H°. 10232 Zaterdaa 1 Juli. A». 1893. (jouraat wordt dagelijks, met uitzoaderiag van (§pu- eu feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: tme U4m p*r t Buodttf Lit. IM5W ft poit1-W. Afseadtrlgk* Nommera0-0&- PEUS DER ADVERTENTEÊN Tm I—I ragala l.M. ladara ragal m+w /0.1T|. Qrootera Utter* ntxt plaaUraimta. Toor bet haoeeeeerea bulUo de «Ud wordt ƒ0.05 berekend. 'Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. H. J. Peter, geboren te Rotterdam, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „De behandeling van maagneurosen met electriciteit". Aan dezelfde universiteit is met goed gevolg afgelegd het examen voor den Indischen dienst door mr. D. J. Rebel. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie zftn heden tot arts bevorderd de heeron J. Rutschy en H. C. Knappert. Mejuffrouw M. L. Cornet, thans onder- wyzeres aan eene der gemeente bewaarscholen alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool te Mijdrecht. Hoeft de heer Joh. C. Geyp een goeden naam als musicus en dirigent, ook als com ponist heeft men hem gisteravond weer leeren kennen tijdens het concert op Musis Sacrum", waar de schutterij kapel onder zijne leiding de „Ouverture de concert" van hem uitvoerde, een werk, dat, nadat het was ten gehoore gebracht, terecht veel bijval bleek ondervon den te hebben. Luide toejuichingen vielen er dan ook aan ten deel, evenals aan menig ander nommer van het programma. Een werk van nog een anderen stadgenoot, den heer B. J. Duyster Jr., een Musis Sacrum-marsch", kwam eveneens tot uitvoering, doch reeds by den aanvang, om halfacht, maar toen was er, als gewooniyk, nog mot veel publiek aan wezig. Dit doet de vraag ryzen of de concer ten voor de meesten soms te vroeg beginnen? Ten vorigen jare is, geiyk men weet, door de Staten van Zuid Holland eene bydrage toegestaan van ƒ4200 voor verandering der Turfmarktsbrug te Leiden, vormende een onderdeel van de verbetering der vaartge meenschap tusschen Ryn en Scliie. Sedert is door den Raad der gemeente Leiden op advies van den nieuw opgetreden gemeente-architect een ander plan aangenomen voor dat werk, dat echter meer zal kosten. Aangezien in dit plan de brug eene doorvaartwydte van 11 meter zal verkrygen of ruim 1 meter meer dan volgens het oorspronkeiyke plan, vinden Ged. Staten vryheid thans aan de Provinciale vergadering voor te stellen de bydrage te verhoogen tot ƒ6300. Geref. Kerk. Beroepen te Hoofddorp, Haarlemmermeer, de heer A. De Vlieg, te Renkum. Tot predikant by de Ned.-Herv. gemeente te 's-Gravenhage, in de plaats van ds. Oorthuys, is beroepen ds. D. J. Karres, te Genemuiden. De kroonprins van Rusland arriveerde gistermiddag met den sneltrein van 12 u. 4 m. te Vlissingen. Opgewacht door den commandant van het kon. jacht „Victoria en Albert", den consulair- agent voor Rusland, den heer Benier, en den Britschen vice consul, den heer P. L. De Bruyne, begaf Z. K. H. zich aan boord van het aan de ponton gemeerd liggende jacht, dat onmiddeliyk zee koos mot bestemming naar Port Victoria. Door Ged. Staten van Zuid Holland is bepaald dat de afzonderiyke jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend op Dinsdag den lsten Augustus a. s., en dat mitsdien van dat tydstip af de uitoefening der jachtbedryven, vermeld in art. ir>, litt. d, f en h, der wet op de jicht en visschery, is geoorloofd; .evens is herinnerd aan de be paling van art. 1 van hot reglement op de uitoefening der jacht en visschery in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. In zake het concept tot „vereenzelving" van de Vrye Universiteit te Amsterdam en de Theologische school te Kampen werd in de Provinciale Synod, byeenkomst te Apel doorn eene motie aangenomenDe vergadering, overtuigd zynde van maar één opleiding te hebben voor de bedienaren des woords en wei in één en dezelfde plaats, besluit dat de generale synode een ander concept ontwerpe, dat meer rekening houdt met de bostaande toestanden. Morgen, Zaterdag, zullen oenige Minis ters en Kamerleden met het stoomschip „Argus," bestemd voor den opium-politiedienst in Indié, na een hun door den heer Arie Smit, president-commissaris van de Kon. Maat- schappy „De Schelde", te Vlissingen, aang^ boden déjeuner in het Badhuis aldaar, een zeetocht maken. De pas ingestelde inspecteurs van de Ryksveldwacht dragen eene uniform, die veel overeenkomt met de tem.e der officieren van het wapen der Koninklyke marechaussee, met dit onderscheid, dat zy zilveren fourra- gères met dito kwasten en een helm dragen. De opslagen van kraag en mouwen van de korte jas zyn donkerblauw. De sabel is van hetzelfde model als by de bereden officieren van het leger in gebruik. Door de arrond.