Gemengd Nieuwi» Do verzending van zwarte aal bessen naar Engeland is te Hillegom In vollen gang. De vracht zelve is klein "van stuk, het beschot niet groot tn de pc\js in verge lijking van andere jaren laag to noemen. Door mr. D. S. Van Einden, advo caat en procureur te 's-Gravonhage, is by den officier van justitie aldaar eene aanklacht in- gediend tegen D. Léon, wegens het schrijven en verspreiden van een viertal lasterlijke go- schriften, waarin do eer en de goede naam van mr. Van Emden werden aangerand. Een paar oude bekenden der jus- titio, Frederik Mohne 011 Eyso Van der Pyl, van wie do eerstgenoemde nog niet lang geleden na 12-jarigen straftijd uit do gevan genis te Leeuwarden was ontslagen, stonden gisteren voor de 5de kamer der rechtbank te Amsterdam terecht, ter zake van inbraak en diefstal, in don nacht van 1 op 2 Juni gepleegd in de pastorie aan den Amstelveenschen weg, gemeente Nieuwer-Amstel, bewoond door pas toor Van Zante, uit welk huis zy eene menigte kostbaar zilverwerk en o. a. een groot zilveren crucifix ontvreemdden. Eene houten kist, be vattende honderd gulden aan kopergeld, bleek hun te zwaar om mede te nemen. Uit het verhoor der vijf in deze zaak be trokken getuigen bleken nadere bijzonder heden. In don bewusten nacht had de dienst bode van den pastoor, Cornelia Van Dijk, eenig gerucht gehoord, was toen opgestaan en had een raam opengeschoven gevonden. Ze waarschuwde daarop haren meester en een nader onderzoek bracht aan den dag, dat en wat er geroofd was. De pastoor liet de klok luidon en weldra waren velen op do been om de dieven op te sporen. Dank zy den maatregelen, door den flinken politie beambte Van den Idsert genomen, werd hot den daders onmogelijk gemaakt uit de uit gebreide gemeente te ontsnappen. Door den brigadier Van Wel werden zij ongeveer een uur later nabij d0n Koninginnen weg aange houden. Door de bekl. werd eene volledige beken tenis afgelegd en het O. M. requireerde tegon ieder hunner eene gevangenisstrai van 8 jaren. Uitspraak Woensdag a. s. Tusschen elf uren en half twaalf brak Donderdag-avond te Roon een zware brand uit in de bouwmanswoning, bewoond door den heer Van Holster, staande aan den Rysdyk, ongeveer een half uur van het dorp. Alles is verbrand, waaronder ook 6 kalveren en oeno party kippen, wat dan ook niet is te verwonderen, daar de spuit eerst te twee uren water gaf, dus bijna drie uren na het uitbreken van den brand, en de straal, die er toen werd gegeven, was nog allergebrekkigst. Alles was verzekerd. Een onverbeteriyk dronkaard. Een 35 jarig man te Veenendaal heeft zich zoozeer aan sterken drank te goed gedaan, dat hy na enkele uren ten gevolge daarvan stierf. Hy was dezelfde dag uit 's Ryks werk inrichting ontslagen, waar hy een jaar, wegens herhaalde dronkenschap, had doorgebracht. Spoorweg-ongelukken. - Vrydag- morgen had by aankomst aan de halte Arnhem Velporpoort van den trein van halfnegen uit Emmerik een ongeval plaats. Doordat van een der achterste rytuigen, hoewel niet vóór het perron staande, toch de portieren werden ge opend, viel een der medereizigers eene markt gangster by het uitstappen, schoof vervol gens lotteriyk ventre a terre het vry steil talud af en kwam aldus wel zeer vlug, doch met een gebroken been, in Arnhems straten terecht. De ongelukkige moest in het stedeiyk ziekenhuis worden opgenomen. Op de spoorbaan tusschen Bokstel en Vucht werd gistervoormiddag een deerlyk verminkt lyk gevonden, naar men meent van den opper man J. De Vries, uit laatstgenoemde plaats. Vermoedeiyk werd deze persoon overreden door den trein, welke te halfelf van Bokstel vertrok. Te 's-Hertogenbosch is gisteravond, naby de goederenloods op don spoorweg een arbeider- remmer gevonden, die, in bewusteloozen toe stand verhoerende, ernstig verwond was aan rechterarm en hoofd. Te Utrecht had gisteravond op het stations terrein Maliebaan de leerling-machinist v. d. H., oud 21 jaren, het ongeluk in de machine- loods zoodanig te vallen, dat hy kort daarna aan de gevolgen daarvan is overleden. Een treurig ongeval had Donderdag avond om lialfacht te Valburg plaats. Een