DAGBLAD. N«. 10241. Woensdag; 12 Juli. A®. 1893. $ezs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. I)c wraak eener vrouw, no LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 8 maanden1-10. Tranco per post*-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. örootere letters naar plaatsruimte. Voor hot iocaeneeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Officieel© KennisgrevinST®11* Vergadering Tan den Gemeenteraad van Lol len, op Donderdag 13 Jnli, doe namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van oen tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2 (164). 2°. Idem van ccno tweede onderwijzores aan de Meisjesschool 2de klasse 1G5J. 3°. Ideia vun een Commissaris der Bank van Leo- ning (179). 4°. Yerzcek van F. A. Wilh. Schüdol, om kelder gaten to maken voor het perceel Papengracht No. 2, hock Breestraat (160). 5°. Idem van J. lloem, om oen gedeelte der Zoe- Iterwondscho singelsloot te overwulven (161). 6°. Idem van J. G. Langeveld, ter bekoming van grond aan de Van-der-Werf-straat (162). 7°. Voorstel omtrent het gebruik van de Gehoor- zaal voor tentoonstellingen van teekeningen der II Hoogere Burgerschool voor Jongens (166). 8°. Verzoek van J. H. Van don Broek, om vrij- stelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burgerschool vcor Jongeus (167). 9°. Idem alsvoren van H. H. B. Vos (169). 10°. Voorstel omtrent de pensioenregeling voor den f concierge van het Archiefgebouw (1GS). 11°. Idem omtrent hot verzoek van B. M. Duyser, pachter van hot buffet der Gehoorzaal, om vermindering van pacht (171). 12°. Idem <ot aanvulling van art. 3 van hot Raads besluit op do heffing van eeno plaatselijke directe belasting (172). 13°. Idem betrekkelijk de uitgifte van permission voor het jagen op waterwild op de Vroon wateren (173). 14°. Verzoek van liet Bestuur der Christelijke Wyk- jt' verceniging „Pniöl", om dorpels en cono loozing K te loggen voor de perceelcn Middelstegracht t; Nos. 6'J on 62 (174). 15°. Yooretol orirtrem dc regeling van de kouriug j van vee on vlecsch, enz. en tot aanvuliiDg van do Verordeningou op do keuring van voe, t ■vlecsch on van ooft 178). 16°. Verzoek van L. Van dor Hol t, om eene stoop te maken in do Haarlemmertrekvaart (180). 17°. Suppletoiro staat van begrootiDg oa staten van af- en overschrijving op do begrootiDg, dienst ■!- 1S92, van liot R.-K. Armbestuur on het Ii.-K. Wees- en OudoliodeDlinis 1175). 18°. Idem albvoren van het H. G.- of Arme W'eos- en Kinderhuis (175). 19°. Rekening van de Stedelijke Werkinrichting ovor 1 92 (176). 20°. Voorstel b-trekkelyk den aankoop van grond bij do Slaagsloot, in verband mot eeno vor- plaatsing van do ascb- en vuilnisbelt, (104, 123 en 130 en do verdere aan de leden van den Gemeenteraad medegedeelde stukken.) Gemengd Nieuw», De beweging ten gunste der kiesrecht ontwerpen, door het CentraalBestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond tegen 23 dezer te 's-Gravenbage uitgeschreven, vindt in hot algemeen veel in stemming. Ruim 90 vereenigingen, in ver schillende streken des lands, hebben het be sluit hunner vergaderingen doen kennen en zullen één of meer, tot zelfs 10 en 25 af gevaardigden zenden. Bovendien hebben eenige honderden leden het verlangen te kennen gegeven de vergadering b(j te wonen. De deelnemende vereenigingen zijn voor namelijk vak- en algemeene werklieden-ver- eenigingen; overigens kiesvereenigingen van verschillende richting. De vergadering zal worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Binnen enkele dagen worden de nadere in lichtingen betreffende de regeling der ver gadering, enz. medegedeeld. Een twaalfjarig knaapje, zoon van den heer V., te 's-Gravenhage, viel