Langeveld's Theeën. Utreclitsche Ilypotlieekbaiik, Mach. Rijnsteen Vervolg der Adverteiitiën. Haver te koop. Maandag 24 Juli a s. vertrekt een Pleizicrboot naar Amsterdam, a fl.23 de persoon. LANGEVELD'S Theehandel, Mare 82. Normaal-Goederen. J3euzeinakez&Co.. BOELHUIS. een prijskamp, om onverwachte redenon. werd uitgesteld tot daags naaien. Twee mededin gers, dio dit niet wiston, boden gestempelde duiven in het bureel aan, welke zy beweerden teruggekomen te zyn. De manden, uit welke de duiven moesten opgelaten worden, waren nog niet open gewoest. De „Witte Vrouw" der Holion- zollerns. Do „Archives Busses" bevatten een verhaal van graaf Gregor de Nostitz, die in 1800 zelf de „witte vrouw" zag, die tot tweemaal toe aan prins Louis Ferdinand van Pruisen verscheen. Aan den vooravond van den slag by Saul feld (1806), verhaalt graaf Gregor, bevond zich de rins, een jeugdig en dapper generaal in het I'ruisische leger, met do officieren van zyn stat op het kasteel van don hertog van Sohwarzburg Rudolstadt. De prins was buiten gewoon vroolyk; het vooruitzicht, den vol geilden dag aan den dans te kunnen gaan, maakte hem gelukkig, vertelde hy den graaf. Juist sloeg het middernacht. Nog had de prins dtn zin niet geheel geëindigd of graaf Gregor zag de uitdrukking van zyn gelaat plotseling veranderen, de pnns sprong op en rende do gang in, gevolgd door den graaf van Noc-litz In hot duister van de gang ontwaarde deze eeno witte gedaante, welko op onverklaarbare wyze verdween. De schild wacht aan het uiteinde van de gang op post staande, verklaarde dat ky eenigen tijd geleden eon pei :oon, gekleed in een witten mantel, had dooi gelaten, dien hy voor eon officier van het Sak ische leger had aangozien. Do prins was zeer terneergeslagenhy ver zweeg niet, dat hy de verschyning als oen slecht voorteeken beschouwde; immers volgens de legende zou iedere Hohenzollern, wien do „witte vrouw" verscheen, den vol genden dag een gewelddadigen dood sterven. Den volgenden dag werd de slag by Saul- feld geleverd. Daar ontdekte de prins weder de witte ver schijning; hij gaf zyn paard de sporen en reed er heen doch ze was reeds verdwenen. Yele Pruisische schildwachten hadden ook duidelijk de witte vrouw gezien, doch wisten evenmin te zeggen waar ze gebleven was. Een oogenblik daarna werd prins Louis Ferdinand doodelgjk gewond by eone wilde charge der Franschs ruiterij. Graaf Grogor trachtte hom weg' to voeren, doch hij werd zelf getroffen en verloor het bewustzyn. Later vernam 3;y dat de prins van een Elzasser, die als huzaar by hot Fransche leger diende, den genadeslag ontving. Hoe in Berlyn worst worut go- maakt, die meest in hallen publiek wordt verkocht, verhaalt do „D. Fleischer Ztg." Er zyn te Berlijn vole worstfabriekon, welko van hot vervaardigen van zulke worst eene spe cialiteit maken. Deze zoogenaamde cervelaat- worst bestaat uit vleosch van runderkoppen of Amerikaansch gezouten vleesch van de slechtste qualiteit. Als vet wordt hot goed koope vet uit varkensdarmen gobruikt of afval van Amerikaansch spek, dat by de spekver- koopers to krygen is. Dit mengsel wordt in paardendarmen gestopt, in heeten rook ge rookt en dan dadeiyk verkocht. Deze worst bederft zeer snel. Zy wordt meest gekocht door restaurateurs, maar het kan ook voor komen dat zulke worsten als Gothasche of Erunswyker worden uitgevoerd. Het „Mansion-House-fonds voor de nagelaten betrekkingen van de zeelieden, die met de „Victoria" het leven verloren, be draagt nu 45,000 pd. st. Verscheidene lief dadige instellingen hebben bovendien aange boden kosteloos kinderen op te nemen. Naar het heet, zyn er by de admiraliteit reeds vele voorstellen ingekomen tot het lichten