Geen Bloedzuigers meer! T^legrammoii. POTSDAM, 11 Juli. De Russische groot vorst-troonopvolger kwam te 8 u. 35 m. hier aan en werd aan het station door keizer NVilhelm ontvangen en hartelyK begroet. Langs den weg naar het paleis stond het instructie-ba taljon en ha ie geschaard. Ten paleize was een diner van dertig couverts. De grootvorst vertrok te 10 u. 25 m. naar Berlpn, van waar by verder naar St.-Peters- burg gaat. LONDEN, 11 Juli. In het Lagerhuis zeiöe de heer George Russell, minister voor Indio, dat de India Council bills tot den hoogsten gebeden wordenden prijs worden afgegeven deze prijs was in den laatsten tyd iets onder 16 pence geweest. Het doel van den onlangs genomen maatregel was niet de waarde van de tropu in goud vast te stellen, maar eeno verdere daling tegen te gaan. De aankondiging, J dat ropijen zullen worden afgegeven in ruil voor goud tot den koers van 16 d., blijft in werking zoolang of totdat de ropij op dezen prijs is gekomen. RIO-DE JANEIRO, 11 Juli. De kruiser „Republics" is hedenmergen naar Rio-Qrande vertrokken. De toestand in Brazilië is baehelyk, de troepen zijn onder de wapenen. Alle tele* grammen worden opgehouden. LISSABON, 11 Juli. Volgens een particulier telegi am uit Rio de-Janeiro zijn vandaar ooi logs- schepen met versterkingen gezonden naar Rio pzt Grande do Sul. CHICAGO, 12 Juli. Ten gevolge van den bïand is de balans der staalfabriek „Hercules" gedeponeerd. Het actief bedraagt 400,000 pd. st., het passief 200,000 pd st. LORENZO-MARQUEZ, 12 Juli. De Portu- geezen hebben de meeste ambtenaren bij de spoorwegen, de posterijen en de douane ont slagen; do handel staat stil. Er dreigt eene algemeens crisis. NIEUW-YORK, 12 Juli. Aan de „Herald" wordt uit Galveston gemeld, dat, luidens be richt uit Rio Grande, het schip „Camocin" zich bij den oproerigea admiraal Van der Kolk aangesloten heeft en deze dreigt de stad te zullen beschieten. Een later bericht zegt dat bij Saraiva een gevecht tusschen de landmacht en de zeemacht begon. De regeeringstroepen ztfn in grooter getale aanwezig. De regeering heeft zich van de telegraaf meester gemaakt en.ielot het verzenden van telegrammen naar het Zuiden, maar niet naar Europa. KANSAS, 12 Juli. De spaarbank alhier is in staat van faillissement verklaard; het actief bedraagt 2.000,000 dollars, het passief 1,700,000 dollars. SHELBYVILLE, 12 Juli. De bankiers Thomson and Son hebben hunne betalingen 7 gestaakt. Het passief en het actief bedragen beiden 500,000 dollars. LEIDEX, 12 Ju I. Prins "Wladimir van Pruisen komt morgen ochtend per Staatsspoor van 10 uren te 's-Gravenhage aan en zal onmiddellijk de reis el] naar 'Scheveningen voortzetten, Gisteren dineerden op het Loo de Com- iDtter:nfissaris der Koningin in de provincie Gel- ^'..derlancJ, de burgemeester van Apeldoorn en us hüenkele dames. De lustrumfeesten van het Delftsch El]t;.Studentencorps hebben dit jaar een eenigszins ander karakter dan de vroegere. De optocht, altijd zooveel aantrekkelijks heeft voor Volvet groote publiek, is dit jaar van het pro- occtrgramiua geschrapt. Misschien is hieraan ook rGer.het feit toe te schryven, dat er ditmaal door —do burgers geen contra party gegeven wordt. (ICII. Gisteravond was er concert en werd een gala bal gegeven. Heden en Donderdag concert, Vrijdag concert en „Kermesso d'été". •.Pa» Reeds deelden we den uitslag mede van -le verkiezingen door de Staten van verschil- provinciën van leden der Eerste Kamer d r^001" de 17 plaatsen, welke den derden Dinsdag jj'gkJi September volgens rooster openvallen. De "uitslag was als volgt: aufgt' totaal-resultaat, over de gezamenlijke - .jvovinciun genomen, is dat de anti-liberale in de Eerste Kamer drie stemmen ge- ^j^ voonen heeft. Ia Gelderland maakten de beide - ronservatief-.'ibeialen mr. J. Thooft en mr. J. -M BE baron Van Nagell van Ampsen plaats l7 j -oor mr. D. Engelberts (ant.