Yoor de Haagse ho rechtbank stond gistei en eene gansche schare bedelaars en landloopers stellig wel twee dozijn terecht, allen gaarne in aanmerking wtn- schendo te komen voor kost qn inwoning in de Rijksinrichting te Veenhuizen. Één der sollicitanten bleek evenwel by visitatie in het bezit te zijn van /"90 aan papieren geld, terwijl zijn broeder in Noord Brabant voor hem in bewaring heeft een spaarbankboekje voor een bedrag van f 700 Zonder middel van bestaan was deze mensch dus geenszina, hetgeen ook het gevoelen der rechtbank was. Veenhuizen, waarheen deze bemiddelde niet zal gebracht worden, schijnt dus wel te goeder naam bekend te staan. Yoor de rechtbank te 's Graven- hage moesten zich gisteren verantwoorden A. M. S., huisvrouw van P. De K., J. S., huisvrouw van K. B., en G. C. "W., huisvrouw van J. G., beklaagd, dat zy zich in de maand Maart 11. te Wassenaar en Voorburg ver schillende winkelgoederen hebben doen af geven onder voorgeven dat zij huisvrouwen van putbazen waren en kostgangers hielden en mededeelende dat zij na verloop van eenige dagen, als wanneer zij van de bedoelde kost gangers geld zouden hebbon ontvangen, de goederen zouden betalen. In het geheel werd hun aan verschillende goederen, als brood, aardappelen, manufacturen enz., ook afgegeven voor eene waarde van ruim tweehonderd gulden. Er word van het ge kochte niets of heel weinig betaald en de opgaven, dat de echtgenooten van beklaagden als putbaas werkzaam waren, werden door de getuigen weersproken, terwijl ook het verhaal betreffende het houden van kost gangers leugenachtig bleek te zijn. De tweede beklaagde, vrouw B. (de eerste en de derde waren niet ter terechtzitting verschenen) beweerde slechts gezegd te hebben dat haar man putbaas hoopte te worden. Het Openbaar Ministerie, het ten laste ge legde slechts godeeltelijk bewezen achtende, oischte wegens oplichting voor de eerste en •de tweede beklaagde ieder zes maanden ger.- straf en voor de dorde bekl. vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Gisternacht te twee uren had te Amsterdam ten huizo van den heer Henry 'Tindal, Sarphatikade, eene ernstige gasont ploffing plaats. De huisbewaarder nam in het sousterrain eene sterke gaslucht waar en zonder eenige voorzorgen begaf hy zich met zijne vrouw met een lichtje in de bergplaats \an den gasmeter. Onmiddellijk daarop had de ontplof fing plaats. Natuurlijk, dat do verwoesting in het sousterrain het grootst is, de zoldering werd stukgeslagen on do vloer van de boven- gelegen vestibule iets opgelicht. Dat de ont ploffing vrij krachtig was, bewy'st do omstan digheid, dat eene gesloten deur op de derde verdieping met geweld opensprong en dat de lantaarn van het trapponliuis werd vernield. Brand had niet plaats. De huisbewaarder en zijne vrouw werden beiden zeer ernstig gewond. Nadat de beide ongelukkige slachtoffers een eerste verband hadden gekregen, moesten zij zoo spoedig mogelijk naar het Binnengasthuis worden vervoerd, aangezien de heer en mevrouw Tindal op hun buitenverblfif té 's Gravenland zijn. Aan de politie bureelen is wel materiëel voor het vervoer van gekwet sten, dat steeds met bereidwilligheid wordt beschikbaar gesteld, maar er is daarby geen deskundig personeel, dat met kennis van zaken zwaar gekwetste personen kan behandelen. En evenmin aan het Binnongasthuis kan men daartoe de noodige lieden afvaardigen. Het vervoor van de beide deerlyk gebrande huisbewaarders naar het Binnengasthuis heeft gisternamiddag plaats gehad per raderbaar en per rytuig. Gisteravond deelde de geneesheer mede dat er geene groote reden tot ongerustheid bestaat, en dat de brandwonden betrekkelyk geen ongunstig karakter dragen. Schandelijk! Uit Enschedee wordt aan het „Vad." bericht, dat daar gisterochtend algemeene verontwaardiging heerschie togen een viertal lykdragers, die met een kinderiykje van de R.K. kerk naar de begraafplaats waggelden, want ze waren stomdronken! Er is geen proces verbaal tegen hun opgemaakt, hoewel hun tocht tongs het politie bureel voerdo. Uit Zal t Bommel meldt men: De