-rechtbank te Winschoten is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel, subst.-griffier by de arrond.-rechtbank te Maastricht; mr. F. J. Camphuis, commies, chef van de 1ste afd. der Prov. griffie van Groningen, en mr. W. F. E. Spiering, ambtenaar van het Openb. Ministerie by de kantongerechten in het arrond. Amsterdam. Aan de ryks-universiteit te Groningen is heden tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer P. Wildervanck de Blécourt, geboren te Appingedam, op een proefschrift, getiteld: „Inschryving der zakelyke rechten. Stelsels van openbaarheid." De Regeering heeft by nota van wyziging eènige^.verandering gebracht in de redactie van het eeriig artikel van het by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, houdende be palingen omtrent vrystelling van belasting vooi sommige buitenlandsche goederen. Thans machtigt het artikel om, by algemeenen maat regel van bestuur, onder de noodige voor zieningen tegen misbruik, vrystelling te ver leen en a. Van het invoerrecht voor chemicaliën, veifstoffen en andere zelfstandigheden van dien aard, benoodigd als hulpmiddel by de werkzaamheden in fabrieken of trafieken b. van den accyns en het invoerrecht voor gedistilleerd, by den invoer aanwezig op natu- raliën, bestemd voor instellingen van onder- wys in de natuurkundige wetenschappen. De minister van financiën betoogt dat deze uitbreiding voldoende is gerechtvaardigd. Azfin- aether, paraffine-olie en aniline olie worden in Nederland niet vervaardigd, maar zyn in groote hoeveelheid hier te lande noodig voor de be reiding onderscheidenlyk van rookzwak bus kruit, chinine en katoenen stoffen. En deze vrystelling kan verleend worden zonder gevaar voor misbruiken te vreezen. De heer Ramon Gocnaga, laatstolyk gouverneur der provincie Magdalena, is be noemd tot minister-resident van Columbia te 's-Gravenhage. De heer Gocnaga heeft tevens in opdracht zich mot de Nederlandsche en Engelsche houders te verstaan over eene regeling der buitenlands.he schuld, voor wat de hervatting dor rentebetaling bef reft. (D.) Men zegt - en wy deelen het onder voorbehoud mede dat de uitgave van de „Nieuwe Gids" zal worden gestaakt. Vad De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 4 Juli a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Juni van Genua; de „Stentor", van Amsterdam naar Java, vertrok 29 Juni van Liverpoolde „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw York, is 29 Juni Lizard gepasseerdde „Werkendam" vertrok 29 Juni van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Menelaus", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 28 Juni Perim de „Polyphemus", van Singapore naar Amster dam, passeerde 29 Juni Wight; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 29 Juni Dover gepasseerd; de „Ardjoono", van Rotter dam naar Java, vertrok 28 Juni van Suez; de „Glaucu8"r van Amsterdam naar Java, arriveerde 27 Juni te Liverpool. By koninkiyk besluit is de kapt. J. P. F. G. E. Delpy, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 2377 'sjaars. De Waalsche Bibliotheek te loeiden. Het volgende is ontleend aan het jaar verslag van deze boekery, dat op de Waal- sche Réunie, 2227 Juni, te Dordrecht is ingediend. Als naar gewoonte werd deze wetenschap- peiyke verzameling door beoefenaars der Kerk geschiedenis hier en buiten Nederland druk gebruikt, en werden aan elk harer afdeelingen min of meer belangryke stukken toegevoegd. Aangekocht werden o. a. de werken van A. Doy, „La liturgie de la S. Cóne A Paris"; H. De la Ferrière, „La St.-Barthéleray"; A. De Galtier, „Le marquis de Ruvigny"H. De la Garde, „Le due de Rohan"Nicolas, „Histoire de l'Académie Protestante de Montauban"; A. Rebelliau, Bossuet historiën du Protestan tisme"; verder eene reeks in het Hollandsch vertaalde preeken van Waalsche predikanten als Du Bosc, J. Crusius, G. S. De Chaufepié, S. De la Douespe, F. H. Gagnebin, D. T. Huet, G. James, T. Maurois, P. Du Moulin, A. A. T. Mourner; zoo hebben dus deze godgeleerden ook andoren gesticht buiten hunne gemeente. Ten geschenke werden ontvangen biogra- phieën en genealogieën van Walen, een ge schrift van den heer Boucher en brieven van Is. Secrétan, beiden vroeger predikanten in Den Haag, de preek van den heer Richard by het afscheid van den heer Brun te Amsterdam en verschillende pennevruchten van den heer Perk. Verder werd de groote verzameling sermonaires en stichtelyke geschriften weder aangevuld met edities, die er nog aan ont braken, als van E. Diodati, C. Grawitz, P. De