Finanti'jelu l w i*oniel£. In do afgeloopon week was de aandacht wederom goheel gevestigd op de Araerikaan- scho markt, welke nog eenige bange dagen deed doorleven. Het kon ten slotte niet uit bleven, dat de groote afmetingen, welke de daling der Amerikaansche Spoorwegwaarden aannam, ook van invloed zouden zyn op de geheele beurs, zoodat de stemming in de eerste dagen der week, vooral voor den effecten handel, in hooge mate zenuwachtig was. Hollandsche Staatsfondsen, vooral de 21 /a pets., konden zelfs niet aan de ge druktheid ontkomen en noteerden flauwer; niet te verwonderen dus, dat industrieels waarden min of meer gevoelig met de on gunstige strooming medegingen. Voor Hol landsche Sporen valt dan ook zoowel wat aandeelen als obligation betreft, terug gang te vermelden, welke beweging eveneens werd gevolgd door aandeelen Staats spoor en de waarden der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij. Niet onbelangrijk is ook de teruggang der gestempelde obligatiën Boxtel-Wezel, waarvan voortdurend fonds ter markt wordt gebracht. De ongeani meerde stemming voor onze verschillende spoorwegwaarden zal niemand vreemd vallen, wanneer men in aanmerking neemt hoe de verslagen dor onderscheidene maatschappijen weinig opbeurend zijn, terwijl daarenboven de onzekerheid omtrent het lot der aandeelen in de toekomst voor velen aanleiding is om zich zoowel van aan- als verkoop voorloopig te onthouden. De koersloop der Tab aksaandoelen kenmerkte zich weder door vrij belangiijke koersverschillen. Aanvankelijk liepen de prij zen niet onaanzienlijk terug en was do stem ming der markt in hooge mate lusteloos. In het laatst der week echter verbeterden de prijzen aanzienlijk, daar de tabaksveilingon een gunstig resultaat hadden opgeleverd, ten gevolge waarvan vooral aandeelen Rotter- dam-Deli en Deli-Batavia een be langrijken vooruitgang konden beha.en. Onder de buitenlandsche Staatsfondsen waren vooral Oostenrijksche Staats fondsen en Spoorwegwaarden aanvankelijk in zeer flauwo stemming, waarbij de koersen niet onbelangryk terugliepen. Voor een goed deel werd dit veroorzaakt door eene verdere daling der valuta, terwijl ook de Frankfortor beurs, welke geheel ontstemd was door de daling der Amerikaansche Spoorwegwaardon, welke fondsen daar ook eene tamelijk uitgebreide markt hebben, over het geheel zich door eene dalende beweging kenmerkte, he-geen ook van invloed op den koersloop was. Italiaansche fondsen waren er niet beter aan toe, hetgeen niet te ve wonderen is, wanneer rekening wordt gehouden met de finantiöele kracht van het land, welke zeker niet te schitterend is. Het feit, dat ook in Italië reeds een goudagio heerscht, is ernstig genoeg om ook daar den gang van zaken met een wantrouwend oog te volgen. Portugeo- sche obligatie n, voornamelijk tabaks- obligation, waren iets vaster. Do pertinente verklaring van den minister van financiën, dat het contract, hetwelk nu eonmaalmetde Tabak8maatscbappij is aangegaan, onherroepe lijk gehandhaafd moet blijven, maakte oen gunstigen indruk. Spaansche fondsen hadden een kalm «verloop. Alleen noteerde de binnonlandsche •schuld iets lager, wellicht in verband met het bericht, dat de Spaansche minister van financiën te kennen heeft gegeven dat hy voor nemens is, eese conversie der binnenlandsche aflosbare schuld ten uitvoer te brengen. Hiertoe zou do minister willen overgaan tot het uit geven van nieuwe 4 pets. niet aflosbare schuld, tot een bedrag, gelijkstaande met hot nog onafgeloste deel der binnenlandsche schuld. De verkoop der nieuwe uit te geven 6tukken zou geleidelijk door tusschenkomst der Spaan sche Bank geschieden, in verhouding tot het bedrag, voor do driemaandeljjksche aflossing der aflosbare sohuld noodig. De vlottende schuld van Spanje, dat ge vaarlijk e struikelblok op den weg tot verbe tering dGT financiën, is gedurende de maand Juni met 53 millioeu pesetas toegenomen. Met het oog hierop, wordt het 6teeds on waarschijnlijker dat het land zich, zonder in grijpende maatregelen, uit de finantiöele moei lijkheden zal kunnen redden. Eene gunstige uitzondering werd gevormd door de aandeelen Warechau-Weenen, welke togen steeds opgaande koersen werden verhandeld. Volgens hot laatst bekend gewor- «raiir. n— -r- .S .:iT\>i7ng,5<WiiWr.