eenige dagen geleden by het uithalen van vogel nestjes uit een boom en bekwam eene hersen schudding. Gisteren is de knaap aan de gevolgen overleden. In de laatste jaren kwam het aanhoudend voor, dat de equipages van Neder- landsche bomschepen, by het ankeren in de Noordzee, met hunne ankers verward ge raakten aan onderzeesche telegraafkabels. Om vernieling of beschadiging van die kabels te voorkomen, waren de zeelieden genoopt, de ankertouwen to kappen, waardoor ankers, enz. verloren gingen. Door tusschenkomst van den waterschout werden dan aanvragen om schadevergoeding tot de verschillende vreemde regeeringen, aan wie die kabels toebehooren, gericht, hetgeen door de herhaaldelijk gedane onjuiste opgaven omtrent de plaats, waar het verlies geschiedde, tot aanhoudend onderzoek en geschrijf aan leiding gaf. Thans heeft de Britsche regeering ter be schikking van den waterschout gestold zee kaarten, waarop al de in de Noordzee liggende telegraafkabels duidelijk zijn aangegeven, met verzoek een en ander met de zeelieden te bespreken en te behandelen, opdat in den vervolge niet meer in te dichte nabijheid van telegraafkabels worde geankerd. De Rotterdamsche kermis zal dit jaar 14 Aug. aanvangen en 23 Aug. eindigen. Te Rozendaal hebben de slagers den prys van het kalfsvleesch met 20 cents per kilogram afgeslagen. Door mr. Korthals Altos is namens den heer Van 't Lindenhout eene klacht in gediend by den officier van justitie te Amster dam tegen G. Van Deth, wegens beleedigirigen, in diens bekende brochure voorkomende. Te Oude-Pekela zijn in den nacht van 8 op 9 dezer vijf huizen afgebrand. Yan den inboedel is weinig gered. Men schrijft over de ban k-v a n- leening te Utrecht aan de „Amsterdammer" Als een bewys, welk eene duivelsche sluw heid de directeur Koch of misschien wel eene duifsche argeloosheid de leden der met de controle belaste commissie bij de gepleeg de malversatiën hebben aan den dag gelegd, mag wel dienen, dat Koch's boekon en staten zoo netjes in orde waren, dat de heeren in den waan verkeerden dat de Bank in zulk een nooit te voren gekenden bloeienden toe stand verkeerde, dat zy reeds een eigen ka pitaal van eene kwart-ton bezat en in wer kelijkheid blfikt er meer dan eene ton gouds verdwenen te zyn. Aan de oproeping om voor den rechter van instructie te verschijnen, ter herkenning van beleende panden, by uit dragers te Utrecht door de politie in beslag genomen, werd door veel beleeners hoe schoorvoetend dan ook door sommige voldaan. Menigeen vond zyne panden terug, maar niet weinigen ook keerden teleurgesteld huiswaarts. Nu kan men begrijpen, dat er nog altoos velen uit schaamte of uit gevoel van onver schilligheid niets van zich laten hooren, zoodat men wel nimmer tot de kennis van den waren toestand zal komen. Intusschen blijkt meer en meer, dat de directeur, die steeds zeer zenuwachtig van aard was, maar nooit door bijzondere geestesgaven h?d uit geblonken, by uitnemendheid de gave bezat om zich in het vertrouwen zijner mede Chris tenen te dringen. Zoo is de commissaris mr. Waller voor een bedrag van niet minder dan f 25,000 dupe geworden en heeft Koch dions naam laton dienst doen tegenover een thans te Amsterdam woonachtigen vriend, die hem 15,000 toevertrouwde, welke hy slechts als eene bijzondere gunst wilde aannemen, en op voorwaarde, dat mr. W. er niet mede bekend werdwant die wilde graag zyn geld in de bank beleggen. Burgemeester Reiger, vóór een jaar of zeven ook commissaris der bank, had eveneens ƒ15,000 in do zaak gestoken, doch heeft ge- ruimen tijd geleden dat postje als eene rente- gevende belegging overgedaan aan zyn medelid in het Dagelyksch Bestuur mr. J. F. De Beaufort. Toch is de