Voortzetting der OPRUIMING FEENDERS. 1000 stuks f A. DE LEEUW. ZONDAGSRUST. LEIDEN. T. J. KOUSBROEK. FRANKE C1E, .SE'H. tegen de bekende lage prijsnoteeringen. Zwitsersche Borduursels en Entre-Deux ont- lp vangen. Dus groote keuze en daarbi' spotprijzen. Witte en Crème gebor voor duurde Robes. LEIDEN, Haarlemmerstraat 4G. UTRECHT, Hamburgerstraat 1. Het Photographisch Atelier, Stationsweg 33, is eiken WERK DAG geopend van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren. Trekking der groote Geldloterij. Eene extra Prijsverlaging geldt van heden af den verkoop van HOEDEIV g>tx MANTELS. Deze zullen tot zóódanige Prijzen worden aangeboden, dat een ieder hierop bijzonder oplettend gemaakt wordt. De heer Nathaniel Cotton, vroeger kapitein-luitenant bjj de Britsche marine, is eergisteren te Winchester veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid en zijne echtgenoote tot vyf jaren. Zy hadden de villa welke zy by Southampton bewoonden, in brand ge- stoken, een groot deel van hun huisraad was nog niet betaald en hun inboedel was hoog verzekerd. Aan de tegenwoordigheid van geest van een stoker heeft de Camperdown het te danken dat zy gespaard bleef voor het lot der „Victoria." Toen de man, die op dat oogenblik geen dienst had, zag dat eene aan varing onvermgdelijk was, snelde hy naar beneden en, zonder daartoe order af te wachten, sloot hy de waterdichte schotten. Als dit niet zoo spoedig gebeurd was, zou hetonmogeiyk zyn geweest, het schip dryvende te houden. De stoker zal voor deze kloeke daad bevorderd worden en eene lyfrente ontvangen. Een man, die aan boord van de „Victoria" -dienst deed als uitkyk op het oogenblik der aanvaring en dicht by admiraal Tryon stond, schryft dat de admiraal blykbaar zyne dwa ling ten opzichte der gecommandeerde manoeuvre inzag. Terwyl toch iedereen in het water sprong om zich te redden, hield de admiraal zich krampachtig aan de leu ning van de commandantsbrug vast, met de zichtbare bedoeling het verlies van zyn schip niet te overleven. Door het venster. Een ver- schrikkelijk schouwspel bood in den nacht van Zaterdag op Zondag de rue Caumartin te Parjjs. Zekere Pierre Rieblez, een jong advocaat en officier by de reserve, had in April hevig de koorts gekregen. Van dien tyd af was trouwe verzorging noodig ge worden. Omstreeks éón uur Zaterdag nacht wilde de patiënt de deur uit, doch zyne ouders hielden hem tegen. Hy was in eene yiende koorts reeds opgestaaD. riotseling snelde hy naar zyne kamer, waarvan hy do deur gren delde en het slot omdraaide. Toch gelukte het den ouders de d6ur open te trappen en zag de heer Rieblez zyn zoon zich gereod maken, het venster uit te springen. De vader vloog naar zijn zoon toe, maar ondanks al zyne pogingen gelukte het den ongelukkige zich los te maken. Hy sprong uit het venster en viel te pletter, van eene hoogte van drie verdiepingen. De Parysche politie neemt maat regelen voor den llden Juli, den verjaardag van de terechtstelling van Eavachol. Men verwacht dan nameiyk anarchistische be toogingen. De stoomboot „Khiva", van de „P. and O.is op reis van Bombay naar Mekka verbrand. Zy had een groot aantal •pelgrims aan boord, van wie er twintig by •de ramp omkwamen. Een 18 jarigo onthoofd. Woens dagmorgen had te Versailles de onthoofding plaats van Dupalu, die den 22ston April door hot hof van assises van Seine-et-Oise ter dood veroordeeld werd. Hy had den ouden Combier en zyne vrouw (64 en 65 jaar oud), vrienden zjjner familie en die hem ouderlyke genegenheid betoonden, op gruwelyke wyze met messteken vermoord, ton einde hen te bestelen. Na zyne veroordeeling toonde hy zich volkomen onverschillig, at en dronk met smaak en sliep zoo gerust mogelyk. Rekenende op zyn jeugdigen leeftyd, had hy er nooit aan getwyfeld dat de president van de Repu bliek zyn verzoekschrift om gratie wel zou teekenen en zyne straf verzachten. Het is echter niet zoo geweest en Deibier met zyne helpers kwamen Dinsdag in den namiddag te Versailles aan. Woensdag in den vroegen morgen te kwart over tweeën wekte men Dupalu en maakte hem bekend, dat h(j geene gratio had gekregen en sprak men hem moed