pathfctisciien Gel ahreus desselbon nicht wider- S'anden batte, es stempelt das Bild zu einem wahrhaft deutscben und tragischen, daesuns mit Furcht, Mitleid und Bewunderung zugleich erfüllt, wie seinerzeit der zum Tode gehonde Hofer des Meisters." Oef! V. De Kermis. Zoo is dan gisteren weer do jaariyksche, eene week op eon dag na durende feestperiode, welke kermis genoemd wordt, aangevangen. Z\J (de kormis) is dit jaar zooals men pleegt te zeggen „vol"; dit boteekont: liet kermis terrein is flink bozet en toont niet vele „openingen" in de kramen- en tentonry, een gevolg van het nu eens niet -samenvallen met de Utrechtsche zuster. Ja, zelfs op eene plaats, waar zulks sedert jaren met kermis niet het geval was, is zeker wegens dat kramen- gedrang eene wafelkraam neergezet, en wel op de Haven, een aardig eindje dus van het „terrein" verwijderd. De Nieuwe Ryn is overdag zeer donker on 's avonds buitengewoon licht gemaakt door de met roem bekende „mooie" kramen (men zie maar, als ze allo geopend z(jn, hetgeen gisteren nog niet het geval was, eens wat zo te koop uitstallen), welke daar kant aan kant staan van Karne raolksbrug tot Koornbeurs openlatende evenwol eene ruimte, van welwillendheid jegens de daar arriveeronde en vertrekkende pakschuiten getuigenis afleggende. Do Korenbeurs zelve welfc aan do éóne z\jde haar herbergzaam dak over een paling wagen met dikke en dunne, zwaro en lichte, maar alle gerookte palingen, wier aantal, evenals dat der eieren en agurken, ontzettend groot is op deze kermis aan den anderen kant over oen tentje, opgepropt met lectuur, geschikt voor hen, die de kormis niet als hunne vriendin beschouwen en wior weg toch toevallig voort over hot kermisterrein, alsmedo vooral om kormisvoorstanders tot andere ge dachten te brengen. Zoo ziet men: op eeqo kormis voor elk wat wils! "Verder staat op do Hoogstraat eene photo graphic inrichting naast den schuldigen ker miswagen, welko gisteren de zuil aldaar haar aanzjjn bonam en alleen haar voetstuk achter liet als aanduiding der plaats, waar zjj een maal stond. Verder zyn Aalmarkt, Boommarkt, Kort Rapenburg, Apothekorsdyk, Beestenmarkt, IJzergracht, Lammermarkt en Turfmarkt dicht bezet motte veel om gespecificeerd op to no9men. Men weot hot trouwens: hetzyu allerlei kramen voor liet draaien van uliobollen, het gieten van poffertjes, het spreiden van wafelon van verschillende nationaliteit, het verkoopon van koek zonder deze vooraf in de hand te geven of onder den neus te brongen waar alle dingen in Mexico, zooals bijvoor beeld het begrip van het mijn en dijn, een zeer langzamon ontwikkelingsgang hebben, maar dat liefdesbetrekkingen daar wortel schieten met eene snelheid, waarvan een ge wone Europeaan zich niet dan met moeite eene voorstelling kan maken. Het was op een Zondag namiddag, dien wy als gowooiyk in hot park doorbrachten, toen het lang beraamde komplot uitbrak. Do beide samenzweerders hielden den ingang van den koepel bezet en zoo bleef den onverhoeds overvallen senor Zapote werkeiyk geen andere uitweg open, dan door eene plechtige toe stemming zyne dierbare vryheid te koopen. De senorita was hiermede echter nog niet voldaan. „Maar nu nog iets, papa", zeide zy met hare gewone schalkschheid. „Hier hebt u eene opsomming myner schulden, die eerst betaald moeten worden, voordat ik in het huwoiyk kan treden." Verwonderd ontvouwde Zapoto het hem overhandigde papier en begon te lezen. Het was een depositobewys, volgens hetwelk senora Tita Zapote by de senores King Gal man, te Oajaca, een aantal sieraden ge- deponeord had als borgtocht voor de som van drieduizend pesos, die ter beschikking ge steld moesten worden van senor Fabio Galardi te Santa-Catarina. Maar nu werd ook Tita door ontroering overmand. „Lieve Hemel, hoe gelukkig is alios ge schikt", murmelde zy, terwyi zy zich aan do borst van den geliefde vleide. „Hm, dat doen juist do vurige kolen", zeide Don Tadeo, tenvyi hy my veelbetee- kenend aanzag. „Dat is te zeggen dezo vurige kolenriep Galardi en een regen van kussen ruischteop de oogen der bruid neer. bet zyn schiet- en