G m ii g" <1 N ion vr s. Toen gi6ter»8.mjddag vierpleizier- booten, komende van Katwflk, door het water langs de Beestenmarkt" alhier aankwamen, viel door den greoten aandrang der omstanders de achtjarige L. S. te water. De 13 jarige S. B., die zich gekleed to water begaf, mocht het succes hebben, onder groot gejuich der omstanders, den drenkeling behouden op het droge te brengen. N a b y het station Voorschoten werd gisternamiddag door trein 30 der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij de 25 jarige wegarbeider Hoogteijling, die, naar men beweert, nog viV>r den trein wilde over- loopen en struikelde, over de beenen gereden, waardoor hij onmiddellijk werd gedood. De ongelukkige, onder Veur woonachtig, laat eone jonge vrouw en een kindje onverzorgd achter. Menigmaal reeds werd melding gemaakt van het overrijden van honden door spoortreinen of trams. Ook gisteren liep zoo'n wandelend huisdier kau verpletterd te worden, maar hot kwam er dezen keer goed af Toen de heer De R., van Oegstgeest, de Groenesteeg passeerde, verscheen opeens de machine der Katwyksche tram met vier personenwaggons on een goederenwagon achter zich. De hond van den heer De R. liep tusschen de rails en luisterde niet naar het roepen zijns meesters. Do machine drukte het beest tegen den grond en zóó ging de gansche trein er overheen. Een klein wondje aan de bovenlip merkte het dier als onvoorzichtig en ongehoorzaam. Niet ver van het St.-Ni c o 1 a a s- bruggetje, onder de gemeente Zoeterwoude, is hedennacht brand uitgebroken in de boeren woning van A. v. A., midden op den Voor- schotenschen weg. Eerst na verloop van ge- ruimen tyd kon de i.randweor, met het oog op den voor haar f te leggen grooten af stand, op haren post wezen. Het huis was dan ook bijna geheel verbrand, toen de brand spuit van Zoeterwoude (standplaats Heeren straat) ter plaatse rriveerde. Wel ging ze spoedig aan het blusschon, maar boerenwoning en stat waren redde - - verloren. Te ongeveer lialfvyf verliet de bra (weer het terrein van operatie en eerst ov*1 halfzes stond de spuit uit te rusten Men deelt ons t trent dezen brand nog mode dat de wieg, waarin een kindje lag, reeds brandde, toen Je bewoner den brand gewaarwerd door don rook. Omtrent do oor zaak van het onheil kan niemand tot nog toe zekere mededeeling doen. Do korengewassen in het wes- tolyk deel van Alkemade, Akkerslootpolder, staan gunstig, vooral de rogge, hetwelk aan do langdurige dro v van vóór eenige weken kan worden toeges .reven; hier on daar is men reeds volop mii het maaien, hetgeen iiet vorige jaar pas half Augustiu plaats vond. De qualiteit is beter en zwaarder, terwijl de pr\js nogal hoog is met het oog op het weinige hooi, dat wonnen wordt, waarom zelfs kooplieden uit andere streken by som mige landbouwers deze graansoort trachten op to koopen en daarvoor hooge prijzen willen besteden Den 20 jarigen J. v. H, te Oudo- WeteriDg, overkwam dezer dagen een ernstig ongeval. By het schoonmaken der vélocipède zou hy hol groot o wiel, hetwelk hy snel deed ronddraaien. .t den vinger by de speek doen stilhouden, met het treurige gevolg, dat daardoor een ud van den vinger ver- bryzeld werd. Een koetsier, wonende te 's-Graven- hage, Zuid Buitensingel No. 259, is verdacht van verduistering m geldon, in dienstbe trekking ontvangen, ten nadeele van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwery Ie 's Graven- laago en sedert 1" dezer uit die gemeente verdwenen. De commissaris van politie, belast met het beheer der ste afdeeling te's Graven- bago, verzoekt opsporing en bericht. Van een wissen dood gered.