in. Het moet zoo zyn, antwoordde de moordenaar eenvoudig De mis werd op zyn verzoek gelezen. Te drie uren trad de veroordeelde zyne cel weer binnen, waar hy' een brief aan zyno moeder schreef van twee bladzyden. Hy ver loor niets van zyne koelbloedigheid. Deibier was intusschen aangekomen. De gevangene werd „getoiletteerd", terwijl hy eene sigarelte rookte en eon glas rum gebruikte. Te halfvier verliet by de gevangenis en stapte in den wagen, welke, geëscorteerd door de gendarmen, hem naar de poort Colbert bracht. Men kwam daar even vóór vier uren aan. Juist te vier uren viel de byl en weder was gerechtigheid Igeschied. Het lyk werd naar het ziekenhuis te Versailles overgebracht, waar zyne moeder, die te Fraconville woont, het kwam opeischen. BUITENLAND. Frankrijk. Door de regeering is bevel gegeven den markies De Morés te arresteeren. De politie heeft zich aan de plaatsen vervoegd, waar h\j gewooniyk verbiyf houdt, doch heeft hem niet gevonden. De afgevaardigden van Parijs hebben in gemeenschap met de leden van den gemeente raad een manifest opgemaakt, waarin zy, onder vermelding dat de „geweldplegingen" der regeering voortduren en dat drie dagen achtereen onschuldige voorbygangers zijn mishandeld en de menigte is opgezweept, terwyl nu ten slotte de arbeidsbeurs is over rompeld, de burgers opwekken om hunne kalmte te bewaren. De stad Parys had, aldus zegt het manifest, op verzoek van den prefect der Seine, vertegenwoordigende de regeering, de beurs opengesteld voor alle werklieden, zonder onderscheid. Alle coöperatieve vereenigingen, zoowel zy, die zich beroepen op de wet van 1884, als de anderen, die het niet in haar belang hebben geacht, hetzelfde te doen, hebben te dezer plaatse eene toevlucht ge vonden. Zonder de beslissingen der justitie af te wachten, hebben de ministers een gemeente-gebouw door de milirairo macht doen bezetten en er hen uit verdreven, die er wettig verbiyf hielden. Het manifest zegt, dat de regeering aan de burgers een strik heeft gespannen, en dat zij het leger, be stemd voor do verdediging des vaderlands tegen den vreemde, in den burgeroorlog heeft gemengd. „Denkt aan de republiek", aldus eindigt het stuk, „en negeert de uittartingen van deze regeering van een dag, die zich tegen het volk bedient van de wapenen des ryks. De door u gekozenen staan aan uwe zyde, om uwe rechten te veidedigen." Het bericht van de „XIX Siècle", vol gens hetwelk de re?eering besloten zou heb ben den Puryschen gemeenteraad te ontbinden, is onjuist. De Arbeidsbeurs is nog steeds bezet door een bataljon jagers, die niemand toelaten. De commissie voor de Arbeidsbeurs heeft een nieuw lokaal gevonden, waar gisteravond de eerste vergadering zou gehouden worden. Jean Carrère, voorzitter van het comité der studenten, is gistermorgen in de vroegte aan gevallen door twee mannen en zoodanig toe getakeld, dat hy bewusteloos naar het gasthuis la Charitó werd gedragen. Men zegt dat de aanvallers agenten in burgerkleeding waren; als dit waar blykt, kan men nieuwe troebelen in bet Ouartier Latin verwachten. Sinds 1 Juli zyn in het geheel 50 gewonden in het Hötel-Dieu verbonden, en 15 in de Charité. De materièele schade, door de Parysche op roermakers veroorzaakt, wordt als volgt be rekend. Er zyn zestien kiosken vernield en verbrand, hetgeen, tegen 1200 fr. per stuk, 19,2000 fr. maakt. Bovendien werd een vyftigtal kiosken beschadigd door het stukslaan der glazen als anderszins; totaal 10,000 fr. De schade aan de gemak- en waschkamers beraamt men op 15,000 fr. Van de Algemeene Omnibusmaatschappy werden twintig wagens omvergeworpen en twee geheel verbrand, het geen, met de staking van den dienst, eene schade van 25,000 fr. maakt. De Zuider Tram- maatschappy raamt hare schade op 10,000 fr. Met inbegrip van andere kleinere beschadigin gen, kan men de schade van dit driedaagsche oproer gerust op 130,000 fr. stellen. Daarby komt dan nog het nadoel, dat tal- looze winkeliers, koffiehuishouders, enz., die gedwongen waren te sluiten, in hunne zaken geleden hebben. De minister van oorlog, generaal Loizillon, is benoemd tot groot officier van het Legioen van Eer. Gisteravond