DAGBLAD. N«. 10247. Woensdag 19 .TvilL A«. 1893. Bit nommer bssteat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. (§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Juli. PBIJS DE.&EB COUBANT; Voor Loidon p«r 8 maanden.......ƒ1.10. Franco por post1.40. iü&anderljjk® Nommers,.0.00. Nu en dan zal morgen aan ons Bureel op een bord de stand der Verkiezing te Leiden worden aangeteekend. Officieel© Kennisgeyingen. Directe Belastingen. Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemeens kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen 2ija ter band gesteld bet kohier N° 4 vooi do Be lasting op het Tersonee', en liet patent-kohier voor wijk IV. dienst 1893/94, en beiden executoir verklaard don vijftienden Juli 1893, en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne verplichting om dm aantlag op den bij de Wet bepaalden voet tc voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 18 Juli 1893. DE KANTER. Bij beschikking van den minister van biunonl zaken van 17 Juli, is, met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot tijdelijk tee- kenaar by Let ontwerpen van het Museum voor Natuurlijke Historie te Leiden, de heer C. Var. Beers, te 's-Gravenhage. Gedurende de 2de helft der maand Juni zyn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden L. C. v. d. Berg, Mej. Goevee, Luikers, E Zeehandelaar, J. Huben, Amsterdam; Ver- zekering-MU., K. "tvestveen, sliravenuage; J. C. J. Nooteboom, Haarlem Schugter-, Oegst- geestB. Keiser, RotterdamFreeriks, Sittard J. Houtman, T. N. Hoezee, niet vermeld. Briefkaarten: W. Schafstad, Amsterdam; M. Wolters, 's Gravenhage. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: J. Van Wijk Cz., Platteville; A. Fles, New- York; naar Duitschland: M. Muller, Keuion; naar EngelandS. B. Walmsby, Bradford. Ds. Van Druten, te Rijnsburg, is beroepen naar Wolsnm en Westhom. De bevolking der gemeente Woubrugge, die op 1 Januari 1892 bedroeg 1017 m. en 1009 vr., te zamen 2026 zielen, vermeerderde in 1892 door geboorte met 32 m. en 27 vr., totaal 59, en door vestiging met 59 m. en 76 vr., totaal 135totale vermeerdering 91 m. en 103 vr., totaal 194. Verminderde in 1892 door sterfte met 31 m. en 31 vr., totaal 62, en door verdek met 89 in. on 81 vr., totaal 170; totale vermin dering 120 in. en 112 vr., totaal 232. Het zielental bedroog alzoo op 31 Dec. 1892 938 m. en 1000 vr., te zamen 1988. De overledenen binnen de gemeente waren ongehuwden 16 m. en 19 vr., te zamen 35; gehuwden 6 m. en 7 vr., te zamen 13; in weduwenstaat 8 m. en 4 vr., te zamen 12. Volgens het provinciaal verslag over 1892, bedroegen de ontvangsten der gemoente Woubrugge, over het dienstjaar 1891, 15.008.185, en de uitgaven ƒ13,081, wes halve dat dienstjaar een batig slot opleverde van ƒ1927.185. De koning en de koningin van Saksen, die Zondagavond uit Dresden vertrokken, zya üisterochend per Staatsspoor van 10 u. 27 m. in de residentie aangekomen, reizende onder den naam van graaf en gravin Von Flauen. De vorstelijke personen deden de reis in een salonrijtuig met een gevolg van twintig personen. Aan het spoorwegstation waren tor ont vangst aanwezig de Duitsche gezant, graaf Von Rantzau, en de ledon der Duitsche legatio. Wegens het incognito, dat koning Albert en de koningin gedurende hun verblyf to Scheve- ningen wenschen in acht te nemen, waren er bij hunne aankomst geene Nederlandsche autoriteiten aan het slation. Het koninklijk paar stapte echter af in het wachtsalon van de koninklijke familie, alwaar, behalve de leden van het Duitsche gezant schap, ook gravin Von Rantzau Hunne Majes teiten complimenteerde. Do vorstelijke persenen zullen te Scheve- ningen de zeebaden gebruiken. In open rijtuigen begaven zjj zich daarheen, waar zy in het „Oranje hotel" zijn afgestapt. De koning en de koningin van Saksen wer den aan dat hotel ontvangen door Prins Max en door den directeur van het hotel, den heer Gaarlandt die, de hooge bezoekers naar hunne appartementen voorging, welke recht vorstelijk zijn ingericht. In het geheel zijn door Hunno Majesteiten en het gevolg een dertigtal vertrekken inge nomen. De Saksische standaardvlag wappert nu van het hotel. Het voornemen bestaat aldaar tot 11 Augus tus te vertoeven. Zondagochtend i6 er met den trein van 10 u. 27 m. aangekomen Prins Max van Baden, die mede in het „Oranje-hotel" vcrblyft. Naar men verneemt, is het niet zeker of de door het overlijden van den titularis opengevallen plaats van luitenant kolonel intendant van het corps mariniers, werkzaam aan het ministerie van marine, en welke be trekking thans tijdelijk wordt waargenomen