remmer Yan Kampveld, gestationneerd te Utrecht, viel van den laatsten wagon van den goederentrein van 5 u. 10 m. by het station Bomm-l. Eérj been moest in het gasthuis afgezet worden. De andere voet is geheel verbryzeld. Gisteren is naar het krank zinnigengesticht te Rotterdam overgebracht een 18 jarig jongeling, wonende by zyne ouders in de Dirksraitstraat, die zich de laat ste dagen zóó woest gedroeg, dat men hem in huis niet meer vertrouwde. Deze jammer- lyke toestand is een gevolg van eene mis handeling, welke dit jongmensch voor eenigen tyd in de Lombardstraat onderging en waarby men hem met een koperen gewicht op het achterhoofd trof. Te Oosterhout ging gisteravond een 19 jarige jongeling met een vriend op eene afgelegen plaats zwemmen. Nauweiyks in het water zynde, verdween hy in de diepte en verdronk. Zyn vriend heeft door den schrik zyne spraak verloren. Een rytoertje door de Maas. Het 1ste eskadron huzaren te Yenloo is Zater dag ochtend, even beneden de veerpont te Steil, te paard door de Maas gewaad naar den anderen oever. Yooraf werd de proef ge daan door den commandant, ritmeester Römer, den luit. Doorman, den wachtmeester Del vaux en een trompetter; alsdan volgde het geheele eskadron, ruim 70 ruiters. Wel een bewys dat de Maas droger is dan ooit. De wed. De Kraker, die wegens moord op haren echtgenoot werd veroordeeld en te Gorkum gevangen zat, is, naar de „Middelb. Crt." meldt, in hare geestvermogens gekrenkt en naar een geneeskundig gesticht ter verpleging opgezonden. Zondag heeft de thermometer te Parys zyn hoog6to punt bereikt: dezen dag, den warmsten van het jaar, werd eene temperatuur waargenomen van 91 4 graden Fahrenheit. De beide Russische studenten te Parys, die beschuldigd waren de zegels te hebben verbroken der nagelaten papieren van Sawiczkis, wiens tragisch uiteinde nog versch in het geheugen ligt, zyn vrygesproken. In het Zuiden van Frankryk blyft de toestand der cholera op dezelfde hoogte. Te Marseille, Toulon en Cette komen nog steeds enkele gevallen voor, waaronder met doodelyken afloop. De cholera heeft zich eveneens, hoewel in lichten graad, te Nice vertoond, waar men zeer ontevreden is over het aanleggen van rioolwerken in dit warme jaargetyde; deze toch worden als oorzaak der ziekte beschouwd. BUITENLAND. Frankrijk. Het zonderlinge voorstel van een der ge meenteraadsleden van St.-Denis, die de bur- gery wilde uitnoodigen zith met revolvers te wapenen, ton einde zich tegen de politie te kunnen verzetten, heeft spoediger ingang ge vonden dan de voorsteller misschien zelf ver wacht heeft. Een dertigtal werklieden, die wegens wanordeiyk gedrag door hun patroon waren ontslagen, trokken eergisteravond, met revolvers gewapend, naar de werkplaats en eischten van hunne vroegere kameraden dat zy onmiddellyk het werk zouden staken. Dezen waren daartoe natuurlijk niet geneigd; van woorden kwam het tot daden, en er on'stond eene geduchte vechtparty, waarby de aanvallers van hunne revolvers gebruik maakten, zoodat oen groot aantal personen gewond word. De gendarmes slaagden er eindelyk in, de orde te herstellen en eenige belhamels in verzekerde bewaring te brengen. DuitschlauiL In het Pruisische Huis van Afgevaardigden antwoordde de ministor van eeredienst op eene tot hem gerichte interpellatie, dat by het uit breken eener nieuwe cholera epidemie feitelyk dezelfde maatregelen worden voorgoschreven als in 1892; de belemmeringen van het ver keer zullen evenwel tot een minimum worden beperkt. „Tegenover eene nieuwe epidemie", zoo verklaarde de minister, „zyn wy beter ge wapend." Te Danzig en Bonn zyn inrichtingen voor bacteriologisch onderzoen opgericht. In de troonrede, gisteren tot opening van den nieuwen Ryksdag voorgelezen, ver klaart keizer Wilhelm, dat sedert de indiening van het verworpen militaire wetsontwerp, de politieko toestand van Europa onveranderd is. De betrekkingen van het Duitsche Ryk tot het buitenland zijn tot myne groote tevre denheid steeds volkomen vriendschappelyk en geen oogenblik bedreigd geweest. De ver houding der militaire