N°. 1Ö252. Dinsdag t2i~> «Juli. A®. 1893. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. |Mt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼rar Leidra per 8 muadeD...f 1.10» Ftmaee per poet1.40. ▲teenderl^ke Nommere,0.04. PBUS Dial ADVRRTÏ3m£N: Tu 1—4 regele ƒ1.05. Iedere regel wrar ^0.17f,' •rooter* lettere neer pleetsraimte. Voor kei buiten de sied wordt f0.19 >erekend. "Wegens het minder gunstige weder gaat het derde concert van het Haarlemsche gemeente lijk muziekcorps in „Zomerzorg" hedenavond niet door. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 Hectoliters, waren de hoogste prijzen:/'19.50, 4.10 en ƒ2; de laagste: ƒ19.50, 4 en ƒ2. Examens hoofdakte. 's-Hage, 21 en 22 .juli. Toegelaten de dames C. C Hensen, van Voorschoten, en A. Lem, van Leiden. Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen en monumenten, gedurende het 2de •kwartaal van het jaar 1893, bedroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Gra venhage 7073, museum Moormanno Westree- nianum te 's-Gravenhage 9, (was gesloten van 6 Mei tot 1 Juli), Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Hage 45, Rijks-Museum te Amsterdam 55,140, Rijks-Museum van •Oudheden te Leiden 1671, Rijks-Ethnographisch museum te Leiden 154, (het gebouw op de Heerengracht, alsmede het Kampongtorrein, waron voor het publiek gesloten), Ryks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 45, Ge vangenpoort te 's-Gravenhage 6447,Muiderslot 1148, Ruïne van Brederode 6020, Monument te Heiligerlee 1785, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 2110. Door H. M. de Koningin Regentes is de heer Van Schermbeek, luitenant kolonel van het 7do regiment infanterie, op uitnoodiging der Fransche Regeering, aangewezen om de groote manoeuvres in Frankrijk, welke ge houden zullen worden van 17 tot 24 Sep tember a. s., by te wonen. Van de eerste afdeeling der Staatscom missie van Arbeids-enquête is verschenen het verslag aangaande de tramwegen. Naar w\j vernemen, is een wetsontwerp op den leerplicht thans by den Raad van State in onderzoek. De Voorzittor van de Tweede Kamer is te 's Gravenhage teruggekeerd. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen Zaterdag deel 8 candi- daten voor de faculteiten der rechtsgeleerdheid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaten zyn: A. A. Dykhoff, L. E. M. Von Fisenne, P. L. Bender, H. A. G. Van •Groenendaal en J. Jorissen. Afgewezen werd één caudidaat. Een candi- daat is niet opgekomen. Met twee wordt het examen voortgezet. Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zynJ. Kramers, H. J. Van Lum mel, J. J. R. Moquette, alsmede G. A. Kok en S. J. J. Zijlmans, wien een verlengd examen was toegestaan. Afgewezen werd één candidaat. De 14de jaarlyksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging zyn geëindigd. In het geheel hadden zich aangemeld 32 voor piano (lager onderwys), 4 voor piano (midd. onderwys), 1 voor orgel (L. O.), 2 koorzang (onderwijskunst), en 1 voor solo-zang (idem); t?e zamen 40 candidaten, waarvan ge slaagd zyn 18 voor piano (L. O.)1 voor piano (M. O.); en 2 voor koorzang (onderwyskunst). De commissie van examinatoren bestond afwisselend uit de heeren: W. F. G. Nicolaï, G. A. Heinzo. H. A. Meijroo?, M. W. Petri, C. L. W. Wirtz, Arnold Spoel (voor koor en solo-zangï; W. Petri en Jos. A. Verhey^n (beiden voor orgel); Leon Bouman; J. H. L. Ryken en A. I. Ackermann, lste secretaris. Tot privaat-docent in laryngologie en rhinologie aan de universiteit te Amsterdam is toegelaten dr. H. Burger. De heer L. F. Driessen is benoemd tot klinisch assistent in het Binnen-Gasthuis. De leden der Tweede Kamer voor N. Brabant zullen den 31 sten dezer eene ver gadering houden te 's-Hertogenbosch, waar de kieswet het onderwerp der verhandelingen zal wezen. Aan mr. C. Pynackor Hordyk, gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, is door den Keizer van Duitschland toegekend de orde van den Rooden Adelaar, 1ste klasse. De minister van oorlog heeft bepaald dat de miliciens van de lichting van dit jaar, die binnen 10 maanden tot korporaal worden bevorderd en blyken geven als zoodanig vol komen geschikt te zyn, recht hebben op 2 maanden verlof, met behoud van soldy. Maandag 31 Juli a. s., des voormiddags te 10 uren, en, zoo noodig, de volgende dagen, zal het „Nederlandsch Landbouw- comité" wederom eene algemeens vergadering houden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Onder meer zal eene bespreking worden gehouden van don toestand, waarin op het oogenblik do land bouw in Nederland verkeert ten gevolge van de