— Een spoorwegarbeil ?r uit Schiedam, van den Hoilandschen spoorweg, die Dinsdag met een zandtrein naar 's Gravenhago was gekomen en met den trein van 6 u. 7 m. zich naar zyno woonplaats terug wilde begeven, beging do onvoorzichtigheid in don goederenwagen van den reeds in gang zanden trein te springen. Hy miste do trede en viel tusschen den trein en het perron. Tot zyn by zonder geluk keek een der machinisten van den trein naar achter m morkte het ongeval. Terstond remde hy den trein, waardoor do man voor een wissen dood bewaard bleef. Hy kwam er nu af mot eenige wonden aan hot. achterhoofd, het aan gedicht en do beenen. Hy werd naar h.t ge meente-ziekenhuis vervoerd en bevindt zioh heden veel beter. Het "Wilhelmus. Een dor Haag- 8che correspondenten van „De Amsterdammer" schryft het volgende: Zonder te willen ontkennen, dat by sommige gelegenheden de nationale hymne en het „Wil helmus" heel goed staan, komt het my voor, dat, wil men beide composition haar offect niet doen verliezen, men zich heusch een weinig moet gaan matigen in do tegenwoor dige „rage" om ze overal, to pas of te onpas, ten gehoore te brengen. Wie ordonneert er, dat behalve het officiëele muziek-programma, opeens nog eens een „Wil helmus" ten gehoore wordt gebracht? In vele gevallen is het niets dan een inval van den kapelmeester, die oen zeer verdiensteiyk orkest- directeur kan wezen en toch kan mistasten oy het booordeelen van de vraag, of zoo iets nu al of niet op 't oogenblik te pas komt. Dit bleek onlangs weder by gelegenheid van een luchtig „Bal Champêtre" op het terras van het Scheveningsche Kurhaus, waar veel menschen aan gansch andere zaken dachten dan om daar opeens met strakke gezichten, staande en blootshoofds, een plechtig „Wil- holmus" aan te hooren. Voor een deel van ons publiek is het eene gewoonte geworden om steeds luidruchtig te applaudlsseeren, onverschillig, of een clown of eene prima donna ten tooneele verschyit, en even hard voor een straatdeun als voor de nationale hymne. Door kalmer menschen wor den zulke dingen natuuriyk afgekeurd als strydig met den goeden toon, doch wanneer ondanks hunne onthouding, toch het orkest opnieuw begint, moet bet niet verwonderen als hunne soms toch al geringe „Begeisterung" heelemaal tot nul daalt. Nu loopt hier het verhaal, dat een officier der mariniers, op bovenbedoeld bal-champótre tegenwoordig (voor zyn genoegen natuuriyk), die geen zin had om voor don tweeden keer nog eens blootshoofds het door hem op dat oogenblik niet gevraagde „Wil helmus" aan te hooren, deswege door een kapitein in politiek in verhoor is genomen, mot het gevolg, dat hem later vier dagen arrest zyn toegediend. Hier ryst de vraag: moot eon ieder nu maar steeds, zelfs meer malen achtereen, eene eerbiedige houding aannemon, t lkens als een orkestdirecteur of een luidruchtig deel van het publiek, op den inval komt 't „Wilhelmus" te willen spelen of hooren? Vóór alles dient toch eerst overwogen te worden, of tyd en plaats wel dienende zyn. Hoe dit zykan het niet-opstaan van een officior onder het spelen van het „Wilhelmus" een misdryf heeten, waarvoor hy moet worden gestraft? In het Politieblad is gesignaleerd de persoon, zich noemende Decbard Van Enschut of wel Fransdonk of Frans Donk of Donker, van wien in de couranten is ge meld dat hy zich te Helder aan verschillende oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Hy heet George Bemardus Lize en is 21 jaar oud. Hy was meermalen in aanraking mot de justitie en werd van 16 Nov. 1891 tot 30 Oct. 1892 in het Rykskrankzinnigengesticht te Medem- blik verpleegd. Tegen hem is rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. Do officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding van den beklaagde en de gesignaleerde voorworpen en overbrenging van den beklaagde naar het huis van bewaring te Alkmaar. De burgemeester van Dokkum waarschuwt dat men by het aangaan van han delsbetrekkingen op zyne hoede zy voor J J. Boorsma, handelsagent, en J. Beetsma, ge- pensionneerd militair, beiden te Dokkum woon achtig. Het „Rotterd. Nbl." verhaalt dat iemand op de gedachte is gekomen, een stoommensch te vervaardigen, een reclame pop, die zich door eigen innerlyke kracht door de straten zal voortbewegen. De stoommensch is eene yzeren figuur, een geharnaste en gehelmde ridder met eene sigaar in den mond (o, nachronismewaaruit de stoom ontsnapt. Een andere weg daarvoor is de helm, die op deze wyze versierd wordt met stoompluimen. De stoom voor de mecha niek wordt natuuriyk gemaakt in oen kleinen ketel, welke de borstkas van den „mensch" vult en die wordt verwarmd door gasolin. Reeds is een dergeiyk stoommensch gecon strueerd, mot eeno lengte van een gewoon groot mensch (1 meter SO centimeter) en by de proeven bleek, dat twee mannen, die zich in den weg stelden, den