N°. 10239. Maanda»; ÏO Juli. A0.1893. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 8 Juli, Feuilleton. De wraak eener vrouw. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S a«nd«if Fruieo p«r post:!-*•• AfeomierlQk# PRIJS DEB ADVEBTENTIÊN: Tan 1regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. O rooter# lettere naar plaatsruimte. Too r het iucaeaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëele KenniBgeTingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meeno eonia, dat aan don Ontvanger dor Directe Belastingen s ter hand gesteld hot primitief kohier N°. 3 •ooi do Belasting op het Personee', dieust 1893/94, >n executoir verklaard den vijfden Jnli 1893 en herin- lert voorts de belanghebbenden aan hunne verpheh- ing om den aanslag op den bij de Wet bepaalden •oet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Jnli 1893. DE KAN TER. Men meldt ons uit WarmondAls ver mig op het bericht der voorgaande week can gemeld worden, dat aan het Festival lier op Diasd.ig den 18den Juli a. s. nog mllen deelnemen 7an Leerdam de Harmonie- mreeniging Viyt en Volharding" en van s-Gravenhage, de St.-Jozefsgezellen-vereeni- 5ing „Kunst na Arbeid" (Harmonie), dus by alkander zestien vereenigingen van elders. Wanneer de verschillende deelnemende ver enigingen op het feestterrein zyn aange komen, zullen zy te 1 uur door eene his- torisch-allegorische en gekostumeerde eere- wacht (middeleeuwsch kostuum) in optocht worden begeleid door de voornaamste gedeelten der gemeente. Die eerewacht stelt voor: 1. Koerier (te paard). 2. Klaroenblazers (te paard). 3. Vaandeldrager. 4. Heraut van 2uid-Holland (te paard). 5. Wapendrager. 3. Vaandrig. 7. Boskoopsche fanfarecorps, 3o8koop. 8. Wapendrager.- 9. Vaandrig.— 10. Harmonie „Beethoven", Alfen. 11. Wapendrager. 12. Vaandrig. 13. Fanfare „Eigen Genie", Ter Aar. 14. Wapendrager. 15. Vaandrig. 16. Harmonie „Harmonie", Harderwijk. 17. Rytuig Bestuur „Harmonie van Warmond". 18. Wapendrager. 19. Vaandrig. 20. Fanfare „Hallelujah", Schie dam. 21. Wapendrager. 22. Vaandrig.— 23. Harmonie „Liefde voor Harmonie", Roelof- arondsveen. - 24. Wapendrager. - 25. Vaan drig. 26. Fanfare. „Amicitia", Landsmeer.— 27. Wapendrager. 28. Vaandrig. 29. Harmonie „Crescendo", Sliedrecht. 30. Wapendrager. 31. Vaandrig. 32. Fanfare „Sempre Crescendo", MiddelharnisSommels- dyk, 33. Blazoendrager (1868-1893.) 34. Heraut der Muziek (te paard). 35. Zegewagen (Hulde aan de Muziek), getrokken door vier paarden, voorstellende den Tempel der Muziek, waarin is gezeten Apollo, aan wiens zyde zyn geplaatst twee muzen, houdende de medailles en lauwerkransen. Voor den tempel bevinden zich Haydn, Beethoven en Mozart.— 36. Wapendrager. 37. Vaandrig. 38. Harmonie „Concordia", Hellevoetsluis. 39. Wapendrager. 40. Vaandrig. 41. Har monie „Wilhelmina", Heenvliet. 42. Wapen drager. 43. Vaandrig. 44. Harmonie „St. Raoboud", Kethel c. a. 45. Wapendra ger. 46. Vaandrig. 47. Nieuwveens fan farecorps", Nieuwveen. 48. Wapendrager. 49. Vaandrig. 50. Harmonie „Aurora", Gorkum. - 51. Twee klaroenblazers (te paard). 52. Vaandeldrager, 53. Heraut van Warmond (te paaid). 54. Pages. 55- Vyf edellieden te paard, voorstellende den vroegeren Heer van Warmond met genoodig- den. 56. Wapendrager. 57. Vaandrig (te paard). 58. Harmonie „Harmonie van War mond", Warmond. 59. Twee klaroenblazers (te paard). 60. Vaandeldrager. 61. Heraut van den Graaf Van Limburg Stirum (te paard). 62. Rytuig van den Beschermheer met Bestuur. 63. Gardes te paard. Door den Raad der gemeente Zoeterwoude is afwyzend beschikt op een adres van de tappers in die gemeente, om de kermis, welke op 6, 7 en 8 September gehouden wordt en samenvalt met de kermis in verschillende omliggende gemeenten, te doen plaats hebben op 23 Augustus en volgende dagen. Door de R.