koude voeten had, en wachtto op zyn broeder, die een goed vischwater was gaan zoeken. De officier van justitie meende eene zware straf te moeten eisc-hen tegen beklaagde H. P. S., wegens de verregaand brutale wijze, waarop bh herhaling door dezen beklaagde diefstallen gepleogd worden, en vordert dus zijne veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf. "Wat den anderen beklaagde betreft, deze zal, meent Z E A., wegens gebrek aan bewijs moeten worden vrijgesproken. De toegevoegde verdediger, mr. Z. W. .Straat man, wijst op de houding van den lsten be klaagde en meer speciaal dp de bescherming, die hij zijn broeder verleent, en vindt op dien grond reden de clementie der rechtbank in te roepen. Voor den tweeden beklaagde vraagt hy onmiddellijko invrijheidstelling, welke dan ook door de rechtbank gelast werd. De rechtbank veroordeelde H. P. S. tot 2 jaar gevangenisstraf en sprak W. J. S. vry. De kwade geest van deze beide beklaagden, zoowel als van de twee volgende, is een zekere Jacobus Pennenburg, bijgenaamd „Koos de taaie", oindat hy tot nu toe uit de handen der justitie heeft weten te biyven. Na behandeling der bovenvermelde zaak toch stonden terecht A. Le Maitre, oud 19 jaar, en W. J. Yan Deventer, oud 18 jaar, schipper, beiden te Leiden wonende. Ook in •den nacht van 1 op 2 Juni en evenzoo te .Alkemade, hadden deze beklaagden (die vol gens den officier tot de vrienden behoorden van H. P. Starrenburg) 2 zakken, gevuld met maïs, en 2 zakken, gevuld met zemelen, gestolen. Beklaagden bekenden dit feit. Zy hadden het gestolene verkocht aan zekeren Jacobus Pennenburg, oud 21 jaar, te Leider dorp wonende, thans echter in Duitschland vertoevende. Zy hadden van dezen J. P. de opgave gekregen waar deze zakken gemak- kelyk te stelen waren. Deze P. schynt gewoon overdag met zyne koopmanswaren aen boer -op te gaan om to zien of hier of daar iets te stelen is. Meent hy eene gunstige gelegen heid gevonden te hebben, dan wordt dit aan .andere personen, zooals nu aan beklaagden, medegedeeld, die dan het misdryf voor hem volbrengen en hem het gestolene voor eene kleinigheid overdoen. De eisch was één jaar gevangenisstraf. Do toegevoegde verdediger, mr. Ph. 't Hooft, .pleitte verzachtende omstandigheden. Heden uitspraak doende, veroordeelde do rechtbank beide beklaagden tot één jaar ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand April 1893: Reizi gersaantal 28,932; opbrengst ƒ4,155.42goe deren en diversen ƒ656.475. Totaal 4,811.89s. Yan 1 Januari tot ultimo April 1893: Reizi gersaantal 99,498; opbrengst 13,316.93goe deren en div./2,761.83s. Totaal ƒ16,078.765. Per dagjvilometer bedraagt dit ƒ14.89. Het O. M. by de Haagsche recht- bank vorderde in de gisteren gehouden straf zitting voor A. V., bakkersknecht te Leiden, die op den 20sten Mei uit de bakkery van D L. alhier een gouden horloge zou hebben weggenomen en zich toegeëigend, by verstek, 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 7 Juli. De Hooge Raad heeft heden ontzegd de vroeger vermelde vordering van A. J. v. H. tegen den Staat der Nedorlanden, tot bekoming van schadevergoeding op grond dat eischers pakschuit in de Gouwe naby Wad dingsveen zou zyn aangevaren en beschadigd door eene torpodoboot van den Staat. In den Lisserbroekpolder (Haar lemmermeer) is een geval van cholera nostras voorgekomen met doodolyken afloop. Te Delft doen zich gevallen van mond- en klauwzeer voor. In „De Seingever," orgaan van don Bond voor het Spoorwegpersoneel, was in November een ingezonden stuk geplaatst, waarby, onder het opschrift „een strafbaar feit," aan den hoofd-inspecteur Z. H. en aan den adjunct inspecteur B., beiden van de Exploitatie Maatschappy, verweten werd, dat zy van ».en halte-chef d. W., vroeger te Echten, thans te Geleen, resp. 10 en 5 hectoliter aardappelen zouden hebben aangenomen als cadeau voor do overplaatsing van genoemden halte-chef van Echten naar Geleen. De schryver van dat stuk bleef onbekend en als verantwoordelyk redacteur had zich nu voor de Haagsche Rechtbank te verant woorden J. H., vroeger te 's Gravenhage, thans te Amsterdam, uitgever van „De Sein gever," die geweigerd had den naam van den schryver te noemen. Hot bleek dat niets was ontvangen, ge geven of beloofd, dat de verplaatsing geene bevordering was, maar op eigen verzoek ge schiedde, en de boklaagdo den schryver en den inhoud van het stuk niet kende. Subst.