loop van de machine niet ophouden konden. De gewone snelheid wordt berekend op 5 tot 8 KM. per uur. Dr. Halbertsma schryft in het jongste nummer van het „Weekblad voor Geneeskunde", dat, naar de meening van prof. Koch en dr. Pfuhl, Rotterdam door zyne rivier waterleiding steeds aan gevaar van cholera blootstaat (geheel in overeenstemming met vroegere rapporten der Rotterdamsche Gezondheidscommissie) on dat het vroeger of later wel genoodzaakt zou zyn, eene grond waterleiding tot stand te brengen. Onlangs las eene schippersvrouw, onder Poortugaal, dat een jongen, op verzoek, een horloge van H. M. de Koningin gekre gen had. De schuit moest op do helling, de schippery waa in den laatsten tyd slap geweest, het gezin was groot, de finantiëele omstandigheden waren slecht. Buiten medeweten van haren man ondernam de vrouw het ook eens aan Ilare Majesteit te schryven, met verzoek om eenigen bystand. Deze week werd haar door tusschenkomst van don burgemoester, namens H. M., eene gift van ƒ60 ter hand gesteld. Ten behoeve van den bekenden te Utrecht gekerkerdon H. Poutsma is door zyne echtgenooto een request om gratie aan H. M. de Koningin gezonden. Zyn gezondheids toestand maakte dit noodzakeiyk. Een treurige gebeurtenis heeft niet ver van Leeuwarden plaats gehad. Een gezelschap van drie jongelingen en drie meisjes was uit zeilen gegaan. In het Woudmansdiep viel een roeispaan overboord. Een der meisjes, 21 jaar oud, dienstbode, wilde het voorwerp grypen, maar viel daarby in het water. De overige vyf trachtten haar op te halen. Daarby gingen zy allen tegeiyk naar de eene zydo dor boot, waardoor deze kantelde, met het gevolg, dat ook zy allen in het water ge raakten. Het eerstgenoemde meisje moest het met den dood bekoopen; de overigen werden gered. Een der meisjes, wier toestand nogal zorg baarde, is in het ziekenhuis opgenomen. Uit Goertruidenberg meldt men: De tiend-verpachtingen zyn ook hier afge loopen. Geen enkele boer wilde iets pachten on er word geen enkel bod gedaan. Zaterdag avond reeds hadden er ongeregeldheden plaats onder de boeren; men vreesde gisteren voor erger gevallen by gelegenheid der groote tiend verpachting, doch alles bleef tot nu rustig. Van den landbouwer H. Lensing, van Anderen, die met paard en wagen naar Rolde ging, geraakte het paard op hol, waardoor hy van den wagen viel. Toen hy door den wegwerker Oldejans werd opgenomen, was hy reeds bezweken. Te Onstwedde had eene 17-jarige dochter van den veehouder L. verkeering aan geknoopt met den zoon van den heer P. De famil e L. was daar zeer tegenzy bond het meisje in de schuur en ging haar afranselen op de moest erge manier, zoodat zy luide kermde en om hulp riep. De buren kwamen toeschieten, bombardeerdon de boerderij met keisteenen, zoodat geen ruit heel bleef en zelfs de meubelen er erg gehavend werden. De familie van het meisje kreeg nu slaag. De politie onderzoekt het zaakje, dat het stille dorp geheel in rep en roer bracht. Uit Doetinchem wordt gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag trok ken eenige personen uit onze gemeente naar het nabygelegen ryks opvoedingsgesticht „do Kruisberg", naar men zegt met het voornemen de opvoedelingen te verlossen. De onmogeiykheid hiervan waarscbynlyk inziende, gaven zy zich over aan het vernielen van verschillende akkers en veldvruchten en het inwerpen van ruiten, zoodat door hen eene tameiyk aanzienlyke schade is teweeg gebracht. Zondagmiddag veroorzaakten dezelfde per sonen (althans een gedeelte er van) in de stad zelve oeno vechtparty, waarby de hulp der politie werd ingeroepen. In Amerika plakt men tegen woordig advertentiën op dollars en reeds ver spreidt een ondernemend man circulaires, waarby hy plakadvertentiën voor zooveel de duizend den kooplieden aanbiedt, hen tevens aansporende om er tydig werk van te maken, voordat er eene wet komt, die deze nieuwe manier van adverteeren verbiedt. Trouwens, van alle kanten krygt de regeering er klachten over; velen, ook de meeste banken, willen beplakte dollars niet aannemen, wat de af doening van zaken soms zeer belemmert, en zulks omdat de schatkist begonnen is met ze te weigeren, aangezien er geen post op de begrooting is uitgetrokken om ze schoon