macht van Duitschland tegenover die van onze naburen is intusschen op nog ongunstiger wyzo uitgekomen dan in het afgeloopen jaar, en de verdere voltooiing onzer weerkracht wordt, met het oog op de vorderingen van het buitenland, tot eene drin gende noodzakelykheid gemaakt. Tot vervul ling der my bij de grondwet opgelegde plich ten meen ik onwrikbaar en met alle middelen te moeten streven naar de vorming eener voldoende krachtige verdediging van den vaderlandschen bodem. Het nieuwe wetsont werp, dat daartoe zal worden ingediend, ver mindert do eischen van persoonlyken dienst en houdt beter rekening mot de draagkracht der belastingschuldigen. Eene spoedige afdoening van dat ontwerp is noodig, opdat de indeeling der recruten van dit jaar nog op den nieuwen grondslag kunne plaats hebben. De vraag, hoe de kosten van het ontwerp zullen gedekt worden, maakt nog een punt van voortdurende overweging uit. Tot het einde van het loopende dienstjaar zullen de bydragen der verschillende Bondsstaten daar toe kunnen worden aangewend. De troonrede sprak de hoop uit, dat de keizer en de hooge bondsvorsten den vader- landslievenden en offervaardigen steun van den Ryksdag niet zullen ontberen. De keizer besloot de troonrede met de vol gende voor de vuist gesproken woorden: „Gaat heen, myne heeren; ons aller God verleene u Zynen zegen by het tot stand brengen van een eervol werk, tot welzyn van ons vaderland Amen!" De vergadering scheen diep geroerd. De troonrede, waarin geen woord van ver- wyt voorkwam over het verwerpen der leger wet, wordt door de meeste bladen gunstig opgenomen. Men maakt er uit op, cat eene nieuwe verwerping der legerwet weer eene onmiddeliyke ontbinding ten gevolge zou heb ben. Eenige bladen betreuren het, dat in de troonrede niets naders wordt gezegd omtrent de toekomstige belastingwetten. In de couloirs van don Ryksdag twyfelt men er niet aan, dat de legerwet aangenomen zal worden. De eerste afgevaardigde, die gisteren by de opening van den Ryksdag in de Witte Zaal van het paleis verscheen, was Ahlwardt. Tevens was Ahlwardt de eerste, wiens naam door den voorzitter werd afgeroepen, hetgeen aanleiding gaf tot algemeene vroolykheid. Eenige gezanten woonden de openings plechtigheid by. Tot hen behoorde ook de Noderlandsche gezant jhr. Van der Hoeven. Na het einde van de godsdienstoefening, welke de opening voorafging, hief het muziek corps op byzonder verlangen des keizers het „Wilhelmus van Nassouwen" aan. Graaf Herbert Von Bismarck werd by zyne komst in den Ryksdag begroet door graaf Lerchenfeld, den Beierschen gezant te Berlyn. De Pruisische ministers namen van Bismarcks zoon, voorheen minister van buitenlandsche zaken, volstrekt geen notitie. Vermoedelyk zal de Ryksdag Vrydag a. s. een aanvang maken met de algemeene be raadslagingen over het leger-ontwerp. De vry- zinnige volksparty (Richters aanhangers) is bereid af te zien van de behandeling van het ontwerp in de commissie en ook de sociaal democraten zyn geneigd dat toe te staan. Wanneer dus ook het Centrum zich daarmede vereenigt, kan het ontwerp in veertien dagen worden afgehandeld. Evenwel, gelyk de zaak nu staat, is het waarschynlyk, dat tot de commissie-behandeling zal worden besloten. Groot-BritaimiS. In het Hoogerhuis deelde de minister van buitenlandsche zaken, lord Rosebery, gisteren mede dat het hof van cassatie te Konstanti- nopel eene schorsing heeft toegestaan in zake het proces van Angora. De twee veroordeelde zendelingen zullen gratie krygen en buitens lands gezonden worden. Het voorstel van Denemarken om eene conferentie te houden, ten einde eene over eenkomst te beramen betreffende den inter nationalen handel in vervalschte boter, is nog niet aangenomener wordt echter over deze zaak nog gecorrespondeerd. Toen de heer Gladstone Zondag op bezoek was by lord Dysart, te Petersham, heeft hy het ongeluk gehad zyn voet te verzwikken. Ofschoon het geval geene ernstige gevolgen heeft gehad, is Engelands groote minister toch verplicht geweest een dag zyne kamer te houden. Dc Parljsche ongeregeldheden. De