Joux, Jean Claude, G. Monod, Drélincourt. Boyer, J. De l'Espine, J. De Seins, o. a. Evenzoo werden eenige pamfletten over de godsdienstvervolgingen in de Cevennes, Oranje en Piëmont ontvangen en de collectie By bels, gebedenboeken, gezangen en reglementen aangevuld. Het merkwaardigste boek was evenwel een gegraveerd werkje van Daniel De la Feuille, Réfugié uit Sedan, bekend als verdiensteiyk kunstenaar te Amsterdam; het bevat „Des Alphabets de cbiffres flouronnóes et nceuds d'araour," dat is sierlyk dooreen gevlochten hoofdletters in soorten, zooals men ze in de 18de eeuw op zegelringen en cachetten graveerde; het is een goed bewaard model boekje voor graveurs. De bibliotheek ontving nog het 1ste dool der Bronnen van Rotterdams geschiedenis en van den Pamflet-catalogus van het Zeeuwsche Genootschap. Aan de verzameling portretten werd een zestal van Waalsche predikanten toegevoegd, waaronder een zeer fraai van Tan Do Labadie in crayon, door G. De Lairesse; aan die der afbeeldingen van Waalsche kerken, die van Den Haag, Leiden, Rotterdamaan die der Waalsche wapens een drietal en ton slotte aan di3 der Waalsche penningen eenige Arasterdamsche avondmaalloodjes en de me daille op de zilveren bruiloft van J. A. De Normandye en C. De Greof. In dit verslag werd ook hulde gebracht aan de vele diensten, welke wyien de heer P. Du Rieu Jr. aan de Waalsche Bibliotheek heeft betoond, vooral by de vernummering na de laatste verplaatsing en by de keuze der aan vullingen. Gemengd ïflenw». PI et voornemen bestaat om met de werkzaamheden der vaartverbetering in deze gemeente (betere gemeenschap van Haven met Oudevestgracht, als onderdeel der vaart verbetering tusschen Ryn en Schie) met Augustus van dit jaar een aanvang te maken althans, de bewoners der door de provincie Zuid Holland na de onteigening reeds aange kochte drie perceelen aan de Haven moeten met den eersten der maand hunne woningen verlaten hebben. Al die onteigeningen hebben langs minnelyken weg plaats gehad. In de laatste tyden werden in de omstreken van Leiden, vooral te Alkemade, allerlei diefstallen gepleegd, waarvan de daders niet te vinden waren. Geen wonder dan ook dat de veldwachters dag en nacht op de loer lagen. Zoo waren ook in den nacht van 1 op 2 Juni te Alkemade twee gemeente veldwachters op surveillance, toen zy een schuitje zagen voor- by varen, waarin 2 personen, één daarvan een zeer 'bekende Leidsche strooper. Het schuitje werd voorzichtig gevolgd totdat het eene ztf- vaart insloeg, waarop het slechts langs een groot on omwog weder door hen te bereiken, zou zyn. De eene veldwachter begaf zich nu op weg, terwyi de andere veldwachter, P. Du Pau, zich' ongekleed te water begaf om zoo doende het schuitje niet uit het oog te ver liezen. Na ongeveer 300 meter niet de revolver in den mond gezwommen te hebben, kwam hy aan land en dichter by het schuitje gekomen,, dat nu aan wal lag, zag hy dat een persoon, W. J. Starrenburg, op den wal heen en weer liep, en de andere verdwenen was. Naar dezen een onderzoek instellende, zag hy hem spoedig van een erf komen meteen gevulden zak op den rug. Hy arresteerde hem toen. Het was de hem bekende strooper H. P. Starrenburg, visscher, te Leiden. Onmiddeliyk daarop werd Du Pau van achteren door eenige personen aangegrepen, die hem 6loegen en trapten, zoodat hy zyn gevangene moest loslaten. Du Pau schoot zyne revolver af, waarop een dier personen riep: „o God, rayn been!" Allen vluchtten toen weg en ook Starren burg wist door eene sloot te ontsnappen en zyne boot te bereiken. De door hem weggeworpen zak bleek te bevatten 15 kippen en één haan, allen met afgesneden halzen, welke kippen by onder zoek bleken van twee erven ontvreemd te zyn. De veldwachters gingen per rytuig naar Leiden, waar spoedig het broederpaar gear resteerd werd. De artdere aanvallers zyn on bekend gebleven. Gisteren stonden beiden voor de Haarlem- sche rechtbank terecht, de één voor diefstal, de ander voor medeplichtigheid. Beklaagde H.P. Starrenburg bekende schuld, roemde hoog den moed van Du Pau, doch verklaarde, dat zyn broeder niets van den diefstal wist. Op 66ne vraag van den voorzittor of de twee veroordeelingen, vroeger reeds door deze rechtbank over hem uitgesproken, hem niet hebben kunnen verbeteren, antwoordt bekl.: Als iemand in een afgrond valt, kan hy er niet uitkomen als bij niet geholpen wordt. Niemand wil iny werk geven, omdat ik ge stolen heb. Dit leven stuit my tegen do borst. De tweede beklaagde, W. J. S., ontkent alle schuld; hy liep heen en weer, omdat hy

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1