij weer 2 oude vrouwen, die tot groot vermaak van het publiek over het podium dansten en toen elk f 5 kregen, benevens eene doos geneesmiddelen. Zaterdag zal by een 100-tal kinderen trakteeren op oen mid dagmaal. Sequah's rechterhand, de arts J. R. Doef, is door do rechtbank te Middelburg tot 25 boete veroordeeld, daar hy de geneeskundige praktijk hoeft uitgeoefend en Sequah-olie heeft verkocht, zonder voorzien te zyn van een patent. Volgens het „N. v. d. D." is het bericht, volgens hetwelk Geel, de man, die indertijd een pistoolschot loste op den com missaris van politie Stork, te Amsterdam, wegens schuld In de gijzeling zou gezet zijn, onjuist. Hot geval betreft zijn broeder, een kruidenier in de Jacob-Van Campen-straat, die aan iemand ƒ33 schuldig is. Te Stadskanaal heeft de heer A. Burger, van beroep kleermaker, zijn hon derdsten verjaardag gevierd op 26 dezer. De volgende advertentie is ont leend aan „De Veenbode": „Jongelieden van Stadskanaal en aangren zende monden worden verzocht, a. s. Zaterdag avond to 8 uren te vergaderen in het logement van H. Altona, om een bond op te richten, waarbij men zich verbindt vóór zyn 50ste jaar niet in het huwelijk te treden. Het voorloo- pig bestuur: A. Groeneveld, H. Smalbil." Uit Breda wordt gemeld: Te Dongen heeft het innen der tienden aanleiding gegeven tot ongeregeldheden en ernstig ver zet tegen de marechaussee. Op grond vandien worden aldaar fourageeringen gedaan onder bedekking van bereden artillerie uit Breda. Gisteren vertrok daartoe een detachement van 25 man met de noodigo voertuigen onder bevel van den eersten luitenant Kuyck. Zooals door een ooggetuige aan de „Middelb* Crt." gemeld wordt, zyn het eigenlijk per sonen, die volstrekt geen belang by de zaak hebber., van wie de beweging tegen de tiend- heffing uitgaat: het zyn niet de tiendplich- tige landeieenaren, maar do smalle gemeente, waarschijnlijk door eerstgenoemden omgekocht om voor hen de kastanjes uit het vuur te halen. Maandagochtend in de vroegte zijn te Mozat, by Riom (Frankrijk), een molen, een huis, eene schuur en een stal afgebrand. Uit Graudenz wordt geseind dat in de grensplaats Ulowo, aan de Duitsch- Russische grenzen, de zwarte pokken door landverhuizers uit Rusland zijn overgebracht. De lijders werden in de barakken voor cholera- lyders afgezonderd gehouden. Een scherper toezicht op het grensverkeer is zoowel wegens de gevreesde besmetting door deze ziekte als door cholera bevolen. Te Gera, in het vorsten dom R9uss, zijn mede eenige gevallen van zwarte pokken voorgekomen. Plet vergaan der „Victoria," Da krijgsraad te Malta heeft gisteren uit spraak gedaan in zake de „Victoria." De krijgsraad erkent dat de ramp uitsluitend de schuld is van admiraal Tryon, en dat kapitein Bourke en de overige officieren der „Victoria" er geheel onschuldig aan zyn. Voorts verklaart de krijgsraad het te be treuren, dat vice-admiraal Markham geene uitvoering gegeven heeft aan zyn voornemen om eene nadere verklaring van het door Tryon gegeven signaal te vragen. Het zou echter niet in het belang der marine zijn, vice admiraal Markham er een verwijt van te maken, dat hy een bevel van zyn persoonlijk aanwezigen opperbevelhebber uitgevoerd heeft. De oogst in Anatolië staat prachtig. Met de reeds bestaande en de nog ontworpen verkeerswegen kan Anatolió binnen 10 jaar de voorraadsschuur van Europa worden. BUITENLAND- Duitschlaud, De Bondsraad houdt eerst heden de zitting, waarin besloten zal worden welke houding men zal aannemen tegenover het in werking treden van het Russische maximum tarief. Waarschijnlijk zal gebruik worden gemaakt van de bevoegdheid, om de invoerrechten op Russische artikelen met 50 pCt. te ver- hoogen; de tarievenoorlog zou dan in vollen gang zyn. Naar uit Weenen gemeld wordt, schynt Rusland zyn maximum-tarief tegen Oostenryk voorloopig niet te zullen toepassen. Men meldt uit Straatsburg dat de regeering besloten heeft, het Moezel-kanaal tot Coblenz te verlengen. Deze maatregel is uit een strategisch oogpunt van groot belang, want ingeval de spoorwegen vernield zyn, kunnen do troepen en het oorlogs-materiéel dan te water naar Frankryk vervoerd worden. Italië. De wynbergen in Piemont worden door de druifluis geteisterd. De regeering heeft last gegeven, de aangetaste wynstokken te ver nietigen. Dit ondervond overal hevig