PertoT^rilclit Limburg dringt aan op eene hervorming ▼an het corps marechaussees en in het algemeen op eene verandering van de be voegdheid der politie naar Pruisiscben trant. Hier te lande dry ft men den spot met de politie en zelfs met de marechaussees. H it kermisvierende landvolk woet dat cjj van do "wapenen geen gebruik mogen maken dan nadat ztf aangevallen werden. Daardoor komt het da£ in Pruisen óére enkele S c ii <u t z beter in ^taat is eene geheele streek in orde te houden dan hier te lande eene geheele brigade. Stel twee politiemannen tegenover een veer tig a vijftig woestelingen.; die twee mannen moeten die woedenden tot bedaren brengen. Dit heeft meermalen met het beste gevolg plaats, maar dit moet ons zoowel verwonderen als verbazen; het pleit in ieder geval voor de bekwame voorzichtigheid dier mannen. Maar hoe dikwyls hoort men niet, dat de marechaussee door de woedende, meestal hal f- dronken menigte wordt aangevallen en over rompeld; dat hun de wapenen worden ont nomen 'eer zy er gebruik van kunnen maken dat zy onder den voet komen met het uiterste gevaar voor hun eigen leven? Wat gebeurt verder, als een marechaussee overmand is en, om ayn eigen leven te redden, een schot in 't honderd lost Dan gebeurt, wat roods meermalen gebeurd is. Dan gebeuren ongelukken, die niet zouden voorkomen, wanneer do marechaussee met de noodige meerdere macht bekleed was. De Pruisen weten dat by hachelyke voor vallen hun marechaussee vuur mag geven, na de voorafgaande sommatie: „ImNamodes Königs." De Pruisische marechaussee kan dan al zyne tegenwoordigheid van geest behouden en zyn schot lossen op eene minder gevaar volle plaats, wanneer by van zyne wapenen moet gebruik maken. Hiervan kan by ons geen sprake zyn. Trouwens, hy moest wel een wondermensch wezen, die, aangesteld om orde en gezag te handhaven, onder den voet gehaald, geschopt en geslagen, in gevaar voor zyn eigen leven, dan nog met alle tegenwoordigheid van geest de noodige voor zichtigheid kan in acht nemen, om niet op eene lovensgevaarlyke plek van zyne tegen standers te schieten van mikken kan toch onmogeiyk sprake zyn. Het blad klaagt overigens over de vermin dering van den eerbied des volks voor het gezag en schryft dit hieraan toe, dat het gezag oen slecht voorbeeld geeft en zich los maakt van zyne afhankelykheid van God, die door de overheid wordt ontkend of geïgnoreerd. Dat do Regeeringen maar mot die politiek biyven doorgaan, dan zal het volk nietachter- blyven in het volgen van dat voorbeeld; heden geldt het nog maar do ambtenaren, marechaussee en minderen, maar na eenigen tyd.denk maar aan de sociaal-democraten, dan behoef ik niet verder uit te wyden. Als wy tyd van leven hebben eene kwart eeuw hebben wy niet meer noodig dan is de oogst van het onkruid geheel en al ryp; dan zullen wy nog heelwat beloven. Aan wie de schuld? In de Tijd lezen we: „De Amsterdamsche pers" en de sociaal-democraten. Recht voor Allen is ter ooren gekomen dat het bestuur van De Amsterdamsche Pers, eene vereeniging van verslaggevers, aan de redacties van de verschillende bladen een schry ven heeft gericht met hot verzoek, om den verslag gevers te veroorloven, voortaan do vergade ringen der afdeeling „Amsterdam" van den „Sociaal-Democratischen Bond" en van de club 't Centrum niet meer te bezoeken, op grond dat do verslaggevers in die vergaderingen beleedigd en in de party-organen gehekeld worden; terwyi als tweede grond door het bestuur wordt opgegeven, dat dan tevens in het vervolg de verslaggevers niet meer als getuigen zullen worden opgeroepen by ver volgingen, door de justitie ingesteld tegen socialistische sprekers. Wy hebben inderdaad een dergelyk 6chryven ▼an het bestuur van De Amsterdamsche Pers ontvangen en kunnen niet anders dan den verelaggevors volkomen gelyk geven. Recht voor Allen bewy6t dit te over in zyne kantteekening op deze mededeeling. Het beweert toch, dat vele verslaggevers „jaren achteroen op do grofste, gemeenste en meest karaklerlooze wyze [wat wil men nog meer ?J geheel scheeve en verminkte voorstellingen in hunne kranton hebben gegeven, hetzy van