N°. 10240. Dinsdaa; 11 JTuli. A®. 1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 10 Juli. F"euilleton. De wraak cener vrouw. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Todr Leiden per 8 maanden1.10. Frenoe per poet1*40. Afzonderlijke Nommer»..000. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: lam 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incaeoeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door den heer J. G. Langeveld, Mare No. 82, werd onlangs verzocht eene schutting te verplaatsen voor afsluiting van z(jn tuin aan de Van-dor-Werf-straat, niet zoozeer voor uitbreiding van terrein, doch alleen tot voor koming van eene gelegenheid, waar vooral des avonds de grootste onzedelijkheid en onreinheid plaats vinden. B. en Ws. hebben daarop een adressant te kennen gegeven dat daartegen bezwaar be stond, maar dat zij bereid zouden wezen aan den Raad voor te stellen hem de strook grouds, welke by wenschte te omschutten, in eigen dom af te staan, waardoor het door adressant beoogd doel op betere wyze zoude worden bereikt. 1 Nadat eenige onderhandelingen hadden plaats gehad omtrent den prys van den eventueel over te dragen grond, heeft adressant met een prys van ƒ5 per centiare genoegen ge nomen. B. en Ws. geven uit dien hoofde alsnu, na overleg met de Commissie van Fabricage, in overweging lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een gedeelte van de Van-der-Werf-straat Sectie H. ongenummerd, grenzende aan het perceel Sectie H.No. 1016, groot ongeveer 3.61 centiaren; 2o. dien grond in eigendom af te staan aan J. G. Langeveld, ten einde te verheelen aan zijn perceel Sectie H No. 2862, tegen betaling van eene koopsom van 5 per centiare en van do kosten van overdracht, en onder be paling dat het terrein van den openbaren weg moet worden afgesloten door een steenen muur, dik een steen, afgedekt met eene vol doende rollaag, ten genoegen van den gemeento- architect, en dat nimmer op de eene of andere wijze heb licht mag worden benomen van het aanliggende pand aan de Mare Sectie H. No. 1016, thans bewoond door A. Alt. Naar wy vernemen, zal het den 18den dezer maand 25 jaren zyn geleden, dat de heer W. C. Zuurdeeg, oudste kapitein by de dienstdoende schuttery der gemeente Leiden, by koninklyk besluit tot officier dier schuttery werd benoemd. I Zaterdag werd de uitslag bekend van do examens voor toelating tot eenige klasse van het gymnasium, waaraan 27 jongelingen heb ben deelgenomen. Tot de eerste klasse zyn onvoorwaar- deiyk toegelatenH. J. Van Dyi, G. F. Evelein, A. Evelein, Ch. L. Van Grasstek, D. Hart- gerink, Chr. H. Nykamp, L. Pool, Ch. Le Poole, D. Van Riessen, F. De Stoppelaar, C. H. Versteeg, H. Werkman, W. F. Winckel. Tot de vierde klasse zyn toegelaten: M. Carpentier Alting, C. Oorthuys. Tot de vyfde klasse: G. Oorthuys. [Reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer vermeld.] Door wylen mevrouw de wed. J. Van Westerkappel, geb. Swaan, te Haarlem over leden, is onder den last van vruchtgebruik aan het Gereformeerde weeshuis aldaar be sproken een legaat groot 30,000. Van Mesdag ontving het „Vad." het volgende bericht: „Het totaal der verkochte kunstwerken van Hollanders op de tentoonstelling te Chicago steeg in de week, eindigende 23 Juni, tot het aanzienlyk bedrag van ƒ57,237 voor 47 werken. „Tot jury leden, afd. Schoone Kunsten, werden door de Regeering benoemd de heeren Hubert Vos, „Acting Commissioner" te Chicago, en Louis Apol alhier; deze laatste vertrekt Woensdag naar Chicago". Gemene:*! Nieuws. Als eene byzonderheid mag wor den gemeld dat in de gemeente Lisse, met eene bevolking van ruim 3000 zielen, sedert 3 Juni jl. geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. leder jager doet op zynebeurt wel eens een mooi schot. De een schiet byv. twee hazen in één schot, de ander drie patryzen, doch wat den jager De Vries op het landgoed „Keukenhof," by Lisse, is overkomen, mag eene groote byzonderheid genoemd wordenhy schoot namelyk vyf volwassen hermelynenin één schot. Eene Zaterdag indentuinvan 't „Paleis voor Volksvlyt" te Amsterdam onder nomen luchtvaart is niet bepaald een succes te noemen. Was het gemis van drukking van het gas, of wel was het gemis van dichtheid van den ballon de oorzaak dit is zeker, dat de ballon „Wilhelmina" op het beloofde uur (5 uren) niet opsteeg. Toen de ballon ein- deiyk met eenige vertraging opging naby zes uren, deed hij zulks met loomen gang, in weerwil dat het weder prachtig