van hot schip, doch geen daarvan schynt de geringste kans op een gunstigen uitslag te bieden en dus in ernstige over weging te kunnen worden genomen. In oen brief, door Sir Samuel Baker aan de „Times" gericht, geeft deze naar aanlei ding van de aanvaring der „Victoria" eenige opmerkingen ten beste, die van groot belang zyn voor de oorlogs marine. Volgens het be toog van den beer Baker blykt uit de schade, welke de „Camperdown" by die aanvaring bekwam, dat, zoo dit schip met volle kracht en mot de bedoeling een tegenstander in den grond te boren, tegen de „Victoria" was aangevaren, zoowel de eene als de andere onraiddeliyk zouden zyn gezonken. De gevolg trekkingen, welke hieruit voor een scheeps gevecht kunnen gemaakt worden, mogen de maritieme mogendheden wel tot nadenken stemmen. BUITENLAND. Naar do „Patriots" bericht, loopt in ministe- riöele kringen het gerucht, dat de heer Beornaert binnenkort zal aftreden als minister-president en als minister van financiën. In de Kamer interpelleerde de afgevaar digde De Faverau gistoren de regeering over den treurigen toestand van den landbouw, als hot gevolg van de langdurige droogte. Hy stelde voor, de subsidiën voor landbouwten toonstellingen te besteden voor het aankoopen van veevoeder. Verschillende sprekers stelden voor, aan de bieren de grondbelasting kvryt te schelden. Een ander wilde den uitvoer van veevoeder verbóden hebben. Minister De Bruyn weigerde voor het oogen blik een dergelijk uitvoerverbod; voor byzon- dero gevallen zal hy echter kwytschelding van grondbelasting toestaan. Een ongewoon feit had by het assisenhof der provincie "West Vlaanderen plaats. Voor de jury verscheen een gevaarlyk strooper, onder beschuldiging van poging lot moord. Men weet dat do leden van de jury by hot begin van elke zaak don eod afleggen, waarin zy zich onder andere verbinden, op geene manier hoegenaamd hunne denkwijze over de al of niet plïchtigheid van den beschuldigde te doen blyken. In de zitting nu had een ge zworene tydons do ondervraging van den bo- gehuldigde zyne meening doen kennen, zoodat do voorzittor verplicht was de zitting te schorsen en de zaak op de rol voor de volgende zitting to brengen. Men weet, dat de processie van Meysse alle jaren over het domein van Bouchout gaat, bewoond door do ongelukkige koizerin Char lotte, en dat do vorstin telkens het vooiby- trekken van don godsdienstigen stoet by woont. Do laatste maal, dat dio plechtigheid plaats had, was de vorstin geknield voor het venster, van waar zy het gozicht had op hotrustaltaar. Zy hield, naast de koningin en twee eero- dames gezeten, de oogen in een gebedenboek gericht, en scheen zeer neerslachtig. Die neerslachtigheid verlaat de vorstin overigens geen oogenblik. Do crisissen, die haar vroeger overvielen, komen niet meer terug, doch op genezing bestaat hoogenaamd geene hoop meer. De diamant ny verheid doorworstelt eene crisis, welke ook te Antwerpen veel slacht offers heeft gemaakt. Antwerpen telt or, zoo 't schynt, 3500 en er komen alle dagen nog leerlingen by. Die loerlingen kunnen enkel schade berokkenen aan do oude werklieden. Er is nu Maandag-avond eene meeting gehou den, waar de gedeeltelyke afschaffing der loerlingen werd voorgesteld; een ander deed het voorstel om geene leerlingen meer aan to nemen. De moeting deed geene uitspraak, doch zal in eene nieuwe bycenkomst eene beslissing nemen. De hoop wordt levendiger in Italië, dat men er eindelijk in slagen zal do beruchte roovers Tiburgi en Fioravanti in handen te krygen. Reeds zyn vele vrienden en begun stigors onschadelyk gemaakt, o. a. de zoon van Tiburgi. Verder heeft het gerecht voor- loopig achter slot ©n grendel gezet den secre taris der gemeente Farnese, die niet minder deed dan de „carabinieri" op een valsch 6poor brengen, oveneens dien van de gemeente Sorano, die ook met het gespuis ondor éón hoedje speelde, en ten slotte den gewezen burgemeester van Farnese, die de roovers van tyd tot tyd in zyne woning verborg. De prins van Napels heeft de uitnoodi- ging van keizer Wilhelm aangenomen, om de Duitsche manoeuvres, welke in den Elzas zullen plaats hebben, by te wonen. »•«•«>!