Schilders. Agenten gevraagd Vollenhoven's Vollenhoven's Ds Hout- ei ïarinrHalitsiEï, Modern dubbel Bovenhuis Te koop gevraagd: STOUT LASER KAMERS. Te huur gevraagd: Botermarkt II. H. WILLE Co. Directeur: L. PRAISSELL. P. VAN DER BURG, k de Koffiebaai zuivere Preantjer-Koffie. HOOGE PROVISIE, vast salaris. meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. P. RIEDEL, Boommarkf. Turksche Loten 1870. Hoofdprijs Francs 348,000. Geheele Aandeelen fl.25. LEVEND!!!! LEVEND!!!! De werkelijkheid volbracht. XHAFLAIRE's Hippodrome of Rij manége De Directrice, Weduwe L. XHAFLAIRE. prachtig werkje tot stand te hebben gebracht door de bedryfs- en handelslui te belasten, niet begrepen ministers, schoolmeesters en al wat er zoo'n beetje by kwam. Ook do boer, waarvan men zegt dat hy is de spil, waarop eigeniyk de Nederlandsche industrie zich beweegt, liep vry; maar, enfin het eene deel van het Hollandsche volk was dus patentplichtig, het andere niet, alzoo het besluit van de Heoren uit 'a Lands Zaal. Het ongeluk echter wilde dat de Kamer- leien buiten den waard gerekend hadden; zy hadden zeker gedacht dat de niet-patent- plichtigen het buiten de patentplichtigen konden stellen. Mis! De eersten moesten by do laatsten terecht om kunne dageiyksebe benoodigdheden in te slaan, welke zaken te i gevolge dezer belasting natuuriyk hooper in prys werden gesteld. Ergo hadden do niet-patenipliektigen even goed aan deze be lasting te betalen als de patentplichtigen. Dus kan men niet zeggen dat die belasting zoo'n prachtige uitvinding was Nu in de plaats van de patent- de bedryfs belasting is uitgevonden, biyft do zaak even g«k, want nu zullen vanlieverlee de trakte menten der ambtenaren, enz. verhoogd moeten worden, natuuriyk voor rekening van den Staat, en verder gaat alios denzelfden gang als met de patentbelasting. Verder werd men begiftigd met weg-, grens-, kanaal- en ook zelfs waarde-papier-belasting, waarvoor ook een zeer beduidend aantal ambtenaren noodig is, welke ambtenaren wy gerust kunnen beschouwen als door den Staat aangeschafte remtoestellen voor handel en nyverheid, welke telkens struikelblokken moeten werpen voor de voeten van den voort snellenden Mercurius, welke geld moeten innen, waarvoor niets in de plaats wordt gegeven. Maar handel en nyverheid geven niets cadeau, daar zyn zy veel te slim voor, elk bedrag, uitgegeven voor tol-, grens- en papier- belasting wordt eenvoudig en netjes by den kostenden prys der goederen gelegd, de winkeliers nemen dit over, en het publiek koopt die zaakjes, inclusief tol-, grens- en papierbelasting. Wat aangaat do zeep- en zoutbelasting, waarvan de eerste gelukkig reeds tot do ge schiedenis behoort, kunnen wy niet nalaten onze verwondering er over te betuigen hoe het mogelyk is, dat het ooit in een menschelyk brein heeft kunnen opkomen, om een reinigings- en zuiverings-middel te belasten. Lag het raadselachtige er van dan hierin, dat het volk soms zindelyk geacht werd, of had zulks eene andere oorzaak? Om 't even men is toch een weinig wyzer geworden. Een ieder kan zich nu weer met belastingvrye zeep naar hartelust wasschen, want die mooie uitvinding der zeepbelasting is begraven, hetgeen echter met de zoutbe lasting nog niet heeft plaats gehad; wel is ze weder eenige schreden dichter by haar graf genaderd. En zoo gaat 't met de belastingstelsels als met de menschenzy komen en zy gaanEvenals de pas in werking gekomen Vermogensbe lasting, waarvan wy in ons schryven van 22 Juni 1893 (zie Leidsch Dagbladgenoeg zaam hebben aangetoond dat ze niet de ver mogens treft; die ook eenmaal haren tydzal hebben gehad; en niet te vergeten de hooggeroemde successie-belasting, welke zoo plompweg een greep doet in iemands kapitaal, of eigeniyk als 't ware met arendsblik loert waar lijken liggen om zich van het aas, dat een ander toebehoort, meester te maken. Maar ook de betrokkenen weten er redres op te halen. Brengt de Vermogensbelasting duurte van het kapitaal teweeg, de Successie belasting doet de uitgaven der familie-huis houding krimpen, derhalve anderen weder minder verdienen. Insgelyks gaan dus deze belastingen indirect over alle ingezetenen van het Ryk. Welke echter zoo spoedig mogelyk uit de rij der belastingstelsels dient te vervallen, is