A«. 1893. Derde Blad. fsze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. N«. 10251. 91aandag; 24 «Twli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Ygot Leidea per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijk* Noxnmers.0-06. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 22 Juli. De Leidsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield eene gewone ledenvergadering in do zaal van „Zomerzorg". Na voorlezing en goedkeuring der uitvoerige notulen van de laatste vergadering, werden door twee leden twee nieuwe leden voorge steld en by acclamatie aangenomen, terwijl de secretaris de minder aangename boodschap had over te brengen, dat er een lid voor hot volgende jaar had bedankt. Na mededeeling door den secretaris van een paar ingekomen stukken, werd door den penningmeester der commissie voor den feestavond rekening en ver antwoording gedaan, waaruit bleek dat deze sloot met een voordeelig saldo van zestien •cents, die door hem in de afdeelingskas „gestort" zijn. Hierop volgde nadere bespreking van de op 24 dezer voorgenomen excursie naar Bennekom i en Wageningen, welke nu in ieder geval toch -doorgaan. Hierna kwam ter tafel het opgeven van punten ter behandeling op de Algemeene Vergadering. Daar scheen echter niemand aan gedacht of op gerekend te hebben het stond toch als punt 6 op het convocatiebiljet, zoo dat er niets werd opgegeven. Daar de Voor zitter dit toch wel wat heel weinig vond, zeide hij uitzicht te hebben, dat denkelijk nog vóór den fatalen datum, 12 Aug., eene leden vergadering zou gehouden worden, in welk geval dit punt andermaal op de agenda zou verschijnen. Het nagerecht bestond uit eene gedachten- wisseling over de in hot najaar te houden Chrysanthemum tentoonstelling, waartoe het buit«ngebouw der Sociëteit Amicitia is be schikbaar gesteld. Daar deze tentoonstelling een huiselijk karakter zal hebben, hadden dit uit den aard der zaak ook deze besprekingen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar den Congo-S'aat (Etat Indépendant du Congo), door middel van het stoomschip „Koningin"Wilhelmina," van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moe ten de brieven, enz. uiterlijk Dinsdagochtend om 7.30 (7.50 stadstyd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Groot- Schermer de heer T. Tjammes, cand. te Leiden. Tot kerkelijk ontvanger der Ned.-Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn is benoemd de heer W. M. Van Beelen, aldaar. Te Warmond had gisteravond, begunstigd door fraai weer, op het feestterrein het aan gekondigde concert plaats voor den werkenden stand, waarbij ook de leden der Vereeniging vrijen toegang hadden. In alle opzichten slaagde dit feest goed. De opgewektheid en harmonie lieten niets te wenschen over en stegen op het laatst tot het uiterste, vooral toen de president der Vereeniging, de heer C. H. C. Machen, zelf het laatste nummer (den feestmarsch) diri geerde. Het daverde toen van de hoozees. Zooals vanzelf spreekt, ontbrak het, terwijl de president nog in de muziektent was, met aan toosten. Inzonderheid door de mede-be stuursleden der Vereeniging werd hem warme hulde gebracht. Ook den directeur, den heer J. Oostelaar, werd welverdiende hulde gebracht, en ook hem werd namens allen een dronk gewijd. Daarna dankte de president den werkenden leden der Vereeniging in hartelijke bewoordin gen voor hunne flinke medeworking by dit feest en werd hun de eerewijn aangeboden. Nog werd namens het publiek, door een der aanwezigen, hulde gebracht en dank ge zegd aan bestuur en werkende leden, voor het genotvolle feest van dien avond, waarop alles wederom in daverend gejuich losbarstte. Men kan dan ook niet anders dan hulde brengen aan het bestuur. Niet alleen dat de werkende stand vryen toegang had, maar aan ieder persoon werd bovendien nog een bon uitgereikt, waarop zy iets gebruiken konden, en aan do kinderen werd in den loop van den avond nog een tweede bon verstrekt, waar mede zy in de op het feestterrein aanwezige kiosk met suikerwerken terecht konden. Men bleef na afloop nog lang gezellig bijeen. Morgenavond, Zondag, zal er tot sluiting der feestelijkheden bi) gelegenheid van het zilveren jubileum der „Harmonie van Warmond" oen buitengewoon Harmonie concert gegeven worden. Het feestterrein, waartoe ook niet- leden en vreemdelingen tegen betaling toegang zullen hebben, zal ook nu a giorno verlicht zyn. Men zie do advertentie in dit blad! De Minister van buitenlandsche zaken bevindt zich te Luik. De president van de Tweede Kamer zal