N*. 10243. Vrijdag 14: .Juli. A°. 1893. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. ®It nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 Jnli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: fnr L«kUa p«r 8 maandenf L10. France per post1.40. Affcen-Jc-rlgke Nommer*AM. Eerste Blad. B(j kouinklyk besluit zyn de commissiën, die, mol 1 Aug., gedurende één jaar, te Leiden, Sroningon en Amsterdam belast zullen zyn net het afnemen van de practische examens van art?, vermeld in art. 2 der wet van 26 |Dec. 1S7S, samengesteld en mitsdien benoemd o. a. van de commissie, welke zitting zal l houden te Leidon, tot lid en voorzitter, dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogl. te Leiden; tot llid en secretaris, dr. "W. Nolen, hoogl. te Lei- Iden; tot leden, dr. D. Doyer, dr. S.S.Rosen- 1 stein, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., dr. H. ITreub; dr. H. P. Wysman Jr., alien hoog- lleeraar te Leiden; tot plaatsvervangend lid, |dr. G. C. Nyhoff, te Amsterdam. Alhier (Terweo-park) is overleden de I heer J. H. Broese van Groenou, sinds 1883 I rustend leeraar der Doopsgezinde gemeente I te Aardonburg en diaken der Doopsgezinde J gemeente alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending Ider correspondentie naar Nieuw-York, door [middel van het stoomschip „Edam", van [Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al- I hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 9.20 (9.40 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk |op het adres vermeld to worden. —De kunstverslaggever van de „Arnhemsche ICourant" schrift bet volgende: „Een veelbeteekenend zwart handje wyst buiten op den uiterst-verzorgden catalogus van „Japansche Teekeningen" (door de firma E. J. Brill, te Leiden, uitgeven) naar: „Jours d'inspectionLundi et Mardl 10 etl) Juillet". Voor ieder kunstminnend bezoeker z(jn die „inspectie-dagen" noodwendig tot „Jours de jouïssance" geworden. Uw „driosterrige" ver slaggever, die (eerlijk bekend) al te lang heeft gezwegen, kan ook ditmaal over deze expositie helaas weinig anders modedeelen dan dit: „dat zjj bijzonder belangrijk, eenig" was. Maar die vluchtige beschouwing van deze uitgelezen collectie Japansche kunst (welke reeds heden onder den hamer komt), heeft het hem doen betreuren dat eene firma als die van E. J. Brill, te Leiden, deze slechts zóó kort en zóö „commercieel" tentoonstelt! Als zy echter contracts-gewjjze gebonden is, j geldt dit, zjjn verwijt, natuurlijk niet." In den huize „Beresteyn" te Voorscho ten zal worden gevestigd het Instituut Wul- lings voor opvoeding en onderwijs, tot heden te Loosdrecht. De reden van die overplaatsing moet zijn: gebrek aan ruimte in laatstge noemde plaats. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Alfen a/d. Rijn z(jn door de anti-rev. en de R.-K. kiesvereeni- gingen de aftredende heeren: N. D. Kemink (weth., anti-rev.), H. Overes (wetb., R.-K.) en G. Van Dobben candidaat gesteld. Prins Waldemar van Pruisen, 4-jarige zoon van prinses Hendrik van Pruisen, ge malin van 's Keizers broeder, is hedenochtend per Staatsspoor van 10 u. 7 m. in de resi dentie aangekomen en onmiddellijk doorge reisd naar Scheveningen, waar hg logeert in het „Hotel d'Orange." Zijne moeder arri veert eerst den 18den aldaar. De erfprins en de erfprinses van Anhaltzijn hedenvoormiddag te 11 uren in het „Hotel Garni" te Scheveningen aangekomen. De kunstschilder D. Van Lokhorst is te Utrecht op 74 jarigen ouderdom overleden. De commissie, die, met ingang van 1 Aug. a. 8., gedurende één jaar te Utrecht belast zal zyn met het afnemen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der ge melde wet, en welke commissie tevens balast PMJB DEK ADVBKTENTliN: Vu I—f r«g«U 1.05. I«d.r« r-f »l iht 9.1 T|. 