Nu do NstlerlandschQ wet het denkbeeld dor grondrente geheel heeft losgelaten, meent de minister dat het daaraan tegenovergestelde denkbeeld volledig behoort te worden toegepast. De peraequatio moet gevolgd worden door maatregelen, die de strekking hebben om het vast verband, dat nu tusschen de opbrengst en de belasting van den grond is gelegd, te bestendigen. Tweeërlei practische overwegingen, die ten aanzien der grondbelasting eene nieuwe wet geving noodig maken, voert do minister aan. Ten eerste mag do fout niet langer bleven bestaan, die de methode der vroegere schat tingen aankleeft. Daarom wordt gelijkmatig lieid geschapen tusschen de opbrengst en do belasting van den grond, en zoodanige gelijk matigheid wordt allerminst verkregen, wan neer wel op de belasting der ongebouwde eigendommen hot beginsel der peraequatie toegepast, maar de belasting der gebouwde eigendommen, die met de andere éón geheel uitmaken, by voortduring naar den ouden onbillyken maatstaf geheven wordt. De tweede practische everweging is deze: mot hoeveel zorg de herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommon ook zy volbracht, het gaat niet aan zich dermate op de uitkomsten van dit werk of van eonig werk van gjyken aard, door wie ook uitgevoerd te verlaten, als ge schieden zou, indien geene maatregelen werden -beraamd om hot te verbeteren. De minister meent dat de nieuwe wet op de grondbelasting op de volgende beginselen moet beruston. Zy moet de meest bereikbare vastheid geven aan do verhouding tusschen de belasting en de gemiddelde opbrengst van den grond; het nauw verband tusschen de waardeering van gebouwde en ongebouwde eigendommen, zoo vaak die beide economisch eene eenheid vormen, zorgvuldig in acht nemen en gelegenheid geven tot voortgezette ver betering van alle schattingen, zoowel van die, welke geschied zyn ingevolge de wet van 25 April 1879, als van alle latere. Het aangeboden ontwerp tracht dit alles op cte volgende wyze te vorwezeniyken. Het Ryk wordt verdeeld in schattingsdis tricten en elk district in onderdeelen. Voor het schattingswerk wordt telkens een tydperk van tien jaren gesteld, to boginnon met 1 Januari 1894. Van die tien jaren worden do -eerste drie gebruikt: lo. tot nieuwe schatting der gebouwde •eigendommen, niet behooronde tot hoeven 2o. tot herziening of verbetering der schalen van schatting en der typen van de ongo- bouwde eigendommen met de daarby behoo- rende geboawen voor landbouw, enz. Zyn deze drie jaren voorby, dan blyvon .zeven jaren over tot schatting van do onge bouwde eigendommen en van die der gebouwde voor den landbouw, overeenkomstig do scha len en typen. Te dien einde wordt elk districts onderdeel gesplitst in zeven vakken en van ieder vak heeft achtereenvolgens de schal ting in één jaar plaats. Daarna begint een nieuw tydvak van tien jaren en zoo gaat het steeds voort. Met dien verstande evenwel, wat de ongebouwde eigendommen betroft, dat do schaal van schatting van elke kadastrale gemeente en do daarby behoorende typen- schatting slechts dan met de gemiddelde zuivere pachtwaarde vergoleken wordt en voorstellen tot verbetering in overweging worden genomen, wanneer do afdeeling der commissie, waartoe zy behoort, haar voorzitter of de hoofdcommissie het noodig oordeelt (art. 37) of wanneer het door éón of meer belanghebbenden in die gemeente, aangesla gen voor ten minste honderd hectaren (often ■minste een vyfde van do geheelo grootte, indien de gemeente minder dan 100 hectaren telt) wordt verzocht; terwyi aan de hoofd •commissie bevoogdheid is verleend om eene wijziging der schaal van schatting en daarby behoorende typenschatting, die door belang hebbenden is aangevraagd, in eene gemoti veerde beslissing te weigeren (art. 53). Voor nieuwe schatting van perceelen is voorts gelyksoortige regel gesteld (art. 57). Eene afwijking bestaat hierin, dat ditmaal in hot eerste drietal jaren alle gebouwde eigendommen zonder onderscheid herschat worden (art. 125). Do minister verklaart voorts niet te kunnen terugkomen op den maatregel van 1873 en den vrydom van gebouwen, voor den land bouw bestemd, te