N«. 10231. "Vi'ijclag 30 Jxmi. A0.1893. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn~ en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yo«r Leid» per 3 meenden.;.;.v;T..W f L1A Frenoe per post..;.7...T... 1.40. Afzonderlek* Nommers..7.7..7.... 0.06. PRIJS DER AD VERTENT LÈN Yen 1—1 regele flM. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten neer pleeteroimte. Yoor het moeseeeren buiten de sted wordt ƒ0.65 berekend. Tesselschade. Blijkens het in druk verschenen eon-en- twintigste jaarverslag van do algemeeno Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Tessel schade" over 1892/93, mag de algemeene toestand dezer Vereeniging gunstig genoemd worden, daar alle cijfers eene vermeerdering aantoonen, met uitzondering van dat der werksters. Op 1 April 1893 telde Tesselschade 28 af- deelingen (1 minder dan het vorige jaar, daar de afdeeling Rijnstreek veranderd werd in een correspondentschap), 15 correspondent schappen (2 meer dan in het vorige jaar, nl. Rijnstreek en Hellevoetsluis)4095 leden (17 meer dan verleden jaar). De groote gebeurtenis aldus vangt hot verslag aan van het afgeloopen Vereeni- gingsjaar vond plaats op finantiêel gebied en bestond daarin, dat „Tesselschade" in het bezit kwam van het haar door de in 1888 overleden mejuffrouw Zegers Veeckens be sproken legaat. Zooals reeds in het Corres pondentie-Blaadje is te kennen gegeven, zul len de inkomsten van dat kapitaal aanvankelijk b(jna niet, later slechts gaandeweg, der Ver eeniging ten goede komen. Bestuurderessen en leden mogen dan ook niet in ijver ver slappen, zal deze royale gift voor „Tessel schade" werkelijk ten zegen worden. Met geld alleen is bovendien de beschaafde vrouw, die wij steunen willen, niet geholpen, want „schenkingen" in den gewonen zin liggen buiten het kader der Vereeniging, die op gericht is, ten einde „beschaafde, onvermo gende vrouwen te steunen in hare eigen pogingen om iu haar onderhoud te voorzien." De vruchten daarvan, haar arbeid, moeten in geld worden omgezet, verkocht, en daartoe moeten leden en bestuursleden het hare blijven bijdragen, hoe goed de kas ook ge stijfd zij. En voortsde persoonlijke invloed en hulp, die van zooveel waarde is en waartoe w(j zoo gaarne de leden krachtig zouden zien medewerken Nieuwe loopbanen of betrekkingen voor vrouwen werden dit jaar door „Tesselschade", helaas! niet geopend; wel werd een sinds vele jaren door „Tesselschade" protégées niet beoefend vak weer ter hand genomen, nl. dat van bloemiste, waartoe een jong meisje voor rekening der Fondskas wordt opgeleid. De vakken, waarvoor de candidaten geldelijk werden gesteund, toonen veel meer verschei denheid aan dan verleden jaarook werd voor opleiding door de afdeelingen en correspondent schappen meer geld besteed, nl. 1141.25, terwijl de Fondskas ƒ915 uitkeerde. Het ledental vermeerderde met 17 en bedroeg op 1 April 11. 4095, die te zamen ƒ9574.40 con tributie betaalden. Aan werkloon werd uitge geven rond ƒ17,500 en wel aan 456 werksters. Dit laatste cijfer is 4 lager dan het vorige jaar, waarschijnlijk daaraan toe te schrijven, dat er meer en meer neiging ontstaat onder de vrouwen om zich zelfstandig te maken, terwijl ook langzamerhand de meening ver dwijnt, dat werken voor eigen onderhoud vernederend zou zijn en men dus openlijk voor zjjn werk uitkomt zonder den dekmantel der anonymiteit van „Tesselschade" te hulp te roepen een verblijdend verschijnsel dus. Meer en meer gaan de jonge meisjes zich gelukkigvoorbereiden tot een werkzaam leven, zich toeleggen op eenige wetenschap, eenig vak van industrie, eenige kunst, die, met smaak en neiging overeenkomend, in staat stelt, volkomen levensonderhoud te ver dienen, ter bereiking van welk doel „Tessel schade" zoo bj) voorkeur gaarne helpt door geld voor opleiding. Over de afdeeling Leidon, welke 187 leden en 16 werksters telt, met een bedrag van 49.25 aan ingekomen stortingen, behelst het verslag het volgende Leiden werd verblijd met eene gift van 25 en had dit jaar succes met den verkoop van goederen in omliggende plaatsen. Hare protégée, die voor de akte Plant- en Dierkunde studeert, werd ook door andere Afdeelingen gesteund en werkt met lust en ijver. Het bestuur wenscht meer debiet voor het depót en onderging eenige verandering door het vertrek van mevrouw Van der Ivaay, die tot honorair lid werd benoemd. Het Bemiddelings bureau werd druk gebruikt. Lisse-Bennebroek, de nieuwe naam van het vroegere Hillegom-Bennebroek, kreeg onlangs weer eene correspondente, die wegens den korten duur harer werkzaamheden nog niets bijzonders te melden heeft. (iemongd Nieuws, paard op het droge te hebben gebracht, kwam het na ruim een uur weer te staan. Veel brood ging te loor. De wagen was weinig beschadigd. De voerman had zich bijtijds weten te redden. Het kantongerecht te Woerden deed Dinsdag eene belangrijk uitspraak. De Ned.