4*o*Wr« l.ttera lur plaatsruimte. Voor het laoaaoeereu buiten de stad wordt /O.lt berekend. zal zijn met het afnemen van het practische examon van tandmeester, is by koninklijk besluit samengesteld als volgtlid en voor zitter, dr. S. Talma; lid en secretaris, dr. G. P. Wessolinkleden, dr. T. Haibertsma, dr. H. Snellen, dr. P. Q. Brondgeest, dr. J. E. Van der Heulen, dr. Th. Dentz, allen te Utrecht, en dr. C. L. G. Bocht, te 's-Gravon- hage; plaatsv. leden, dr. C. Winkler, te UtrechtD. J. Blok, te Rotterdam, en J. E. Grevers, te Amsterdam. In het loopende jaar zullen o. a. worden gehoudenoefeningen van onderdooien der lste divisie infanterie, onder leiding van de commandeerende officioren dor betrokken regimenten infanterie en onder het algemeen toezicht van den commandant der lste divisie Infanterie; doch voor zooveel betreft enkele manoeuvres te houden in het tydperk van 23 Augustus a. s. tot 29 Augustus d. a. v. en van 6 September a. s. tot 12 September d. a. v. onder de persoonlijke leiding van ge noemden opperoflicieren wel: a. kampeeren in de legerplaats bij Laren door het reg. grenadiers en jagers, van 16 Augustus a. s. tot 29 Augustus. b. kampeeren in de legerplaats by Laren door het 4de reg. inf. en door het lste bat. van het 7de reg. inf. van 30 Augustus a. s. tot 12 Sept. d. a. v. Van 11 tot 26 September a. s zullen onder de leiding van den hoofdofficier van het 2de reg. vesting artillerie, te Amsterdam in garnizoen, in de stelling van Amsterdam, oefeningen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen een detachement van het 4de regt. inf.; een detachement van het 2de reg. vesting artillerie; een dotachement van het corps genietroepen en een detachement trein. De oefeningen zullen worden gehouden op het in aanbouw zynde Fort by Vyfhuizen, onder het algemeen toezicht van den com mandant der stelling van Amsterdam. Aan den leider wordt voor den duur der oefeningen toegevoegd de eerste luitenant adjudant J. C. C. Tonnet, van het 2de reg. vesting-artillerie. Omtrent den deze week herdachten krijgs tocht in Japan, waaraan, behalve de „Medusa", ook de schepen „Metalen Kruis", „Amster dam" en „Djambi" van onze zyöe deelnamen, schryft de heer F. J. Dresken, gep. vuursto- ker 2de kl., aan het blad „de Morgenpost": „Ik diende aan boord van het „Metalen Kruis", welk vaartuig het eerste schot kreeg, dat twee man doodde en drie zwaar ver wondde; myzelven vlogen do splintersomde ooren. Terstond werden de sloepen bemand en geproviandeerd en ging het naar den wal, op den vyand losl Na afloop van het gevecht werden door het volk van dé vereenigde bo dems de veroverde stukken vernageld. Nog geruimen tyd werd in de wateren van Japan gekruist. „By aankomst te Batavia werden wy fees- telyk ontvangen door den schout-by-nacht Fabius, die, ons den grootsten lof toezwaaiende, beloofde dat de waarde van bet buitgemaakte aan ons zou worden uitbetaald en van één kanon eereteekens zouden worden gemaakt, vermengd met zilver en model-Metalen Kruis, opdat de naam van het „Metalen Kruis" in herinnering zou blyven, - zoo ongeveer luid den zyne woorden. „In de 30 jaren, welke sedert voorbijgingen, is die schoone belofte eene belofte gebleven nooit hobben wy van eene extra-betaling, als ons aandeel in den buit, of van eereteekens iets vernomen. Voor zoover my bekend is, heeft de regeering voor die dappere, zoo luide geprezen mannen, niets, letterlyk niets gedaan. Wel echter is aan boord van het „Metalen Kruis" by al het scheepsvolk eene collecte gehouden voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden, en dezen hebben de opbrengst dan