verzet, vooral te Palanza, ten gevolge waarvan de maatregel is ingetrokken. Italië heeft aan Frankryk een voorschot van zyne pasmunt (waarvan een groot bedrag in Frankryk is) gevraagd. Frankryk heeft daarover onderhandelingen aangeknoopt met de overige loden der Latynsche muntunie, maar men gelooft niet dat deze onderhande lingen tot de door Italië gewenschte uitkomst zullen leiden. Groot*Britaiml3. In het Lagerhuis had gisteravond een tooneel plaat6 zooals er nog nooit is voorge komen. Toen de heer Chamberlain by de dis cussie over het Home Rule-ontwerp de politiek van Gladstone aanviel, werd van de banken der nationalisten „Judas!" geroepen. De con servatieven verlangden dat dit woord zou leruggenomen worden, maar door het hevige rumoer schynt de vice-voorzitter dit ver langen niet gehoord te hebben. Plotseling ontstond er eene vechtparty tusschen eenige conservatieven en nationalisten, die elkaar met de gesloten vuist toetakelden. De vech tenden werden evenwel spoedig gescheiden en de voorzitter eischte, dat de beleedigende uitdrukking „Judas" teruggenomen zou wor den. Dit werd gedaan door den nationalist T. P. O Connor, die zyn leedwezen betuigde dat hij de aanleidend© oorzaak was geweest van het rumoer. De voorzitter deed een beroep op het Huis om het betreurenswaardige in cident te vergeten en by de verdere beraad slagingen de eer en de traditiën van het Urns niet uit het oog te verliezen. Daarmede was de rust hersteld. De artikelsgewyze behandeling van het Home-Rule ontwerp is afgeloopen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, dat hy onmogeiyk heden reeds eene volledige ver klaring over Siarn kon afleggen, want sedert het eerste onderhoud op 11. Zaterdag heeft Jord Dufferin tot gisteren nog geene gelegen heid gehad, nader met den heer Develle te confereeren. Wat betreft de houding der Engel- sche regeering, van het begin af heeft zy ge weigerd tusschenbeide te komen in het Fransch-Siameesche geschil, en er zich toe bepaald te voorzien in de veiligheid van de personen en belangen der Engelsche inge zetenen van Bangkok. Ik heb, vervolgde do minister, van het begin af angstvallig vermeden der Siameesche regeering raad te geven, behalve toen zy er om vroeg, en toen heb ik Siam aanbevolen het geschil met Frankryk zoo spoedig mogeiyk by le leggen. Maar de tegenwoordige gebeurte nissen in Siam kunnen ons volstrekt niet onverschillig zyn, met het oog op de groote handelsbelangen, welke daarby zyn betrokken. Ik betreur het, dat Frankryk eene blokkade noodzakeiyk acht, daar deze aanleiding kan geven tot lastige quaestiën over het volken recht maar van de blokkade is ons nog niet formeel kennis gegeven, en het is misschien niet te veel gezegd, als ik verklaar te hopen, dat de noodzakolykheid van eene blokkade nog kan vermeden worden. De regeling van het grondgebied is ook eene belangryke zaak. Engeland gelooft dat Frankryk, met minder dan w(j, de waarde van Siams onafhankelyk- heid erkent, en Frankryk acht het ook van groot belang, dat onze wederzydsehe bezit tingen in het schiereiland van Indo China nergens aan elkander grenzen. SenriA Tusschen het ministerie en de commissie van enquête is een verschil van meening gerezen over de vraag, welke houding men zal aannemen tegenover het vorige liberale ministerie, dat in 3taat van beschuldiging is gesteld. Het ministerie dreigt zyn ontslag te nemen en hot gerucht liep, dat Savagrim belast is met de vorming van een nieuw kabinet. De beslissing des konings wordt met belang stelling te gemoet gezien. Frankrijk en Siam. Uit de blokkade der kust van Siam, het be zetten van zyn gebied en de verdrijving zyner soldaten volgt, naar de Franscbe regeering beweert, volstrekt niet, dat Frankryk in oorlog is met Siam. Zy kan g*en oorlog ver klaren zonder de toestemming der Kamers, maar de Kamers hebben laar opgedragen energiek te handelen. Zy handelt derhalve energiek, maar zonder oorbgsverklaring. De blokkade wordt eene'reedzame genoemd, maar is daarom niet mhder verbindend voor onzydigo mogendheden/ ten minste, der Fran- sche regeering oordeel zoo. Van Duitsche zijde wordt beweerd dat o'zydige schepen, die eene vreedzaam geblokke-rde haven uit- of inloopen, niet mogen worde/ opgebrachtdit zou reeds in 1848 door deiyFranschen Raad van State

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2