werptenten, kykspellen, theaters met gedresseerde kleine beestjes, mismaakto en meer dan volmaakte menschen, atoliers voor niet verbleekeDde vereeuwigingen, krachtmeters, wagens met amandelen, kokos noten en walmende vlammen, concurreerende mot electrisch licht in onuitstaanbaarheid voor het oog; het zyn maar basta, zoo gaat het nietWe begeven ons naar binnen. We zouden doof worden van al het gezang, van al de muziek Waar'? Allereerst binnen de ruime schouwburgloge der heeren Gebroedcis Van Lieraan de Doezastraat, waar do voor stellingen gisteravond werden geopend met de opvoering van „De Industriëel van Pont- Avesnes", tooneolspel in vier bodryvon of vyf tafereelen door G. Ohnet. Deze Nederlandache bewerking van hit Fransche „Le Maitro de Forges" is hier geen onbekende meer. Het Rotterdainscho gezel scbap had haar nog niet zoo heel lang ge leden opgevoerd. Toch was do opkomst nu voor den eersten kermisavond vry groot te noemen. Trouwens, hot is bekend dat het opgevoerde stuk van boeienden aard is, niet zouteloos en flauw, maar ciogeiyk, waarby nog komt dat de opvoering er van over het algemeen in goede handen was. Treffende tooneelen komen er in voor, en dank zy het spel lieten deze niet na by som mige dames de bekende, zichtbare uitwerking teweeg te brengen. Men gevooldo wat do eerst overgelukkige industrieel Philippe Derblay (de heer Potharat) leed toen hy tot de ontdekking kwam dat de pas met hein gehuwde adellyke Claire De Beauliou (mej. Julia Cuypers) een ander beminde en hom hare hand geschonken had alleen om zich te wreken op den hertog De Bligny (den heer Blauw), die haar ontrouw was geworden en het hof maakte aan de dochter van den schatryken parvenu Moulinet (don hber Bouwmeester), wiens karakter zoo geheel afstak by dat van Derblay, wiens edele hoedanigheden maakten dat zyne vrouw - hoowel te laat meer en meer eerbied voor hem gevoelde, liefde voor hem in zich ge voelde ontwaken, zóó zelfs, dat zy haar leven in oen duel, waarin haar man ter wille van haar persoon en zyne eer met haren vroe- geren verloofde betiokken was, voor hem wilde offeren, ten oinde dat van hom te sparen. Eerst toen kwam van hem de ver klaring dat hy haar, die nu gewond voor hem lag, nog altyd beminde. Do medewerkenden, waaronder ook, zooals de heer Van Xieuwland als de baron DePré- lunt, mevr. Ellenberger als de markiezin De Beaulicu, mevr. Dons-Albregt als de aardige Suzanne, goede oudo bekenden, waren hunne lollen alleszins meestor en vervulden haar met gevoel, zoodat do waardeering van de zy ie van het publiek niet uitbleef. Niet het minst gold dit mej. Julia Cuypers, die inderdaad voor het gezelschap cone groote aanwinst is. Haar spel getuigt van veel aanleg en groote ontwikkeling. Zy is eeno actrice, die in de vervulling barer taak eer bied afdwingt. Aan de verschillende harts tochten, waaraan zy ten prooi is, gaf zy veel uitdrukking. Zy is eene werkeiyk belangryke v-richyning. Ook had gisteravond in den Wintertuin van het Café die Porte von Cleve" aan de Breestraat de aangekondigde soiree musicale plaats, onder leiding van den bekenden heer F. F. Van Dyk, uit Den Haag. Alhoewel het orkest klein bozet is, was hot ensemble- spel toch zeer goed en werden de verschil lende nummers met juistheid uitgevoerd. Genoemde heer Van Dyk (pianist) gaf ook eenige solo's ten beste, waaronder variatiën op het a-b c, door hemzelven gearrangeerd en waarmede hy getoond heeft veel techniek te bezitten. De intermezzo van de „CavalleriaRusticana" van Pedro Mascagni werd eveneens zeer correct ten gehoore gebracht en verwierf dan ook grooten byval. Liefhebbers van goede muziek verzuimen dus niet een bezoek te gaan brengen aan de inrichting van den heer Hollmann, die zelfs de gelegenheid heeft opengesteld zonder entree hiervan te kunnen proliteeren! Op de Beostenmarkt, tegenover „Hotel Rynland", bekeken we eerst van buiten en daarna van binnen Xha flair e's Hippodrome of Rymanége. Uitwendig ziet deze tont or keurig uit, ze is mooi verlicht en lokt tot binnentreden. Inwendig vallen direct hare voornaamste dongden in het oog: ze is