vergaderingen of van betoogingen." De partyge- nooten zegt het beschaafde, edele en karaktervolle blad verder hebben menig maal overwogen, om eenigen der meest be kende leugenaars den toegang te ontzeggen ('jch, kom!), doch herhaaldeiyk won de, ook Tiaar het inzien van Recht voor Allenjuiste meening, „dat het socialisme zich niet laat tegenhouden door nog zooveel vuile verdacht making en dat de heeren dus gerust hun gang konden gaan." Zoo iets noemt men met paardonvygen gooienNu, al wendt Recht voor Allen voor, op die leugenaars niet ge steld te zyn en ook zonder hen het best te zullen klaarspelen, er is inderdaad wel reden voor verbolgenheid I Voortaan toch zal Recht voor AUen zelf zyn© kolommen moeten beschikbaar stellen voor lange verslagen van de vergaderingen en dan nog krygt slechts een klein deel van Nederland de wysheid der wereldhervormers te genieten. Aan de Nieuwe Rotterdameche Courant wordt uit Dodewaard geschreven Wanneer tegenstanders van den leerplicht dezer dagen eens oen kykje wilden nemen in de scholen alhier, zouden ze ik zeg niet bekeerd maar toch geschokt worden in hunne overtuiging, dat het relatieve schoolverzuim zoo erg niet is, als be weerd wordt en met bevredigend succes be streden kan worden met in myn oog allerlei lapmiddeltjes. Nu de kersencampagne alhier in vollen gang is, is het aantal leerlingen in vele klassen tot de helft gedaald, ja, zelfs de aanvangsklassen tellen minder leerlingen dan gewoonlyk. Van een gewonen voortgang met het onderwys kan natuuriyk geen sprake zyn; de onderwyzers zyn genoodzaakt, te repe- teeren, wat zeker noodig en nuttig is, als het maar niet te lang duurt; de leerlingen echtor, die in den kersentyd thuisblijven, raken dikwyls zóó aan de school ontwend, dat ze eerst weer in het najaar aan het onder wys komen deelnemen. En het vechten tegen het schoolverzuim in dezen tyd is een hopelooze strydDe ker- senoogst brengt de arbeiders in zoo'n abnor- malen toestand, dat ze voor geene overreding vatbaar zyn. Door hun werkelyk inspannen- den arbeid van den zeer vroegen morgen tot den laten avond, ja, tot zelfs in den nacht, arbeid, die ruim betaald wordt, daar er han den te kort komen, leven ze als het ware in een roes, die hen aan niets anders doet den ken dan aan kersen met al den aankleve van dien, en waarin meerderen en minderen, kleinen en grooten, meegesleept worden. Een vreemdeling in deze streek kan zich geen denkbeeld vormen van al de drukte en levendigheid, die de kersenhandel meebrengt. Daar zyn de kersonplukkers, die in de top pen der boomen hun niet altyd melo dious lied doen weergalmen en 's avonds met volgeladen wagens en in groote gezel schappen, alweer zingende, huiswaarts keeren. Daar zyn de „kersenkeerders", jongens, die zorgen moeten, dat spreeuwen en andere vogels het werk van eerstgenoemden niet overnemen daar zyn de verzenders van post pakketten, die de postadministratie heelwat drukte bezorgendaar zyn eindelyk de groot handelaars, die hunne vruchten naar Engeland verschepen en 's avonds of 's nachts hun voorraad naar de aanlegplaats der booten expediëeren. De kersencampagno duurt, wel is waar, slechts kort; maar in dien tyd wordt er voor duizeDden guldens verhandeld, veel gewonnen, soms ook veel verloren; hot is een drukke tyd, dien ieder hier meoleeft, een tyd, die veel arbeiders een flink stuk brood doet verdienen maar voor de school is het de slechtste tyd van het jaarl Men schryft uit Noord-Brabant aan het Centrum: Evenals verleden jaar begint het er in de dorpen van en om de Langstraat weer te „spannen" met de tienden. Duidelyker dan ooit blykt het thans, dat ook het bezittend conservatisme niet terugdeinst voor maatre gelen van geweld en revolutie, als deze hun slechts de beurs spekken. Balddadighoid en vernieling zyn de straffen, waarmede de huurders van tienden, ja zelfs de borgen van deze, worden bedreigd en gestraft, zoodat er reeds tiend-pachters gevonden worden, die uit vrees voor erger dan hun tot heden weder voer, per advertentie in locale bladen of by bekkenslag den boeren vergunning geven, de tiend mee naar huis te nemen, mits