meisje van ongeveer 17 jaar, komendo van het Dessen- plukken, wilde nog den overweg by het station oversteken, hoeyyel do hoornen gesloten waren. Of ze niet had gezien, dat van twee kanten een trein in aantocht was, door één der tr dtnen werd ze gegrepen, en de beide beeneu werden haar afgereden. Ze was terstond dood. Hare zuster ontkwam nog, door hard loopen, aan het gevaar. De Wieierwedstryd Weenen Berlyn. Donderdagochtend zyn 117 wiol- ryders uit Weenen naar Berlyn vertrokken. Er hadden zich nog 33 meer aangemeld, die niet opgekomen waren. De mededingers ver trokken by groepjes om do 5 minuten. Slechts één reed op een hoog wiel. Onder de deel nemers was ook de bekende wielryder Lehr, uit Frankfort, die de eerste 8 kilometer in 13 minuten aflegde en naar men verwachtio binnen 30 uren 't eerst Berlyn zou bereiken. De deelnemers hadden onderweg zeer slectit weer; door des regen waren de wegen moeilijk te berijden. Lebr zakte te Znaim uitgeput in een en moest een uur rusten. Hy werd door Sorge, uit Keulen, voorbygereden, die hot eerst te Iglau aankwamhy had den afstand van 139 kilom. in 5 u. 10 ra. afgelegd. Na hem kwam Rehais te Iglau aanhy had tot zoover het beste record gemaakt en den afstand in 7 min. minder afgelegd dan zyn voorganger. Te Kolin, 236 kilom. van Weenen, was Sorge nog nummer één, hy had er 11 u. 18 m. over gereden. Na hem kwam Fischer, van do „Germania"-club uit München. Lehr was dicht by Kolin gevallen en reed op eene nieuwe machine verder. Te Hogerswerda, 150 kilom. vóór Berlyn, waren Sorge en Fischer gelyk. Van de overige deelnemers hadden toen reeds 15 het opgo- geven. De eerstaankomendo te Berlyn was Fischer. Hy was Donderdagochtend om 6.10 uit Weenen vertrokken en kwam Vrydagmiddag om 1 u. 11 min. 22 sec. op het Tempelhof er Feld, waar het einddoel washy zag er toen nog recht frisch uit. Wie het beste record heeft go maakt was nog niet beslist, daar de verschillende groepen op verschillende tyden vertrokken zyn. Uit dezen rit is intusschen gebleken, dat groote afstanden sneller worden afgelegd door wielryders dan te paard. In den afstandsrit, welke onlangs, eveneens tusschen Weenen en Berlyn, gehouden is, werd een record van 72 uren gemaakt. Sinds gisterochtend hoel in de vroegto waren te Berlyn duizenden en duizenden menschen op de been om de aankomst to zien. Volgens latere berichten heeft Jozef Fischer werkeiyk het beste record gemaakt, daarbij, onweder en slechte wegen trotseerend, en in weerwil van het breken van den ketting van zyn wiel (zoodat hy onderweg van wiel heeft moeten veranderen!) den afstand van 580 km. juist in 31 uron en eenige seconden afgelegd. Fischer is 32 jaar oud en van middelbare grootte. Nr. 2 is aangekomen Franz Sorge, uit Keulen, die 31 uren 541/. minuut heeft noodig gehad. Aangezien August Lehr het halverwege heeft opgegeven, heeft dit heelwat menschen aardig wat geld aan weddingschappen doen verliezen. Als derde overwinnaar is aangekomen een Oostenryker, Franz Gerger, uit Graz. Hy heeft 34 uren en 22 minuten noodig gehad Op hem volgden, op korte afstanden van elkander, in den tyd van enkele minuten, nog drie ryders. Allen zagen er betrekkelyk frisch uit: een heel verschil met de militaire afstandryders te paard, die indertyd zoo afgemat op half doode paarden aankwamen. Behalve Fischer hadden de tot nu aange- komenen den rit op één wiel gedaan, zonder onderweg te verwisselen. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Mei 1893 veronge lukt 59 zeilschepen, waaronder 8 als vermist, als: van Duitschland 2, Amerika 12, Enge land 24, Chili 1, Frankryk 4, Griekenland 1, j^Nederland 2, Noorwegen 10, Rusland 1, Zweden 4 en Italië 1. In dezelfde maand verongelukten 15 stoom schepen, waaronder 2 vermisten, als: van Duitschland 2, Amerika 1, Engeland 8, Noor wegen 3 en Rusland 1. Do „Times" heeft een telegram uit Beyrout ontvangen, waarin de volgende verklaring omtrent de aanvaring van de „Victoria" wordt gegeven: De schepen waren opgesteld in eene dubbele linie en stoomden met eene snelheid van 2 knoopen. By de uitvoering van het bevel tot plaatsverwisseling