burgemeester er later nog voor eon kleine duizend gulden geleend geld, toen de directeur wegens uitbreiding van zaken weer eens „court d'argent was, ingeloopen. Do directeur heeft, naar het blijkt, zoowat iedereen, die met hem in aanraking kwam en „pumpfahig" was, deel in zyne zaak doen nemen. En hy deed dit zonder aanzien van persoon: zyne vrienden, zyn broeder, zyne schoonmoeder wie maar geld hadden, waren hem welkom. De ontevredenheid der benadeelden over het gedrag der heeren commissarissen neemt echter met den dag toe. Men noemt reeds twee Amsterdamsche advocaten, die zouden optreden voor do belangen van hen, die bijna of geheel geruïneerd zijn en die hun kapitaal indertijd slechts afstonden in vertrouwen op de door don gemeenteraad benoemde com missie, die eene vry nauwkeurige, by reglement omschreven controle had uit te oefenen. Een veertienjarig meisje, Sophie Roos, wordt sedert Donderdag uit hare ouder lijke woning in de Muiderstraat te Amsterdam vermist. Het meisje had in eene modiste-werkplaats, waar zy als naaister werkzaam was, woorden gehad met hare meesteres over het beder ven van eene mooie zijden japon. De overige meisjes in de werkplaats hadden haar bang gemaakt, dat hare moeder de schade zou moeten vergoeden, en dit schijnt het meisje zóó angstig gemaakt te hebben, dat zy niet naar huis durfde en weggeloopen is. De politie is hiermede in kennis gesteld en doet onderzoek. (Echo.) HILLEGOM. Geboren: Abraham CliristiaaD, Z. van Jan Adriaan Meijer en Cornelia Scbonoveld. Cornelia, D. van Cornc-lis Dubbeling en Engolina Van Berkel. Johannes Polrns, Z. van Petius Wilhelmae Van der Holst on Agnes Cornelia Veldhuizen. Overleden: Jacob Smit, 66 j., ech tg. van Maria Van Rooden, eerder wedr. van Jansjo Dirkje Wernik en vroeger van Neeltje Van Maris. Cornelia Van Lierop, 73 J., wed. van Willem Jacobus Huisman, eerder wed. van Gijsbort Van Leeuwen. LISSE. Gehuwd: Ario Turnhout en Margaretha Van Kestc-ren. Geboren: Dirk, Z. van G. Van der Tang en W. J. Maselé. Martina Elieabbth, D. van J. Schrama en C. H. Van der Linden. Hendrik a, D. van J. Kruit en H. Baarise. Cornelia, D. van A. Van der Zwet en C. Schrama. NOORDWIJK. Gotrouwd: P. Van Schie, 82 j. en W. J. Zoaneveld, 23 j. Goboren: Adriana Anna Helona, D. van G. V. Van Leeuwen en N. Van der Mark. Johannes Wilhelmus Stephanos, Z van H. J. Rietmeyer en C. Van Steyo. Adriaan Willem Marie Cornelis Elie, Z. van W. Ouwchaod en O. Grimbergen. Overleden: S. Do Haas, 4 D. r. Smit, 43 j. A. Amn eraal, 5 m. P. J. Veirips, 9 m. J. v. d Mark, 64 j. A M. Noordovor, 27 j. VOORSCHOTEN. Geboren Casper Hendrik, Z. van H. Duivenvoorden cu M. Jufformans. Maria Johanna, D. van A. Do Graaf en J. VanoroaD. j Hendrika Cornelia, D. van P. Bekkcr en J. Geiwig. Levenloos goborep.: kind van S. Spierenburg en E. S. Huieman. ZOETERWOUDE. Geboren: Sophia, D. vanJ. De Roorlo cn S. Stiotstra. Henriette, D. van P. De Wilde en M. E De Ruyter. Overleden C. M. L. Van Oudenhoven, D. 24 j. Panna gaf den sleutel niet af, doch ging zelve mede en was er hij, toen het lyk met behulp van nog drie mannen op de baar ge legd en weggedragen werd. Zij volgde het ook naar hot gemeentehuis. Daar stond, mid den, op de binnenplaats, eene lange, zwarte tafel, omgeven door emmers en werktuigen, en op korten afstand eeno kleine tafel met schrijfgereedschappen. Het l(jk liet men voor- loopig op do baar liggen en bedekte het met eene paardedeken. Eene groote menigte volks, waaronder vooral velo vrouwen en zelfs kleine kinderen, stroomde binnenkort naar het ge meentehuis, verdrong zich om de baar en om Panna en deelde elkander fluisterend hare op en aanmerkingen mede. Tegen acht uren arriveerden twee wagens, waaruit vijf