•op doeltreffende wjjze het denkbeeld vast- knoopon,dat reeds vroeger werd voQropgesteld, om in den volgenden zomer een oongres te Amstordam te houden ter bespreking van de Nederlandsche belangen in het buitenland. Reeds van vele kanton z\jn blyken van in stemming met dit plan ontvangen. Vooral de belangen van de landverhuizing en van den in- en uitvoerhandel zouden daarbij in de eerste plaats besproken kunnen worden. Gemen ff4 Nienvrs. Te Katwijk aan den R ij n hield de Voreeniging van Bloombollenkweekers haren tweeden beur6dag. Er waren zeor veel bezoekers, ook van elders, opgekomen. Handc-l werd er echter niet gedrevende geboden prijzen waren den kweekors ie laag Doen -de groothandelaren andere jaren in dezen lijd hunne inkoopen, tot heden zijn geene partijen van eenig belang afgeleverd. Omtrent den stil stand in den handel verdiept men zich in allerlei gissingen. By den landbouwer J. De J. in do Achttien Kabels onder de gemeente Nieuwkoop zijn twee kooien aan het miltvuur gestorven. „Het slijk dor aard e". Zondag werden verscheidene personen het slachtoffer van eene onschuldige grap. Er lag namelijk oen rijksdaalder in't zand. Natuurlijk werd deze door tal van wandelaars opgemerkt en evon natuurlijk bukten zich allen om het geldstuk op to rapen. Zoodra .zij echter de vondst in bezit wilden nemen, zagen zij den rijksdaalder wegspringen en hoerden zy tegelijk een weinig vorder een onderdrukt lachen. Bij nader onderzoek bleek hun dan, dat eenige jongens, die den rijks daalder, welke van papier was, aan een draadje hadden, hun do poets hadden gespeeld. 't Was werkelijk aardig om te zien, koo telkens nieuwe wandelaars beetgenomen wer den. Tevens bleek daarbij duidelijk, hoe grooto aantrekkingskracht het geld bezit. Personen uit alle standen toch getroostten zich do moeite om tó bukken. Gisteravond herdacht de Konink lijke Liedertafel „Zang on Vriendschap" te Haarlem met een waterfeest hare onlangs to Groningen behaalde overwinning, waar zy in den mannenzangwedstrijd, door „Gruno" aldaar uitgeschreven, in do hoogste afdeelir.^ den eersten prijs behaalde. Het feest vaartuig, waarop donateurs, wel kende on kunstlievende leden met hunne dames haddon plaats gonomen, bestond uit een zostal stevige onderling verbonden schuiten, bovloerd en met groen en vlaggen versierd, welke door eene sleepboot langzaam over het Spaarne werden voortgetrokken. Om een denk beeld van den omvang van het vaartuig to geven, diene dat de afmetiDg was 26 bij 15 meter. Rondom het gevaarte waren leuningen geplaatst en eene balustrade, die elf meter hoog was. Een paviljoen was aangebracht voor het bestuur en voorts waren er twee buffetten. Toen liet vaartuig van wal stak, werd het vergezeld door tal van booten en schuitjes. De liedertafel hief volksliederen aan. Langs do beide oevers was het zwart van menschen, die op de daken het eigenaardig schouwspel gadesloegen. Langzaam voer men naar een bepaald punt buiten de kom der gemeente. De liedertafel zong intusschen nog een groot koor. Een chassi- net, waarop de overwinning der liedertafel werd herdacht, werd verlicht door een bootje rondgevaren. Toen de duisternis inviel, werd de illuminatie ontstoken. Duizenden vetglaasjes, gepaard met lampions in alle kleuren, en groote lampen, hulden het feostvaartuig in een fantastischen lichtkring. Ook de meevarende vaartuigen illu mineerden. In dezen fraaien hoek van het Spaarne, vlak by den Hout, vormde het geheel een tooverachtig schouwspel. Bovenop een der buffetten deed een muziek corps zich hooren. Elders werd den aanwezigen verzocht, te teekenen op bladen die later tot ©en fraai aandenken zullen worden samen gevoegd. Aan de dames werden waaiers uitgereikt met den naam van de liedertafel er op. Later in den avond werden groote lichtbeelden ver toond op een groot vlot, die, behalve van de componisten van r.aam, de beeltenissen van personen weergaven, die vroeger en thans met de liedertafel in verbinding hebben gestaan. Omstrooks kwartier over twaal ven hedennacht brak te Rotterdam een felle brand uit in het benedenhuis van pand No. 56 aan den Hofd\)k, waarin is gevestigd dp