te maken. De gebruikte kleefstof is van dien aard, dat zy niet loslaat, al laat men het muntstuk twaalf uren in het water liggen. Bovendien maakt dit beplakken het onderzoek naar de echtheid der munten moeilyk; ook zullen valsche munters den minst gelukten kant hunner dollars met advertentiön van ge achte firma's beplakken en zoo te lichter in gang verschaffen. Yoor den krijgsraad te Malta legde de commandant Hawkins Smith dezelfde verklaring af als lord Gillford betreffende de erkenning van admiraal Tryon, dat hy zich- zelven schuldig achtte aan de ramp van de „Victoria". Kapitein Bouke geloofde niet, dat Tryon «Jen stafcommandant had geraadpleegd over do uitvoering der door hem gecommandeerde manoeuvre. De admiraal handelde zonder iemands meening te vragen, waarover nie mand zich verwonderde, omdat iedereen het vólste vertrouwen in zyn kunde en beleid had. O. middellijk by den aanvang der manoeuvre word door de officieren ingezien, dat Tryon zich in de berekening der voor de schepen beweging beschikbare ruimte vergist had. Met het oog op dejongste onge regeldheden in het Quartier Latin, heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken besloten dat voortaan, ingeval van betoogingen op straat, een commissaris van politie aan het hoofd der agenten zal gaan, bijgestaan door een „officier de paix." Deze laatste overheids persoon zal, zoo noodig, de bij de wet voor geschreven sommatién lot het volk richten; ieder is dan gewaarschuwd, en wie niet ver kiest heen te gaan, zal zichzelven de gevolgen to wyten hebben. De schade, wolke door de dezer dagen vermelde onweders in de arrondisse menten Moulins, Lapolisse en Gouret (dep. Allier) is geleden, wordt geschat op meer dan 3 millioen franken. In verschillende dorpen is de te veld staande oogst door den regen vernield. Te Valencia is José Galindo, bur gemeester van Alba, wegens 217 gevallen van schriftvervalsching, tot evenveel malen 14 jaar, to zamen 3038 jaar, gevangenisstraf veroordeeld Het socialistische Italiaansche Kamerlid Cipriani, tydelyk te Parys, heeft aanzegging gekregen binnen 24 uren het Fransche grondgebied te verlaten. Zooals bekend is, heeft de ryke Amerikaan de heer Astor, uitgever van de „Pali Mall Gazette" en „Magazine", van den hertog van Westminster het vroeger door dezen bewoonde landgoed en kasteel Cliveden gekocht. In den koop was begrepen alles, wat zich in het huis bevond, met uitzondering van eenige familieportretten en andere dpor den hertog aangewezen zaken. Deze rekende hieronder ook het „boek voor de bezoekers", waarin tal van autographen voorkomen van beroemde tydgenooten en vorsteiyke personen. De heer Astor echter doet zyn eigendomsrecht op dit boek gelden, waarvan de hertog geen afstand wil doen. Daar men niet gelooft, dat er eene minnelyke schikking zal getroffen worden, kan men dit eigenaardige geschil weldra aan eene rechterlijke uitspraak onderworpen zien. BUITENLAND- Frankrijk. De regeering van Frankryk hoeft aan Siam een ultimatum gezonden. De Fransche bladen pryzen de energie der regeering. Het „Journal des Débats" hoopt dat Engeland geene moeilykheden zal berok kenen, daar Frankryk er niet aan denkt, Siams onafhankelykheid aan te randen. De „XLXme Siècle" zegt: Wy zullen handelen over eenkomstig ons recht, onze eer en ons voor- doel. Engeland moge weten dat men ook de bedaardste menschen niet tot het uiterste moet brengen. Andere bladen slaan een veel drei gender toon tegen Engeland aan. De „Indópendance" daarentegen schryftHet moet worden gezegd, dat de eischen van Frank rijk volstrekt niet gerechtvaardigd zyn en dat de beweerde historische rechten van Annam, waarop het zich beroept om een paar provin ciën te erlangen, zeer betwistbaar zyn. Daar om had van den beginne Siam eene arbitrage gevraagd. Indien Frankryk zeker ware ge weest van zyn goed recht, zou het zulk een billyk voorstel hebben aangenomen. De verklaringen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken worden door de Engelsche bladen vry gunstig opgenomen. De „Daily News" zegtZoo Eügeland invloed heeft te Bangkok en naar het schynt hebben wy daar veel invloed, moet het Engelands politiek zyn,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6