Hurgcrlyke Stand yan Leiden. %-Toen het gebleken was, dat in onze om geving het practisch onderricht in de am bachten erkenning vond b\j de mannen van het vak, zocht het Bestuur naar middelen om een eigen goed ingericht schoolgebouw te verkrijgen. De plannen hiertoe reeds sedart de oprich ting der school in overweging, stuitten steeds op gebrek aan de noodige fondsen, en dit duurde totdat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, overtuigd dat ambachtsonderwjis van Rijkswege behoort gesteund te worden, in 1892 een aanzien lijken post op de begrooting bracht, om sub sidien aan de scholen te kunnen verleenen. Met enthousiasme, mocht spr. wel zeggen, worde i 's Ministers voorstellen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet alleen goed gekeurd, maar men betreurde zelfs dat de Minister voor die goede zaak niet meer gelden had aangevraagd. Het bestuur der Leidscbe Ambachtsschool had bereids aan den Minister eene jaarlyksche toelage van f 6000 verzocht, onder belofte een schoolgebouw te zullen stichten, waarin een 160tal jongens behooriyk onderwijs zoude kunnen verkrijgen in het timmeren, smeden, schilderen en meubel maken. Ondertusschen had een groot voor stander van ambachtsonderwijs uit eigen beweging aan het Bestuur het schitterend aanbod gedaan een renteloos voorschot van 40,000 te verstrekken, onder voorwaarde dat het Ryk een subsidie zoude verleenen, waardoor eene behoorlijke aflossing van het kapitaal verzekerd zoude zijn. De Gemeente L9iden 6tond, onder vrij gemakkelijke voor waarden wat de betaling van rente en af lossing dor koopsom betreft, het stuk grond af, buiten de "voormalige Wittepoort aan den Haagweg gelegen, en nadat de Minister gun stig op het verzoek van het bestuur beschikt had, kon dit de plannen voor een nieuw schoolgebouw ontwerpen en die doen uitvoeren. Het is geen gemakkelijke taak een bouw meester te vinden, die geheel uit liefde een dergelijk veel omvattend en moeilijk werk op zich neemt. Toch was ook in dit opzicht de Yereeniging hoogst gelukkig. De secretaris van het Bestuur, de heer G. Van Diiel, bouw kundige te dezer stede, nam op verzoek van het Bestuur de taak op zich, en heeft zich daarvan, geholpen door den kundigen direc teur Van Achterberg op eene wijze gekweten, dij den hoogsten lof verdient van allen die tot volkomen beoordoelen in staat zijn, daar hy met de hem toevertrouwde gelden heeft gewoekerd en der Vereeniging oen hecht en sierlijk schoolgebouw bezorgd heeft, zonder de vastgestelde som gelds noemenswaardig te overschrijden. Verder werd door spr. ook een woord van dank gebracht aan den aan nemer den heer A. P. P. Boef uit Rotterdam. Niet licht zoude de Vereeniging op flinker en royaler manier behandeld hebben kunnen worden dan door den heer Boef geschied is. Tevens herinnerde spr. er aan hoe het Bestuur nog een grooten wensch koesterde en die wasde Vereeniging gesteld te zien onder bescherming van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin Regentes. De bescherming door Koninklijke kracht, welke de Vereeniging, door het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Alex ander der Nederlanden, verloren had, wenschte het Bestuur vurig te herwinnen en het deed dus het eerbiedig verzoek aan Hare Majes teit de Koningin-Weduwe als Beschermvrouw op te treden, aan welk verzoek een gewillig oor werd verleend. Na haar tienjarig bestaan is de Practische Ambachtsschool thans in het bezit van een prachtig schoolgebouw, staande op een der schoonst gelegen plekken even buiten Leiden, waarin onderwijs gegeven wordt in het tim meren, smeden, schilderen, meubelmaken en het machinevak, in ruime, goed verlichte en ingerichte vertrekken. Aan het hoofd van de school staat een man, die leeft voor de taak, die hem is opgedragen, bijgestaan door 8 bekwame leeraren in de verschillende vakken. Bestonden in de gemeente niet de scholen van het Genootschap „M. S. G.", bestuurderen zouden verplicht zyn eene aanzienlijke uit- oreiding aan hunne zaak te geven. Maar juist wat nu nog aan de school ontbreekt, wordt 5.an do jongens geleerd op de scholen van Mathesis Scientiarum Genitrix, en wel in de vonduren. ijzende op de uitkomsten, welke de oude Practische Ambachtsschool reeds heeft opgo- everd, deelde spr. o. a. mede dat in het reeds genoemde tienjarig tijdvak 233 leer ingen zijn aangenomen en geplaatst. Niet cues» dan 115 van deze leerlingen hebben een eindgetuigschrifc kunnen verkrijgen. Wat is daarvan de reden? 