-rev.), oud-lid a. a. 1 an de Tweede Kamer voor Zutfen, en mr. -e n"7. C. T. J. Cremetg (Kath,), vice-president BcriW het hof van Arnhem, terwijl in Zeeland i»1 'ff- mr. "W. Six moest wyken voor den oud- V*. en itnister jhr. m--. K. A. Godin de Beaufort nti révolutionnair.) V. tr: do-: >1# oud etei va ,n ech i bic- 311U tvd ei' pun he* i a; iven! elijl h; Yteci] >md tene De liberaal O. T. Stork voor Overhel werd herkozen. In het geheel zullen dus thans vier nieuwe leden zitting nemen in de Eerste Kamer: de drie bovengenoemde en de heer M. De Jong, wethouder uit Hoorn, in plaats van mr. Kappeyne, dio niet meer in aanmerking wenschte te komen. Dat In Gelderland de twee aftredenden voor politieke tegenstanders hebben moeten plaats maken, geschiedde niet onverwachts. Immers de fraction der rechterzijde hebben thans hun doel bereikt van hun bondgenootschap, waar door 't hun na jarenlange inspanning gelukt is de meerderheid in de Staten naar rechts te verplaatsen. De nu gekozenen zjjn beiden oud-leden van de Tweede Kamer; de heer Engelberts had in de vorige Tweede Kamer zitting voor Zutfende heer Cremers, die daarin voor Almeloo zitting had, werd in 1S91 weder ge kozen. maar deed vrijwillig afstand van zjjn zetel, om plaats te maken voor dr. Schaep man, die in Wyk by Duurstede gevallen was. De heer Cremers is de jongste van drie breeders, allen mannen van beteekenis op staatkundig gebied. Van zijne beide andere broeders, beiden katholike aanhangers van de liberale partij, had wylen mr. J. J. Cremers vele jaren zitting in de eerste Kamer, als vertegenwoordiger van de provincie Gronin gen, terwijl mr. E. Cremers, na langen tyd het district Zuidhorn in de Tweede Kamer te hebben vertegenwoordigd, in 1890 door de Prov. Staten van Zuid Holland tot lid van de Eerste Kamer gekozen werd. Voor Gelderland heeft nu nog één liberaal zitting, de burgemeester van Zutfen jhr. H. A. D. Coenen; overigens wordt die provincie in de Eerste Kamer vertegenwoordigd door drie anti revolutionnairen, de heeren van Pal- landt van Neerynen, A. F. De Savornin Lohman en Engelberts, en twee Roomsch- Kathclieken, de heeren Van Nispen van Pannerden en W. Cremers. In de Staten van Zeeland was by de perio dieke verkiezingen van 1892 de meerderheid niet „om" gegaan, maar eene aanvuliingsver- kiezing, die een paar maanden geleden had plaats gehad en waarbij een antirevolutionnair gekozen was ter vervanging van een overleden liberaal, maakte het zeer twijfelachtig aan welke zyde de meerderheid was. Toch is de uitslag van deze verkiezing, waardoor de oud-minister van financiën in het vorige ministerie, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, den heer Six ver vangen heeft, nog eene verrassing. Van de 43 leden der Prov. Staten hebben slechts 37 aan de verkiezing deelgenomen. Waaraan was het toe te schrijven, dat niet minder dan vyf leden bij deze gewichtige ver kiezing ontbraken? De heden ontvangen „Midd. Crt geeft de oplossing van dit raadsel. By het begin der zitting nl. waren zes leden afwezig, waaronder vier, die uit Schouwen of Staats-Vlaanderen moesten komen. De afwe zigen waren allen liberalen. De minderheid, die dus tijdelijk meerderheid geworden was, trok hiervan party om door to drijven, dat de verkiozing van een lid der Eerste Kamer aanstonds aan de orde werd gesteld en ver schafte daardoor aan haren candidaat de over winning. Terwijl de stemmingen aan den gang waren, kwam nog een der achterblijvers opdageD, doch door de afwezigheid der overigen ontvielen aan het aftredend lid, den heer Six, vyf stem men, waarop hy had kunnen rekenen, als de vergadering voltallig geweest was. In de Eerste Kamer, zooals die nu is samen gesteld, hebben zitting 36 liberalen, 11 roomsch- katholieken en 3 anti-revolutionnairen. De ver houding is dus: 36 linkerzyde tegen 14 rech terzyde. In September zal door den uitslag der ver kiezingen, die nu hebben plaats gehad, de