-K. Kiesvereeniging te Zoeter woude zyn tot candidaten gesteld do aftredende leden van den Raad de heeren J. Pieterse, S. Hogeveen, C. Van der Salm, J. Kors en C. Van Leeuwen. De buitenlandsche gezanten en leden van vreemde legatiën, die gisleren, onder ge leide van den minister van buitenlandsche zaken, een tochtje hebben gemaakt langs het Merwede kanaal, zyn des avonds met een salontrein van de Staatsspoorwegmaatschappy te 's-Gravenhage teruggekeerd. De secretaris-generaal by het ministerie van binnenlandsche zaken is heden met ver lof op reis gegaan naar Ems. Morgen, Zondag, zal het 50 jaren geleden zyn dat professor Doedes te Utrecht te Hall zyne evangeliebediening aanvaardde. De hoogleeraar wenschte dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag te wyden aan de prediking van datzelfde evangelie in hetzelfde kerkje, waar hy dat vóór eene halve eeuw voor het eerst gedaan had. Gereformeerde Kerken. Aangenomen is het beroep te Mydrecht door den heer J. Koning J.Wz., cand. te Leiderdorp. Tot redacteur van „Het Gas" is benoemd de heer D. Van der Horst, te Utrecht. H. M. de Koningin Regentes is als be schermvrouwe opgetreden der „Vereeniging ter bevordering van de zoetwatervisschery in Friesland." De groothertogin van Saksen Weimar, thans op het paleis Het Loo vertoevende, keert 15 Juli naar Duitschland terug. De algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbonw zal wor den gehouden op Vrydag 15 Sept. e k., des voormiddags te 11 uren, in den „Huize Stroucken", te Amsterdam. Het hoofdbestuur der Hollandscho Maat- schappg van Landbouw heeft benoemd lot zuivelconsulent in de provincie Zuid Holland, onder nadere goedkeuring, den heer T. J. Swierstra, te Wageningen. Gisteren was er diner by Hare Majes teiten in het paleis „Het Loo", waarby ge- noodigd waren baronesse Van Nagell van Ampsen, dame du palaisbaron Van Harden- broek, opperschenker; baron Van Nagell, opperjagermeester; de intendant van bet Loo en de jagermeester voor Gelderland. Heden wordt jhr. Van Fabst als kamerheer van dienst vervangen door jhr. Hoeufft. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 7 Juli kaap Rocca; de „Kaiser" ver trok 7 Juli van Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg. Gemengd Nieuw», Luidens eene in dit Dommer voorkomende aankondiging is de aangifte voor den hoepelwedstryd, welke den 3den October a. s. alhier zal genouden worden, bepaald op Zondag 16 Juli a. s., in het school lokaal aan de Van-der Werf-straat (de vroegere Baaihal.) Gisteravond te ongeveer halftien werd brand ontdekt op de Hooglandsche kerk. Spoedig waren brandweer en autoriteiten aanwezig; zelfs werd nog met de spuit der weesjongens water gegeven, doch het vuur was op die wyze niet te bereiken. Het was trouwens van zoo weinig ernstigen aard dat men met eenige emmers water het vuur spoedig meester was. De brand was vermoe- delyk ontstaan door het onvoorzichtig oragaar» met vuur door metselaars, die in de goot gewerkt hadden. Men kan begrypen dat alleen reeds op het gerucht dat de kerk in brand stond, het daarheen van nieuwsgierigen stroomde. De ingezetenen worden gowaar- schuwd tegen een persoon, die onder valscher. naam en voorgevende opzichter by den Water staat te zyn, tracht in den kost te komen en dan onder het een of ander voorwendsel geld afhandig weet te maken. In een „hofje" aan den N.-W-B i n- nensingel te 's-Gravenhage had gisterochtend eene vecht party plaats tusschen een paar vrouwen, waarby in hevigheid de onlangs ons land bezocht hebbende Dahomey-amazonen het gladweg aflegden. Natuurlyk werd het - gevecht geopend met een tirailleur-vuur van scheldwoorden in twee kolom druks niet weer te geven. Daarna vlogen de furies elkander in het haar, dat het een aard had. Toen kwam de politie en deed de strydende partyen èen oogenblik in huis gaan, doch nauwelijks had zy zich verwyderd of de vrouwen stoven - weer op elkander in, ditmaal beiden gewa pend met een emmer, waarmede zy elkan der op en om het hoofd sloegen. Met do grootste belangstelling werd de stryd door do medebewoonsters van het „hofje" gevolgd. Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen diene de herinnering dat men to 's-Gravenhage onder het woord „hofje" niet hetzelfde verstaat als te Leiden, maar een voudig een blok aan elkaar gebouwde huisjes, waartoe men toegang krygt door eene smalle poort en by welker stichting geen liefdadig heid voor ouderen van dagen ten grondslag lag.. By gelegenheid der studenten feesten te Delft zal in den nacht van 14 op 15 Juli a. s. een extra trein loopen van Delft naar Leiden, ook te 's-Gravenhage stoppende. Ver trek van Delft 1 uur '6 nachts. Een jongen van 14 a 15 jaar is gisteravond te Schever.ingen in zee gegaan om te baden. Hy schynt in eene draaikolk ge komen en daarin verdronken te zyn. To N i e u w-B.u i n e n (D r.) is de glas fabriek des heeren T. naar men wil op bevel van de rechtbank gesloten. Meer dan 300 arbeiders zyn daardoor broodeloos geworden. De directie der Rotterdamscho suikerrafinadery heeft aan haar geheel ge- employeerden-personeel, met ingang van i Januari a. s., ontslag gegeven. Na afloop der elders in dit blad vermelde harddravery te Heemstede is hc-t paard „Cruqnius" voor hoogen prijs verkocht. 