brood-, beschuit- en kleingoedbakkory van Berkhout. Do brand ontstond in de bakkerjj, gevestigd in het beneden-achterhuis van het pand, en breidde zich snel uit. Kort na de ontdekking en nadat vrouw en kinderen de woning hadden verlaten (Berk hout zelf was niet thuis), was de brandweer aanwezig. Door de werking van twee spuiten was een uur later de brand gebluscht. De bakkerjj brandde totaal uit, terwyl ook in den winkel veel schade werd aangericht, zoo door vuur als water. De bekeDdo roeier J. J. K. Ooms heeft gistermorgen Amsterdam verlaten. H(j vertrok naar Rotterdam, waar by zicb heden inscheepte naar Amerika. B de harddraver y te Woesp (paarden onder den man) werd de 1ste prys. /275, behaald in 373/5 sec. door „Krylaty." eigenaar de heer J. De Mol, te's-Gravenhage; 2de prys, ƒ75, door „Souvenir," eigenaar de heer Brom, te Utrecht; 3de prys, 50, door „Ussan," eigenaar de heer Wassenaar, te Haren. Lengte der baan 400 meter. Evenals uit den omtrek van Leiden, komen ook uit verschillende gemeen ten van ons land zoowel uit Friesland als Noord Brabant berichten dat daar gisteren en eergisteren eindelijk eene vry aanzienlijke hoeveelheid regen is gevallen. Op de meeste plaatsen ging het regenen vergezeld van hagelslag en een hevig onweder, dat hier en daar schade aanrichtte. Door het inslaan van den bliksem zjjn enkele woningen in de asch gelegd. Enkele berichtgevers melden dat do land bouwers gaarne zich het veroorzaakte nadeel laten welgevallen, nu eindelyk de bodem ge drenkt wordt en het vooruitzicht bestaat, dat er speedig nog meer regen zal vallon. Of echter nog goedgemaakt kan worden, hetgeen de aanhoudende droogte heeft be dorven, wordt zeer betwijfeld. Tydens het onweder, dat gistermorgen te 10 uren boven Goes en omstreken woedde, werd aan den Wilhelmina polderschen weg by de bebouwde stoofweide een man door het onweder gedood. De verslagene, zekere G B., kwam in gezel schap van eene vrouw van het veld. B. zetto zich tegen een boom, om voor den regen te schuilen, en werd oogenblikkelyk gedood. De vrouw, op oonigo motors van hem verwijderd, werd ook tor aarde geworpen, waarbij haar linkerarm gesckrooid werd. Zy bekwam verder geen letsel, doch was natuurlijk zeer ontsteld en zenuwachtig van schrik. De getroffene, die eene kinderlooze weduwe nalaat, had geene zichtbare beleedigingen aan het lichaamzijne kleeren en vooral zyne broekspijpen en schoenen waren opengereten. Z\jn lijk werd per brancard naar zjjno woning vervoerd. Te Bommel is gisteravond de boerderij van Hulsteyn door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De bliksem is geslagen in de korenschuur van den heer J. O. Van Olst, op hetKempke, die totaal afgebrand is, terwijl eene zekere hoeveelheid koren mede verbrandde. Aan red ding kon natuurlijk niet gedacht worden, daar alle slooten en vele putten en pompen in don omtrek totaal leeg waren. Te Breda heeft do bliksem den schoorsteen van het huis, bewoond door den heer "W. A. H. Derk8en, getroffen, sloeg daarvan een stuk af, nam zijn weg door den schoorsteen, waar uit een ijzeren stop geslagen werd, en verder over den zolder door het dak, waarvan eenige pannen vernield werdon. Van eene woning, daarachter staande, werd door een weggeslin gerd stuk pan eene glasruit gebroken. Van den schoorsteen van het huis, dooi den heer G. Dorrenboom bewoond, werd insge lijks een stuk- van den schoorsteen geslagen. Men schrijft uit Velp (Geld.) van 12 Juli: Hedenmiddag om twaalf uren sloeg tijdens een hevig onweder do bliksem in eene kleine boer derij, toebelioorende aan Bar. v. P. en bewoond door W. In een ommezien lag het woonhuis in de asch. De inboedel was, naar men beweert, niet verzekerd. Te Steenwjjk, waar ten gevolge van de droogte het drinkwater toch reeds schaarsch was, heeft een onverlaat de laagheid gehad eene der stadspompen door petroleum onbruikbaar to maken. Te Britsum is een arbeider doo- delyk getroffen door den bliksem. Een ander in zjjne nabijheid was aanvankelijk bewusteloos, doch dezö kwam gelukkig weer bij. In het cholera-hospitaal aan het quarantaine-station te El Tor zjjn terugkee- rende