«r— don cijfer toonen de ontvangsten over het 1 eerste halfjaar eene vermeerdering van 400,000. roebels. Zuid-Amerikaanse lie fondsen had den over het algemeen eene ongur^tjg0 markt. Alleen Brazilianen kenm^rkt^n zich door eene vastere houding, 'eh 'gevolge van het eindigen der binnonlandischo onlusten, waar door dit land voortdurend wordt geteisterd. Overigens waren obligation Mexico en Do minica belangrijk lager. Op deze fondsen had de betere eindstemming der week weinig invloed, evenmin als de aankondiging der betaling van de Augu6tus-coupon der Uru- gu-^ansche schuld eenige koersverbete- ilng kon te voorschijn roepen. In den loop der week werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van aandeelhou- acre der Maxwell Land Co., waarin eenige mededeelingen werden gedaan omtrent de onderhandelingen over den verkoop van e«.n gedeelte der bezitting en den tegenwoor digen toestand der maatschappij. Onlangs werd medegedeeld dat de onderhandelingen zouden zijn afgesprongen door den ongunstigen stand der geldmarkt. Dit bericht was in zooverre onjuist, dat de onderhandelingen niet zijn gestaakt, doch de onderhandelings termijn verlengd, om alsnog aan do nieuwe maatschappij gelegenheid te geven tot hot bekomen van het noodige kapitaal. Intusschen luiden de verschillende berichten omtrent den toestand der bezitting niet gunstig. Het gebrek aan regen doet zich zeer ongunstig voor den landbouw gevoelen, terwijl de opbrengst en verkoop der steenkolen is verminderd. Wel weerklonk ter vergadering het oude lied, dat de directie goeden moed in de toe komst heeft en de bezitting veel waarde vertegenwoordigt, doch dat dit laatste geheel afhankelijk is van den aanleg van spoor wegen en flinke exploitatie der kolenmijnen. Hiertoe *is echter veel geld noodig, in de oerste plaats om de exploitatie der verschil lende rijke bronnen met kracht te kunnen ondernemen. Zoolang dit evenwel niet ge schiedt, blijft die voorgespiegelde groote waarde der bezitting tamelijk denkbeeldig. In de schorpe daling der waarden der Peru- v i a n - C o. kwam in de laatste dagen eenige verbetering in verband met onderhandelingen tusschen de maatschappij en de regeering, waarbij de maatschappij tijdelijk ontheven zou worden van den verplichten aanleg van spoorwegen. Tot de daling werkte verder uok nog mede do liquidatie eener firma, welke bij deze waarden sterk was geïnteresseerd. De Amerikaansche Spoorwegmarkt was in de eerste dagen geheel aan speculanten over geleverd, die, stoutmoediger dan te voren, hunne aanvallen richtten op verschillende soorten. Zonder eenige grondige oorzaafc werden de koersen bij percenten omlaagge- worpen, waarbij niet angstvallig word gelet op de middelen, welke tot dit doel konden dienen. Nu waren het E r i e-waarden, dan aandeelen Baltimore Ohio. Yan de eerste maatschappij werd het gerucht verspreid, dat do coupon der tweede hypothcek-obli- gatiën onbetaald zou blijven, welk gerucht evenwel van de meest bevoegde zijde sterk in twijfel wordt getrokken. Hoogstwaarschijn lijk is het niet anders dan eene manoeuvre om de koersen te drukken en het publiek tot verkoop uit to lokken. Ook de daling der aandeelen Baltimore is in geen verband te brengen met de cijfers, welke op dit oogenblik omtrent deze maat schappij bekend zijn, daar de ontvangsten over de maand Juni alléén reeds 154,000 dollars hooger zijn dan het vorige jaar. Derge lijke cijfers geven allerminst reden om den koers dezer aandeelen zoo naar beneden te slingeren, als heeft plaats gehad. Overigens was de Amerikaansche hoek op de Amsterdamsche beurs geheel gedemorali seerd, waartoe in hooge mate medewerkte het bekend worden dat eene voorname firma, die boofdzakolijk Amerikaansche bankzaken dreef, tot liquidatie was overgegaan. Enorm was hot bedrag der fondsen, hetwelk ten ge volge daarvan op de beurs werd geworpen, hoofdzakelijk bestaande in Atchison-, Balti more- en Union-Pacific-aandeelen. In de laatste dagon kwam eene weldadige verandering in de Amerikaansche markt tot stand. Uit verschillende gedeelten van Amerika kwamen berichten, welke op een meer kalmon toestand wezen, en dit was oorzaak, dat de stemming te Nieuw-York geheel