hedenavond, na een buitenlandsch ver blijf van 4 weken, in Den Haag terugkeeren. De Staatscommissie voor het Zuiderzee- vraagstuk hield gisteren te 's Gravenhage eeno voltallige vergadering. Haar aibeid vordert goed. De generaal-majeor Bergansius, inspec teur der vesting artillerie, vertrok heden met zjjn adjudant van Den Haag naar Utrecht. Heden is jhr. De Ranitz, adjudant en particulier secretaris van de Koningin-Regentes van het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. Hr. Ms. minister-resident te Lissabon, baron Van Heeckeren van Keil, dezer dagen te 's-Gravenhage aangekomen, is heden naar Doesburg vertrokken ten einde op het aldaar gelegen buitengoed een gedeelte van zjjn ver loftijd door te brengen. Mgr. Lorenzelli, pauselijk internuntius, heeft zich hedenochtend van Den Haag naar Luxemburg begeven, ter overhandiging van zyne geloofsbrieven aan den groothertog. Op het onlangs meegedeelde adres der Duinwatermaatschappy te Amsterdam stellen Burg. en Weth. den Raad voor, te antwoorden, dat de gemeenteraad zijnerzijds ten aanzien van do reserves der Duinwatermaatschappy alle rechten der gemeente voorbehoudende, aan genoemde maatschappij ruimschoots de gelegenheid zal geven schriftelijk haar beroep toe te lichten, en haar daartoe een termijn verleend tot 1 Sept. a. s., onvermin derd hetgeen haar tot weerlegging van even tueels tegenspraak later zal worden toegestaan. Gemengd Nieuw». Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie worden alle smeden alhier, die tevens lid zyn der 3 October-ver- eeniging, opgeroepen, als zy in aanmerking wenschen te komen voor de levering van de ijzeren hoepels, benoodigd voor den a. s. hoe pelwedstrijd. Het ook ten onzent zoo gunstig bekende specialiteiten gezelschap onder directie van Frits Van Haarlem komt, ter gelegen heid van de kermis, de volgende week weder voorstellingen geven in de Stadszaal, te be ginnen met Dinsdagavond. Het is hem gelukt een gezelschap te ver eenigen, naar wy vernemen eenig in zyne soort, met het gevolg dat, zooals wy in het„Han- delsblad" lazen, het in 't Paleis voor Volk- vlyt meermalen zóó vol was, dat velen zich met een plaatsje in het voor de muzikanten afgescheiden gedeelte moesten tevreden stellen. De groote attractie moet ditmaal zyn made moiselle Petit, „la vraie Serpentine dancer", PRIJS DER ADVERTENVIÈN: Yam 16 regel* ƒ1.06. Iedere regel mi er 0.17^, örootere lettere uaar plaatsruimte. Voor hel incaooeereo buiten de eted wordt ƒ0.10 berekend. wier sierlyke bewegingen in het ruime zijden kleed, door veelkleurig kalklicht beschenen, een fantastisch effect teweegbrengen. In zachte golvingen glydt de zyden stof haar om het slanke lichaam, afwisselend met de prachtigste kleuren overgotensoms verzinkt de danseres als in eene draaikolk van vloei baar goud en zilver, dan weer schijnt het als lekken bloedroode vlammen haar de lendenen, en eindelijk verdwijnt zij geheel in eene lichte wolk, die langzaam voortwentelt en wegdwar- relt naar den achtergrond, om ten slotte in het diepste duister te verdwijnen. Een daverend applaus volgt; de lichten in de zaal, gedurende de performance van mademoiselle Petit neer- gedraaid, worden opnieuw ontstoken en de danseres verschijnt, sierlijk neigend, voor het voetlicht, de welverdiende hulde van het op getogen publiek aanvaardende. Zoo beschrijft- een verslaggever haar optre den. Zeer moet ook voldoen de „Galerie moderner Meisterwerke", schilderijen en beeld houwwerken van beroemde meesters, gearran geerd en onder leiding van Henry De Vrij. Echt fin-de siècle moeten voorts de gebroe ders Cawelly zyn, die in salon-toilet de stoutste acrobatische toeren doen. Dan is er de aardige Holl. coupletzangeres Emilie Culp, die verleden jaar reeds zulk een ontzaglijken bijval inoogstte, verder de bekende karakter-komiek A. De Winter maar ge noeg; men weet dat Frits Van Haarlem zyn publiek uitstekend weet te amusceron. Dit bleek ton overvloede ook deze week woer te Utrecht, waar, volgens de aldaar verschijnende bladen, die met de grootste ingenomenheid van hot gezelschap melding maken, het in de groote zaal van „Tivoli" daar ook eiken avond voor \elen moeiljjk is aan eene goede plaats te komen. D e 1 o o p-w edstrjjd Amsterdam Leiden. Er heeft zich een tweede mede dinger, die tegen Snoek naar Leiden om 500 zal loopen, voorgedaan. Behalve Hoppe zal nu morgen, Zondag, ook Swaager zich met den hardlooper meten. Verschillende controleurs vergezellen de „wedloopers" per rijwiel. Op Snoek en Hoppe wordt te Amsterdam druk gewed. Den eerste werd gisteravond in bet „Maas- trichtsch koffiehuis" door eenige sportvrienden de beloofde zilveren medaille uitgereikt. De sleepboot „Zuid-Holland" is heden van Maassluis naar Queenstown ver trokken om het aldaar met gebroken as bin nengesleepte stoomschip „P. Galand" naar Rotterdam te slepen. Uit Mexico. 