-Herv. gemeente te Oudewater had nl. G. Stolk, te Papekop in rechten aangesproken om betaling van hoofdeljjken omslag over de jaren 1889 tot en met 1892, tot een bedrag van 28, welke gedaagde weigerde te betalen op grond dat hij van de genoemde gemeente zich had afgescheiden en overgegaan was tot de doleerenden aldaar. De kantonrechter oor deelde zulks bewezen en ontzegde bij breed gemotiveerd vonnis den eisch aan de eischeres. In deze zaak was gepleit door mr. v. Bol huis van Utrecht voor de eischeres, en door mr. Th. Heemkerk van Amsterdam voor den Door schrikken geraakte het paard van Begerfiborgen, bespannen voor een wagen vol brood, in de ringvaart nabij de Lijnden te Haarlemmermeer. Het paard was roeds midden in de vaar en begon al machteloos te worden eer men met een schuitje te hulp kon komen. Na het De redactie van het „Nb), voor Ned." heeft iemand naar den heer Van 't Lindenhout gezonden, met verzoek, om af schrift van den brief, waarin de heer Van Houten een der schrijvers der bekende brochure over Neerbosch aanbood de brochure niet uit te geven, wanneer hom ƒ300 werd gegeven. De heer Van 't L. deelde mede, dat die brief, met alle andere bescheiden, zich op 't oogenblik bevindt in handen van eene com missie, die eerlang den geheelen toestand te Neerbosch deugdelijk zal onderzooken. Nu de werkeloosheid onder de boerenarbeiders in Friesland schrikbarende afmetingen begint aan te nemen, heeft het bestuur van het waterschap „Kollumerland- Oostdeel" een onderzoek ingesteld naar den toestand der slooten, enz. Dit onderzoek bracht aan het licht dat sedert jaren daaraan niets is gedaan, zoodat de slooten vol specie zitten. Deze specie kan zeer productief worden gemaakt, terwijl deze toestand zeer nadeelig is voor de afwatering. Des te minder is deze toestand te verant woorden zoo oordeelt het waterschapsbe stuur, nu door inkrimping van den noodigen landarbeid de arbeiders zelfs in den zomer werkeloos zgn. Hot waterschapsbestuur heeft daarom aan alle eigenaren van boerenplaatsen en losse landerijen gelast, vóór uiterlijk 1 Aug. a. s. de slooten langs hunne eigendommen tot op don vasten bodem te zuiveren en uit te diepen. Na dien datum zal het eene schouwing houden on tegen iederen nalatigen eigenaar dadelijk eene vervolging instellen. Het politie-reglement stelt de eigenaars verantwoordelijk voor den toestand der slooten, enz., niet de pachters of huurders. De onrustbarende sterfte in Mekka vestigt de aandacht op het gevaar van cholera, dat West-Europa bedreigt evenals ten vorigen jare. Inderdaad hoeft de gevreesde ziekte er zich reeds sedert eenigen t(jd ver toond. Sinds de laatste week van Mei vertoonde zich de cholera in hare geliefkoosde verblijf plaats Marseille. Ernstiger trad zij op te Alais, in het Gard-departement, waar in 4 weken meer dan 100 personen stierven. Te Cette, Montpellier, Toulon en Hyères steeg het sterftecijfer tot ruim 300 in de eerste helft van Juni. Ook Nantes werd aangetast en geruchten liepen dat gevallen, welke op cholera geleken, te Bordeaux waren voorgekomen. Het schijnt dus dat, waar verleden jaar Hamburg het middelpunt der gevreesde ziekte was, thans eene epidemie in Frankrijk begint op te treden, welke grooter gevaar oplevert, aangezien ze uit meer dan één brandpunt verspreid wordt. Gewoonlijk duurt de tocht der cholera drie jaren. In het tweede jaar, waarin wij thans zijn, verschijnt ze in den regel vroeger en duurt langer. De enkele gevallen van cholera, welke zich verleden jaar in ons land voordoden, hebben kracht gezet by de algemeene vrees, welke het in Hamburg dreigende gevaar reeds wekte, en eene voortreffelijke uitwerking gehad. Zelden of nooit heeft men zich zoo streng aan de voorschriften der gezondheidsleer gehouden en het zou niet te verwonderen zijn als het sterftecijfer gedaald in plaats van gestegen was ten gevolge van de cholera. Reinheid en matigheid zijn de beste wapenen tegen den vijand en wie zich te buiten gaat aan vruchten en ijskoude dranken of onreine eetwaar ge bruikt, legt zelf die wapenen uit de hand. Te Londen zijn de goederen, van Frar.sche havens komende, besmet verklaard. De gouverneur van Gibraltar, sir Lothian Nicholson, is overleden. Opstand op Korea.