was eene misrekening in den afstand en de onvoldoende ruimte, waar- 1 «r7~'~m Ill—— binnen van koers werd veranderd, do oorzaak, dat de „Victoria" niet vóór de „Camperdown" kon heonstoomen. De beide schepen bleven 8 minuten aan elkaar vasttwee minuten nadat zy van elkaar loskwamen, begon de „Victoria" te zinken met den boeg naar beneden en de schroef uit het water. Admiraal Tryon is het laatst gezien staande op de brug met zyne pet in de hand. De „Camperdown", vergezeld van de „In flexible", is Donderdag-avond van Tripoli naar Malta vertrokken. RECL\NE§. Door 24 Professoren van verschillende Duitsche en andere Europeesche Universiteiten is eenparig getuigd dat de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt een zeker en kostelyk werkend en volkomen on schadelijk laxeermiddel zyn. Tegenover zulke getuigenissen moeten alle andere zwygen. De echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, die het witte kruis op het roode veld dragen, zyn alleen verkrygbaar in de Apotheken tegen 70 Cents het doosje. Hoofddepot: F. E. Van Santen Kolff, te Rotterdam. 4062 13 BUITENLAND. Frankryk. De vaststelling der algemeene verkiezingen op 20 Augustus heeft velen in Frankryk verrast, ofschoon de verkiezingsstryd eigenlyk reeds mot de onthulling der Panama-schan dalen was begonnen. Men hoopt van de aanstaande vorkiozingen, dat haar resultaat de vorming van twee repu- blikeinsche partyen, eeno conservatieve en eene radicale, zal zyn, waardoor aan de altyd vruch- teloozo pogingen alle republikeinen te ver eenigen, een einde zal komen. Nadat de verkiezingen van 1889 het Bou- langisme hadden gefnuikt en het gevaar van een dictatorschap hadden afgewend, hebben de monarchalen de hoop op de verwezenlyking hunner wonschon opgegeven en door de tus- schenkom8t van den Paus, die onderwerping aan de gestelde machten aanbeval, geschiedde de overgang tot de republiek en de vorming der constitutioneele rechterzyde. Hierdoor ontvingen de gematigde republikeinen eene belangryke versterking en tegeiyk helden de radicalen meer over naar het socialisme, waardoor eeno scheiding van gematigden en radicalen onvermydelyk werd. Aan de werkstakende koetsiers te Parys is medegedeeld, dat eenige kapitalisten ge neigd waren hun 35,000,000 fr. te verschaffen, om eene coöperatieve vereeniging op to richten. De verhouding tusschen de werkstakende koetsiers en die hunner makkers, welke de teugels weer tor hand hebben genomen, was de laatste dagen zeer gespannen. Donderdag is het tusschen de partyen tot eene uit barsting gekomen, waarin de werkstakers tot daden zyn overgegaan. Vooral do nieuwelin gen worden in het uitoefenon van hun bedryf door de styfhoofdige volhouders op de lastig ste wyze verhinderd. Dezen hebben hier on daar de rytuigen der anderen omgeworpen, waarby enkelen dier laatsten ernstig zyn verwond. Do Senaat heeft het ontwerp tot vast stelling der invoerrechten op petroleum goed gekeurd. De Kamer heeft het voorstel tot schorsing dor invoerrechten op maïs, haver en gerst verworpen. Het voorstel om de rechten op zemelen tot 1 Januari 1894 te schorsen werd naar de commissie voor hot initiatief verzonden. Duitschlaiith Onlangs heeft te Ludwigsburg in Duitsch land een soldaat zich een vinger afgesneden, om door verbloeding don dood te veroorzaken. Hy deed dit uit angst voor een onderofficier. Thans is de onderofficier tot 1 jaar en 3 maanden vestingstraf veroordeeld en gede gradeerd tot gewoon soldaat. Tevens echter is de soldaat gestraft met 1 jaar hechtenis en gedegradeerd tot 2de klas (hy was soldaat lste klas). De inlanders van Karaerun hebben een officier en een sergeant van de Duitsche be zetting vermoord. De troepen, die gezonden waren om de schuldigen te straffen, zijn af geslagen. De aanvoerder der expeditie is daarby gewond. Italië. Do Kamer heeft de regeering gemachtigd tot voorloopige beschikking over de rijks middelen tot 31 Juli. By de beraadslaging over do begrooting van oorlog in den Senaat zeide de minister van buitenlandsche zaken: „Met het oog op- den tegenwoordigen finantiöelen toestand,, geloof ik niet dat de