werd gewij zigd. By de eerste teekenen daarvan, staakten do speculanten hunne manoeuvres en moesten zy op eigen dekking bedacht zyn. Hierdoor krseg de markt meer kracht en ondervonden de koersen Bpoedig min of meer belangrijke verbetering. Hoewel de daling wellicht nog niet aan haar laatste woord is, verwacht men toch dat de crisis hare ergste dagen heeft gehad. Rijnlandsclic Bank. Gemengd Nieuws* In aansluiting van het door ons voorloopig geplaatste bericht, ontvingen wij nog de volgende mededeeling omtrent het schouwburglokaal: „Vondelhoven," hetwelk, in zeer korten tyd vergroot, thans een sieraad uitmaakt van den Rynsburgschen Singel. De heer W. C. Mulder als architect heelt dt> plannen bewerkt en er een eigenaardig from aan gegeven, dat een goeden indruk maakt, vooral wanneer by avond het licht van binnen door de gebrande glazen uit de fabriek van G. Van Reenen, te Utrecht, naar buiten straalt. Ic korten tyd heeft de aannemer A. Ver hoog Jzn. het timmer- en metselwerk ver richt, en als men de zaal bezichtigt, zal men overtuigd worden dat hier heel wat te tim meren viel, doch tevens zal men het voorloopig schilderwerk opmerken door den schilder J. H. De Jong verricht, hetwelk na de kermis- drukto gehool afgewerkt wordt en dan volgens de plannen een „rustig kleurtje" vertoonen zal. Het yzerwerk, geleverd door den smid J. Mooten, is solide en geeft de zekerheid, dat men zich zonder gevaar in het lokaal en ook op de galery bewegen kan, waarvan het zinken dak en het verdere daarby behoorende werk door den loodgieter E. J. F. Van der Linden is vervaardigd. De firma L. Van Es levorde de water- en gasleiding, waarvan vooral de laatste op het tooneel vermelding verdient, omdat gelijk tijdig licht en donker in zaal en op tooneel kan gemaakt worden. By het ruime tooneel zyn nette en doelmatig ingerichte kleedkamers. Voor de ventilatie werd uitstekend gezorgd en proefondervindelyk is bewezen dat zy zeer goed is. En wat het voornaamste is, do acustiek, deze laat niets te wenschen over. Door ver schillende proeven als spreken, solo-zang en koorzang is bewezen, dat vóór en achter in de zaal het gesproken of gozongen woord tot zyn recht komt. Dit is een buitenkansje, want zooals men weet is acustiek r.iet te maken, maar moet deze gevonden worden. Do Vrydag, naar oude traditie de „slapste" dag van de Utrechtsche kermis, was gistoren dan al buitengewoon slap, naar het „Utr. Dbl." meldt. Kermis was het en kermis blyft het tot hedennacht één uur, dat is nu eenmaal een onloochenbaar feit. Maar kermispret heerschte niet op de pleinen en in de straten der stad. Als de kramen en tenten met hare walmende lichten het Vreeburg niet hadden opgeluisterd, en de draaiorgels om welke in beweging te brengen eenige paardekrachten nominaal noodig schynen door hun ontzagwekkend geraas niet alle andere geluiden hadden over stemd, dan zou niemand op de gedachte gekomen zyn, dat het kermis was. De koekverloters om „prys en primie" zyn in den loop van jaren door hun ge schreeuw zóó heesch geworden, dat men slechts aan het openen van hun grooten mond kan zien als zy „het woord nemen". Slechts voor één tent zag men oen drietal verkleede clowns „op de tribune" hopelooze pogingen doen om als hunne „voorvaderen" grappig te zyn. Het mislukte deeriyk! De ▼oorbygangers en toeschouwers glimlachten nauwelyks en springen of hoss n "Wel, de goede zielen liepen met gebogen hoofd en keken allen nauwkeurig naar den grond, of zy ook in een plasje trapten Dat kenmerkte de geheele Utrechtsche ker mis de menschen waren bang dat zy hunne voeten vuil zouden maken en daar was op het Vreeburg en het Janskerkhof overvloeJig gelegenheid toe. Nu dit evenwel niet gebeurde, kan men zoo ongeveer nagaan hoe vrooiyk de menigte daarheen sprong. By het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage en by het 4de regi ment infanterie te Leiden zullen grys linnen werkkielen, van hetzelfde model als thans by de vesting-artillerie en genie troepen is ingevoerd, in beproeving worden gegeven. Eene Russische kolonie. De „N. R. Cfc." bevat het volgende bericht: Eenige vermogende Israëlieten, te Rotter dam en te Amsterdam woonachtig, hebben, naar wy vernemen, het plan geopperd het eiland