ook ontvangen. Het zou voor ons, die ons leven voor onze vlag veil hadden, eene aangename herinnering geweest zyn, indien by het dertigjarig jubilé de beloofde buit gelden en eereteekens alsnog waren uitgereikt, en zeker had er de liefde voor het Vaderland en ons dierbaar Vorstenhuis niet onder geleden." De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blykens mededeeling van den consul-generaal te Athene, de Grieksche regeering, by kon. besluit van 15/28 Juni 11., de volgende voor zorgsmaatregelen tegen de insleeping dor cholera in Griekenland heeft uitgevaardigd a. de invoer van onbereide huiden in het algemeen, afkomstig uit met cholera besmet verklaarde landen, wordt geheel verboden b. de invoer van lompen, oud touwwerk en kabel, alsmede van gebruikte en ongewasschen linnen- en kleodingstukken, afkomstig recht streeks of by doorvoer uit besmet en verdacht verklaarde landen, wordt insgelyks verboden. Voor den invoer van al doze voorwerpen uit onbesmette landen wordt door de Helleensche regeoring de overlegging gevorderd van een certificaat van oorsprong, afgegeven door den Griekschon consulairen ambtenaar in de havon van vertrek, of bjj ontstentenis van dezen, door een anderen Europeeschen consul, inhou dend dat aldaar geene cholera heerscht en dat de huidon en overige bedoelde artikelen niet uit besmot of verdacht verklaarde landen af komstig zyn. De invoer in Griekenland van postpakket ten, afkomstig uit mot cholera besmette of verdacht verklaarde landen, met uitzondering van monsters zonder waardo, is verboden. Blykens het verslag over 1892 van de Provinciale Staten van Friesland, gedaan door de commissie uit Ged. Staten voor het beheer van het door wylen dr. L. A. Buma, te Makkum, aan die provincie vermaakt legaat van 100,000, ingesteld onder voorwaarde, uit de rente er van jaarlyks te besteden: 1. 1000 voor het maken en uitgeven van een verslag over de uitgekomen geschriften betreffende de Grieksche en Romeinsche taai en letterkunde; 2./3000 voor eene bibliotheek voor die taal- en letterkunde, genaamd „Buma- bibliotheek", deden zich, evenmin als in een der vorigo jaren, gegadigden op voor het maken en uitgeven van het sub 1 bedoeld verslag. Wat de bibliotheek betreft, deze werd in 1892 vermeerderd mot 899 boek werken, waaronder 331 uitmakende eene verzameling der verschillende edities van Juvenalis en Persius, aangekocht uit de biblio theek van wylen prof. Cornelissen, te Leiden. By het einde dos jaars bevatte de bibliotheek 8115 boekwerken. Het gebruik van de biblio theek neemt gestadig toe, zoowel door hot leenen van boeken, als door h6t raadplegen van boeken op de bibliotheek-zaal. De Wester-Velddag van het „Leger des Heils" zal Woensdag 2 Augustus a. s. plaats hebben te Vogelenzang, evenals hot voor gaande jaar op het landgoed van jhr. Bar- naart. De jongste „Oorlogskreet" noemt dien velddag „een dag van vreugde en heil in de open lucht", waartoe het geheele Nederland- sche publiek wordt uitgenoodigd. Kolonel en mevrouw Oliphant zullen er onder veel meer aanwezig zyn. Het diner, door de leden van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in het Kurhaus te Scheveningen aangeboden aan hun voor zitter, mr. C. Fock, werd gehouden in de zaal van de tablt d'hóte. Aan den disch werd door den heer De Vries een toost uitgebracht op de Koningin en de Koningin-Regentes en vervolgens op den Commissaris der Koningin en diens echtgenoote. De heer Boonzayer dronk op het college van Gedep. Staten, de heer Conrad op den griffier en den hoofdin genieur der provincie, die mede tegenwoordig waren. Do heer De la Bassecour Caan bedankte namens Ged. Staten en de heer Van der Vegt ook namens den griffier. By