verhouding der partyen zich eenigszins wyzi- gende liberalen zullen dan tellen 33, de roomsch-katholieken 12, de anti revolutionairen 5 leden. De verhouding zal dan dus zyn: 33 linkerzyde, 17 rechterzyde. De liberale meerderheid is dus verzwakt, maar niettemin blyft zy aanzienlyker dan hare geestverwanten ooit in de Tweede Kamer hebben gehad. De nieuwbenoemde pauselyko nuntius aan ons Hof, de heer Lorenzelli, is heden middag te halftwee uit Rome te 's Graven- hage aangekomen, vergezeld van den abt Bovieri, auditeur by de nunciatuur, die den nieuwen pauseiyken gezant te Dordrecht was tegemoetgereisd en hem aldaar ontving. O. ««menffd Nieu Omtrent het elders in dit blad vermelde tram- en spoorwegongeluk even voorby het station "Warmond (aan den Leid- schen Straatweg onder Sassenheim) meldt het „Hbl." dat de machinist van den sneltrein verklaart, dat het signaal op veilig stond; op het zien van de tram remde hy wel uit alle macht, maar het was to laat om het ongeluk te voorkomen. Ten gevolge van de vertraging, welke de trein door dit ongeval had, kon de voorstelling van de „Demi-Monde" door „Het Ned. Tooneel" in den Plantage-schouwburg te Amsterdam gisteravond toch niet doorgaan, aangezien eomee leden van het gezelschap, onder wie mejuffrouw M. Lorjé, die eene zeer bolang- ryke rol to vervullen had, zich in den trein bevonden. Het publiek moest, met terugbe taling der plaatsgelden, na geruimen tyd wachtens, huiswaarts gaan. Decommissaris van politie in de 3de sectie te Amsterdam verzoekt opsporing van een knaap, die sedert 7 Juli jl. des namiddags 6 uren wordt vermist, genaamd Abraham Coster, 7 jaren, Israëliet, haar, wenkbr. en oogen zwart, aangezicht rond, gelaatskleur gezond, gekleed met gestreepte hes, blouwe kousen, tricot broek on jachtclub. Do vader, Louis Coster, Utrechtsche Dwars straat 57 aldaar, vreest dat zyn zoon gestolen is, hoewel hy op niemand eenig vermoeden heeft. Men meldt aan de „N. R. Ct." uit Makkum van 10 Juli Gisteren begaf zich een ruim twintigjarig jonguiensch alhier buiten het havenhoofd in zee. Niet behooriyk kunnende zwemmen zonk hy in de diepte. Hoewel men hem spoedig op het droge bracht en alle pogingen om hem by te brengen in het werk stelde, bleek hy overleden te zyn. Te Vichy heeft het schrikkolyk gehageld. Al de glasruiten werden verbryzeld. Staking van betaling. Een der oudste leden van de Beurs te Londen, J Read, heeft gisteren zyne betalingen gestaakt. In- tusschen was bet meerendeel zyner verplich tingen reeds Maandag afgewikkeld. Ook wordt officieel gemeld dat de kleinere effectenmakelaar Dawson zyne betalingen staakte. Een geneesheer, die door den Egyptischen quarantaine-raad naar Mekka is gezonden, meldt dat aan de cholera tweemaal meer menschen zyn gestorven dan de officiéele cyfers aangeven. Het was onmogelyk alle dooden te begravende weg van Mokka naar Mouna was bezaaid met lykonzelfs te Mekka bleven de dooden onbegraven liggen. De pel grims hebben de cholera ook reeds overge bracht naar het quarantaine station El Tor. Er worden daar in het geheel 50,000 pelgrims verwacht, terwyl er slechts plaats en voedsel en water is voor 11,000. De quarantaine-raad heeft daarom bevel gegeven, dat er slechts 11,000 mogen ontscheept wordende overigen moeten op de schepen blyven, daar zy het Egyptisch grondgebied of het Suez-kanaal niet mogen passeeren, alvorens 15 dagen in quaran taine geweest te zyn in El-Tor. Op het verbod van uitvoer van veevoeder uit Duitschland heeft de Bondsraad reeds uitzondering moeten maken voor Baden, omdat représailles van Zwitserland werden gevreesd. Vele Badensche veehouders hebben weilanden in Zwitserland en zy zouden dan hun eigen hooi niet kunnen gebruiken. Door het verbod, zegt de „Frankf. Ztg.", worden overal oude verbindingen gestoord en wat het. ergste is, de veefokkers in Oos- tenryk-Hongarye trachten ook van hunne regeeringen een dergelijk verbod