door den kapitein-kwartiermeester der mari niers Allot, zal worden vervuld. Nu er eene vacature in dien rang bestaat, is het denkbeeld weer ter sprake gekomen om de administratie van het corps mariniers samen te smelten met Ue ad ïinictraite d/-- zeemacht. In den oproepingsbrief aan de leden van de Tweede Kamer voor do vergadoring op Dinsdag 25 Juli a. s., 's voormiddags te elf uren, wordt vermeld dat alsdan aan do orde zijn do wetsontwerpen tot regeling van het kiesrocht en bij den aanvang dor vergadering de trekking der afdeelingen. Aartshertogin Maria Josepba van Oosten rijk is gisteren gelijktijdig met het Saksisch echtpaar in het „Oranje hotel" te Scheveningen aangekomen. In Soptember worden de prins en de prinses Von Wied oenige weken te Scheveningen ver wacht. Woensdag a. s. worden de drie jonge prinsen van Bentheim voor eon tiental dagen op „Het Loo" verwacht. H. K. H. prinses Heinrich van Pruisen, schoonzuster van den Duilschen keizer, is hedenochtend per Ilollandsch Spoor to 's-Gra venhage via Vlissingen uit Windsor aango- komen. De prioses maakte de reis in een ge- reserveerden coupé in gezelschap van baron en barones Von Seckendorff. H. K. H. werd aan het station ontvangen door den Duitschen gezant graaf Von Rantzau en zijne gemalin en verdere leden van de legatie. In open rijtuig begaf de prinses zich naar het „Oranje-hotel" te Scheveningen, waar haar zoontje, prins Waldemar, zooals men weet, reod3 verblijf houdt. Het gevolg vau de prinses logeert in het hotel „Bellevue". Naar men verneemt, is dezer dagen vanwege het departement van koloniën een wetsontwerp, regelende de inrichting van gewestelijke en plaatselijke besturen op Java, ter overweging aan den Raad van State ge zonden. De nieuwbenoemde Landvoogd, jhr. C. H. A. Van der Wjjck, wordt als een warm voor stander van bestuursdecentralisatie op Java genoemd. H. M. de Koningin Regentes woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bi) in de j Ned-Herv. kerk te Apeldoorn, onder gehoor ran ds. C. Hattink. De heer S Lacheret, predikant bij de Waalsche gemeente te 's-Gravenliage, heeft het beroep als „pasteur auxiliaire" te Parij6 (paroissc de l'Oratoire) aangenomen. Hy zal den léden Aug. zijne afscheidsrede houden. Bij Koninklijk besluit van 15 dezer is aan den heer mr. C. Pynacker Hordijk, op zijn verzoek, eon eervol ontslag verleend als Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indiê, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hom aan den lande bewezen, en met bepaling dat voormeld eervol ontslag gerekend zal worden in te gaan met den dag, waarop hy de function van Gouverneur- Generaal aan zijn opvolger zal hebben over gegeven. (Sfs.-CVf.) By Koninklijk besluit van 15 dezer is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ned.- Indié de heer jhr. C. H. A. Van der Wijck, oud vice-president van den Raad van Ned.-Indié, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop hy te Batavia zal aankomen. (Sfs. Grt.) Men seint uit Domburg dat aldaar be richt is ontvangen van de aanstaande komst van prinses zu Stolberg-Wernigerode. Zy wordt mot twoo kinderen en eenig gevolg verwacht in het „Hötel de l'Europe." Het stoomschip de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Juli Kaap del Armi; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 17 Juli Lizard; do „Jason", van Java naar Am sterdam, vertrok 12 Juli van Singapore; de „Maasdam" vertrok 15 Juli van Nieuw Yoik naar Rotterdam; do „Amsterdam" arriveerde 17 Juli van Rotterdam to Nieuw Yotk; do „Menelaus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerdo 16 Juli te Singapore. QH Vrtnir-l.lUl. I~1..: - - - M. Homburg, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl.byhet personeel van don geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indié. Gemengd Nlenwa. Door do rechtbank te 'sGraven- hage is W. D., rywielhandelaar alhier, tegen wien het O. M. drie maanden gevangenisstraf geëischt had, omdat hy een gestolen rywiel voor hoegeren prijs had willen verkoopen dan hy er voor gegeven had, ontslagen van rechts vervolging. E. H W. H. V. K on A. v. R„ te Noord- wykerhout, werden ontslagen van rechtsver volging, daar het bestuur der sociëteit „Con cordia", te Noordwykerhout, niet patent- plichtig was voor de aldaar gegeven uitvoering, welke aanleiding gaf tot de strafvervolging. Veroordeeld werden H J., arbeider te Lei den, wegens het verstoren van eene gods dienstoefening (Leger dos Heils) tot 5 boete J. H. en P. H., te Katwyk aan Zee, wegens huisvredebreuk en mishandeling, resp. tot 30 en 10 boete. Vrygesproken werd W. d. J., arbeider te