N». 10249. Vrijdag ££X «Xuli. 1393. $ezi jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. jDlt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 Juli. Feuilleton. Om eene boïerham. PBIJB DEZEK COUItANT: T«ï L«£d«a per 8 maandenf Lit. Vranoo per posti.W. ▲fsonderlgk* Nommers0.06. PRIJS BEB ADVERTENTltN Tan 1I regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.1TJ. fir00tere letters naar plaatsruimte. Voor het Énoaaseeren buiten de stad vordt f0.06 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indië (met uit zondering van Atjeh en Padang), doormiddel van het stoomschip „Utrecht," van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moe ten de brieven, enz. uiterlijk Zaterdagochtend om 11.20 (11.40 stadstyd) bezorgd z(jn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de Raadsvergadering van 19 Juli jl. is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Ter Aar, mejuffrouw A. W. Lassche, ie Leiden. De ontslagen veldwachter B. Knoop, te Rynsburg, bad zich tot de Tweede Kamer gewend tot het bekomen van pensioen. Uit de gegeven inlichtingen van den minister van binnenl. zaken blijkt dat de man ont slagen is wegens trage en niet behoorlijke waarnem ng zijner betrekking, maar toch eervol, omdat de klachten over zijne ernstige tekortkomingen eerst uit de laatste jaren dagt eekenen. De grieven van adressant tegen den burge meester bevatten beschuldigingen, waarvan uo onjuistheid of geringe beteekenis na onder zoek is gobloken. Van het verleenen van rijkspensioen kan geen sprake zijn, daar het R(jk nimmer pensioen verleent aan gemeente veldwachters. Wel geschiedt dat van gemeente wege, doch de Raad van Rynsburg schijnt het toekennen van pensioen aan Knoop niet in overweging te hebben genomen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen gisteren deel 9 candidaten voor de faculteiten der rechts geleerdheid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaten zijn: G. A. P. M. Van der Aa, W. F. Tiemeyer en L. A. J. W. Smits. Afgewezen werden 3 candidaten. Met 3 candidaten wordt het examen voort gezet. Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten is K. Keulen. Afgewezen werd één candidaat. Met 2 candidaten wordt het examen voort gezet. De minister van Staat, lid van do Tweede Kamer, JE. Baron Mackay, is uit het buiten land te 's-Gravenhago teruggekeerd. In de gistoi en gehouden eerste zitting van de Synode der Ned.Herv. Kerk is herkozen tot president ds. M A. Perk. Benoemd werden tot vice-president dr. G. J. Van der Flier, pred. te 's-Gravenhage, en tot diens secundus de heer G. H. Van Borssum Waal- kes, pred te Haarlem. Aan den heer W. Mengelberg, beeldhouwer te Utrecht, is voor zyne werkzaamheden aan de deuren van den Keulschen Dom, door den keizer van Duitschland de Kon. Pruisische Kroonorde 4de kl. verleend. Plotseling is op zeventigjarigen leeftyd overleden de bekende Rotterdamsche organist J. B. Litzau. Vele jaren bekleedde de heer Litzau, die Rottordatnmer van geboorte was, onder de organisten eene eerste plaats. Ook als componist voor dit gewijde instrument stond hy met vele bewerkingen, transscripties en variation eervol aangeschreven. De gryze musicus en onderwijzer zal door tal van vrienden en leerlingen met eerbied en liefde worden herdacht. Uit Indiè is het bericht ontvangen van het overlijden van den lsten luit. der inf. W. A. Tromp, op het eiland Nias, bij Sumatra's Westkust. De overledene genoot zijne opleiding tot officier aan den hoofdcursus te Kampen, werd 20 Nov. 1885 benoemd tot 2den luitenant by het Oost Indisch leger en 2 Juni 1891 be vorderd tot lsten luitenant, en was versierd met het eereteeken voor belangrijke kiygsbedryven. Hij bereikte den leeftyd van 29 jaren. De Paus heeft benoemd tot ridder in de orde van Gregorius den Grooten mr. J. J. I. Harte, lid van de Tweede Kamer. De gewono audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. By koninklijk besluit is bevorderd tot opziener der 1ste kl. der visscherypolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, W. M. Wesdorp, thans van de 2de kl. Met ingang van 1 Oct. a. s., in hun rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luit. J. G. Kist van het 4de, W. A. E. Mansfeldt van het 7de en jhr. G. A. A. i Alting von Geussau van het 2de reg. inf., j resp. gedetacheerd bij het 2de reg. veld-art., i het 3do reg. huzaren en het 2de reg. veld artillerie. Benoemd tot adjunct-commies by het pen sioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren J. II. Peek, commies 3de kl. by de Rijkstelegraaf te Amsterdam. Benoemd tot rechter in de arrond.