- I S C'i t 31 II It f Do „Standard" bovat een zeer kalm arti kel over het bezoek van den khedive van Egypte te Konstantinopel. Dat bezoek, zegt zy, is overeenkomstig het gebruik, eene hul diging van den souverein door den vazal, en Abbas-pacha heeft zich volstrekt niet gehaast, dien plicht te vervullen. De sultan heeft hem zeer correct ontvangen. Het is niet onwaar- schynlyk, dat de eerzuchtige khedive den sultan zal trachten to overtuigen, dat de aanwezigheid der Engelsche troepen in Egypte beleedigend voor de souvereiniteit des sul tans is en dat het door christenen uitge oefend toezicht beleedigend is voor den Mahomedaanschon godsdienst. De sultan zou dat in het algemeen kunnen toegeven en 1 zou zeker do Engelsche soldaten gaarne zien I vertrekker, maar hij verlangt volstrekt niet, dat, zooals Abbas wenscht, Egypte onafhan kelijk wordt. De sultan wii Integendeel zyne autoriteit versterken. Engeland zal dfe Intriges weten te verijdelen en is sterk genoeg met eigen kracht zijne heerschappij te handhaven. Het gerucht, dat Abbas do regeering zou willen neerleggen, is van geen geVicht. Hy zou gemakkeiyk kunnen wjrden vervangen en spoedig vergeten zyn. Hoe hartelijk de kbedive door den sul tan van Turkye is ontvangen, blykt o. a daaruit, dat de onderkoning is vereerd met de hoogste Ottomansche orde, die van Imtlaz met do diamanten. Do uitreiking had plaats in tegenwoordigheid van allo hoogwaardig- bei lsl okleeders van het hof van Konstanti nopel Al de vreemde gezanten hebben den kh-dive doon begroeten door hunne eerste tolken In het Lagerhuis deelde sir William Harcourt gisteravond mede, dat uit Bangkok ber.cht is ontvangen van den Engolschen minister-resident en van den commandant der al laar gestationneerdo Engelsche kanonneer boot. Daaruit blykt dat twee Fransche kanonneerkooten Donderdag avond de afslui ting der rivier hebben verbroken, ondanks den tegenstand van de Siameosche overheid en togon den wensch vari den Franschen minister resident, en het anker geworpen heb ben tegenover de Fransche legatie. ..Wy zyn,'' voegde de minister er by, „geneigd to geloo- ven dat do Fransche officieren zonder mach tiging der Fransche regeering hebben gehandeld wa\t een dergelijk optreden komt niet over een met de herhaalde verzekering van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, dat wy zouden gewaarschuwd worden voordat er iet3 ondernomen wordt. Alvorens over het gebeurde eene meening te vormen of uit te drukken, moeten wy de verklaringen afwach ten, welke wij ongetwyfeld uit Parys zullen ontvangen. Gladstone deelde medo dat men niet wist of de Franscho oorlogsschepen vyandelykhedon in den zin haddon. Gladstone wenechte zich van elke beoordeeling te onthouden tot l.y do beloofde ophelderingen van het Fransche Gouvernement ontvange» zou hobben. Het Hoogerhuis keurde met algemeene slem men de adressen van gelukwonsching goed, welko tot de koningin, den prins en de prin ses van Wales en den hertog en de hertogin van York zullen gericht worden naar aan leiding van het pas gesloten huwelyk. Eone cargadoorsfirma te Londen heeft het volgende telegram ontvangen De opstand in Eio Grande do Sul is onderdrukt; de blok kade hec-ft opgehouden. Bulgarjjo. De procureur