-off. van justitie, mr. Van Buttingha Wichers, constateerende dat de uitgever van zyne goede bedoeling biyk gaf door een stukje op te nemen, waarby de halte chef werd ge rehabiliteerd, vorderde tegen den beklaagde, bywyze van waarschuwing, 25 boete. Als verdediger trad op mr. Troelstra, die meende dat beklaagde moest worden vry gesproken. Uitspraak Vry dag 7 Juli. Ter plaatse, w^ar men dennieuwen •duisput te IJmuidên graaft, is gisteren ge vonden een been, dat wel 400 pond weegt, alsmede een kop van een reusachtig, voor- weroldlyk dier, van binnen bezet met tanden. Het is gevonden op 10 M. beneden do opper vlakte in eeno zandlaag, omringd van schelpen. Men vermoedt dat het een mammouth moet geweest zyn. Het plan bestaat de vondst naar het Museum voor Natuuriyke Historie te Leiden over te brengen. Een 13 jarige knaap is te Am sterdam by het zwemmen in het Noordzee kanaal naby de Houthaven verdronken. Te Renswoude is in de weide eene koe van J. H. door den bliksem gedood. Eene rjjke dame uit Haarlem, die vóór byna 50 jaren te Leeuwarden woonde, bezocht kort geleden eenigen van hare bloedverwanten, allen tot den kleinen burger stand behoorende, in laatstgenoemde stad. Het was, om dezen reeds by haar leven eene aan gename verrassing te bereiden. Daartoe stelde zy aan zes kinderen van hare nicht ieder 12,000 en aan den vader dier kinderen 3000 ter hand. Zy gaf daarby te kennen, als zy in het leven bleef, het volgende jaar terug te komen, om te zien welk gebruik van hot geld was gemaakt. De arrondissemen ts-rechtbank, 5de kamer, te Amsterdam, uitspraak doende tegen J. W. Kramer en A. Cornelissen, col porteurs van „De Oproerkraaier", veroordeelde heden eerstgenoemde wegens smaadschrift jegens dr. A. M. Vermey, aldaar, tot eene gevangenisstraf van zes maanden (de eisch was negen maanden), en laatstgenoemde wegens smaad tot eene gevangenisstraf van drie maanden (de eisch was zes maanden). Kramer zal moeten betalen 3/t, Cornelissen '/4 der kosten, terwyl beiden op civielen eisch van den advocaat van dr. Yermeij, mr. D. Simons, werden veroordeeld tot eene schade vergoeding van 1, een en ander by lyfs- dwang te verhalen. Te Horster reed de ruim 70-jarige landbouwer v. K. met paard en wagen naar het land, om aldaar werkzaamheden te ver richten. Spoedig daarna kwam het paard met den leegen wagen weer thuis. Men ging naar het land, waar men het lyk van den grysaard vond, met eene groote wonde aan het hoofd. "Waarschyniyk is v. K. door een slag van het paard getroffen en daardoor bezweken. In het water gestooten. Toen Woensdag-avond de heeren C. A. C. Kruyder, directeur der Rykskweekscbool voor onder- wyzers te Deventer, en de heer Haspels, predikant te Kolmschate, van de Worp te Deventer naar de stad wilden gaan, kwam hun op do schipbrug een hondenwagen met lange yzeren staven goladen voorby. Juist passeerde daar ook een rytuig, eene der staven raakte in het zeil van den wagen vast. Daar beide voertuigen echtor in be woging bleven, raakte de staaf weer los. Beide heeren kregen toen een zoo hevigen stoot, dat zy over de welbanken in don IJsel vielen. De brugwachter snelde hun met nog eenige personen te hulp en had het geluk beiden behouden aan wal te brengen. Zy kwamen met den schrik en een nat pak vry. Van Deth bydonreehter-com- missaris. Zooals wy vroeger mededeelden, moest de heer Yan Deth Woensdag voorden rechter commissaris te Arnhem verschynen als getuige in zake Noerbosch. Het onderhoud, dat de heer Yan Deth met den rechtercommissaris had, duurde maar20 minuten en was slechts van voorloopigen aard. De rechtor-coinmissaris wees er den heer Yan Deth op, dat hy voor 't oogenblik alleen een onderzoek van de door hem in de bro chure vermelde mishandelingen op het oog had en dat daarvoor alleen in aanmerking konden