8.) Daarby had hy, zooals later by hot onder zoek bleek, niet eens lucifers by zich. Abonyi deed echter, alsof hy deze grootspraak in ernst opnam en riep op hoonenden toon terug „Dat wordt hoe langer hoe mooier! Pas maar opEerst dreigt ge met doodslag en nu met brandstichting, maak het maar zoo bont mogelykals het op een afrekenen komt, ben ik er ooa by." Thans kwam Janos en reikte met een zeer ernstig gelaat z(in heer de revolver over. j»En nu, myn jongen", beval Abonyi ver der, „loop naar het gemeentehuis en haal een paar flinke handboeien en ook den veld wachter; wy zullen den schoft beboorlyk de boeien aandoen." Pista had weer toegeluisterd en hield zich nu stil, wyl hy toch tot inzicht kwam, dat al zyn levenmaken hem niets hielp. Zoo stond hy binnen en Abonyi buiten by de deur en beiden wachtten met een verhit hoofd op de dingen, die komen zouden. De tuinman van het kasteel, die bezig was een bloembed aan te leggen om de fontein, mid den in den hof, had het geheele voorval van den beginne af bygewoond, doch was schynbaar zonder iets te bemerken aan zyn werk ge bleven. Het gemeentehuis was niet ver af on zoo kwam Janos daa ook reeds binnen vyf minuten met den veldwachter terug. Nu trad Abonyi eenige schreden achteruit, legdo zyne revolver aan en beval den veldwachter de schuurdeur te openen. De grendel werd teruggeschoven, de deur geopend en daar stond Pista, met zyn toch reeds zoo leeiyk, nu daarby van woede ver wrongen gelaat, op den drempel en hield nog steeds de hooivork in de hand. „Voorwaarts, marsch!" commandeerde Abonyi en Pista trad aarzelend naar buiten. „De vork neerleggen, schurk; die be hoort mij 1" Pista wierp een woedenden blik naar Abonyi en zag den mond van de revolver op zich gericht. Zwygend legde hy de vork neder. „Nu de handboeien aan", zoo wendde de graaf zich tot zyne lielen en riep daarby den tuinman toe: »Zeg, jij daar, kunt gy niet eens komen en een handje helpen?" De aangeroepene deed alsof hy niet6 hoorde en bleef zich met zyne bloemen bezighouden, j Pista had echter by de laatste woorden van Abonyi schielyk de hooivork woer gegrepen en riep nu: „Terug, zoo het leven u lief isl Ik gavry* willig mee; men behoeft my niet te boeien, ik ben geen gauwdief of roover." De koetsier en- de veldwachter aarzelden by het zien van de opgeheven hooivork. „Ben ik hier heer en meester?" raasde Abonyi, „heb ik te bevelen of niet? Die schurk waagt het, zich te verzettende boeien aan, zeg ik, of. De beide mannen maakten eene snelle be weging naar Pista, deze trok zich binnen de schuur terug en zwaaide de yzeren vorkde veldwachter wilde hem juist by den arm grypen, toen er plotseling een schot viel, gevolgd door een rauwen gil, en op hetzelfde oogenblik viel Pista ia zyne volle lengte op den grond neder. „Dat heeft hy er nu van", zeide Abonyi binnensmonds, maar werd daarby zeer bleek. De koetsier en de veldwachter stonden als versteend by do deur en de tuinman kwam langzaam en ontzet naderby. „Ziet eens, wat hem scheelt", beval de graaf na een lang, algemeen stilzwijgen. Janos trad schuw op den ongelukkige toe, boog zich tot hern over en luisterde en voelde. Na eene korte poos richtte hy zich op en zeide met ontsteld gelaat en bevende stem „Hy heeft een gat in het voorhoofd, hy beweegt zich niet, hy ademt niet, ik vrees. dat hy dood is." Abonyi staarde hem strak aan en zeide daarop: „Des te erger; draagt hem weg, naar zyn huis..." en ging met langzame schreden naar het kasteel. De mannen keken hem eenige oogenblik- ken verbluft na, maakten daarop van de voor de hand liggende raderen en staven eene ge- improviseerde baar en droegen het lyk van den wagenmaker naar diens woning. Ditmaal hielp de tuinman mede. Toen de mannen, begeleid door eenigo kinderen, die, in de dorpsstraat spelende, zich by den treurigen stoet hadden aange sloten, met hun last de woning der Molnars bereikten, stond Panna juist boter te maken. By bet zien van haren man, die levenloos op de baar lag uitgestrekt, liet zy een door merg en been dringenden gil hooren en de armen als verlamd by zich neerhangen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9