uitgaven voor het leger kunnen verhoogd worden." Groot-Britannië. Keizer "Wilhelm zal Zaterdag 8 Juli weder de noorsche Fjoiaen gaan bezoeken. Ditmaal gaat keizerin Augusta Victoria mede, maar de keizerlyke prinsen zullen op 9 of 10 Juli, evenals verleden jaar, naar Wilhelmshöhe, by Kassei, worden overgebracht. Deze reis van keizer en keizerin zal circa eene maand duren en met een bezoek aan koningin Victoria op Osbornhouse, by Cowes, op het eiland Wight, besloten worden. De huwelyksplechtig- heden van Victoria's kleinzoon, den hertog van York, en Mary van Teek, welke, naar men weet, op 6 Juli bepaald zyn, zullen dus nietzooals 't eerst heette, door den keizer worden bygewoond. Wel echter door den Russischen grootvorst-troonopvolger Nicolaasr die gisteren te Londen is aangekomen. De „Standard" heet dezen hartelyk welkom, maar zegt ook„Rusland is volkomen in zyn recht, wanneer het zich in Middel-Azië uit breidt. Zoolang de overeenkomst, welke tus schen Rusland en Engeland is gesloten, wordt geëerbiedigd en de onzydigheid van Afghanis tan wordt gehandhaafd, is geen conflict te duchten. Maar indien Rusland de plannen, welke het in Europa koestert, wil volvoeren,, zal het zich de verdenking van Engeland op den hals halen. Indien de Czaar gunstiger was gestemd voor de ontwikkeling van Bul- garye; indien hy den voorspoed van dit vorstendom beschouwde als de ware oplossing van do Oostersche quaestie, zou een der gronden van de internationale ongerustheid zyn verdwenen." De firma Merrall Zoon, te Howorth,. een der grootste fabrikanten van wollen stoffen in het Vereenigd Koninkryk, heeft aan hare wevers te kennen gegeven dat hun loon met 10 a 15 pCt. moest verminderd worden. Van de werklieden teekenden 800 man daartegen verzet aan. Het gevolg is, dat het huis heeft gesloten, waardoor drie weveryen met onge veer 4000 werklieden stilstaan. Het Lagerhuis heeft met eone meerder heid van 32 stemmen (nl. met 299 tegen 267). Gladstone's voorstel tot beperking van de beraadslagingen over de Home-Rule wet aan genomen. De regeering hoopt nu, dat de discussiön in het laatst van Juli zullen worden gesloten, zoodat het ontwerp, nadat de derde lezing heeft plaat6 gehad, in het midden van Augustus by hot Hoogerhuis kan worden, ingediend. Vereenigd# Staten. Acht en dertig aanzienlyke firma's te Chi cago hebben zich gewend tot don president der Vereenigde Staten met een betoog, dat de zilverwet van Sherman aan den tegen woordigen gedrukten finantiöelen toestand schuld is en daarom behoort te worden in getrokken. Die wet legt der regeering de ver plichting op, iedere maand 4 Va millioen ons zilver te koopen. In de schatkist zyn onge veer 125 millioen ons zilver, waarop naar den tegenwoordigen marktprys 11 millioen dol lars is verloren. Dit verlies is op zichzelf geen gevaar, maar 95 pet. van het handels verkeer geschiedt door middel van krediet en door den voortdurenden uitvoer van goud (sedert 1889, naar men zegt, 280 millioen doll.) is bet vertrouwen in de handhaving der aangenomen waarde tusschen goud en zilver geschokt. Men vreest dat weldra een goud- agio zal ontstaan. Daaronder lydt net krediet; groote verliezen worden geleden en de tegen woordige crisis en de faillissementen worden ten deele aan de Shermanwet geweten. De gouvernour van Illinois heeft de drie anarchisten Fielden, Neebe en Schwab, die ver oordeeld waren wegens demoorden van Chicago in 1886, waarby vele politie-agenten, vrouwen en kinderen door eene bom gedood en verminkt werden, gratie verleend op grond van de over weging, dat zy geen rechtvaardig verhoor ondergaan hadden en dat de rechtbank be vooroordeeld was. Volgens bericht uit Mexico aan de „New- York Herald" beeft de onder-minister van financiën in Mexico het gerucht, als zou de vrije aanmunting van zilver gestaakt worden, ongegrond verklaard. De schaarschte van het ruilmiddel wordt hoofdzakelyk toegeschreven aan den sterken uitvoer van Mexicaansche zilveren dollars. Van daar dat het noodzake- lyk is, meer munt te slaan. In een bericht aan de „Herald" uitVal-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6