komen de gevallen, welke niet waren verjaard. Natuuriyk komen het eerst in aanmerking de mishandelingen, waaraan getuige beweert, dat zyn eigen kinderen hebben blootgestaan. Aanstaanden Zaterdag zal de heer Van Deth daarom voor den rechter commissaris ver schynen met zyn zoontje en den daarop vol genden Dinsdag compareert zyn dochtertje in gezelschap van haren pleegvader, een predikant in Friesland. Tegen Maandag aanstaande is de heer Van 't Lindenhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer Van Deth den rechter commissaris in kennis stellen met de namen en adressen van hen, die als getuigen kunnen optreden van de overige in zyne brochure vermelde mishandelingen. [Amst.) Poging tot doodslag. Pieter Petrus Holshuysen, een 36 jarig werkman, zonder beroep, die op den avond van den 19Jen April jl. zyne kostvrouw Albertina Hendrika Oosterhof, wonende Lynbaansgracht 83, met een broodmes verscheidene wonden toebracht uit wraakzucht, omdat zy hem dien avond de huur, welke hy niet geregeld vol deed, had opgezegd, stond deswege gisteren voor de 4de kamer der arr. reertbank te Amsterdam terecht. De wonden van zyn slachtoffer waren van weinig beteekenis en spoedig genezen. Eene gevaariyker verwonding had hy zichzelven na zyn misdryf toegebracht in den hals; maar ook hy herstelde, ofschoon hy geruimen tyd tusschen dood en leven zweefde. De verklaringen der getuigen de buren, door het slachtoffer te hulp geroepen, en de agenten, d*e proces verbaal opmaakten stelden de feiten heldtr genoeg in het licht, om het O. M waargenomen door mr. Pelerin, tot schuldigverklaring aan poging tot dood slag te doen concludeeren. Eisch 2 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. II. R. Goudsmit, meende dat hoogstens hot misdryf van mishandeling was bewezen. De werkstaking der Parysche koetsiers zal spoedig uit zyn, dank zy oen handigen zet van de rijtuig-maatschappyen. Tot nu toe moest men, om koetsier te worden, in het bezit zyn van oen 'oewys van bekwaamheid, dat tamelyk moeilyk te verkrygen was; een maal in het bezit daarvan, vormden de koet siers eene soort van gesloten corporatie. Nu hebben de rytuig-maatschappjjen echter weten gedaan te krygen, dat door het hoofd der politie voorloopigo vergunningen wordeh uit gereikt, in plaats van de tot nu toe ver- eischte diploma's. „Voorloopig" duurt in Frankrijk echter zeer lang, en de koetsiers, dit inziende en vreezende dat hunne plaatsen door anderen zouden ingenomen worden, hebben voor het meorendeel het werk weer opgevat. Te Madrid was het Maandag 109°, te Sevilla 125°, te Saragossa byna 111°, te Cordova en Alicante byna 120° in de schaduw. To Bordeaux is het Dinsdag den geheelen dag 104° in de schaduw geweest, 's Avonds 8 uren barstte een hevig onweer over öe stad los. Eene rooverbende. Men seint uit Buda-Pesth, dd. 29 JuniEene bende van 14 roovers, waarschyniyk Rumenen, heeft in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op een hotel in de nabyheid van Herculesbad. De bottelier werd vermoord en eenige bedienden werden ernstig gewond. De eigenaar van het hotel werd gedwongen al zyn zilverwerk en kostbaarheden af te geven. De roovers ver trokken met een buit, welke eene waarde vertegenwoordigt van verscheiden duizenden fiorynen. De gendarmes achtervolgen hen. BUITENLAND. Frnnkrljk. Een gedeelte van het rapport der Panama commissie wordt door de bladen in Frankryk geheel en al verzwegen en wanneer niet hot geheele stuk in het officiëele blad wordt opgenomen, zal het groote publiek er weinig van vernemen. Het is dat gedeelte, dat handelt over de rol, welke de Fransche pers in die groote zwondelary heefc gespeeld. Het rapport bewyst, op grond van het verslag van don gerechtelyken liquidateur, van de verhooren der aangeklaagden in de Panama processen en van de verhandelingen voor het gerechtshof, dat de dagbladen van den be ginne af zich in dienst hebben gesteld van De Lesseps c. s.; dat zy in den loop van jaren millioenen hebben ontvangendat omkooping en veilheid tegenover elkander stonden. De groote bladen werden geregeld bezoldigd om zich van onaangename