herstellen. Het ontwerp bevat nog eene andere be- langryke afwyking van het bestaande. Wordt de grondbelasting der gebouwde eigendommen thans geheven van de onzuivere huurwaarde, en bedraagt zy iets meer dan 5 2 percent, in het ontwerp wordt voorgesteld om 0 pCt. te heffen van de zuivere huurwaarde en het bedrag der onderhoudskosten voor ieder perceel afzonderiyk te laten schatten, zoodat die zuivere huurwaarde niet naar eene vaste en noodzake- lykerwys gebrekkige formule uit de onzuivere afgeleid, maar zorgvuldig berekend wordt. Art. 93 bepaalt dat wegens verbeterirg van vruchtgevende ongebouwde eigendommen door andere middelen dan die, welke dienen om de landeryen in goeden staat te houden, de grondbelasting eerst verhoogd wordt na verloop van twintig jaren, aanvangende met dat, waarin de verbetering begonnen is, sinds die uitgaven ten laste van de belasting plichtigen of van de gebruikers komen. Eene geregelde herschatting om de tien jaren wordt voorgesteld en uitvoerig door den minister verdedigd. Omtrent de kosten, die do uitvoering der wet zal vorderen, wordt medegedeeld, dat de jaarlyks terugkeerende kosten zyn te ramen op f 121,000. Tegenover vermeld bedrag zouden andere uitgaven of kosten vervallen, ad ƒ76,000. Het verschil is derhalve 45,000. Do minister komt tot het besluit, dat de voorgestelde regeling groote voordeelen aan biedt, die noch voor de belastingschuldigen, noch voor de schatkist door bezwaren worden opgewogen. Het laat zich verwachten dat de schattingen, omdat zy geregeld worden voort gezet, steeds in nauwkeurigheid zullen winnen Iedere commissie of afdeeling van comanisie zal eene betrekkelijk weinig omvangryke teak te volbrengen hebben en die taak zal baar ook hierom niet zwaar vallen, omdat zy per ceelen zal schatten in hare omgeving. Gemesgd Nieuws. Wegens de bpa ondraaglyke warmt©, welke heden heerschte, waren vele scholen dezen middag gesloten. De 80 graden Fahrenheit werden in de meeste lokalen niet alleen bereikt, maar zeWe overschreden. Stond het aan den- mensch, er zouden stroomen regen neder vallen en een on weder zou de h«ete lucht afkoelen. Het verlangen naar lagere temperatuur vooral is algemeen. By vonnis van. d-e Haagsche rechtbank werden heden veroordeeldB. V., te Zoeterwoudo, wegens cpzettelyke brand stichting, tot 1 jaar; J. H.r uitgever van „de Seingever", te Amsterdam^ wegens het uit geven van een geschrift van» strafbaren aard, waarvan de sehryver niet ep de eerste aan vrage is bekend gemaakt,, tot 25 boete G. D., P. J. J. V. en S. Y., allen te Delft, ter zake van vernieling en. beleediging, resp. tot 5, 3 en 3 dagenA.. V., bakkersknecht te Leiden, wegens diefstal, tot 4 maanden, en J. P. V., arbeider to Naaldwyk, wegens diefstal en beleediging, tot 14 dagen gev.straf. Men seint ons uit Rotterdam dat aldaar hedenmorgen t© negen uren brand is uitgebroken aan het Spuiwater door ont ploffing van naphtha in. de handschoenwas- scbery van Dumoulin. Eene zestienjarige dochter is, helaas, ver brand. Vader en moeder werden ernstig ge wond, laatstgenoemde zelfs zóó, dat hy heden middag in het ziekenhuis is overleden. Een zoon bekwam onbelangrijke brand wonden. Gistermiddag ontstond, waar- schynlyk door het achteloos wegwerpen van een sigaar of lucifer, eensklaps brand, in het hakhout aan het Middenwegje, onder de ge meente Wassenaar. Hoewel door het opwerpen van zand spoedig gebluscht, had de brand door den aanwakkerenden wind reeds eene groote uitgebreidheid verkregen. Te Haarlem was mon Maandag morgen bezig met het aflaten van puin van den steiger, geplaatst voor den noordelyken iraosoptgevel van de Groote Kerk, toen door een ongelukkigen samenloop van omstandig heden het mandje, waarin het puin zich bevond, kantelde, waardoor een stuk steen van niet onaanzienlyke grootte omlaag viel op den werkman W. Lem, die, onvoorzichtig genoeg, juist daaronder stond, en dezen op de hoogte van de maagstreek trof, waardoor hy inwen dig dei m*te werd gekwetst, dat hy aan de gevolgen is overleden. Gisteren is te Borne de machine fabriek der hoeren Gebr. Ledoboer grooten- deels door brand vernield. Tusschen