ze hen verder rnet rust laten. Dat zulke anarchistische toestanden zeer ten nadeele der tiend-eigenaren strekken, spreekt vanzelf. Eenige dagen geleden werd voor een vry belangryke tiendeen borrel geboden, terwyl voor andere geene koopers durven optreden. Wordt hier van regeerings- woge niet spoedig en met krachtige hand het eigendomsrecht gehandhaafd tegen over het terrorisme der groote en kleine grond eigenaars, dan zal zich de tiendbeweging spoedig over geheel Noord-Brabant verspreiden ennog verder, en menigeen gewelddadig van eeno rechtmatige bron van inkomsten worden beroofd. Dr. B. H. Brodnar heeft zoo meldt het Maandblad tegen de Vervalschingen in zyr.e praktyk een jaar lang zorgvuldige onder zoekingen gedaan over den invloed van het rooken op het organisme. Van 123 personen 18 tot 78 jaar oud - maakten 98 gebruik van tabak. By 90 constateerde hy verzwakking van meerdere zintuigen (gehoor, smaak en gevoel); 82 leden aan periodieke boofdpyn, welke aan het rooken toegeschreven kon worden, daar dit ziekteverschynsel ver minderde naarmate de verbruikte hoeveel heid tabak geringer werd, 5 ltden min of meer aan verlamming (paralysis agitans); 50 pet. hadden eene onregelmatige werking van het hart; 89 gebreken in de spysvertering en 52 ondervonden by het gaan lichte duize lingen, die zich openbaarden door eene neiging om aan ééne zyde van de rechte lyn af te wyken; meer dan de helft klaagde over ver geetachtigheid, zelfs in zulk een graad, dat de familienamen niet onthouden konden worden, en ongeveer SO pet. leden aan droog heid van het bovenste ooglid, zonder dat er granulatie bestond. BUITENLAND. Frankrijk. Zondag, op den verjaardag van Ravachols onthoofding, wilde eene „burgeres" aan het standbeeld van Diderot een krans hechten, waarop de woorden stonden„Aan Ravachol, gestorven voor de waarheid." De politie echter voorkwam deze onnoozele manifestatie en nam den krans, de burgeres en haren metgezel mede naar het bureau. De graaf van Parys gaat twintig dagen te Folkestone doorbrengen, met het doel er zyne politieke vrienden te ontvangen. De schermonderwyzer Jacob, to Parys, ridder van het Legioen van Eer en voorzitter van de „Académie d'Armes", te Parys, is na eene langdurige ziekte overleden. De heer Lépine, prefect van het dep. Seine et Oiso, is tot prefect van politie te Parys benoemd in de plaats van den heer Loze. Deze zal, naar men verzekert, tot minister resident te Brussel worden benoemd de heer Bourée zou dan van Brussel naar Weenen worden overgeplaatst. Duitschlaad. Om grensgeschillen te voorkomen zyn, naar de „Hamb. Corr." meldt, de Duitsche en Fransche regeeringen overeengekomen de grenzen duidelyk vast te stellen. Gemach tigden van beide landen zullen de grenslyn nagaan en daar, Waar zy door bosschen loopt, aan iedere zyde eene neutrale strook van 2 meter breed laten. Ook zullen de grenspalen door andere, meer in het oog vallende, wor den vervangen. Zaterdag vierde de groothertog Carl Alexander van Saksen-Weimar zyn 40 jarig regeerings jubileum. Op zyn ultdrukkelyken wensch werd er geen openbaar feest \an gemaakt. De hoofdstad was in vlaggentooi en op den Wartburg werd een gala-diner gegeven voor de Grootbertogelyke familie, de ministers en andere autoriteiten. De algemeene „Journalisten- und Scbrift- stellertag" is Zaterdag te Mimchen geopend door den beschermheer der Vereeniging, prins Ludwig van Beieren, die eene warme hulde aan de pers bracht. Het hoogste doel, waar naar een journalist moet streven, zeide hy, is waarheid. Kleine vergissingen zyn den journalisten te vergeven, wegens de snelheid waarmede zy moeten werkenmaar nooit mag een journalist willens en wetens de waarheid te kort doen. Voorts wees hy op de hooge nationale beteekenis der journalistiek, en het groote nut dat zy kan stichten door de publieke opinie in het rechte spoor te leiden. De Vereeniging heeft voorts van den prins- regent. van Beieren een byzonder bewys van waardeering ontvangen. De vorst zond name- lyk eene gift van 5000 mark ten bate van het pensioenfonds der Vereeniging. Groot-Britanut^. De zitting van het Lagerhuis