weigerde de prefect der Seine den toegang tot het raadhuis te Parys aan verschillende afgevaardigden, die met de leden van den raad aldaar zitting wilden houden; alleen laatstgenoemden konden toegelaten worden. Dit besluit lokte protest uit, zoowel van de afgevaardigden als van do raadsleden, die aan de Parysche bevolking van het ge beurde kennis gaven in een opstel, waarin zy verklaren de houding der politie af te keuren, maar den Paryzenaars aanmanen, kalm te blyven en geen voorwendsel tot vervolging te geven. In eene officieuze nota wordt verklaard, dat de prefect handelt op last van den mi nister Dupuy, die niet wil dat anderen dan de bevoogde regeeringspersonen zich mot de regeling der zaken belasten. Te middernacht was de rust op de place du Chateau d'Eau hers'eld. In den loop van den avond werd eene ver gadering gehouden van 120 socialistische vereenigingen, waarin besloten werd tot eene algemeene werkstaking. De werkstaking der Parysche huur koetsiers is als geiiindigd te beschouwen. Eergisteren hebben de laatste werkstakers, na eene vergadering in de arbeidsbeurs, be sloten de zweep weer ter hand te nemen, „in afwachting van den dag der wrake." De heer Paul Déroulède, die zyn ontslag genomen heeft als lid der Kamer, heeft aan zyne kiezers te Angoulème een schryven ge richt, waarin de volgende zinsnede voorkomt: Wanneer, zooals ik vurig wensch en men my heeft voorgespiegeld, het proces Norton-Ducret vóór de verkiezingen plaats heeft, wanneer het' voilé licht helder en klaar schynt, niet alleen over myn goede trouw, waaraan niemand schynt te twyfelen, maar ook myne vaderland lievende voorzichtigheid en voorzorg doet ui'- komen, dan zal ik voor eene vyfde maal de stemmen myner toegenegen kiezers vragen, gelukkig in het vooruitzicht hen te kunnen dienen en vertegenwoordigen. Als ik my in myne verwachtingen bedrogen zie, dan zal ik, welke ook de gevolgen myner onthouding zyn en al moest ik ook vier jaar buiten de politiek blyven, zelfs niet my candidaat stellen." Luxemburg. By gelegenheid van het huweiyk van den troonopvolger met prinses Maria Anna van Braganza, heeft de groothertog het kapitaal van de „Groothertog Adolfstichting", in 1891 opgericht ten bate van de erkende maat- schappyen tot het verleenen van onderlingen bystand, op 50,000 fr. gebracht. Te dien einde heeft de groothertog een tweede bedrag van 25,000 fr. uit zyne particuliere kas gegeven, met de bepaling dat de jaarlyksche interesten als premie of subsidie zullen wor den gegeven aan de verdienstelyke onderlinge verzekerings-maat8chappyen. By dezelfde ge legenheid heeft de groothertog alle boeten beneden 25 fr. en alle gevangenisstraf van hoogstens 7 dagen kwytgescholden, benevens alle straffen of boeten, beloopen wegens visch- en jachtdelicton, bedelary, onvrywillige verwonding, moord door onvoorzichtigheid, colportage, brand door onvoorzichtigheid, persdelicten. OEGSTGEEST. Goboren: Theodorus, zoon van F. v. Rijn en L. M< ytsT. Zwaantje, dochter van A. Vroaken en LZweegmae. Franoieca Clara Maria, dochter van W. N. Schroder en A. C. v. Dalen. Ronrcue, zoon van J. v. d. Potten en C. C. Bis schop. HeL'drik, zoon van L. v. d. Linden on C. E. Larrewijo. Hendrika, dochter van J. v. d. Mey en N. v. Dain. Overleden: A. H. Kortokaas, 37 j., gehuwd met J. P. Driessen. L. A. v. Velstn, 38 j., weduwe v. W. Rijndam. Gehuwd: P. De Bost, 26 j., en M. v. Turer- n ut, 18 j. pa co 3' 4216 32 De Zondag is de éóne dag der week, dien ieder behoort vry te hebben en ook ieder behoort te wyden aan eeu waarlyk mensch- en Gode waardig leven. Gedenkt den Sabbatdagdat gij dien heiligt. Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen. Ex. 20: 8 en 9. 4218 26 Orlglncelc loten tteeds den l?dea en i8den Juli 18931 Op de 2 loten een pr(js. 4191 22 'A 'A Porto voor antwoord on lyst M. 16.80. M. 8.40. M. 4.20. 40 pf. extra. AO.WOO Prijzen, waarondor Hoofdprijzen 500,000,300,000, 200,000, ÏOO.OOO, SO.OilO, 60,000, 50,000, 2 a 410,000, 2 a 30.000, 241,000. Tot het leveren dezer loten beveelt zich aan het Bank- en Loterijkantoor 4208 60 i

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11