critiek te onthouden en er toe mede te werken, dat niets van de waarheid aan het, licht kwam, maar daaren tegen de onbeschaamdste leugens der Panama directie te verspreiJen en te bevestigen. De kleine bladen werden niet geregeld betaald; hun werd van tyd tot tyd de mond gestopt, wanneer zy iets van de waarheid hadden vernomen en dreigden het aan het licht te brengen. Alleen door de hulp van de Pary sche pers konden De Lesseps en zyne hand langers den kleinen Franschen kapitalisten 1400 millioenen fr. ontlokken. Zonder het komplot, dat acht jaren heeft bestaan, van de bladen, die hun deel ontvingen van den roof, was die plundering van het publiek orimogeiyk geweest. De Kamer heeft het voorstel der be- t?rootïngscommi8sie, om de rechten op petro leum op 9 en 12.50 fr. te bepalen, goedgekeurd. Dit brengt vanzelf mede dat ook do Fransch- Russische overeenkomst is aangenomen. Eveneens werd aangenomen het wetsvoor stel tot tydelyke schorsing der invoerrechten op veevoeder. De Senaat heeft het ontwerp tot wyziging der inkomende rechten op mandemakerswerk aangenomen. Prins Roland Bonaparte is van zyne reis door de Voreenigde Staten en Canada te Parys teruggekeerd. President Carnot is gisternamiddag naar Marly-le Roi vertrokken, na in den voormiddag nog een ministerraad in het paleis van het Elysée te hebben gepresideerd. Marly le Roi is een klein en zeer stil plaatsje aan den spoorweg tusschen Versailles en Saint-Germain gelegen, in eene bekoorlijke landelyke omgeving. De president neemt er zyn intrek in het kasteel „Mes Délicos", dat door do eigenares, mevr. de wed. Boissage, te zyner beschikking is gesteld. De bekende dramatische schryver Victorien Sardou woont te Marly, waar hy raadslid is. DuitHchlumU De vraag, of de legerwet door den nieuwen Duitschen Ryksdag zal worden aangenomen, blyft natuuriyk in Duitschland de vraag van den dag. Algemeen verdeelt men de leden van den nieuwen Ryksdag in 205 vóór- en 192 tegen standers der legerwet. Dat mag waar zyn, als men aanneemt dat de 17 anti-semieten en de 19 Polen allen voor de wet zullen steramen, gelyk het in den ontbonden Ryks dag door nagenoeg alle leden van die twee fraction is geschied. Het is echter nog de vraag of en in hoever de genoemde 36 afge vaardigden onvoorwaardelyk allen vóór de legerwet gezind zyn. Die meerderheid is dus nog niet zeker, doch niettemin wordt aan de goedkeuring der legerwet door den nieuwen Ryksdag niet getwyfeld, ten gevolge van rechtstreeksche of zydelingsche medewerking der centrumsparty. Het uitvoerverbod voor veevoeder zal, naar men nader verneemt, enkel hooi en zemelen betreffen. Het voorstel werd in do zitting van gis teren van den Bendsraad aan eene commissie van voorbereiding gezonden. Prinses Yon Bismarck is bedenkelyk ziek. (i r« -»iit<*. Een voorstel van Gladstone, om voor gis teren het middernachtsreglement te schorsen, werd door het Lagerhuis met 301 tegen 271 stemmen aangenomen. Gladstone verlangde daarop, dat het Huis een besluit zou nemen ten opzichte der maat regelen, welke hy had voorgesteld om het Home-Rule-debat te bekorten. Hy wees op de noodzakelykheid om de zittingen van het Huis niet te onderbreken door prorogatie en ver daging, voordat de beraadslaging over de begrooting van uitgaven byna geëindigd en het debat over Home Rule geheel afgeloopen zou zyn. Ook moet al het mogeiyke gedaan worden om andere belangrijke maatregelen door te zetten vooidit het tegenwoordige zit tingjaar om is. Hoewel het my, zeide Glad stone, zeer pynlyk valt inbreuk te maken op de vryheid van discussie, weet ik er in de gegeven omstandigheden en met het oog op de houding der oppositie niets anders op. De conservatieve leider Balfour bestreed het voorstel ten sterkste. Chaplin stelde voor de discussiën te ver dagen. Deze motie werd door de regoering bestreden en met 308 tegen 279 stemmen verworpen. De motie-Russell (waarin Gladstone's voor stel om de debatten te bekorten, wordt be streden) word met 306 tegen 279 stemmen verworpen. De oppositie hief een luid gejuich aan, 4

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2