Mekkagangers, lijdende aan de ziekte, opgenomen. Veertig personen zijn in het hos pitaal overleden. Verder weet men mede te deelen, dat de cholera sterk toeneemt te Moskou en in an dere Russische stoden. Te Moskou kwamen in do afgeloopen week 8 gevallen voor. Men vreest dat eene epidemie zal uitbreken. Te Toulon z(jn eergisteren 5 cholera gevallen voorgekomen, waaronder 4 motdoo- del ij ken aflocp. Ten zuiden van Lyon hebben hevige stormen gewoed. De regen viel op eenmaal zóó overvloedig, dat bet dorpje Verin, bij Condrieu, aan de Rhone, in weinige oogenblikken geheel onder water stond. Do straatweg werd onbruikbaar gemaakt, ver scheidene huizen stortten in en zelfs werd eene onderaardsche telegraaflijn verbroken. Ook in andere deelen van Frankrijk heeft het zwaar gestormd. In het kanton van Montbarry (Jura) is op vele plaatsen d3 bliksem ingeslagen, ten gevolge waarvan in twee dorpen vijf huizen zijn verbrand, vele boomen zyn geveld en de oogst belangrijke schade heeft geleden. Uit do omstreken van Clermont Ferrand werden eveneens berichten over velerlei schade, ten gevolge van regen en onweder, gezonden. Do heer Claretie heeft uit naam van de „Comédie fran^aise" 50 pd. sterling ge zonden aan het fonds voor de weduwen en weezen van hen, die by het „Victoria"-ongeluk zyn omgekomen, en eene geiyke som aan het Fransche hospitaal te Londen. Eene visschersschuit in de Mid- dellandsche Zee redde een Engelseh zeeofficier, die uit zeilen was gegaan. Zyne boot was om geslagen en gezonken; de drenkeling had zes uren lang op een roeiriem rondgedreven. Te Monte Carlo heeft eene Fran sche dame van 29 jaar, na 265,000 fr. aan de speeltafel verloren te hebben, hare twee kinderen van vier en vyf jaar geworgd en vervolgens zichzelve van het leven beroofd. Zekere Garrigue, een landbouwer, hoeft op den weg van Millas naar Estagal, by Perpignan, zyne vrouw en zijn schoonva der met een stok doodgeslagen. Hot blykt dat de grootebrand te Chicago op het terrein der tentoonstelling gewoed beeft in het zoogenaamde cold storage building, waarin althans volgens de „Ind. beige" ook een deel der Nederlandsche inzendingen was tentoongesteld, welke eene prooi der vlammen zouden zyn geworden. Verscheidene bezoekers der Nederlandsche afdeeling werden by den brand gewond, som migen levensgevaariyk. Het aantal slacht offers van de ramp is nog niet met juistheid bekend; er zyn vyftien lyken gevonden, maar eenigo werklieden worden nog vermist. Omtrent den brand zeiven wordt nog het volgende gomeld: Aan den koepel van het houten gebouw was een omgang; 30 voet daarboven sloegen de vlammen plotseling uit. Ongeveer 40 brand weermannen klommen op den omgang en zouden juist de straalpyp op het vuur richten, toen het vuur, dat zich binnen in den toren een weg gebaand had, aan alle zyden onder den omgang uitbarstte. Een kreet van afgrijzen steeg op uit de 20,000 toeschouwers. Vyf der mannen lieten zich langs touwen naar beneden glyden; alvorens hunne kameraden echter de touwen konden grypen, waren doze reeds verbrand. De toeschouwers waren stom en bewegingloos van schrik. Een der brandweermannen sprong van den omgang af eene hoogte van 200 voet en viel te pletter op hot dak van een 80 voet lager gebouw. Vier anderen, die zijn voorbeeld volgden, ondergingen hetzelfde lot. Do koepel stortte in en de overige mannen verdwenen in do brandende massa. Enkelen waren nog gered door de krachtige pogingen hunner onversaagde makkers, die ladders tegen het brandende gebouw plaatsten en, zonder op de vlammen acht te geven, die bestegen. De vlammen vonden overmaat van voedsel in de groote hoeveelheden ammoniak en lynolie, welke in het gobouw geborgen waren. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Figaro" is het zeker dat de heer Loze tot ambassadeur te Weenen zal benoemd worden in plaats van den heer Decrais, die naar Londen gaat. Deze benoeming van den heer Lozé tot ambassadeur, welke dan ook zijne toekomstige standplaats moge zyn, brengt te Parys heel- wat pennen in beweging. Paul De Uassagnac verklaart in de „Autorité" dat hy er niets van begrypt. Als de politie-prefect zy& plicht heeft gedaan, dan ls het al zeer ondankbaar van de regeering, hem van zyn post te ont heffen; wanneer daarentegen de heer Lozé, zooals het geval schynt te zyn, dom en on handig is opgetreden, dan mag men hem daarvoor toch niet beloonen. Dooi van een ondergeschikten politie-prefect een Fransch ambassadeur te maken, pleegt men verraad aan Frankryk. Als opvolger van den heer Lozé is, gelyk men weet, aangewezen do heer Lépine, thans prefect van het departement Seine-et-Oise en oud-secretaris-generaal aan de politie-pre- fectuur, wien het dus aan de noodige ervaring niet ontbreekt. Verschillende bladen, waaronder de „Figaro,"' geven weinig ingenomenheid met deze be noeming te kennen. Als hoofdbezwaar tegen den persoon van den nieuwen prefect wordt aangevoerd, dat hij door eene afwezigheid van twee jaren uit Parys te weinig op de hoogte van de locale toestanden zou zyn. Daarby wordt in herinnering gebracht dat de heer Lépine in 1891 zyn ontslag als secretaris-generaal der prefectuur heeft ge nomen na een hevig incident in den Parijschen gemeenteraad, omdat na het verbieden van den pari mutuel by de wedrennen een aantal lieden, die zich aan kleinere weddenschappen schuldig maakten, zonder aanzien van persoon of kunne, geboeid naar den politiepost waren overgebracht, terwyi de rechter van instructie later weigerde tegen hen rechtsingang te ver- leenen. De heer Lépine verdedigde toen met kracht den genomen maatregel. De algemeene overtuiging omtreit dezebe- nooming is, dat wel de personen, maar niet het systeem aan de prefectuur gewyzigd zijn. De Kamer heeft het voorstel om de in voerrechten op buitenlandsch graan van 5 op 8 te verhoogeti, naar de commissie voor de invoerrechten verzonden en voor s do be grooting in haar geheel aangenomen mot 396 tegen 28 stemmen. Met 252 tegen 210 stemmen zyn alle artikelen betreffende do belasting op de dranken van de begrooting losgemaakt. De algemeene vereeniging der studenten heeft eene inschryving geopend, om de dag bladverkoopsters, wiens kiosken in brand zyn gestoken, schadeloos te stellen voor de ge leden verliezen geduronde de woelingen in het Quartier Latin. De regeering van Frankryk heeft be sloten, de arbeidsbeurs te Parys weder te openen, zoodra voor die instelling een nieuw reglement is vastgesteld. Cornelius Herz, wiens dood onlangs zeer aanstaande werd geacht en wiens overlijden zelfs reeds aan anderen eene lykrede in de pen had gegeven, schynt tegen alle verwach ting aan de beterhand te zyn. Naar de „Figaro" uit Londen weet mee te deelen, kan Herz reed6 alle dagen eenige uren het ziekbed verlaten, is de werking der longen weder veel levendiger en nemen de verscbynselen der suikerziekte! een gunstiger karakter aan. Het rapport van generaal Dodds over! den veldtocht in Dahomey is nog steeds niet I officiéél gepubliceerd. De „Figaro" heeft hetf echter in handen weten te krygen en geeft j er nu alvast de voornaamste gedeelten uit De beursbelasting te Parys heeft van 1 tot 24 Juni 203,000 fr. opgebracht. Duitschluud. Vorst Von Bismarck is weder aan de betere hand en ontving Zaterdag eene deputatie van 350 heeron uit het vorstendom Lippe- Detmold. Hun woordvoerder hield eene toe spraak en bood aan vorstin Von Bismarck een album met photographieën van Lippe aan. Von Bismarck antwoordde hem en stelde de beteekenis der kleine Staten voor den gang der Rijkszaken in het licht. Hij vergeleek ze by het cement, dat groote bouw- steenen byeenhoudt, en meende dat de kleine Staten die rol beter nog dan tot dusver konden vervullen, wanneer zy meer eensge zind waren. Bovendien bezit iedere Staat, al is hy zoo kleiD, dat by maar één afge vaardigde naar den Ryksdag zendt, één lid in den Bondsraad. In den Bondsraad heeft zulk een Staat dus 4/sc van alle stemmen, in den Ryksdag slechts 89" deel. Nog meer: I dat lid van den Bondsraad kan ook in den Ryksdag ten allen tyde het woord voeren, zelfs al wilde hy daar alleen optreden om eene meening te verdedigen, die in den Bonds raad in de minderheid gebleven is. Bismarck vestigde op dat alles de aandacht, in de hoop

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2