werd gisteren verstoord door een heftig tooneel, dat uur aanhield. Aan de orde was een amende ment van den conservatief Seton-Karr op 9 der Home-Rule-wet, welks strekking w vermindering van het aantal Iersche vertegen woordigers in het Ryksparlement tot 48. do discussie over dit amendement noemde d conservatief Brodrick de Ieren een arm en praat ziek ras. De Iersche afgevaardigde Sexton vatt daarop vuur en zeide dat die uitdrukking een groote onbeschoftheid was. De voorzitter ver zocht Sexton herhaaldelyk zijne woorde terug te nementoen dit niet hielp, beval Sexton voor het overige der zitting het Hui te verlaten. Sexton voldeed hieraan eerst nada Gladstone een beroep op hem gedaan had het Huis van den pynlyken toestand te ver lossen. Gedurende de geheele scène was vergadering buitengewoon woelig, en toe Sexton eindelyk heenging, werd hy uitbundi toegejuicht door de nationalisten en de r.idi cilen, die opstonden en met hunne hoed zwaaiden. Het amendement van Seton-Karr werd m 251 tegen 218 stemmen verworpen. Een amendement van den unionist Rentoul waarvan de strekking was, dat de university van Dublin door twee afgevaardigden vertegenwoordigd worden in het Ryksparl ment, werd met 255 tegen 226 stemm verworpen. In het Lagerhuis deelde de onder-minist van koloniën tevens mede, dat de overeenkomt betreffende Swaziland nog niet geteekend De tekst van het tractaat is echter een paa dagen geleden ontvangen en wordt nu een onderzoek onderworpen. Binnenkort zulle verdere inlichtingen gegeven worden. Volgens de laatste berichten van den coc sul van Samoa is er een conflict ophande tusschen de inlandsche opperhoofden Malieto en Mataafa. De Engelsche regeering heef aan den commandant van het te Samoa stationneerde oorlogsschip last gegeven, scheepsmacht van Duitschland en van de Ver Staten te ondersteunen in hare poging om rust op Samoa te herstellen en een gerege den staat van zaken lot stand te brengen De anarchisten te Londen hebben hunn partygenooten tot eene vergadering opgeroepen Prins Kropotkine, Malato, Louise Michel Malatesta hebben reeds beloofd er het woor te zullen voeren. Een lid van don Londenschen graafschap raad is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, omdat hy het geld (pl. m. f 9) ha teruggeèischt op een spoorwegkaartje, dat gevonden had en dat eene juffrouw had verloren België, De Kamer beraadslaagde gisteren over koloniale quaestie, in verband met de her ziening van art. 1 der grondwet. De minister president Beernaert verdedigde de voorge stelde wyziging van het artikel, ten opzicht van eene eventueelo annexatie van koloniën met name van den Congo-staat. Tegelykertjj echter verklaarde de minister, dat er gee sprake is van het oprichten van een koloni leger; eventueel kan een leger van inboor lingen, onder aanvoering van blanke officiere •n onderofficieren, van nut zyn. Hanrez, de radicale afgevaardigde van Bru sel, bestreed ten krachtigste de wijze, waaro; men den Congo-staat wil beschaven, en ver klaarde zich ook tegon eene annexatie doo: Belgié. Hy voorspelde dat de Belgen er d: dupe van zullen zyn, en dat het later za blyken, dat zy ten voordeele van andere volken, in de eerste plaats van Engeland, ge werkt hebben. Generaal Brialmont verklaarde zich krachtig voor art. 1, want naar zyne meening is de annexatie van den Congo eene zaak van groo: belang; tevens wilde hy een sterk kolonia* leger en eene koopvaardy vloot. De minister stelde voor, het artikel de: grondwet, waarin sprake is van de betrek king van Belgié tot het groothertogdcc Luxemburg, weg te laten, daar het ee: anachronisme geworden is. Rusland. De finantiéele Staatscourant te St.-Peters- burg bevat een rondschryven van den minister van financiën over do uit- en invoerrechte:, waarin gezegd wordt dat de gunstige bepalin gen betreffende de invoerrechten, welke Frank- ryk by het handelsverdrag toegestaan zjjc: den 12den Juli (nieuwe styl) in werking zullen treden voor alle andere Europeesche staten, uitgezonderd Oostenryk, Hongarije. Duitschland, alsook Noord-Amerika en Pen

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6