15 leerlingen namelijk hebben niet langer dan een paar dagen de school bezocht en zijn zon der opgave van redenen vertrokken; 4 leer lingen zijn overleden; 10 konden wegens ziekte of lichaamszwakte de school niet langer bezoeken; 9 zijn uit Leiden vertrok ken; 16 kozen een ander beroep, dan waartoe de Ambachtsschool hen kan opleidenaan een 14tal kon, niettegenstaande de leerlingen de school 3 jaren bezocht hadden, het getuigschrift niet worden uitgereikt; 2 leerlingen hebben al leeniyk voorbereider de oefening gewenscht om zich te bekwamen, de een als machinist, de snder als pianomaker; 2 leerlingen zyn om hun gedrag weggezonden en aan de ouders vai 7 jongens heeft de directeur den raad gegeven om hunne kinderen van de school te nemen, wolken raad zij hebben gevolgd32 leerlingen moesten de school verlaten om eenig geld te gaan verdienen3 zijn uit tegenzin in het ambacht heongegaan; 1 omdat bij to vor loopen moest; 1 omdat hy niet tot eene hoogere klasse was overgegaan en 2 zonder opgaaf van redenen, makende alzoo 118 van de 233 leerlingen, die de school bezocht hebben, maar niet geheel tet hunne bestemming ge komen zyn. De slotsom is dat 14#/o der aangenomen jongens niet gegoed genoeg waren om het onderwas te kunnen bekostigen, dat 14% ongeschikt waren voor den ambachtsstand, dat 15% zoodanigen tegenzin in het vak hunner keuze kregen, dat zy eene geheel andere richting volgdon, terwyi 7% verloren gingen door toevallige omstandigheden. Het geheele verlies aan jongens, die in hot ge noemde tydvak aangenomen zijn, bedraagt alzoo 50%. 50% van het aangenomen aantal jongens hebben hunne bestemming bereikt en het is van belang na to gaan wat van deze jonge lieden, die het eindgetuigschrift van onze school hebben verkregen, is geworden. Onder de 115 oud-leerlingen zyn 45 timmerlieden, 32 smeden, 33 huisschilders en niet meer dan 5 meubelmakers. Aan allen, voor zoover hun adres bekend was, beeft het Bestuur een schryven gericht, met verzoek een aantal vragen, op hun maatschappelyken toestand betrekking hebbende, te beantwoorden. Het grootste gedeelte der oud leerlingen heeft aan het verzoek voldaan en wel op eene wyze, waaruit, zeide spr., ten duidelykste blykt dat de genoten lessen van de school zeer goede vruchten hebben gedragen. Ten bewyze daarvan deelde hy enkele beantwoor dingen der gestelde vragen mede. Voorzoover uit de verstrekte opgaven is op te maken, bereiken de jongelieden in drie jaren tyds het hoogste loon, dat thans gegeven wordt en 11 tot 20-cents bedraagt per uur. Vergeiykt men hunne verdiensten by die der jongelieden, die geen ambachtsschool be zochten, maar by den baas reeds dadeiyk iets trachtten te verdienen, dan blykt dat de laatsten op den leeftyd, waarop onze jongens de school verlaten, niet de helft verdienen van hetgeen dezen ontvangen en veel meer jaren noodig hebben om tot het volle loon te geraken. Met getallen maakte spreker vervolgens duidelyk dat hot ook niet twyfelachtig is, dat de ambachtsscholon in het algemeen de arbeids waarde van den ambachtsman aaDzieniyk verhoogen, hetgeen den geheelen ambachts stand ten goede komt. Maar ook in moreelen zin oefent de ambachts school, als zy door een flink directeur, die zjjne taak begrijpt, bestuurd wordt, een hoogst gunstigen invloed op den toekomstigen ambachtsman uit. Het is werkeiyk gebleken dat de 115 door de school afgeleverde ambachts lieden in geen opzicht aanleiding hebben ge geven tot klachten over hunne geschiktheid als maatschappelyke menschen. Onder de jongelieden, die de school als gediplomeerd ambachtsman hebben verlaten, zyn er, zooals spr. aantoonde, enkelen, die bijzonder door de fortuin begunstigd zyn en ongetwijfeld die begunstiging voor een groot deel aan zichzelvon te danken hebben. Na, met vermelding van nog andere feiten, aldus in korte trekken de geschiedenis der school, gedurende het afgeloopen tienjarig tydperk, te hebben medegedeeld, verklaarde spr. de nieuwe school thans geopend, maar