—Uit Shanghai wordt gemeld dat op Korea een opstand togen de vreemdelingen uitgebroken is. Duizenden opstandelingen hebben zich op de heuvelen in de omstreken van Seoul verschanst. Waarschijnlijk zal de onderkoning van Pet- chili, Si Fung-Chenfi, een kruiser en eenige fregatten zenden om den opstand te dempen. 34.) „O, geliefde oom!" sprak Warnaart thans, „wat hebt ge alles toch edel en wijselijk overlegd, en dat in zoo'n korten tijdWat inmiddels mijn candidatuur betreft, uit over maat van geluk zou ik thans gaarne daar voor willen bedanken." „Neen, Warnaart! Neen, volstrekt niet", hernam Borns, „daar ben ik nu juist op ge steld, ten spijt der booze tongenwant ik twijfel niet, of go behaalt een ovorgroote meerderheid op dien sukkel van een Mast- blok. En nu, kindertjes! maakt spoedig een paar flesschen goeden wijn heet, dan kunnen we samen een3 op het suikeroompje drinken en.'t kan er hedenavond op staan." Het is licht te begrijpen, dat oom Borns dien nacht den verloren slaap van den vori gen ruimschoots inhaalde; en terwijl hij daar op zijne legerstede nederlag in de armen van vergetelheid en rust, speelde er onafgebro ken een genoeglijk lachje om zijn mond en zweefde er tegelijkertijd een straal van edele zelfvoldoening over dat open, goedige gelaat. Yoor vele bejaarde rijkaards ligt in de handelwijze van Borns wellicht een nuttige wenk opgesloten. Trouwens, hoevelen zijn er niet onder hen, „die zich niet uitkleeden vóór z(j te bed gaan", en dit uit zekeren trots, opdat de wereld na hun dood van hen zal kunnen zeggenh(j heeft zooveel of zooveel nagelaten, al daalt die trots ook met hen in den grafkuil neder? En hoe zouden ze op aarde nog eene zaligheid kunnen genieten, door diegenen bi) te staan en gelukkig te maken, die eenmaal toch hun aardsche goed zullen becrven? X. Toen Warnaart eenige dagen later, nog vóór den bepaalden termijn, zich bjj de douai rière De Wael bevond tot afdoening der met haar loopende zaken, kon hjj de ondervinding opdoen, dat de afstand tusschen wantrouwen en vertrouwen somtijds slechts eene enkele schrede is. De dame namelijk was thans niet alleen allerminzaamst zooals alt(jd, maar ze toonde zich daarbij wezenlijk „confuse" over de „exactitude" van haren „cher monsieur" Warnaart. En nu speet het haar zeer, dat ze hem misschien eenige moeite of onaangenaam heden had veroorzaakt, daar ze nu toevallig de gelden niet meer noodig had; derhalve zou ze deze nog gaarne eenigen tfjd onder zijne berusting laten, indien ze hem daarmede van dienst kon zijn. Een soortgelijk onthaal viel Warnaart ten deel bjj den militie-commissaris Sloppelaaren bij den overste Boer. De een had juist gelden ontvangen en zich dus reeds kunnen helpende ander had de zijne eerst zelf voortaan in bewaring willen nemen, maar zich weder bedacht, daar hij ze even veilig beschouwde bij z(jn geaccre- diteerden vriend. Doch Warnaart bedankte beleefdelijk voor die eer en gaf den keizer terug, wat des keizers was. Hij had dit oom Borns moeten beloven, ten einde het vroegere wantrouwen der bewuste personen te kunnen beschamen. De gevolgen van een en ander kwamen intusschen eerst neder op het hoofd van Chrisje Van der Plas en wijders op dat van Roland Noest. Mevrouw De Wael schreef namelijk nog dienzelfden dag een pikant brief je aan Chrisje, waarin ze haar voor het vervolg voor de eer harer conversatie bedankte, daar zij het wat gevaarlijk vond, vriendschappelijke connexién te onderhouden met eene dame, die, wegens eene persoonlijke veete, lasterlijke praatjes verspreidde, die den goeden naam van een solied persoon aantastten en waardoor zij, mevrouw De Wael, zich tegenover dezen zeer had gecompromitteerd. Men stelle zich Chrisje na de ontvangst dezer letteren voor! Zichzelve van hare schuld maar al te zeer bewust, voelde zij dadelijk, dat deze historie ook een slag aan hare overige conversatie zou toebrengenwant in één en denzelfden dameskring met de douairière, moest eene van beiden daarvoor thans vanzelf bedanken; en de douairière zou wel zorg dragen, de overige dames zoo ver op de hoogte te brengen, dat Chrisje wel de eer aan zich zou moeten houden. Maar met de maat, waarmede baar gemeten was, met diezelfde maat zou ook zij meten; en toen Roland Noest haar den volgenden dag eene visite trachtte te brengen, kreeg bi), als zijne eerste straf, een onthaal, dat hem wel voor altijd den lust moest benemen, bij Chri6je Van der Plas weder aan te bellen. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5