heeren en een gerechtsdienaar stegen, die eerst ge bruik maakten van .een overvloedig ontbijt, dat! hun in het gemeentehuis werd aange boden. De veldwachter had inmiddels de bin nenplaats schoongeveegd en had er alleen Panna laten blijven, die niet wilde heengaan. Haar vader, die zich bij haar gevoegd had, had zij verzocht als gewoonlijk naar zijn werk te gaan en zich met niets te bemoeien. Om negen uren begon do doodsklok te luiden en tegelijk had de lijkschouw plaats, die slechts kort duurdo, daar mon alleen den schedel had te lichten. Het onderzoek bracht aan het licht, dat een looden puntkogel van sterk kaliber boven hot linkeroog was bin nengedrongen, dat hij zich een wog had go- baand tot den hersenknoop en hier was blijven steken. Onder zulke omstandigheden moest de dood oogenblikkelyk zyn ingetredon. Toen alles gebeurd was, opendo de veld wachter de poort weder en liet de nieuws gierigen in. De notaris van hot dorp trad op Panna toe en vroeg haar of zU wenschte dat de begra fenis van het gemeentehuis of van hare eigen woning uit zou plaats hebben. Zy verlangde het laatste en zoo gaf de notaris den veld wachter de noodige bevelen. De tuinman en eenige oude vrouwen boden aan verder voor het lyk te zorgen en de begrafenis te regelen, zoodat Panna al deze treurige en kleingees tige beslommeringen bespaard bleven en zy voortdurend in de nabyheid van de heeren van het gerecht kon blyven. Dezen gingen na afloop der schouwing de plaats der misdaad opnemen. Fanna volgde en werd stilzwygend geduld, terwyi de andere nieuwsgierigen terugge drongen werden. De tranen sprongen Panna in de oogen, toen zy de plaats der misdaad zag, doch zy hield zich dapper en sloeg met de grootste opmerkzaamheid op alles om haar heen acht. De heeren traden den stal binnen en zy kon aan de dour hooren, dat de dokter zeide dat hy op den grond bloedsporen meende te zien. De rechter van instructie maakte in zyn notitieboek eene vluchtige schets van do plaats en liot Janos en den tuinman, die in de nabpheid waren, tot zich komen. Zy moesten de plek aanduiden, waar zy op het oogenblik van de misdaad haddon gestaan en een kort verslag van het gebeurde geven, waarby ook de andere heeren hunno aantee- keningen maakten. Dit alles deed Panna oneindig goed. Zy gevoelde baar hart verlicht en werd kalm, ja, byna opgewekt. In haar binnenste zeide eeno stem: „Daar daar is de gerechtigheid!" En elk woord, hetwelk de heeren met be kwamen spoed op het papierwierpen, scheen haar eene schakel te meer aan de yzoren keten, die voor haar werd aaneengesmeed, langer en zwaarder werd en die dienen moest om den moordenaar voor den rechterstoel te skepen. Van het hcerenhuis begaf de commissie zich weder naar hot gemeentehuis en nu volgde het eigenlyke verhoor der getuigen, van wier verklaringen, die tot dusverre als niet officieel waren beschouwd, thans proces verbaal werd opgemaakt. Zy werden één voor één binnengeroepen en verhoord, eerst Janos, daarop de tuinman en tot slot de veldwachter. Toen deze weer buiten kwam, trad Panna, die geduldig aan de deur ge wacht had, vastberaden het vortrok binnen, niettegenstaande de gerechtsdienaar zeide, dat men haar niet geroepen had. De rechter van instructie staarde haar ver wonderd aan en vroeg wat zy verlangde. „Wat ik verlang?" antwoordde Panna ver baasd, „wel, dat men my hoore, evengoed als men de anderen gehoord heeft." „Zyt gy er by geweest, toen het ongeluk plaats had Panna voelde een steek door het hart, toen de rechter van instructie het woord „ongeluk" uitsprak. Zy had gedacht, dat hy „misdaad" zou zeggen. Zy antwoordde echter met vaste stem „Neen, ik was er niet by." Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5