opgewondenheid der studenten te Parys duurt voort. Gistermorgen zyn op den boule vard Saint-Michel drie politie-agenten gewond; een ander werd ontwapend en onder d getrapt. Het comité der studenten allen tot kalmte aan. Op de boulevards bewoog zich eene menigte. De studenten trokken in naar hot höpital de la Charité, waar van Nuger zich bevindt; alle straten vol nieuwsgierigen. De bereden garde blicaine dreef de menigte uiteen, wa een onbeschryflyk tumult ontstond. E riep: „leve de garde 1" Yoor het höpit Charité werden d9 brigades contrales met gejouw en gefluit en de kreten: denaars!" De garde républicaino word tegen by hare komst toegejuicht. Al de gaslantaarns van den bo St.-Michel tot aan den boulevard St.-Ge zyn vernield, zoodat aldaar 's avonds men duisternis heerscht. Eene kiosk stukken geslagen; de overblyfselen brand gestoken on vormen een groot op het midden van de brug St.-Michel De politie agenten hebben herhaal charges uitgevoerd, zonder dat de wat lykheden ophielden. Het aantal gekwetsten moet vry groo'i®J Van de politie agenten zyn er acht ge. Er zyn strenge maatregelen genomen noods zal de hulp der troepen worden roepen. De prefect van politie Lozó heeft ein toch zyn ontslag genomen. Men zegl eenige afgevaardigden in de Kamer van. vaardigden eene interpellatie zullen hou Te vyf uren gisternamiddag maakte d brigade centrale eene charge voor deCh?3| Do menigte verweerde zich echter; erH stond eene verschrikkeiyke klopparty, w 1 een dertigtal personen uit het publiek ge» werden en tien politie-agenten ernstige kw ren bekwamen. De garde r'épublicaine s: ter hulp en dreef de menigte uiteen. Tegen zes uren hadden opnieuw ht'l opstootjes plaats op de place Saint Gen des Prés en in de rue Rennes. Eene tal menigte, waaronder echter geen enkele stu was, wierp rytuigen en tramwagens on De bereden garde, die herhaaldeiyt menigte uiteendreef, werd met allerlei pr. tielen geworpen. Verscheidene personen dro> roode zakdoeken aan wandelstokken, groot aantal menschen werd door de rui onder den voet geredenin de naburige hu^ werden verscheiden gewonden binnengedra Ook in de rue Bussy en op den hoek de rue de la Seine werden rytuigen om geworpen. In het Palais-Bourbon vielen geene by dere incidenten voor. De studenten zei ven protesteeren teger wanordelykheden, welke door de laagste kil der bevolking werden bedreven; zy kwaï herhaaldelyk met de betoogers in botsing, geheelen avond heerschte eene buitenge* drukte op straat. Uit vrees voor wanordelykheden zal begrafenis van Nuger heden waarschijn niet plaats hebben. Aan de drie toegar der Charité houden studenten de wacht,;: te verhinderen dat het lyk heimelyk vervr wordt. Onder de menigte merkt men e- groep anarchisten op met den beruct Pemjean aan het hoofd. De boulevard St.-Michel en een deel den boulevard St-Germain boden gistermid een byzonderen aanblik. Alle winkels, kol huizen en bouillons waren gesloten. Tegen de boomen zag men een manifl van het comité der studenten, waarin studenten tot kalmte worden aangespoorc gewaarschuwd worden tegen de opruiers,i* wie men de schuld geeft van de wanorde' v heden van eergisteren. Eene dicht opeengepakte menigte, overtufl dat de begrafenis onverwacht zou plaatst» ben, stond den lykstoet op te wachtenon hen meer dan 500 werkstakende koetsi- met een reusachtigen krans, welken zy o; kist wilden leggen. In de straten, welke op< boulevard uitloopen, stonden deputation wersliedenvereenigingen geschaard, do va dels omfloerst met krip; al deze betoog droegen roode immortellen in het knoopsg Het Quartier Latin zag er gisteravond 1 als eene wyk, welke stormenderhand is inl nomen. De lantaarnpalen waren stukgeslagl en alle winkels eesloten, terwyl onophoudel patrouilles de straten doorkruisten. Tot negen uren werden nog herhaalde: charges gemaakt tusschen den Pont St. Mie: en de prefectuur van politie. Op het pl' voor de Nótre Dame stond een escadr dragonders gereed om handelend op te tred* Het bleef zeer woelig, vooral in de rue Moei

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6