koninklyk besluit is aan do Vereeni- ging van Nederlandsche scherpschutters een subsidie verleend uit 's Ryks kas van f 300, tot aankoop van prijzen voor den IVden natio- nalen schietwedstryd, welke van 14-19 Augustus a. s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. De regelings-commissie van dien wedstryd bestaat uit de heeren: F. C. Morbotter, J. J. Becht, P. F. Van Wieringhen Borski, M. M. Couvée Jr., W. Galjaard, C. P. J. Keiser, mr. M. J. Myer en mr. Pabst. De ministers van binnen- landsche zaken en van koloniën hebben het eerepresidentschap van den wedstryd aanvaard, terwyi het secretariaat wordt waargenomen door den heer G. A. De Koning. De voor bereiding is in vollen gang. Hot programma verschynt deze maand. Door den directeur der Duinwatermaat- schappy te Amsterdam is een schryven ge richt tot den gemeenteraad, waarby hy in beroep komt van do haar opgelegde boete ad ƒ2000 per dag, van 1 Juli 1893 af totdat de werken, die op dien datum gereed hadden moeten zyn, opgeleverd kunnen worden. Zy doet dit beroep onder uitdrukkelyke reserve van haar recht, om by den bevoegden rechter te beweren, dat de boete niet verbeurd is. En al mocht hot blyken, dat er boete verschuldigd is, dan is zy van meening, dat er alleszins termen bestaan om die boete niet toe te passen. Waar de Raad op dit beroep heeft te be slissen, hoopt zy dat haar gelegenheid worde gegeven hare belangen mondeling en schrifteiyk voor te dragen, ten einde eene grondige be handeling en onpartydige beslissing zooveel mogelyk te verzekeren. Het bestuur der Voreeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam herinnert dat het als tweeden, derden en vierden Beurs- vacantiedag voor dit jaar, bohoudons onvoor ziene omstandigheden, heeft vastgesteld: Za terdag 15 en 29 Juli en Zaterdag 12 Augus tus a. s., zoodat op die dagen de noteering der fondsen niet opgemaakt en de pryscou- rant niet uitgegeven zal worden, op de kan toren niet zal worden ontvangen noch gele verd en het Vereenigingslokaal gesloten blyft. Te Krimpen a/d. IJsel is overleden de hoer A. Van Walsum Kz., oud-lid van da Provinciale Staten van Zuid-Holland. In eene druk bezochte, dikwyis onstui mige vergadering in het Paleis voor Volks- vlyt te Amsterdam waren vertegenwoordigd 2833 aandeelen, waarvan 1578 door don heer T. A. Huizenga. In twee vacatures werden tot bestuursleden gekozen de heeren mr. Van Hall, van Utrecht, en T. A. Huizenga, ieder met 1590 stemmen; de overige stemmen verkregen de bestuurs candidaten. Na een heftig debat word de balans thans goedge keurd met 1007 stemmen, terwyl 1596 buiten stemming bleven. - Het beruchte voorstel van den heer Huizenga om hot bestuur te ontslaan en een nieuw aan te stellen, weigerde het bestuur te behandelen, als strydig met de statuten en met art. 44 van het Wetboek van Koophandel. Onder protest en rumoer van de heeren Van Hall en Huizenga, over stemd door het applaus der overige aandeel houders, verliet het bestuur ylings de zaal. Eenige ondernemende mannen hebben, naar de „Tel." meldt, het denkbeeld opgevat om in den loop van den volgenden zomer te Amsterdam eene internationale tentoon stelling te organiseeren van al wat op het reizen betrekking heeftinrichting van hotels, vervoermiddelen, reisbehoeften en al wat daarmede in betrekking staat. In dit plan kan een krachtig middel gele gen zyn tot werkverschaffing in den volgen den winter. De onderdeelen der verschillende gebouwen en loodsen kunnen dan reeds by voorbaat in de verschillende werkplaatsen worden in gereedheid gebracht. Aan dat plan van eene internationale ten toonstelling van reisbenoodigdheden kan zich

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1