DAGBLAD. N«. 10254. Donderdag 27 Juli. A0.1893. i§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leideu, 26 Juli. Feulllotoii. LEIDSCH PEU8 DEZER COURANT: ÏMdam per 8 buo<1«bf Lit. Pitnco per post1.46. Meooderlni-ó Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Tea 18 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174 Ckootere lettere nur pleateraimte. Voor het lnoeseeeren boiteo de lud wordt ƒ0.06 berekend Behalve de regeling van het kiesrecht, kjn> by de Tweede Kamer tot dusver slechts len viertal wetsontwerpen voor dadelyke be ndeling gereed, waaronder die betreffende lepalingen op de fabrieks- en handelsmerken in de onteigening voor de normaliseering der ieuwe Maas boven Rotterdam. Daarentegen kunnen 7 wetsontwerpen in taat van wijzen worden gebracht, o. a. de adere bepalingen omtrent den suikeraccyns, waaromtrent het antwoord der Reg. is inge- onden. De „N. R. Ct." ontvangt uit Batavia het olgende particuliere telegram: De schade, door den brand te Padang ver haakt, bedraagt ongeveer zes ton. De Atjehers zyn nog in Tamiang. De koning en koningin van Saksen hebben in bezoek gebracht aan het „Huis de Pauw", inder "Wassenaar. Gisteren bracht prinses Heinrich met prins Valdemar, haar zoontje, en gevolg een be- oek aan dat vorstelijk buitenverblijf. Het Rijkstelegraafkantoor met telephoon- enst te Woubrugge zal, op verzoek van het ;emeentebestuur, van 1 tot en met 14 Aug. s. gesloten zijn. Men meldt uit Yelp: Het landgoed „La enstein", hetwelk het vorig jaar voor het lartsbisdom Utrecht werd aangekocht, ten linde aldaar een gesticht te vestigen onder de jiding van de zusters van „den Goeden Herder" Zoeterwoude, welke zusters er zich op oeleggen om door goede voorbeelden en moe- eriyke zorgen R.-K. meisjes of vrouwen, die ot een ongeregeld leven zjjn vervallen of wier edelijkheid gevaar loopt, tot een geregeld, werkzaam, godsdienstig gedrag terug te bren- en, of voor verdero afdwaling te behoeden, en einde baar na korter of langer vrijwillig erblijf in de maatschappij terug te voeren, 3 nu reeds gebleken te klein te zijn. Men ;al daarom overgaan tot het bouwen van een lieuw gesticht met kapel. De minister van buitenlandsche zaken irengt ter kennis van belanghebbenden, dat >lykens mededeeling van Hr. Ms. gezant te hussel, het grenskantoor de Klinge (station), ip 22 Juli 11. voor den invoer van rundvee uit Nederland gesloten en het hulpkantoor Kiel- drecht met ingang van dienzelfden datum voor dien invoer opengesteld is. Do invoer laDgs laatstgenoemden weg zal eiken Zaterdag morgen van 1012 uren mogen plaats hebben. De invoer van Nederlandsch vee langs het kantoor Arendonck, welke tot dusverre eiken Maandag was toegelaten, zal van den 27sten dezer af, eiken Donderdag op dezelfde uren geschieden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 27 Juli en die van de ministers van buitenl. zaken en van marine op Vrijdag 28 Juli a. s. zullen niet plaats hebben. Het stoomschip de „Amsterdam" vertrok 22 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 23 Juli te Padang; do „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 23 Juli Bovezier; de „Spaarndam" arriveerde 23 Juli van Rotterdam te Nieuw- York; de „Utrecht", van Amsterdam naar Java, arriveerde 23 Juli te Southampton; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 Juli Prawlepointde „Glaucus", van Amsterdam naar Java, passeerde 22 Juli Port Said; de „Zuid Holland", van Java naar Rotterdam, is 23 Juli Gibraltar gepasseerd. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau E. H. M. Leurs, ontvanger der successierechten No. 1 te Rot terdam, aan wien, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking. In zijn rang overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers, de 1ste luit. A. H. Rink, van het 5de reg. inf., ged. bij het 2de reg. veld-art. Benoemd tot 2den luit. bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederl.-Indiö, de cadets J. J. De Wit, K. W. Raub, J. Do Koningh en A. M. B. Tergast, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Benoemd tot 2den luit. by het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie, de cadets J. I. Goudswaard en W. H. Hiooler., beiden herkomstig van de Kon. Militaire Academie. Benoemd bij het wapen der genie, tot 2den luitby het corps genietroepen, de cadets T. Bodenhausen, L. H. Van Wely, W. Sturms en A. Gobee, allen herkomstig van do Kon. Militaire Academie. By koninkiyk besluit is benoemd tot directeur en leeraar der Ryks-hoogere burger school te Sappemeer, H. Bol, thans leeraar aan die school. Bevorderd tot lsten luit. by het corps i mariniers, de 2de luit. van dat corps J. Van der Kop. Benoemd tot 2den luit., by het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië, de cadets J. C. Stuffken, PI. E. Visscher, J. C. Pabst, A. Yan Lith en C. A. Ter Cock, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Benoemd by het wapen der cavalerie, tot 2den luit.: by het 1ste reg. huzaren, de cadets G. J. Blokhuis, C. F. R. baron Van Harden- broek van Lookhorst, C. J. Nierstrasz, E. L. G. Marcus en W. O. T. Van Oudheusdenby het 2de reg. huzaren, de cadets jhr. M. C. F. J. De Rotte, jhr. P. A. C. M. Van Haeften, L. H. Eberson en H. Van Aisma; by het 3de reg. huzaren, de cadets A. Maas Geesteranus, G. W. Vreede, J. C A. Van den Heuvel en L. C. Beynen, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Gemengd Nieuws. Men schryft ons uit Noord- wykerhout, dd. 25 Juli: Na afloop der heden gehouden Raadsvergadering werd, in tegen woordigheid der Raadsleden en van eenige belangstellende inwoners, het feit herdacht, dat de gemeente-veldwachter M. Van Noort gedurende 30 jaren die betrekking waarnam. Daar dit geene alledaagsche gebeurtenis is, vooral waar die een zoo verdienstelyk ambte naar geldt als dezen jubilaris, meenden wy dit met enkele woorden aan de vergetelheid te mogen ontrukken. Uit de door den heer Burgemeester dezer gemeente gehouden rede bleek, dat Van Noort steeds zyn plicht betrachtte, zooals dit een good politieman betaamt: met yver, beleid, scherpzinnigheid en geduld, en dat spreker over hem geene enkele rechtmatige klacht was ter ooren gekomen. Hot bewys dat de gemeente van oordel was, dat zyne gepraesteerde diensten eene erkenning verdienden, was wel hierin gelegen, dat de Raad een prachtig cadeau voor deze gelegenheid had aangekocht, bestaande uit een zeer mooi gouden horloge met inscriptie, alsmede in eene gratificatie ad f 20, ver gezeld van eene keurig gedrukte opdracht. Doch niet alleen hieruit bleek hoezeer zyne trouwe diensten gewaardeerd werden, maar ook zyne vroegere superieuren hadden zich met den burgemeester vereenigd, om hem met een fraaien gouden horloge-ketting te vereeren. Ook by dit geschenk was eene heel mooi uitgevoerde opdracht gevoegd, waarop het gemeente-zegel voorkomt, omringd door de wapens van de HoogWelGeboren heeren rar. H. Graaf Van Limburg Stirum, jhr. rar. H. A. E. J. Van Eysinga, jhr. mr. A. D. Th. Gevers, oud-burgemeesters, en jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt, burgemeester der gemeente Noord wykerhout. Ten zeerste kunnen wy ons vereenigen met de onderscheiding, welke den feesteling te beurt viel, en voorzeker was de oudste wethouder de tolk der ingezetenen, toen hy den wensch uitsprak, dat Van Noort (wien by sinds 40 jaren kende) nog jaren in den zelfden geest als voorheen de goede orde in de gemeente helpe handhaven. Op de paardenmarkt to Hoofd dorp waren den 25sten dezer aangevoerd 368 paarden, veulens en hitten. Hoewel er vele vreomde kooplieden waren, was de handel matig. De pryzen liepen tot f 700. Omtrent de brandstichtingen by den molenaar A. E., te Garderen, wordt aan de „N. R. Crt." uit Barneveld het vol gende medegedeeld: Nadat de 14 jarige dienst bode G. v. B. eerst herhaaldeiyk verklaard had dat de brand gesticht was door de dochter van E., heeft zy eindelyk bekend zoowel schuur en bergen als het huis zelf aange stoken te hebben, nadat zy te voren op één dag driemaal beproefd had het huis in brand te stekendeze branden wist men toen telkens intyds te blusschen. G. v. B. is gistermiddag gevankelyk naar Utrecht overgebracht. Nader wordt nog vernomen aangaande de 14-jarige G. v. B., die bekend heeft de bran den te Garderen gesticht te hebben, dat zy hiertoe is omgekocht door den molenaar A. E. en zyne vrouw zelve. Van eerstgenoemde zou zy f 20 ontvangen hebben voor het in brand steken van het huis en van laatst genoemde f 5 voor de bergen en schuur. De hond van den heer "W. te Heem stede werd den 14den dezer op vermoeden van dolheid doodgeschoten en daarna onder zocht. Ten einde zeker te gaan, werd de hulp van bekwame deskundigen ingeroepen. Volgens dit onderzoek was de hond aan dolheid lydende, zoodat de bekende bepaling van het muil korven in een achttal gemeenten is afgekondigd. Een ingezetene van Drachten, door ziekte in geldelyken nood geraakt, vroeg H. M. de Koningin-Regentes om hulp. De manr die als vurig sociaal-democraat