die van den drank. Van den aanvang af heeft men daarmee eene kapitale fout begaan door dit kwaad te belasten in plaats van te verbieden. Nooit mag de Staat voordeel trek ken van het kwade; 't is alsof papa tegen de kinders zegtjelui moogt wel kwaad doen, maar je moet er voor betalen van je zakgeld. Dit onverantwoordeiyk verzuim moet in een anderen zin hersteld worden, nameiyk: men verandere die belasting in contributie en wende haar niet meer aan tot sty ving der Staatskas, maar vorme daarvan een fonds, ten einde daaruit successievelyk kroegen, bran deryen, enz., ten algemeenen nutte te ont eigenen en den verdere aanmaak te verbieden, behoudens hetgeen voor wetenschappelyko doeleinden noodig is. Kunnen wy nu het bekostigen van's Lands uitgaven door de bestaande belastingstelsels wel eene behoorlyke huishouding van den Staat noemen? Integendeel, ze zyn ten lo. zeer schadelyk vanwege het daarvoor benoo- digde ontzagiyk groot aantal ambtenaren, ten 2o. doen ze zich jaarlyks voor als eene soort van Egyptische plagen en onder gemor en ontevredenheid geven ze vaak aanleiding tot min of meer oneeriyke praktyken, als: verkeerde aangiften, smokkelaryen, enz. Ten 3o. neemt men met die stelsels een verschrikkelyk langen omweg cm tot het looi te geraken, welk doel heel wat beter, eenvoudiger en goedkooper te bereiken is, loor slechts één hoofdelyken om slag met klassen-verdeeling, en lan zien wy alléén heil in eene belasting heffing naar het uiteriyk vertoon. B. v. zy. die boven de 250 tot 500 'sjaars verteren, vallen in de laagste klasse of klasse I en betalen dus het minimum, die van 500 tot 750 verteren in klasse II, die van 750 tot 1000 in klasse III, enz. Wellicht zal nu menigeen vragen: moeten echter degenen, die sober leven en toch veel bezitten, zooveel minder betalen dan eigeniyk met hun bezit overeenkomt, dan schromen wy niet daarop volmondig bevestigend te antwoorden. Want al degenen, die in weelde en overvloed leven genieten van hun vermogen; zy, die sober of wel gierig soms leven, niet. Zy, die genieten, hebben de lusten, en die de lusten genieten, hebben de lasten te be talen. Zy, die sober leven en hunne kapitalen opbergen, genieten zelf niet van hun ver mogen, maar laten anderen daarvan genieten door belegging hunner kapitalem of bezittingen. Al wat zy daarvan meer trekken dan wat zy voor hun sober bestaan noodig hebbeD> bergen zy weer op en beschikken de genie ting daarvan weer aan anderen. Men begrype ons goed. A. heeft b. v. een vermogen van 100 duizend, hy trekt van dit vermogen 5 duizend, maar gebruikt slechts 1 duizend. 4 duizend bergt hy op, belegt dit" weder dus ten voordeoio van anderen, en leeft zoo voort, dat hy elk jaar slechts 1 duizend verteert. Feitelyk geniet A. dus niet meer dan van een inkomen van 1000. B. daarentegen heeft by na geen vermogen en slechts 2000 bedryfinkomen, maar verteert 3000. Dezo geniet dus feitelyk van 3000, derhalve geniet hy 1000 nic-er, zynde die 1000 natuuriyk afkomstig van anderen, die er niet van genieten, en die zelfs ten gevolge van hot lieve leventje van den genieter boven zyne krachten, er dikwyls de rente of iets ergers nog by inschieten. Een en ander derhalve in aanmerking nemende, achten wy het niet ondienstig ons vast vertrouwen hiermee openbaar te maken, dat bepaaldelyk een goheele omkeer van het belastingstelsel in het verschiet ligt, nameiyk afschaffing van alle bestaande Ryks- en Gemeente-belastingstelsels en invoering van ééne klasse belastingheffing by hoofdelyken omslag, gespecificeerd in Ryks- en Gemeente belasting zonder toelating van eigen aangifte door de belastingplichtigen. De grens- en kanaalrechten dienen echter aan te biyven totdat internationale overeen komsten tot internationale afschaffing oe- sluiten, hetgeen voor ons landje eene geze gende uitkomst zoude wezen, daar alsdan voor onze industrie de slavenketenen, waarin zy tot nog toe gekromd en vernederd ligt, verbroken zouden worden en de Nederlandsche handel zich gansch vry door de geheele wereld zoude kunnen bewegen. Het belasting bedrag en de prys der handelsproducten zoude dan wel in eene andere verhouding komen dan vroeger, maar altyd in een veel beteren en gezcnderen toestand dan het ooit geweest is. Wyders achten wy het