Wittelte en Dieverbrug sloegen gisteren de beide paarden, gespannen voor een wagen, waarop vier personen gezeten waren, op hol. Eén hunner viel van het voertuig en bleef op de plaats doodde andere personen bekwamen lichte kwetsuren. Gisteren werd door de marechaus see in Den Bosch als zynde zonder middel van bestaan aangehouden en heden over de grenzen des ryks gezet een Israëliet, te huis behoorendo in Jeruzalem. Hy had den langen weg van die plaats naar deze streken voor liet grootste gedeelte te voet afgelegd en dacht nu door de hulp van anderen naar Amerika ti kunnen reizen. De Dam os-Vereeniging „Neerlands Weldadigheid" te Utrecht stelt zich voor aldaar eene tentoonstelling van kunstvoor werpen, door dames vervaardigd, te houden van 28 September tot en met 1 October a. s., met daaraan verbondon wedstryd en ver loting. Daar de Vereeniging zich ten doel >relt andere Yereenigingon van liefdadigheid te steunen, en zy door het vestigen van af- leelingen in andere plaatsen van ons vader land eene nationale Vereeniging hoopt te worden, zal de opbrengst van deze tentoon stelling hare eerste werkzaamheid ten bate komen van de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", welke Vereeniging onder de liooge bescherming van H. M. de Koningin-Regentes de behoeftige oud stryders van 1830/31 steunt. Tevens steR deze tentoon stelling de Nederlandsche vrouw rn de gelegen heid te toonen wat z op het gebied van kunst en vrouwelyke handwerken vermag te leveren. Do tentoonstelling zal in 4 hoofdgroepen verdeeld zyna. Schilderijen, toekeningen en beschilderde voorwerpen b. kunstbloemen en voorwerpen daarmede versierdc. ktraist- naaldwerkd. alles wat buiten de drie ge noemde afdeelingen op het gebied van kunst (letterkunde, muziek, enz.) en vrouwelijke handwerken kan geleverd worden. Tevens zullen er aan verbonden zyn eene afdeeling ter opluistering en eene historische afdeeling.. Dames, die wenscken in te zenden, kunnen met duidelyke omschrijving van het in te zenden voorwerp en opgave van de benoodigde plaatsruimte zich wenden aan de secretaresse der tentoonstellings-commissie mej. J. Vlami-ngh Kiebërt, Wittevrouweiislngol, Utrecht. 3To- gramma's der tentoonstelling zyn aan hetzelfde adres kosteloos verkrijgbaar. „De Meerbod er meldt dat e*e»n werkman van een landbouwer te Nleuwveen dagelyks op een ringdijk aan het werk was met een paar handschoenen aan en een garibaldi op. In het huis van- bewaring te TI el is de betrekking van onderwyzer vacant. Jaarwedde ƒ150 min dsn gewonen aftrek van 4 pCt. voor pensioen. Daarvoor moet gedurende 50 weken eiken werkdag 3 uren onderwys gegeven worden; alzco 144 voor 900 losuren, d. i. 16 cents per lesuur. Onder de sollicitanten bevindt z-ieh het hoofd eener schooli met een traktement van ƒ1800. Uit Beusich-em schryft nnen, dd. 0 Juli: Door de ontzettende droogte beghnt het hier nu zóó erg te worden, dat het vee gebrek aan gras en water krygt; vandaar, dat som migen hun vee water in de woide moeten brongen. Ook de pompen beginnen te weigeren, zoodat men hier zoo zuinig ©p het water wordt, als vroeger in Amsterdam. En de aardappelbouw? Men, biedt hier wel1 4 per HL., maar er valt bycoa niet te rooien, want de vroege aardappelen zyn nog niet half uitgegroeid en er zit weinig aan, aoodat wy hier midden in het aardappelland ons nog met oudo aardappelen moeten tevreden stellen. "Werd voor acht dagen melding gemaakt van een brand by A. E., te Gardoren, thans is als door een wonder verhinderd, dat hot woonhuis, bakhuis en een groot varkenshok zijn afgebrand. Als zeker kan men aannemen, dat hier kwaadwilligheid in hot spel -is. Des morgens is do brand gebluscht by het varkenshok, des middags in het bakhuis en des namiddags omstreeks twee uren in het woonhuis, 't Is te hopen, dat de dader of daders bekend worden. Omtrent den brand to Altona wordt gemeld dat het kort na middernacht gelukte den vuurhaard te beperken. Uit Hamburg was een aantal dryvende stoomspuiten komen helpen, 's Morgens te 6 uren rukte de Hamburgsche brandweer in. Twee brandweermannen uit Altona werden zwaar gewond. Omstreeks 400 personen zyn