bekend stond, ontving korten tyd daarna vanwege H. M. een bankbiljet van f 40. Naar men zegt, heeft de man nu genoeg van de party, waarvan hy tot nu toe alleen heil verwachtte. KONINGIN P I. Op den weg, welke van Pontarlier door de lura naar de Zwitsersche grens leidt, reed het jaar -1790 een eenvoudige reiswagen, net twee paarden bespannen. In dezen wagen sat slechts éne dame, zonder eenig geleide; ien aantal koffers deed intusscben besluiten, lat zy eene verre reis voorhad of over eene Hjzonder groote garderobe beschikte. Het was de beroemde Parysche tooneel- peelster Saint-Vul, die naar Genève reisde, ladat zy te Besanoon gastvoorstellingen ge jeven had. De tooneelspeelster, die diep in de dertig ras, had het engagement naar Genève zeer ;aame aangenomen, want de verhoudingen rerdon in Frankrijk, in de hoofdstad niet illeen, maar ook in de provinciën, steeds naangenamer. Hen stond aan den vooravond ier geweldige revolutionnaire beweging, die liet alleen Frankrijk, maar gansch Europa »p zyne grondvesten zou doen schudden. De macht, van het koningschap te Parijs was ge- Tieel gebroken. Zooeven, in do eerste maanden van het jaar 1790, had de nationale vergadering den adel afgeschaft en in de provinciën was do verheffing van het volk begonnen, die intus- schen geenszins op zoo ideale wijze tot stand kwam als de patriotten meenden en ver wachtten. Zooals altyd bij zulke beroeringen, nam het gepeupel de gelegenheid waar, samen te rotten en, onder het voorwendsel van poli tieke beweegredenen, te plunderen, testeion, te rooven en andere wandaden te plegen. Nog bleven de garnizoenen in de steden, met name in Franche Comté, het hof getrouw. Waar geene garnizoenen of waar de officieren en gouverneurs op de vlucht gejaagd waren, deden de militie-manschappen dienst om have en goed tegen de plunderende benden te beschermen. Ook te Besamjon was het in de laatste dagen rumoerig geweest; er was bijna geen nacht voorbijgegaan, of de inwoners der stad waren door klokgelui en door alarmsignalen uit den slaap opgeschrikt. Voor de poorten der stad verschenen over dag en des nachts telkens weer gewapende benden, dikwfils van plunderaars, die gemak kelijk door eenige geweerschoten van het garnizoen te verstrooien waren, maar dan kwamen de inwoners van geheele dorpen, om van de autoriteiten de uitlevering van docu menten betreffende belastingplichten met ge weld te vorderen. Tegen deze gewapende boeren trad het garnizoen in zooverre op, dat het plunderingea belette. Men waagde het bij de algemeen hoerschende onzekerheid niet, den strfid aan te binden met deze opgewon den massa's, die door een krachtig verzet nog sterker geprikkeld waren geworden. Mademoiselle Salnt-Vul verlangde er dus vurig naar, de Zwitsersche grens te over schrijden, om weer in eene rustige omgeving te komen. Te Genève hoopte de tooneelspeelster nieuwe lauweren te oogsten en behaaglijk te kunnen leven, wjjl er geene kans bestond, dat de golven der revolutie ook naar Zwitserland zouden overslaan. Tol- en pasmoeilijkheden behoefde zjj aan de Zwitsersche grens niet te duchten; de Fransche tolbeambten waren door de bewoners der grensplaatsen eenvoudig weggejaagd en de smokkelarij tierde welig. Steeds moeilijker werd de weg, welke met evenveel kunst als kosten door het gebergte aangelegd en hier en daar in de rotsen uit gehouwen was. De straat liep langs den voet van het nu nog versterkte bergslot Joux, dat als staatsgevangenis diende en trotsch op de spits van eene byna ongenaakbare rots lag, van welks hellingen slechts eenige doldrieste gemzen het weinige gras afgraasden. Voorde gewapende benden der omstreken was deze bergvesting oninneembaar en daarom woei ook nog ongestoord van de tinnen van het slot de witte koninklijke vlag en de com mandant van Joux had verklaard, onder geene omstandigheden iemand in het slot toe te laten, die niet van oen koninkiyk verlof voorzien was. Onmiddellyk achter Joux werd het dorp Frambourg gepasseerd, waar in don regel de eerste inspectie van den kant der Fransche douanen plaats had, wyl van de uitgaande goederen rechten betaald moesten worden. De tolboom echter was verbryzeld het huisje, waarin vroeger de ambtenaren gehuisd had den, vernield. Ongehinderd reed mademoiselle Saint-Vul met den voerman, dien zy van Besamjon tot Yverdun gehuurd had, nu naar de grons, welke waarschyniyk ook op 't uiterste punt by het grenstation Jougne, niet bezet was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1