eok hier niet van onpas, de hoop uit te spreken dat als een maal die gewenschte omkeer heeft plaats gehad, aan ieder belastingplichtige het volledig kiesrecht toegewezen wordt. Hoogst onrechtvaardig zou 't wezen, als het anders was. Wil men dus de liberaliteit in hare schoonste vormen in het licht zien gesteld, dan houde men ten allen tyde rokening dat in een recht vaardig en zuinig beheer de beste huishouding van den Staat besloten ligt; dat voor de wetenschap van het Staatsbe stuur ook voldoende practische kennis van maatschappelyko toestanden noodig is; en dat elk gebrekkig of verkeerd toegepast belastingstelsel nimmer ongewroken blijft. 26 Juli 1893. WJ. Vervolg der Adverteutiën. Voor 14 dagen of drie weken worden begin Augustus te Leiden te huur gevraagd: 2 Slaapkamers en eene Zitkamer, liefst beneden, met bediening en zoo mogelyk Middagmaal. Adres met opgaaf van voorwaarden aan de Firma H. BRANDENBURGH «Sc ZOON, Boekb. te Workum, onder letter S. 4560 9 een Bargcrwoonhuls, te Hillegom, Lisse of Sassenheim. Huurpr. f 2.— a ƒ3.— p. w. Fr br. lett. E Kantoorboekh. KASTEEL en Co., Hillegom. 4559 6 Ontvangen eene ruime keuze nieuwe Broches, Horlogekettingen, Portemonnaies, Sigaren- pypen, Sigarenkokers, Portefeuilles, Odeurs, Flacons, enz., enz., zeer geschikt tot Kermis- Cadeaux. Deze artikelen zullen zéér goedkoop worden aangeboden. Aan ieder, die voor 50 Cts. a contant koopt, geven wy gratis een Lot in de verloting van IÖO Frezen. Dinsdag a. s. heeft de eerste trekking plaats. 4567 16 KERMIS TE LEIDEN. StandplaatsLammerenmarkt Dagelijks drie GJroote Voorstellingen. Physiek, Gymnastiek, Acrobatische en Wonderbare Werkzaamheden van 10 gedr. Katter, Krokodillenmonschen, Marmeren Beelden, Jongleer, Kracht-Gymnastiek en het dresseeren van 10 Honden. Tot slot: Ballot-Pantomimes, lste rang 99 Cis.; 2de rang T5 Cts.3de rang ft O Cts.; 4de rang 3J> Cts. Staan plaatsen 311 Cts. Dagelijks te 2 uren: Groote Familie- en Klnder-Voorslelltng, op alle rangen half geld. 4530 26 A. W. 8IJTHOFF, te Leiden, geeft uit de derde, veel verbeterde druk van: HANDBOEK VOOR DEN SCHILDER. zooals die wordt geleerd op de Schilderschool te Rotterdam. Beschrijving van een aantal Hout- en Marmersoorten, volgens deze methode bewerkt, en volledige behandeling van het Huls- en Decoratie-Schildervak. Wet een Atlas van 36 Platen. 25 Afleveringen a f 0.50. Alle Boekhandelaars nemen bestellingen aan. Tegen remise per postwissel a ƒ12.50 wordt het werk franco geleverd door den Uitgever A. W. SIJTHOFF, te Leiden. tc haar, met primo Aug.; vijf Kamers, Keuken, Meidekamer en Zolder; aan de Huishoudkamer is eene glazen Achterwaranda; van alle gemakken voorzien, op het schoonste gedeelte van den Nieuwen Ryn. Information by de Heeron A. N. STAATS, Kapper, Kerk- gracht, en J. H. DE KRUIS, Mr. Smid, Hooigracht No. 41. 4332 10 orandt men dagelijks op Duitsche wijze: uitmuntende door geur en smaak. Prys per 5 ons Cents. VÜKKOUW STOküLAZEN, NIEUWE RIJN 47. 389 12 voor een goed te plaatsen artikel, tegen en b,| snees Aanbiedingen met alle noodige inlich tingen, onder lett. O. W. O., aan het Annoncen-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, te Rotterdam. 4556 15 een stuk GROND, plus minus groot 2- a 300 MJ., aan de vaart of in de nabijheid daarvan gelegen. 9 Brieven met opgaaf van prijs aan het Bureel van dit Blad onder No. 4522. Hoofdagent te Leiden gSF Ecnlg vertegenwoordiger voor l.elden en Omstreken. 712 20 TELEPHOONNUMMER 122. Trekking 1 Augustas a. s. 1 prys van Pres. 34,800, 2 Pryzen ieder van Frc». 11,600, 6 Pryzen ieder van Frcs. 3480, 12 Pryzen ieder van Frcs. 1740, 2H Pryzen ieder van Frcs. 580, etc. Met f 1.25 kan men op 1 Augustus e. k. de volle Francs 348,OOO winnen. Toezending van postwissel aan 08TI.H8 dt Co., in Effecten, te Amsterdam. TrckkingsDJst franco en gratis. PS. Uitbetaling der Prijzen dade lijk na ontvangst. 4518 20 presenteert zich van dit jaar voor de eerste maal aan het geachte publiek van Leiden en Omstreken, waarin hot zich met rijden op levende Paarden kan amuseeren. 4528 24 STANDPLAATS: Bceslenmark», over „Hotel Rijnland". Entree-prijs 1© Cts. Kinderen beneden 12 jaar 5 Cts. Ktjtoer 25 Cts., bjj dag 16 Cts.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7