daaruit moet men niet afleiden, dat het gebouw voltooid is. Volstrekt niet, nog jarenlang zal het duren vóórdat de laatste spyker geslagen is. Wat is de zaak Het Bestuur heeft be sloten aan de jongelui van de school de ge heele aftimmering en voltooiing, alsmede de meubileering van het gebouw, toe te ver trouwen. Daardoor wordt den leerlingen gedu rende eene reeks achtereenvolgende jaren het meest doelmatige werk, dat men hun leveren kan, gegeven. Het nadeel, indien dit zoo ge noemd mag worden, aan dezen maatregel verbonden, is dat hot gebouw gedurende die jaren geen aanspraak op den naam voltooid kan maken. Bovendien vloeit uit den genomen maatregel voort dat het winstcyfer, vroeger door de school verkregen, tydeiyk aanzieniyk daalt. Evenwel zal het duidelyk zyn dat alles wat de jongens aan 't schoolgebouw ver richten, aan de uitgaven voor den bouw ten goede komt. Vervolgens een beroep op den steun der bazen gedaan hebbende, door wier tusschen- komst alleeniyk, volgons de gewyzigdo sta tuten, in het vervolg voor anderen mag ge werkt worden, bracht spreker ook hulde en dank aan den minister van binnenlandsche zaken, de Gedeputeerde en Provinciale Staten, voor den ondervonden steun; voorts het col lege van B. en Ws. en den gemeenteraad, inzonderheid den burgemeester, in wien de school nooit krachtiger verdediger heeft ge had en niet licht zal verkrijgen, alsmede den inspecteur van het middelbaar onderwys, be last met de byzondoro zorgen voor ambachts scholen, voor de medewerking, welke bestuur deren in de uitvoering van hunne plannen tot nog toe ondervondon hebben, met aanbeveling voor het vervolg. Een enkel woord werd door spr. ook gewyd aan den milden geldschieter. Mocht ik, zeide hy, den naam van hem noemen, die zoo on bekrompen uit eigen beweging hulp verleent, daar waar die naar zyne begrippen noodig is, eene ware ovatie viel hem lieden ten deel. Maar redenen, niet aan ons to beoordeelen, leidden hem er toe ons het zwygen op te leggen. Eenmaal, ware vriend van onze zaak, zal uw naam bekend worden en dan zult gy ontwaren, dat op deze wereld nog menschen gevonden worden, die groote daden op hunne waarde weten te schatten. Wy moeten zwygen, omdat gy het ons liebt opgelegd, maar wy mogen toch uiting geven aan de erkenning, dat mildheid, gepaard aan een open oog voor de behoefte van het oogenblik, bohoort tot een der meest edole eigenschappen, die den mensch kunnen versieren. Velen zyn er, aan wie een woord van dank toekomt voor hetgeen zy in het belang der school hebben gedaan. Spr. zou niet ieder afzonderlyk noemen. Die opsomming kan geen belangstelling inboezemen. Goed beschouwd heeft het eigenlyk geen zin dat het Bestuur mild is met het uitbrengen |van dank, want ontegenzegiyk hebben wy allen er belang by, dat de ambachtsman niet alleen y verig is, maar zoo bekwaam mogeiyk, en elk gepast middel, dat werkeiyk leiden kan tot het vormen van bruikbare mannen in de maatschappy, behoort ieder met warmte te steunen. Laat ons dus, alzoo vervolgde spr., samenwerken en hopen dat wy, gesteund door onze Hooge Bescherm vrouwe Hare Majesteit de Koningin-Regentes, de zaak, die wy voorstaan nog vele tientallen van jaren zullen zien bloeien en dat meer en meer het bewys zal geleverd worden, dat de door my thans ontwikkelde denkbeelden juist zyn. De waardeering van den ambachtsman kan i iet andors dan toenemen, als die haren grond heefc in de waarheid,(dat niemand, die zyn vak verstaat en daaraan een edel karakter paart, de achting van zyn medemensch kan ontgaan. Ten slotte noodigde spr. allen uit, het schoolgebouw te bezichtigen en de jongens aan het werk t.e zien, daarby tevens den wensch uitsprekende, dat de indruk, dien zy zouden ontvangen, zóó mocht zyn, dat zy vertrouwen biyvon schenken aan het tot stand gebrachte. Dat by hen, die nog niet tot de Vereeniging behooren, de lust moge ontstaan als lid toe te treden en mede de krachtige hulp te verleenen, die steeds zal blyken noodig te zyn. Met de bede „Heil onzer Ambachtsschool!" eindigde spreker zyne toespraak, welke meer malen luid word toegejuicht, vooral waar het betrof do hulde aan don milden gever en den wensch voor den voortdurenden bloei der school. Aan do uitnoodiging om