generaal van Tirnova heeft aan den metropolitaan do akte van beschul diging beteekend, waai by hy wordt gedaagd voor de rechtbank van Tirnova, welko hem zal vonnissen mot den bystand van eene jury. De akte van beschuldiging brengt in herinne ring dat de metropolitaan, den 14den Februari jl. in de kathedraal van Tirnova predikondo, vorst Ferdinand heeft beschuldigd zich aan het godsdienstig geloof der Bulgaren te vergrypen en de aanwezigen heeft aangespoord eene zoo danige euveldaad niet ongestraft te laten. De metropolitaan had tot tekst zynor toespraak gekozen de passage van den Bybel, waar wordt verhaald dat Jozef weigerde de dochter van den Pharo te huwen, om zyn geloof en dat van zyn volk te bewaren. Deze tekst gaf hem aan leiding tot verschillende onbewimpelde zin spelingen op het huwelyk, dat vorst Ferdinand op het punt stond te sluiten met eene katho lieke prinses. De metropolitaan wordt dien tengevolge beschuldigd vari aansporing tot een feit, hetwelk, volgens de nog steod6 geldende Ottomanische wet, strafbaar is. Hy wordt aangeklaagd van openbare beleediging en laster tegen den persoon des vorsten. De metropo litaan zal voor hot gerechtshof ontkennen het voornemen te hebben gehad den vorst te beleedigen. De hoorders, die tegen hem ge tuigen, hebben hem slecht verstaan of slecht begrepen. l!z Morgen best te veld staande MATER zal op Dinsdag 18 «f nil, des namiddags te 4 uren, by de "Wed. AVIS, in „Het Wapen van Heemstede", by inschrijving worden ver kocht. Aanwyzing en conditie worJen in voornoemd Koffiehuis te Heemstede verst rek r. 4336 3 De Kies veroeniging „TVcderlruid en Oranje'*, te Rljnsbnrg, vertegen woordigende byna de helft van Rynsburgs ingezetenen, bericht door deze, dat zy, als Protest tegen den partygoest van do Kies- vereeniging van Horv. en Roomschen alhier, besloten heeft gecite Caodldatcn te stel len voor de aanst. Gemeenteraadsverkiezing en verzoekt allen weidenkenden Kiezers zich van stemming te onthouden. Tevens brengt zy ter algemeene kennis dat do Heer J. VAN EGMOND, die 14 jaar lang als Raadslid en eerste Wethouder met trouwe toowyding de Gemeente gediend heeft, om bovengenoemde reden zich niet hcrkiesbaarstelt. Namens do Kiesvereei.iging 4339 19 „Nederland en Oranjti", J. VAN ITERSON, Secretaris. via HAARLEM en SPAARNDAM, Kaarten tot een beperkt aantal vorkryg- baar: Statlong-Kofllehals, Ilaven lO. 4342 15 Geen verfrisschender drank in deze warmo dagen dan een treksel van 4270 11 Byzondor worden aanbevolen do Souchong van 1.25 per Kg. Ccylon-PIclangc en do Stofthec 0.75 n 2 v 2327 17 Oadepomeerd Fabriekmerk 13. VISCIIMARKT 13. gevestigd te Utrecht. De Bank geeft 3| pCls. Pandbrieven uit in stukken van ƒ1000. ƒ500. -100.— en ƒ50.— en verstrekt op billijke voor waarden geldon op eerste hypotheek. Pandbrieven zyn verkrygbaar by do Heeren H. F. SCHLETTE ZOON, te Leiden, Agenten der Bank. Inlichtingen omlrent het sluiten van lee- ningen zyn te bekomen, behalve by genoemde Heeren, ook by don Heer W. KOK, Architect te Leiden. 1653 15 NIEUWE van buitengewoon zwaren vorm en prachtige kleur, wordt tot zeer laaggestelde pryzen, op strengste keur geleverd door JL VARI PRAKKER HUIJfcKV, Steenfabrikant te Montfoort. 4249 9 Mr. D. VAN RIESSEN, Notaris te Katwyk, zal op Dinsdag 18 «Fall 1893, des morgens te 11 uren, te RIJnsbarg, ten huize van den Heer GERRIT VAN DEN EYKEL, aan de Lange Vaart, tegen contant geld in het openbaar verkoopen; eenige Planken, Ribben, Windmolen, Ploegen, Eggen, Boerenwagens, Break, zoo goed als nieuw, Tuigen, twee Paarden, eenige Meubelen, cuzoovoorts. 4273 13 Te bezichtigen éón uur vóór de verkooping*

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11