-recht bank te Winschoten, mr. F. J. Camphuis, thans commies chef van de 1ste afd. ter provinciale griffie van Groningen, te Groningen. Een pensioen va& f 441 verleend aan J. Richel, gewezen commies 1ste kl. by 's Rijks belastingen. Benoemd by het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot kapt., de 1ste luit. F. J. A. Verhoef, en tot lsten luit. de 2de luit. W. J. M. Van de Wynpersse, beiden van dien staf. Benoemd tot rechter in de arrond. recht bank te Maastricht, mr. J. J. De Wit, thans rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Her togenbosch. Goedgekeurd dat de heer A. P. Zaalborg, burgemeester der gemeente Aarlanderveen, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Agreatie verleend aan de door het Kapittel der Ridderlijke Duitsche Orde Baiye van Utrecht gedane admissie van de Edel Expec- tanten E. baron Mackay en W. K. baron Van Pallandt, tot Ridder-Expectanten der Orde, met vergunning aan beiden tot het dragen van het kleine kruis der Oide. Gemeenteraadsverkiezingen. Alkemade. Van de 373 stemgerech tigden hebben 246 aan de verkiezing deel genomen. De aftredende ledenA. J. Van der Zon, A. Los en C. Van R(jzon zyn herkozen, resp. met 148, 155 en 188 stemmen. De door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging te Oude Wetering en eenige inwoners van Roelof-Arendsveen aanbevolen candidaten W. Reynders en C. Van Berkel, in de plaats van A. J. Van der Zon en A. Los, verkregen resp. 87 en 94 stemmen. Een kleine 40 stemmen waren versnipperd ovor een byna even groot getal personen. Van dezen bracht A. Boers het tot 5, D. Prosman, M. Jans en Jac. Castelyn elk tot 2; do overigen hadden ieder slechts 1 stem. Verder kwamen cr 2 biljetten van onwaarde en 2 blanco uit de bus. Één hiervan was niets meer en niets minder dan het door do anti-revolutionnairo kiesvereen. rondgezonden strooibiljet, terwyi het andere wèl een echt stombiljet was, doch een, voor jaren door den voorzitter van het stembureau toegezonden. Aarlanderveen. Uitgebracht 193 st., van onA*aarde 2. Volstrekte meerderheid 96. Herkozen: M. Van Muiswinkol met 145 en G. Van Niekerk met 131 stemmen. Herstemming tusschenJ. Kop 82, P. J. v. Niekerk 80, J. v. d. Knyff 78 en C. v. Egmond Wz. 71 stemmen. Alfen. Uitgebracht 242 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 122. Herkozen: N. D. Kemink met 185, G. Van Dobben 164 en H. Overes 148 stemmen. Verder verkregenC. Nagtegaal Jz. 85, D. v. d. Ent Braat 45 en J. B. Bes 5 stemmen. Aalsmeer. Herkozen: C. v. d. Bont en W. Streefkerk, de eerste candidaat der libera len, de tweede die der antirev. Herstemming tusschen D. Vetman en Jb. Koningen, beiden gecandideerd door de liberale kiesvereeniging. Barwoutswaarder. Herkozen: C Lek- kerkerker en D. Verhoef. Benthuizen. De aftredende heeren L. Parel, A. A. Van Velde en J. Van der Knyff Czn., zyn herkozen. Boskoop. Aantal kiezers 360. Wit briefje: aantal uitgebrachte stemmen 287. Geldige stemmen 283. Stemmen van onwaarde 4. Volstrekte meerderheid 142. Do stemmen waren aldus verdeeld: A. De Jong 189, P. A. Ottolander 154, C. v. d. Berg 105, P. M. v. d. Kaaden 94, C. B. v. Nes 89 en C. Bulk 77. Gekozen dus de heeren A. De Jong en P. A. Ottolander. Herstemming tusschen de heeren C. v. d. Berg en P. M. v. d. Kaaden. Rood briofje: Aantal uitgebrachte stemmen 289. Geldige stemmen 286. Stemmen van onwaarde 3. Volstrekte meerderheid 144 De stemmen waren aldus verdeeld: C. Van.Kleef Jz. 104, A. Hoogendyk 92 en M. J. Goudkade 73. Herstemming tusschen de heeren C. Van Kleef Jz. en A. Hoogendyk. 's-Gravenhage. Ter verkiezing van 13 leden (wit biljet) waren uitgebracht 457o stemmen, van onwaarde 60, geldig 4508, volstr. meerderheid 2255. Gekozen zyn de aftredende leden, nl. de heeren: W. J. M. De Bas met 3962, A. G. Bodaan 4210, Jhr. mr. E. N. De Brauw 3975, Mr. J. P. Sprenger van Eyk 4189, A. Hoogen- raad 4254, L. J. S. Van Kempen 4067, mr. A. F. A. Leesberg 3765, mr. C. P. D. Pape 3985, jhr. mr. O. J. E. Repelaer van Mole naarsgraaf 2761, W. A. Schroot 3977 en mr. F. A. P. baron Wittert van Hoogland 2460 stemmen. Vorder bekwamen de aftredende leden Lisman 2136, Van Wassenaer v. Rosande 2185, do nieuwe candidaten Conrad 2137, Emants 2075, Engelen 1778, Valckenier Kips 1684 st zoo- 1 dat in herstemming komen de heeren Lisman, I Van Wassenaer, Conrad en Emants. 