te verkrygen en het is niet onwaarscbyniyk, dat zy ge hoor zullen vinden. Te Londen is Zaterdag eene 65- jarige vrouw op straat doodgevallen, ter. ge volge van de hitte. Eene gestoorde trouwparty. Te Chatham werd een jong meisje van goeden huize met een korporaal van de genie ker- kelyk getrouwd. Juist toen de predikant het paar zou verbinden door den echt, kwam de moeder van de bruid de kerk binnenstormen en verbood het huweiyk van hare minderjarige dochter. De trouwparty kon niet doorgaan, maar de dochter weigerde hare moeder naar huis te volgen en ging met haren bruigom mee. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 20° C. 68° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 19.5° C. 67. lc F.; 'smiddags om 12 uren 20.5° C. 68.9° F.'s namiddags 4 urer. 21.5° C. 70.7° F. LEIBEN, 12 Juni. Na overleg met de commissie van fabricage deelen B. en "Ws. den gemeenteraad mede dat er by hen geen bezwaar bestaat tegen de in williging van hot verzoek van W. Glymius, om een kelderingang te doen maken in de stoep voor het perceel Apothekersdyk No. 1. Zy geven derhalve in overweging de ge vraagde vergunning t6 verleenen onder voor waarde dat, wanneer de luiken van den kelderingang gesloten zyn, deze gelyk met de stoep liggen, en wanneer ze geopend zyn in twee slagen aan de zyde opstaan, terwijl eene jaarlyksche recognitie moet worden betaald van 0 60. De Commissie van Financiën kan zich wel vereenigen met het voorstel van B. en Ws. tot wy'ziging van art. 3 der Verordening, regelende de heffing van eene j>laatselijke directe belasting. Zy meent echter, dat de redactie kan worden vereenvoudigd, en geeft mitsdien in overweging te besluiten, dat ge noemd art. 3 zal worden gelezen als volg:: „Dienstmeiden en knechts, die bij hunne meesters inwonen, worden in deze belasting niet aangeslagen." Na afdoening van nog andere zaken hebben de Prov. Staten van Z.-H. heden het subsidie voor de Practische Ambachtsschool te Leiden verhoogd tot f 2000 en idem te Gorkum tot f 500. De begrootingen werden overigens onver anderd vastgesteld. De Staten-vergadering is gesloten. Covponnotecring volgens opgave van de Coupon-Makelaart dito ln Zilveren lioebela. Amerikaanse he Qeod Doller» 2.47J4 Beleening pCt. Prolongatie 3 pOt AD VERTEN TIËN. Heden overleed, na een kalm lydenonze geliefde Broeder en Behuwdbroeder, de Heei MARINUS CAREL PIEK, in den ouderdom van ruim 45 jaren. 4250 6 Oudshoorn, Uit aller naam, 9 Juli 1893. I,. PIEK. Heden overleed, ten huize van haren Zoon, onze innig geliefde Moeder Vrouwe WIL- HELMINE JACOBA HOLTIUS, Wed. van Dr. H. BOURSSE WILS, in den ouderdom van bijna 72 jaar. ELISABETH CORNELIA BOURSSE WILS. FRANS BOURSSE WILS, Molkerei-Iospector. Belgern a/E., 9 Juli 1893. 4260 10 Op den 9den Juli overleed te Belgern, in Saksen, onze geliefde Schoonzuster, Vrouwe WILHELMINE JACOBA HOLTIUS, Weduwe Dr. H. BOURSSE WILS. 4261 8 F. J. BOURSSE WILS. W. D. BOURSSE WILS. Leiden, 11 Juli 1893. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig, doch smartelijk lijden, te 's Gravenhage, onze ge- liefde Zoon en Broeder de Heer J. D. H. CORNIELJE, in den ouderdom van 28 jan n. Medo namens verdere Familie, J. B. VAN DEN BURG. J. J. R. VAN DEN BURG CoRNrELjE. Leiden, 11 Juli 1893. 4282 8 Voor de vele bewijzen van belangstelling, bjj de geboorte onzer Dochter ondervonden, betuigen wy onzen dank. A. J. VAN DER STOK. E. VAN DER STOK, 4280 6 Van der Eerden. LAATST VAARTWEL. By ons vertrek naar Grand Rapids (N.-Amerika) roepen wy een laatst Vaart wel toe aan Familie, vrienden en bekenden; hun Gods besten zegen voor tijd en eeuwig- heid toewenschende. K. WERNER, V. D. M., en Familie. Aan boord van het s.s. „Spaarndam", 12 Juli 1893. 4279 10 Filter Chambcrland, systeem PASTEUR, voor waterleiding, in werking te zien en ver- krjjgbaar by 4281 7 \Y. F. EGGIIÜK, Hooigracht <»8.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3