zonder werk. Binnen den kring zal het vuur nog dagen lang branden. Alle aangetaste pakhuizen zyn geheel tot een bouwval geworden. Het officiöolo blad to Madrid deelt mede dat te Palafiugell (provincie Go- rona) 5 personeü onder cholera achtige ver- schynselen ziek geworden zyn, In Djedaah neemt de cholera voortdurend! toe. De Egyptische regeering heeft een troepen- cordon langs het Suez kanaal doen vormen om den pelgrims te beletten do quarantaine te ontduiken. BUITENLAND. Frankrjj h. De politie te Parys heeft gisternacht het bykantoor der Arbeidsbeurs in de rue Jean- Jacques Rousseau doen ontruimen, daar de werkliedenverenigingen zich niet aan de ver ordeningen der politie hadden gehouden. De Centrale Arbeidsbeurs ia gesloten en door soldaten bezet. Naar men verzekert, zyn in den loop van' den vorigen avond meer dan 200 personen in het Quartier Latin in hechtenis genomen. De regeering heeft 25 bataljons infanterie en 6 regimenten cavalerie naar Parys laten komen. Gisteravond te oren werd eene charge gemaakt om den boulevard Voltaire en de avenue de la République to doen ontruimen, waarby verscheiden personen gekwetst werden. De place de la RépoWique was door militai»- ren, onder bevel van generaal Saint Julienv bezet. Den geheelen svend bleef het zeer woelig om en naby dit p^einaf en toe werden1 charges gemaakt, om het publiek uiteen te dry ven. Een groot aantak personen werd in hechtenis genomen. In eene vergadering van- socialisten, gister avond ir? het „Maison di'Feuplo" te Mont- martre gehouden, drongen verscheidene spre kers er op* aan eene algemeen© werkstaking te beginnen en geen deel' te- nomen aan de feesten vao 14 Juli, als pretest tegen het sluiten van de Arbeidsbeurs-. Guy ao Maupassant is gistermorgen over lec^en in hst gesticht van dr. Blanche, te Phssy, waao hy sinds verscheidfcae maanden verpleegd werd. Naar men weet, is hy de beroeiade, 45 jarige Fransche sebryvei", die onlang» krankzinnig is geworden. België. Th de Kamer las de minister president Beernaert gistermiddag twee telegrammen voor, waarin belangryke ovenwismingen op de- Arabieren) vermeld worden» Het een» telegram, uit Boma, bericht dat de Belgiecho commandant Chaltin den aanval van eene aanzienlyke macht Arabieren op Stanley-Falls heeft afgeslagen.. De Arabieren werden op- de vlucht gedreven, met achter lating van al hunne wapens en ammunitie, waarbyi ICO vaten buskruit Hot gevaar voor de Arabieren is aan de zydö van Stanley Falls dus geheel bezworen.. Het tweede telegram, van de oostkust via. ^anziibar, bericht dat de expeditie tot beteu geling van den slavenhandel,onder aanvoering van kapitein Jacques, de- krygsmacht deir Arabisc-be slavenhandelaars, die Albertvill© belegerde, hoeft verslagen. De Arabieren werden naar de ander» z$de van het Tanga- nyika-meer verdreven. De minister voegde by, dat, hoeweL<i&ie zaken België niet rechtstreeks betreffen^ de Kamer toch met voldoening zal vernemen hoe deze Belgen, ver van hun geboorteland, den ouden roem van dapperheid en helden moed hebben gehandhaafd. De Kamer heeft de tyding der overwin ningen met geestdriftig gejuich begroet. Duitschlaud, In den Ryksdag is men over hot algemeen er niet voor, het militair ontwerp naar eene commissie te verwyzen. De nationaal-liberalen, vryzinnigon, conservatieven en soci:al-demo- craten aouden liefst dadelyk het in den vollen Ryksdag willen afdoen. Alleon van hot centrum zijn eenigen voor een commissoriaal onderzoek. Het „Berl. Tageblatl" beweert nog, dat de j aanneming van het ontwerp niet geheel zeker j is. Indien de regeering iedere concessie weigert, zegt het, dan zouden zelfs de tot eene schik king geneigde afgevaardigden van de vry- zinnige vereeniging en der Poolsche party niet in staat zyn het ontwerp-Huene aan te nemen. Het gouvernement zal wel zoovele conces- siën doen, als noodig is ora den bedoelden afgevaardigden een voorwendsel te verschaffen om voor het ontwerp te stemmen. Verschillende tot hot centrum behoorende Ryksdagleden zullen het legerontwerp aan nemen zonder uit het partijverband te treden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2