en de wind zeer onbeduidend was. Het schuitje, waarin de heer Leon Mary, luchtreiziger, en de heer Obreen hadden plaats genomen, sleepte door de takken van het geboomte van den tuin van het „Paleis voor Volksvlyt" en voorte langs het yzeren dak van het „Paleis", in plaats van met snelle vlucht het luchtruim in te gaan. Voorby het „Paleis voor Volks vlyt" verhief de ballon zich een oogenblik, om daarna neder te komen op de daken van de huizen in de nabyheid. Het anker van den ballon, opgehangen buiten het schuitje, pakte de telephoondraden en daarna de kroonlysten der huizen, zoodat de ballon van den eenen schoorsteen op den anderen bleef zweven in de onderste lagen der atmosfeer, zonder dat er van eene werkelyke luchtreis sprake was. Onmiddellyk waren de bewoners der betrok ken huizen en een zeker aantal personen, die binnengedrongen en omhoog geklommen waren, gereed den ballon vast te houden. In weinige oogenblikken waren de daken van de huizen tusschen de Weteringschans en de Lynbaansgracht bezet met honderden van helpers, „die hunne bereidwilligheid op mis schien al te handtastelyke wyze wilden doen blyken. Gelukkig was ook spoedig de politie ter plaatse, om de beide luchtreizigers en den ballon te beschermen. De klep werd openge trokken en de ballon geledigd op het platte dak van eenige aldaar gelegen panden, welke van het voorval gelukkig niet al te groote schade hebben geleden. Eenige schoorsteenen zyn omvergehaald, eenige platte dakvensters zyn gebroken, maar overigens i3 de zaak gelukkig zonder kleerscheuren afgeloopen. De beide luchtreizigers kunnen niet genoeg de ware humaniteit roemen van al de bewoners der betrokken perceelen, die wedyverden in gastvryheid en in welwillendheid, om den bei den heeren, die op zoo slecht voorbereide manier zich kwamen aanmelden, te toonen, dat begrepen werd, dat alleen force majeure hier in hot spel was. De ballon werd, zooals gezegd, geledigd en in de mand opgerold, terwyl onder het wakend oog der politie de namen werden opgoteekend dergenen, die zoo vriendeiyk waren geweest van op het dak te klimmen, om den ballon te helpen vasthouden. (Tel.) Te Dortmund wilde een troep baldadige knapen een paardenspel met geweld binnendringen. Toen zy hierin verhinderd werden en de deur waren uitgezet, trachtten zy de tent in brand t6 steken. De toeleg werd echter tydig ontdekt en daardoor een groot ongeluk voorkomen. De brandstichters, die zich uit de voeten hadden gemaakt, werden I later gevat. De verslaggevers der Parysche bladen hebben gedurende het oproer eene mooilyke taak gehad, welke door het ruwe optreden der politie zelfs met levensgevaar gepaard ging. In plaats dat hunne qualiteit van journalist hun als vrygeleide gold, scheen het wel of de agenten daarin eene aanle ding vonden om hen nog ruwer te behandelen. Een reporter werd zelfs zóó hevig verwond door een sabelhouw, dat hy in het gasthuis moestop- genomen worden. De „Association des jour nalistes parisiens" heeft dan ook met recht matige verontwaardiging geprotesteerd tegen dit optreden der politie en zal eene deputatie tot den minister van binnenlandsche zaken zenden, om hem te verzoeken voor de pers een carte de service beschikbaar te stellen, welke zichtbaar kan gedragen worden. Daar door hopen de vertegenwoordigers der pers voortaan gevrywaard te zyn voor de sabel houwen der politie. Te Clermont-Ferrand zal een plechtige lykdienst gehouden worden voor Nuger. Uit Parys zyn reeds twee waggons met kransen gezonden. Een ander, zy het dan ook een indirect slachtoffer der troebelen, is de vrouw van een apotheker, by wien eenige gewonden waren binnengebracht, om een eerste verband aan gelegd te worden. Daar zich eene volksver zameling voor zyn huis begon te vormen, sloot de apotheker zyn winkel; het volk, hierover niet tevreden, maakte daarop zooveel rumoer, dat de vrouw des apothekers van schrik stierf. Sinds Dinsdag worden in het Hötel des Invalides geene bezoekers bij het graf van Napoleon I toegelaten. De wachter zogt dat hiertoe bevel is gegeven, „omdat men niet weet wat er gebeuren kan." In Zuid-China heeft ten gevolge van overvloedige regens eene overstrooming plaats gehad, welker gevolgen vreeseiyk waren. Een der zytakken van de "Weh-ling is buiten zyne oevers getreden en heeft groote vernielingen aangericht in de steden Tschai- king en Woh-leh, waar meer dan 1000 per sonen zyn omgekomen. By Naningsu is eene uitgebreido landstreek onder water gezet en geheel verwoest. Te