ruim en luchtig. De gepluimde paarden (echte, levende) zyn geeno uitgemergelde beesten, I welker ribben men door hot zadel voelt be- wegen, maar fiere, trotsche, goed onderhouden j rijdieren. Men zal er 's avonds voor een kwartje, overdag voor drio stuivers graag de manége, onder muziek, mee rondryden. Kin deren kunnen voor een stuiver op oen mooi klein diertje ryden. Het gaat er aardig naar toe, onder leiding van jockeys. Mon kan er ook rustig achter een glas bier zitten kyken. Kermisbezoekers van kalmen aard en die I in kunstnyverheid belangstellen, moeten be paald op de Turfmarkt de Kunstglasblazerij en Glasspinnerij binnengaan. Ze zullen er ver baasd staan over hetgeen ze daar zien blazen en spinnen: vogels, schepen, honden, herten, broches, pypen, enz enz., alsmedo strengen glas, gelykendo op vloszyde. Het is mooi het is kunstig; het is een halven gulden, dus ook een kwartje (tweede rang) zeer waard. E i als men dan iets van den onvei moeiden blazer of van zyne vrouw koopt, vóór aan het salon, dan zyn de menschen w&t in hun schik, dan loont men kunstigen arbeid en kan een aardig souvenir thuisbrengen, als men niet in botsing komt met een vroolyk troepje. Spriet is er niet, maar wel iemand met i eene groote tent, die Spriet kan evenaren, naar hy zegt. Spriet is te Brussel. Zyn plaatsvervanger is de heer L. Praissell. Gisteren kon hy Spriet evenwel niet nabijkomen, wantzijno tent werd nog gebouwd op de LammoreDmarkt, waar het by de draai molens en vierbakken ook, evenals op het andere gedeelte van het kermisterrein, zeer druk en aangenaam vroolyk was. Yoorts vestigen wy do aandacht op „De wereld in het klein", van den heer H. Griin- komvolgens zyne aankondiging voor het eerst op do kermis alhier en staande met zyne tent op de Lammerenmarkt. Elders heeft hy met zyn groot mechanisch kunstwerk veel succes gehad. Men ziet hier eene stad aan den voet van een berg, waar alle ny veren do handen uit de mouw steken; allerlei be dryven ziet men er uitoefenen, als hoeden-, horloge- en kleedermakery, slagery, bakkery, enz., een werkenden molen, eene scheeps timmerwerf, eene wasch- en strykinrichting; alles naar de natuur: het vuurjin de smidse eene vrouw, die water pompt, een rijdenden trein, eene processie en veel meer. Het is dus wel de moeite en wat geld waard. Er zya veel zaken van minder gehalte op de kermis! Ten slotto raden wy bun, die zich des avonds in den omtrek van den Rynsburgschen Singel bevinden, aan, dezen eens op te wan delen en te blyven staan voor het verlichte front van het nieuwe Schouwburglokaal. Het effect, dat de gevel by avond maakt, is werkeiyk mooi. Het is zelfs jammer dat het gebouw van af don Stationsweg niet te zien is. Juist op dat punt zou het uitstekend uitkomen. En wio er eenmaal voor staat, zal vanzelf' binnentreden. De helder verlichte vestibule enz., alles noopt daartoe. En onwillekeurig, wanneer men het gebouw nadert, denkt men aan de Gehoorzaal. En wat denkt men dan wel? Gemengd N i eu *vr s. Een hardlooper, met de kermis in onze gemeente vertoevende, wenscht zich te meten met zyn Amsterdamschen collega Snoek. Iets ontbreekt hem daartoe echter nog, te wetenhet vooruit to storten geldDit wil by byeen zien te krygen. Op de internationale tentoon- stelling van gegiste dranken, enz., te Brussel gehouden, is door de Internationale jury voor Nederland o. a. bekroond de firma "Wilh. Schüdel Co., te Leiden, met de gouden medaille, voor kaneellikeur. Te 's-Gravenhage heeft een tweejarig meisje, wonende in de Tasman- straat, de onvoorzichtigheid gehad uit eene flesch met loog te drinken. Het arme kind werd naar het gasthuis gebracht. Haar toe stand Is zeer bedenkeiyk. De stoomtram Den Haag Sche- veningen van de Holl. Spoorweg-Maatschappy vervoerde Zondag circa 11,000 personen. In een buitengewoon Politie blad wordt bericht dat op den 17den Juli jl. te Calmpthout een onbokeDde, die gewoonlijk bedelde in do omstreken der Nederlandscho grenzen, vermoord is door een hem verge- zellendcn bedelaar. Signalementgelaatskleur bleek, haar zwart, draagt een zwart vest, grove bottines met lederen stukken, dubbele zolen met groote nagels en een broekband van grysachtige stof met koperen plaat. De officier van justitie te Breda verzoekt namens den rechter-commissaris te Antwerpen opsporing' en aanhouding v.