AarlanderveeD, van de hem ton laste gelegde mishandeling. De commissio u i t h o t A1 gem eon Nederlandsch Werklieden-Verbond tot voorbe reiding en regeling der beweging ten gunste der kiesrechtontwerpen, op 23 dezer te's Gra venhage, heeft: ter kennis gebracht datruim 90 vereeuig ngen aan de beweging deelnemen en te zamen circa 450 afgevaardigden zenden. De vergadering zal gehouden worden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan den Zwarten Weg, dss namiddags te halftwee precies. Een hevig verzet tegen de politie to Rotterdam heeft te 5 uren Zondag namiddag in de Baan plaats gehad. Aldaar waren mannen zóó hevig aan het vechten, dat de inmenging der politie gewenscht werd. Den agent-brigadier M. Van Lindt gelukte het de vechtenden te scheiden en den belhamel te arresteeren. Toen hy daarna met behulp van andere agenten den woesteling naar het bureau wilde brengen, PBIJS BEK ABVERTENÏIÊN: T*m 16 regelt ƒ1.05. Iedere reget meer ƒ0.1 TJ. örooter® lettors naar plaatsruimte. Too." het inoaan«i0rea buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ondervond de politie niet alleen van dézen, maar ook van het toegestroomdo publiek een hevig verzet. De agent Van Lindt werd op den grond geworpen, geschopt en getrapt op borst en op armen en boenen; eveneens, hoewel in mindere mate, de agenten Piena en Broer. Ten slotte werd do politie met messen bedreigd, hetgeen het trekken van de sabel noodzakeiyk maakte. Andere agenten kwamen Inmiddels opdagen, waardoor het geiukte den arrestant te behouden eu naar het bureau te brengen. De brigadier Van Lindt en de agent Piena moesten buiten dienst gestel! en eerstgenoemde per rytulg huis waarts gebracht worden. Na afloop eener in „Constantia" te Amsterdam gisteravond gehouden vergade ring van sociaal democraten trad de politie in do Gondbloemstraat krachtdadig op tegen een troep zingende personen. Eén uit de menigte bekwam daarby eene kwetsuur. Het „Hbld." van heden meldt: Gisteravond omstroeks elf uren was de hemel in het westen vuurrood gekleurd, zoodat da- deiyk gedacht mocht worden aan een hevlgen brand. De gloed was zoo goed zichtbaar te Amsterdam, dat honderden in de richting van den Spaarndammerdyk gingen, om do plaats des ODhells te bereiken. Ook de Amsterdamscbe brandweer rukte uit, te meer, omdat gezegd werd dat de gebouwen aan de Petroleumhaven in brand stonden. Dit bleek gelukkig niet het geval te zyn en de brandweer keerde terug, toen baar bleek dat de brand woedde aan de andere zyde van het Noordzee kanaal. Naar wy vernemen, hoeft do brand gewoed te Zaandam. Te ongeveer halfelf brak boven bliksem in den houtzaagmolen „de Boer",toe- behoorendo aan den heer Huibert Van der Staf. Do gehoele molen, eon der grootste, is met aangrenzende schuren en grooten voorraad planken eene prooi der vlammen geworden. Aan de gisteren, Maandag, te Leeuwarden gehouden harddravery door paar den, gespannen voor tweewieligo rytuigen, werd door 16 paarden deelgenomen, waarvan 7 uit Friesland, 4 uit Groningen, 2 uit Zuid- Holland, 1 uit Noord Holland, 1 uit Utrecht en 1 uit Drente. Over het algemeen werd goed gereden; er werden vele fraaie ritten gemaakt. Do 1ste prys, 300, werd behaald door den zwarten hengst „Sador", van D. J. Floryn, te Rotter dam; de 1ste premie, 150, viel ten deel aan den zwarten hengst „Ussan", van A. Wassenaar, te Haren, en de 2de premie, 50, aan den scbimmelhengst „Mursa", van Sonius en Hohhaus, te Groningen. Eene groote menigte bewoog zich gedurende den stryd op de aan belde zyden van do baan gelegen terreinen. Na alioop trokken de prys- winners, voorafgegaan door het stedeiyk muziekcorps, door de stad, waar zij overal luide worden toegejuicht. Te Leeuwarden is een aanvallig kind van negentien maanden oud, door het omvallen van een met heete koffie gevulden pot zóódanig gebrand, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Groningen isdoorverhuur- ders van huizen een bond opgericht, welke zich ten doel stelt het onbewoonbaar ver klaren van woningen, ten nadeele van hun eigendomsrecht, zooveel mogelyk tegen te gaan. Door ingezetenen van Franeker was aan mr. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland, het verzoek gericht, officiéél den internationalen kaatswedstryd, ter golegonhoid van het 45 jarig jubilé der kaatsvereeniging aldaar, te komen bywonon. Er hal zich uit de burgery reeds eene eerewacht gevormd, om Z E op zyn tocht door de stad te begeleiden. Z. E. heeft veor de uitnoodiging om officieel den wedstrijd by te wonen bedankt, cn de eerewachl zal dus geen dienst doen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1