Sbang hai zyn berichten ontvangen, welke melden, dat in het geheel meer dan 10,000 menschen zyn verdronken of onder de instortendo huizen zyn verpletterd. Te Mekka zyn, n a a r d e „Times" vernoemt, sinds 7 Juni meer dan 7000 men schen aan de cholera gestorven te Djeddali 1450 sinds 29 Juni. Sedert het vertrek der pelgrims neemt in beide plaatsen de ziekte af. 9.1 Het duurde eenige oogenblikken, voordat zy hare wilskracht terugkreeg, waarop zy op het lyk toeyide en zich in hare volle lengte er over wierp. De mannen hadden eerst nog den tyd gehad, den doode in de aan de keuken grenzende kamer te dragen en Janos en do veldwachter hadden zich daarna yiings uit do voeten gemaakt, alsof de duivel hun op do hielen zat. E De tuinman was echter gebloven om de arme vrouw, die zoo plotseling weduwe was geworden, in de eerste verlwyfeling troostend ter zyde te staan. Panna lag over het lyk van haren echtge- oot, wrong de handen en kermde: „Och, Godl Och, God!" I Zy weende daarby zóó jammerlyk, dat ook den tuinman, die anders allesbehalve teerhartig was, de tranen over de wangen liepen. Eerst na eenige minuten richtte de jonge vrouw ïich op de knieén en vroeg met eene door tranen verstikte stem, wat dat alles toch be duidde, wat er was voorgevallen. „Mynheer de graaf heeft uw man dood geschoten", antwoordde de tuinman zacht. „Mynheer de graaf? Myn man? Doodge schoten?" herhaalde Panna werktuiglyk, alsof de woorden, welke zy langzaam nazeide, eene vreemde, voor haar onverstaanbare taal waren. Zy keek den tuinman met groote oogen wezenloos aanhare lippen bewogen zich zonder geluid te geven. Eindelyk kwam zy echter tot bezinning en met moeite bracht zy uit: „Waarom heeft dat motten wezen?" En wederom zweeg zy, terwyl de tuinman door het kleine venster naar buiten staarde, als trok daar iets z[jne byzondere aandacht, Panna begon langzamerhand echter weer helderder te denken en de ontsteltenis eenigs- zins te boven te komen, door het vreeselyke onheil, by haar verwekt. Nog altyd naast het lyk neergeknield, nog altyd handenwringend, begon zy onder een stroom van tranen opnieuw: „Meneer de graaf heeft myn man by onge luk doodgeschoten?" De tuinman aarzelde een oogenblik on zeide toen: „Niet by ongeluk, arme vrouw 1" In minder dan geen tyd stond Panna naast den tuinman, greep hem onzacht by den schouder en zeide met vaste, rauwe stem, terwyl hare tranen eensklaps ophielden te vloeien: „Niet by ongeluk, zegt gy Dus met opzet?" De tuinman knikte met bet hoofd. „Dat is niet mogeiyk, dat kan niet zyn, men vermoordt geen onschuldig mensch en ik weet zeker dat Pista niets misdreven heeft hy was de zachtmoedigste mensch van de wereld, hy zou geen vlieg kwaad doen en sedert vyf jaren heeft hy geen droppel wyn meer gebruikt; hy.ontzie my niet! Vertel my alles en God zal er u voor loonen, dat gy in dit uur by my gebleven zyt." De tuinman mocht haar thans niet langer de waarheid verzwygen en deelde haar het geheele verloop mede, waarvan het begin hem onderweg door Janos geschilderd was en welks noodlottig einde byzelf mee had aangezien. Panna hoorde zwygend toe, zonder een oog van het lyk te wenden. Eensklaps viel zy hem met een rauwen kreet in de rede, wierp zich opnieuw op den doode en fluisterde: Hier, hier is de wond 1 Vreeseiyk, vreeseiyk Slechts een oogenblik bleef zy zoo liggen, toen sto.id zy weder naast den tuinman en verzocht hem verder te gaan. Toen hy zyne mededeeling met eenige welgemeende, doch misplaatste troostwoorden eindigde, viel zy hem in do rede: „Ik dank u, vriend, het is goed zoo. Hoe alles is toegegaan, weet ik nu en troosten zal ik myzelve wel. Als gij iets te doen hebt, houd u dan niet langer by my op. God vergelde het u, wat gy aan my gedaan hebt!" „Wat wilt gy nu beginnen?" vroeg de tuinman geroerd. „Niets. Of liever gezegd veel. Ik heb heel veel te doen." Zy ging naar de keuken en keerde met een emmer met water en een handdoek terug. Daarop begon zy hot gelaat van den doode te reinigen, zonder verder op don tuinman acht te slaan. By haar treurig werk fluis terde zy van tyd tot tyd in afgebroken zinnen: „O God, o God 1Neen, God is niet rechtvaardig.Juist Pista, de zachtzinnigste van allen.Hy was niet zooals wy.Hy was niet driftig. Wat wil God met ons?" De tuinman gevoelde dat hy hier over was en ging heen, na eerst de weduwe aange maand te hebben, kalm te blyven en zich tot hem te wenden, als zy raad of hulp noodig had. (Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5