geheer8cht hebbende droogte en der vraag of wellicht maatregelen door het comité zyn te nemen of aan te pryzen om aan het ge brek aan veevoeder tegemoet te komen. In alle afdeelingen zal voorts behandeld worden „Het Nederl. Landbouwweekblad," terwyl in de verschillende afdeelingen nog onderscheidene onderwerpen aan de orde zyn gesteld. Zoo o. a. het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accyns op suiker; ontwerp van wet op de grondbelasting; de aanstelling van landbouw handelsagenten in het buitenland; de knoeie- ryen in den boterhandel; de invoer van vee; de muntquaestie; de vraag in hoeverre het verbroken evenwicht in de verhouding tusschen goud en zilver van invloed is op de pryzen der producten van den bodem en de salarissen der notarissen in verband met de verminde ring der mutatierechten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses "Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juli van Port-Said; de „Umkuzi", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, arriveerde 19 Juli te Port Natal; de „Bromo" vertrok 21 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Glaucus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 21 Juli to Port-Said aangekomen; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 22 Juli Wight; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas-eerde 23 Juli Wight; de „Prins Willem III" arri veerde 22 Juli van West-Indië te Nieuw-York; de „Koningin Emma" vertrok 22 Juli van Hamburg naar Amsterdamde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 22 Juli Kaap St.-Vincent; de „Prins Maurits", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 21 Juli Dungeness. By Koninklyk besluit is aan J. H. Janssen, met 1 Aug. a. s., op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Brunssum. Aan P. Van Truyen, ontvanger der gemeente Wyk aan Zee en Duin, toestemming verleend om van 1 Aug. 1893 af te Beverwyk te wonen. Goedgekeurd dat aan W. H. Dikkers, burge meester der gemeente Wierden, op zyn ver zoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Benoemd tot griffier by hot kantongerecht te Bolsward rar. S. Boltje^, advocaat en pro cureur, wonende te Grouw. Pensioen verleend ten laste van don Staat aan J. P. J. P. Goossens, ten bedrage van 368 's jaars. Aan J. B. Notermans, gewezen cipier van het huis van bewaring te Maastricht, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 431 's jaars. Benoemd tot officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Tiel mr. N. De Ridder, thans substituut-officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Utrecht. Scheepvaartregeling op Atjeh. In zyne memorie van antwoord op het af- deelingsverslag der Tweede Kamer deelt de minister van koloniön mede, naar aanleiding van desgevraagde inlichtingen, waarop de scheepvaartregeling eigeniyk neerkomt. De souvereiniteit over Atjeh en Onderhoo- righeden legt ons de verplichting op om handel en scheepvaart aldaar te beschermen en de rust en orde op de kust te handhaven. Met de onthoudingspolitiek moet worden gebroken en in de kustlandschappen moeten op geschikte punten ambtenaren geplaatst worden onder voldoende militaire bescherming, om handel en scheepvaart tusschen Atjeh en het buiten land te concentreeren en dien handel streng te bewaken, ook ter voorkoming van aanvoer van oorlogsbehoeften en de marine zal daarby althans in den eersten tyd hare diensten moeten biyven verleenen. Omtrent de wyze van toepassing der scheep vaartregeling en de daarmede verkregen resul taten kunnen bezwaarlyk byzonderheden wor den medegedeold. Wat aangaat de gebeurtenissen te Tamiang weet de minister niet waaruit zou vallen af te leiden dat wy de kracht van ons gezag niet kunnen toonen. De minister meent echter dat aan de bonden, die in Tamiang en Langkat optraden, gevoelige slagen zyn toegebracht. Ongeveer 400 man troepen zyn thans op de been om het troepje kwaadwilligen te beletten nog meer kwaad te doen, maar de bende houdt zich schuil. De minister is steeds bedacht op een be- hooriyk evenwicht tusschen uitgaven en ont vangsten in Ned.