de verschillende lokalen te bezichtigen werd blykbaar met ingenomenheid gevolg gegeven, en by her haling mochten wy hier en daar opvangen hoe de inrichting er van werd geroemd. Behalve dat er vele teekeningen, schilder werken en voorwerpen te zien waren, zag men de jongens in de onderscheidene vakken werkzaam. "Was het stil in de toeken- en schilderzalen, by de aanstaande timmerlieden en smeden heerschten daarentegen eene groote drukte en levendigheid. Het gebouw moet in alle opzichten voldoen. Er ging geruimen tyd mee heen alvoreüs de bezichtiging was volbracht, en daarna werden de jongens op kosten van het bestuur onthaald. De openingsdag was dus tegeiyker- tyd voor hen een feestdag. Dat de school steeds een sieraad van Leiden biyve Telegrammen. DJEDDAH, 2 Juli. De cholera is in Mekka aan het afnemen. RIO DE-JANEIRO, 2 Juli. De heer Felipe Pereira is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. BREST, 2 Juli. By eene alhier gehouden Senaatsverkiezing is de conservatieve candi- daat gekozen. NIEUW-YORK, 2 Juli. De uitvoer van zilver in de afgeloopen week bedroeg 731,015 pd. st.,. de invoer 8,321,000 pd. st. BUDA-PESTH, 2 Juli. Naar men verzekert,, is or quaestie van, het Hongaarsche huis van afgevaardigden te ontbinden, ten einde het volk over de kerkelyke ontwerpen te raad plegen. LONDEN, 3 Juli. De „Times" verneemt uit Bangkok dat hot bezoek van admiraal Humann te Bangkok is uitgesteld. De quaestie is nog niet opgelost, maar de kansen zyn voor eene vriendscbappelyke beslechting van het geschil. LEIDEN, 3 Juil. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het examen voor den Indi- schon dienst door den heer mr. Ph. S. De Laat de Kanter. Hot candidaats-examen in de rechten door den heer J. Bieruma Oosting en hot doctoraal examen in de rechten door den heer D. J. A. Van Harinxma Thoe Slooten- By de firma Blankenberg en Co. alhier is verschenen: „De invloed der gymnastiek op de ontwikkeling van den mensch, in ver band met de wetten der erfelykheid, door Joh. Blom, leeraar in de gymnastiek te Arn hem." Het is een zeer lezenswaardig boekje, waarin het nut van de gymnastiek voor het levende en het komende geslacht met tal van feiten wordt aangetoond. Aan het slot van de brochure vat de schryver het voornaamste in korte, kernachtigo gezegden samen. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een jongen, die, met andere knapen in een schuitje aan het varen zynde, uit de kajuit van den hofmeester eener pleizierboot eene flesch brandewyn had weg- gonomon. De politie, daarvan onderricht,, spoorde de jongens en het gestolene spoedig op- Gisteravond werd in de fabriek der firma P. en Z. een ketel verplaatst, waarby o. a. behulpzaam was de timmerman dier fabriek J. v. E. Door een ongeluk kreeg die man plotseling het blok van den takel tegen het aangezicht, waardoor hy verwond geraakte en in het academisch ziekenhuis is opgenomen. Naar wordt gezegd, zyn de werklieden dier fabriek tegen ongelukken verzekerd. De toe stand van den verwonde is naar omstandig heden wel. Wegens het wegnemen van oud yzer van bet terrein der fabriek van den heer B. alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen P. S. en H. S., vader en zoon. Het yzer was alreeds by den handelaar in oud yzer G. verkocht en is aldaar in beslag genomen. («e veilde porceolen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 1 Juli 1893, ten overstaan van J. F. Meiners, notaris te Leiden: Het huis met bovenwoning aan den Ouden Singel No. 188, koopor de beer J. Kruyt Dzn., voor f 4000; het huis Oude Ryn No. 136, niet verkocht. Eerste huwelijksafkondiging van 2 Juli. 8. M. 8. De R<nitz jm. 26 j. ea A. N. Yan Itereon Jd. 22 J. A. A. Dd Eruyo jm. 22 j. tn J. Yan Berkc-1 Jd. 10 j. A. C. T Wallaert Jm. 22 J. en A Kapaan jd 22 j. li. Vermev w. 52 j. en A. E. De Man w. 15 i. J. R. Smits jm 22 j. c-n C. C. Vcrkocyoo jd. 20 i Dr. D. E Sieg<?ibo:-k van Haukekm w. 43 j. cn C. A. Lamme jd. 25 J. Mr. J. II. Goud m t jra. 3 j j. m A M. Cola u jd. 20 J. P. P. M. O. Murraij jm 28 J. cn M. 1>. Pic-ra JJ. 21 j. T. F. Vlieland Jra. 31 j. en O. J. Grolman jd. 25 j. C. R. Koning jm 28 J en E. J. Spruijt jd. 28 j.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3