4.) Alleen de kapitein (de opzichter) en een mijnwerker waren daarin achtergebleven, die nu met een lang breekijzer tegen den puin- wand stieten. Eenige steentjes begonnen naar beneden te rollen. „Terug! De berg begint te loopen!" Inderdaad zette het puin zich in beweging. Steeds talrijker en sneller rolden de brokken naar beneden men hoorde een zacht schui felen en knetteren, daarop volgde een door merg en been dringend knarsen en einde'ijk een donderende, dreunende slag, die de ach tergelaten fakkels uitdoofde. Nadat het rollen nog eene poos had voort geduurd, werd het doodstil'. Hoor „Ho, mannen!" klonk het dof en zwak als uit eene oneindige verte. Een oorverdoovend „Viva nuestra senora do la süledad", was het antwoord op dit teeken van leven der onder het puin bedolvenen. De heeren roodhuiden hebben namelyk de vrome gewoonte, eene buitengewone vreugde door een gillend vivat op den eventueelen schutspatroon te geven en dat was in dit geval „onze lieve vrouwe der eenzaamheid." De kapitein was intusschen alweer in de galery afgedaald. „Waar zyt gij, mynheer?" „In de zijgalerij, links! Wy lijden zeer van de hitte!" klonk het hoorbaar terug. „Aan het werk, mannen!" commandeerde de kapitein. Met frisschen moed togen de mannen weer aan het werk. Doch eerst tegen één uur des nachts was de zijgalerij zoo ver vrij gemaakt, dat de verongelukten daaruit te voorschijn konden komen. Allo drie waren ongedeerd, maar schenen zeer uitgeput. Intusschen herstelden zy in de avondlucht verrassend snel en nadat zy eenige teugen wjjn gedronken hadden, weigerden alle drie zich van den berg te laten dragen. Wy aanvaardden nu den terugtooht en een uur later lag ieder in zyn bed. Den volgenden morgen was ik, de ontbyt- kamer binnentredende, niet weinig verrast, Don Fabio al by de chocolade en in reisge waad te vinden. „Waarheen, vriend?" vroeg ik verwonderd. „Naar Oajaca, dokter, om met de senores King Sc Galman over eene leening te onder handelen. De geheele mijnschacht moet ver timmerd worden." „Hm, hadt gy dat als vakman niet van den beginne af kunnen weten?" „Zeker, dat wil zeggen, als ik rekening had gehouden met de periodieke aard- schuddingen." „Loop heen!" riep ik ongeduldig. „Gy zult toch niet willen beweren dat wy gisteren eene aardschudding hebben gehad?" „Inderdaad beweer ik dat en juist daarom neem ik myne maatregelen. Want, zooals ge- woonlyk, zal het niet by deze eene blyven." „Dat ontbrak er nog maar aan!" bromde ik met een bedenkelyken blik naar het plafond. „Och, als men niet tusschen het puin zit, is er volstrekt geen gevaar by", verklaarde Don Fabio gelykmoedig. „Het huis is hier niemand boven het hoofd ingevallen. Gy be hoeft dus volstrekt niet bang te zyn." „Nu, nu", antwoord ik tameiyk twyfel- achtig. „Tot verhooging der gezelligheid zullen de aardschokken toch ook wel niet bydragen, en wat my betreft mogen ze wel wegblijven, ik zal ze volstrekt niet missen." Dat voor het overige werkelyk op het oogenblik van het ongeval in de myn een kleine aardstoot of „temblor" had plaats ge had, werd my des namiddags bevestigd door Zapote, die hem waargenomen wilde hebbtn op het oogenblik, dat hy, om het mineraal te halen, zyne studeerkamer binnentrad. Daarentegen ontkende Don Tadeo met de meeste beslistheid, dat er nog om twee uren 's nachts licht gebrand had, zooals ik by onze thuiskomst duidelyk genoeg meende te hebben gezien. Ik zou dus misschien naar huis ge gaan zyn mot de overtuiging, my inderdaad te hebben vergist, zoo niet een eigenaardige glimlach in de schelmsche oogen der senorita myne scherpzinnigheid een ander spoor ge wezen hadden, waarop zy nu wonderlyke en stoute combinaties begon te maken. Aan dit gedachtonspel werd echter spoedig een einde gemaakt door het bericht, waar mede Gilardi tegen den avond van Oajaca terugkwam. King en Galman hadden beslist, geweigerd eene leening te sluiten. „En aan wien heb ik dat te danken*'" eindigde Fabio 2yn bericht. „Alleen aan Zapote Het bankiershuis zal informaties om trent my ingewonnen hebben en hij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, am myne verhoudingen, in het donkerste licht te schildjeren." (1Vordt vervoljd)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9