-Indió en by meent dit voldoende te hebben bewezen. Hek denkbeeld om te trachten de in- en uitvoerrechten en andere inkomsten der radja's, aan de scheepvaartregeling verbon den, onverwijld over te nemen, is onuitvoer baar. De minister erkent echter dat het bestuur zich op de overneming van belas tingen moet voorbereiden en daarvoor alle gegevens moet verzamelen. Wat betreft de opbrengst der hossil (een vyfde gedeelte der uitvoerrechten ten bate van het Gouver nement), door de scheepvaartregeling zal de inning daarvan beter worden verzekerd. De door sommige leden ter sprake getrachte toekenning aan den besturenden ambtenaar in Tamiang van eene gelyke toelage als aan den ambtenaar in Atjeh wordt verleend, moet naar het oordeel van den minister aan het initiatief der Indische regeering worden over gelaten. Voor eene zorgvuldige keuze van ambtenaren voor geïsoleerde plaatsen zal worden zorggedragen. Met betrekking tot het optreden van Nja Maham in het noordeiyk gedeelte der resi dentie Oostkust van Sumatra, zegt de minis ter, dat het laatste ter zake van den Gouv.- Generaal ontvangen telegram, van 7 Juni (in de Staatscourant gepubliceerd), de mede- deeling inhield, dat de Atjebers Beneden- Langkat verlieten en dat de hoofden van Boven-Tamiang poogden weder met ons in aanraking te komen. Gemengd Nieuws. Een kermiswagen heeft in onze gemeente heden eene zuil verwoest, nameiyk die, welke zich van een uurwerk, mechanisch bewogen wordende advertenties, thermo baro meter en windvaan in top voorzien op de Hoogstraat verhief. De zuil is seddeloos vp\. leren; in stukken stortte ze neder. Of de gemeente Leiden zeer veel pleizicr en voldoening hebben zal ran het zoo tydroovende, maar hoogst noodig© in orde brengen van de kanten van den Witten Singel, welke er nu weer fatsoeniyk uitzien, en of daarop nog ooit het gras als een „tapyt" zal gespreid liggen, waartoe ook al gelegen heid is gegeven door graszaad te strooieD, kan aan twyfel onderhevig geacht worden; althans: men is daar reeds druk aan het „wormen-zoeken", na voorafgaande omhar- kings operatiën i De gewone Zondagsdrukte op Stations- en Rynsburgschen weg werd giste ren nog verhoogd door het feit, dat dehard- looper Snoek, uit Amsterdam, hier in qualiteit zou arriveeren. Precies te halfdrie stond de loop-speciali teit dan ook op den overweg van het Hol- landsche Spoor; by was de eerstaankomende en werd door bloedverwanten uit de hoofd stad by „Zomerzorg" hartelyk en mot vreugde verwelkomd, èn vanwege zyne behouden eerste aankomst èn vanwege het sommetje van ƒ1000, dat by „verdiend" had. Zyne mededingers toch, de heeren Hoppe en Swaager, die elk, evenals Snoek, 500 had den gedeponeerd legden het tegen hem af; eerstgenoemde kon te Hillegom niet meer en de tweede kwam eerst tien minuten over halfvyf te Leiden aan, voor een gewoon mensch toch knapjes. Per rytuig had de vlugge Snoek, door vele Leidonaren bewonderd als eenig in zyne soort, zich naar het telegraafkantoor begeven om naar Amsterdam te seinen dat hy in de Sleutelstad als overwinnaar was aangekomen. Daarna vertoefde hy in het hotel „Central" aan de Breestraat, om ruim een uur later weer naar Arasterdam terug te loopen, dat hy 's ochtends om halftien had verlaten. Men kan dus narekenen hoe lang een Snoek op een „rustdag" van Leiden naar Amsterdam kan loopen. Van bedriegery in dit geval geene quaestiel Tal van Amsterdamsche wielryders contro leerdon den tengeren Snoek, die het tochtje, naar we vernamen, maakte over Warmond, dus niet langs den koristen weg. Enkele Leidsche wielrijders waren hem bovendien te gemoet gegaan. We zy'n heden, met de kermis, eene periode van kunststukken ingetreden, maar de wonder daad van Snoek vóór de kermis zal nog veel van zich doen spreken en moeilyk in de schaduw gesteld kunnen worden, ook al mocht de zon al is hot haro gewoonte met Leidsche kermis niet deze week nog meer branden dan gisteren op Snoeks zegedag. Eene Leidsche kermis zonder regen is natuur- lyk onbestaanbaar. Daarom viel reeds heden morgen een lang aanhoudende fijne stofregen. Deze schynt echter niet nat genoeg geweest te zyn, althans voor twee personen, die van ochtend in het Levendaal geraakten, maar gered werden. Gepasseerden Zaterdag-avond verzamelde zich eene menigte volks op de Voorstraat te Noordwyk Binnen, voorzien van blikken, fluiten of bellen, waarmede, toen men voor de woning van den heer Versfelt, Ryksontvanger, was gekomen, een oorverdoo- vend lawaai werd gemaakt. Kreten, niet ge tuigende van sympathie voor dien heer, werden gehoord. Nadat de optocht driemaal was herhaald en verder niets ongeregelds was voorgevallen, keerde het doip ongeveer te halfelf tot zyne gewone ar ond-stilte terug. Het was gisteren een uitgezochte dag Voor betoogingen. Een vroolyk zonnetje ©ene heldeie lucht en een frisch windje, 'jat de hitte niet ondraaglyk maakte, wat wil \nen meer'? Hét terrein, dat voor de Aïnster- damsche kiesrecht-betooging w^ö "uitgekozen, was een weiland aan de L'mnaeusstraat, even over de spoorbaan. Toegang gaf een nauw

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1