5.) Ei nu zat hy weer alleen in den hoek van de sofa te peinzen. En waaraan dacht hij? Illj verzette er zich formeel tegen, maar het was werkelijk zijne vrouw, mot wie hy zich beziggehouden had. Hoe geheel anders zou het zyn, als zy hier ware! En nu zou hy ook lijd hebben voor het kleine meisje. Achter de rookwolken, welke uit de lange pyp opstegen, meende hy nu twee groote, ronde, blauwe kinderkijkers te zien schitteren, die hem nu eens vragend, dan schelmsch, dan weer treurig tegenlachten. Het was hem als legde nu eene kleine, smalle hand liet verkoelende verband om zijn voorhoofd een weldadig gevoel deed hem insluimeren. Haar hy ontwaakte spoedig weer en zag dat hy in do gryzo schemering zyner koude kamer alleen was - geheel alleen. Hy stond op, stak de lamp aan en legde de kachel aan, want hy trilde van de kou. Haar dat kwam van de wondkoorts! Daaraan zou ook zy niets hebben kunnen veranderen zy niet en r iemand! Integendeel; het kindergeplaag zou hem nog maar meer gekweld hebben... Het was zóó heel goed. Toen hy zich weer by den directeur aan meldde, ontving deze hem met een verwyt. Een streng onderzoek had plaats gevonden, acht man van de zaal waren zwaar gestraft; maar ook was gebleken dat Ivoenraad niet alleen in dit geval, maar reeds sedert eenigen tyd zeer hardvochtig en meedoogenloos opge treden was. Er was maar een druppel noodig geweest, om de maat te doen over loopen. De regenten hadden ook besloten, hom, Koenraad Helm, niet weer dezelfde plaats toe te vertrouwen. Hy was overge plaatst naar de vrouwonafdeeiirg. Dat was eene bestraffing, zooals hy zeer goed wist de eerste ernstige straf, diehy in zijn twintigjarigen diensttyd opgeloopen had. Hy balde heimelyk de vuist. In de vrou- wenafdeelingHeel goed! Daar zou al do verkropte haat en woede aan het rechte adres komen. Want aileen de vroHwen of althans ééne van haar was oorzaak dat .zyn tot nu toe vlekkelooze conduitestaat nu zoo leelyk ontsierd was. Zy alleen, Anna, had hem zoo verbitterd. Hy zou zich op de vrouwen wrekenDe discipline was in de vrouwtnafdeeling in menig opzicht minder streng dan in de mannen- afdoeling Hen liet do viouwelyke gevangenen binnen de gevangenis vrij uit- en ingaan om materiaal naar de werkzaal te brengen, water van do op den corridor aangebrachte leiding te halen, enz. Sedert eene week was Koenraad nu hier en nog had hy de gevangenen nauwelyks met een woord verwaardigd Hy riep hare namen op, zoo dikwyls dat noodig was, opendo de deuren voor haar en maakte ze achter haar dicht, by doorsnuffelde des mor gens de groote werkzaal, verscheen tienmaal per dag onverwacht in de verschillende andere_ werkzalen, maar hy had by dat alles nog* geene enkele een blik gegund. Hy haatte in haar allen de eene, die hem verlaten had. Nu was hy opgestaan en de gang afge- loopen. Achter zyn rug gingen de vrouwelyke gevangenen, zooals gewoonlijk, in en uit. En nu hoorde hy mot zijne door den dienstver scherpte ooren, dat daar achter hem iets ritselde. Hij behoefde het hoofd slechts half om te draaien, om te zien, dat iemand by zyne boterham was. Voorzichtig sloop hy over de met matten belegde gang terug en eensklaps had zyne hand met yzeren greep eene andere hand gevat, die, welke zich naar zijne boterham uitstrekte. „Dievegge I" snauwde bij de doo- delyk verschrikte vrouw toe. „Onmiddellijk naar den onderdirecteur, marsch Uit een mooi, jong meisjesgezicht trof hem een smeekende blik. De betrapte had zich spoedig hersteld. Nu vertoonde zy, byna glimlachend, hare mooie witte tanden en zeido vleiend „Wees toch niet boos, mynheer, om eene boteiham! II; had zoo lang niets anders ge geten dan het droge, harde, zwarte brood och, wees toch niet boos!" Eene rilling voer hem door de leden by den klank der weeke stemeen electrische stroom ging als het ware uit beur hand, die hy nog altyd omklemd hield, door zyn hart. Langzaam liet hy haar los. Hij maakte er geen rapport van. Hy liet het lieve meisje ook de rest van zyn ontbyt. En zy dankte met een glimlach, die hem het bloed naar het hoofd deed stygen. Heimelyk keek hy haar na, toen zy zich verwyderde. Zy keerde zich nog eenmaal om en knikte coquet terug. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1