-.n dezen persoon. De toestand van den heerVa Hoboken, die Zondag by de wedrennen Bussum uit den zadel was geworpen, w, Zondag-avond minder gunstig. Er deden zi< verschijnselen van hersenschudding voor. Door de rechtbank te Rotte dam word onlangs de vrouw van E. Ji., vroegi te Overschie woonachtig, veroordeeld tot jaren gevangenisstraf, wegens mi.>nandelin van hare stiefdochter. Bedoelde vrouw is in gevangenis te Seheveningen overleden. Te Njjmegen is een vader ra* zyne dochter gearresteerd wegens diefstal mi braak in de tydeiyk onbewoonde v:i avanjh v. R. aldaar. De dienstmeid Maria Kompenei te Gulpen, die by het verbranden van ee paar kermiswagens zware brandwonden bt kwam, is overleden. Volgens uit Indië o n t v a n g e telegrammen heeft tePadangeengi «otebran gewoed, waardoor do toko's van gebr. VetJ en C. Boon H. Schlïiter totaal eu die vai Haacke Co. gedeeltelijk afgebrand zyn. De totale schade moet niet m:nder dai f 700,000 beloopen. Ter beurze to Amstordam is f 250,000 ge assureerd voor gebr. Yeth en f 150,000 voo Boon Schlïiter. Waarschyniyk is voor een aanzienlijk be drag in Indiö voor rekening van Indische maatschappyen afgesloten, en misschien o<A nog voor enkele Nederlandscho, waarvan echter nog geene opgave is ontvangen. Ook buitenlandsche assurantie-maatschap pyen moeten by de ramp betrokken zyn. BUITENLAND. Duitschland. Wanneer niet nog op het laatste oogen- blik eene afdoende tusscbenkorcst plaat- vindt, zal Rusland den lsten Augustus zyn raaximumtarief toepassen op alle landen, welke niet re behandeling op den voet van de meest begunstigde natie toestaan, dus behalve Duitschland ook op Ooatenryk en Portugal. Of Duitschland daarop antwoor den zal door eene tariefverhooging van 50 pCt., welke met toestemming van den Bondsraad by keizerlyk besluit kan worden ingevoerd, is nog de vraag. De ryksregeering schynt nog niet tot een tarievunoorlog beslo ten te zyn, daar zij nog aliyu resultaten ver. wacht van het voortzetten der onderhandelin gen, ook nadat het maximumtarief in werking zal zyn getreden. Voor de eorsto Berljjnsche Mis, welke gehouden zal wordon van 28 Augustus tot 15 .September, hebben zich reeds over de 9000 buitenlandsche firma's aangemeld. Nog dagelyks geven er zich meer aan. Groot-Britanuiö. Omtrent de steenkolencrisis in Engeland wordt uit Hartlepool gemeld dat deprysvoor steenkolen franco boord drie shilling per ton is gerezen. In de oostelyke districten zullen do myn- werkers zich aan het besluit van den natio- nalen bond houden, maar de westelyke dis tricten zullen hem waarschyniyk geheel over vleugelen. Blykens de berichten te Manchester, by den kolenwerkersbond ingekomen, zullen 254,584 mynwerkers aanstaanden Vrydag het werk staken. Het nieuwe, door de regeering voorge stelde finantiéele artikel van het Home-Rule- ontwerp is gisteravond door het Lagerhuis bij tweede lezing met 22(5 tegen 191 stemmen aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde de vice- minister van buitenlandsche zaken, dat by het tractaat van Engeland met Spanje, hetwelk den 18den dezer geteekend is, do tegenwoordige rogeling wordt bevestigd on uitgebreid. Uit de op verzoek van den oud-minister Chamberlain by het Parlement ingediende opgaven blijkt dat de Rijkslasten, waartoe Ierland onder Home Rule zou contribueeren, in ronde cyfers 62,900,000 ponden sterling bedragen, maar van die som zou Ierland slechts 2,276,000 opbrengen In verscheidene districten van Ierland is de aardappelen-ziekte uitgebroken, een gevolg van do vele regens der laatste weken. Bulgaryo. Bulgarije verkeert voor do tweede maa in dit jaar in eene verkiezingsperiode. In het voorjaar hadden de verkiezingen plaats voor do groote Sobranje, welke de grondwet heeft gewijzigd Thans moet krachtens cio wijziging op 30 Juli do gewone Sobranje worden

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2