Schiermonnikoog te koopen, ten einde aldaar eene kolonie voor Russische uitgewe kenen te vestigen. Men deelt aan het „Vad." mee, dat K., die geruimen tyd geleden in Amerika deserteerde wan Hr. Ms. „Koningin Emma" en zich onlangs to Hellevoetsluis als deserteur aanmeldde, door den Zeekrygsraad aldaar ontoerekenbaar is verklaard. „The Amorican Exporter" pu blished by the John C. Cochran Co., New- York, Vol. 32, No. 1, van Juni 1893, bevat eene korte beschryving van twee heetelucht- machines, patent John Ericsson 1880-89. De voordeelen van deze machines bestaan in: lo. de afwezigheid van een ketel, 2o. goedkoope constructie en gemakkelyke be handeling, 3o. groote spaarzaamheid van brandstof. Zy hebben maar eenen cylinder; le lucht onder den zuiger wordt direct verhit en boven den zuiger afgekoeld door middel van water. Kool, hout, cokes, gas, petroleum kunnen als brandstof gebezigd worden. Dui zenden van deze compacte machinetjes zyn reeds in Amerika in gebruik, daar ze overal geplaatst kunnen worden on iedereen ze in werking kan brengen, terwijl ze niet meer toezicht vorderen dan eene gewone kachel. Op het eiland Guernesey is eene ziekte uitgebroken, welke van eenigszins cholera-achtigen aard is. Zy heeft zich tame lijk snel verspreid en tast personen aan van allerlei leeftyd, maar vooral kinderen. Sterf gevallen komen niet veel voor. Volgens een telegram uit St.-Petersburg is de cholera te Moskou in eene gevangenis uit gebroken. Het eerste slachtoffer was eene vrouw, die haren man uit Kieff naar de ge vangenis gevolgd was. De ziekte heerscht als gewooniyk het meest onder de arme klassen. De overheid heeft een krachtigen geneeskun digen dienst ingesteld. Het getal gemeente- geneesheeren is verdubbeld. Den 12den en 13den dezer waren er 15 nieuwe gevallen, 2 beterenden, 8 dooden en 31 patiënten onder behandeling. In Podolié maakt de cholera vele slachtoffers het laatste officiêele weekbericht geeft daar 309 gevallen en 90 dooden aan. In de provincie Orel zyn de getallen volgens dat verslag 93 gevallen en 41 dooden, Bessa- rabio 26 en 8, Saratoff 17 en 4, Viatka 12 en 3ook in Kursk, Tula, Kherson en Tobolsk komen gevallen voor. BUITENLAND. Frankrjjk. De gewesten, welker afstand in het Fran- sche ultimatum van Siam wordt verlangd,, behooren, volgens een correspondent der „Daily News", niet aan dit land. De meeste aan spraak zou Birma er op kunnen maken. Zy liggen tusschen Tonkin, Siam, China en Birma, zoodat, wanneer Frankryk zyn zin krygt, zyn gebied, al is het ook slechts langs een korten afstand, aan de Engclsche bezit tingen zou grenzen. In Frankryk is de stemming tegenover Engeland een weinig verbeterd. De „Paix" zegtDe verklaring van lord Rosebery dwingt ons te erkennen, dat Engeland ons niet vyan- dig is, maar oprecht wenscht tot eene schik king te komen. En de „Temps" schryft:Wy kunnen gemakkelyker energie toonen, nu het Engelsche gouvernement, welks correcte hou ding de r de van den heer Develle ons in staat stelde te waardeeren, zelf heeft ver klaard, dat het niet tusschen ons en Siam zal komen. Niets belet ons derhalve, voorwaarts te gaan. Het Fransche gouvernement heeft dit dadelyk begrepen. Het is blykbaar voor nemens, zyne eischen desnoods met geweld door te zetten en wy twyfeleD niet, of alle daartoe noodige maatregelen zyn genomen. Onder deze omstandigheden kunnen de Sia- meezen niet anders doen dan dadelyk zich onderwerpen en dit is zeker meer in hun belang dan in het onze. Het antwoord der Siameesche regeering op Frankryks ultimatum wordt hedenavond of morgenochtend te Parys verwacht. Een telegram uit Bangkok, gedateerd 20 Juli, meldt dat er groote spanning heerscht aan het hof. Er is eene sterke party, die zich tegen Frankryk wil verzetten, maar omtrent de plannen der regeering is nog niets bekend. De koning en het hof nemen op in 't oog loopende wyze maatregelen om de stad te verlaten; men vermoedt dat dit met opzet geschiedt, om eene paniek onder de bevolking te veroorzaken en daardoor aan verschillende mogendheden een motief aan de hand te doen, om krygevolk aan land te zetten. In de provincie Battambang moet onder de bevolking eene beweging ter gunste van

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6