om l-y haren beschonken man te komen en werkelijk 5 minuten later stond de boel 111 brand. De buren schoton toe en V. liet zyn boeltje kampjes branden, ja, werkte volgens een der getuigen de blussching zelfs nog eenigs- zins tegen. Doch dit was hem niet erg kwalyk te nemen, volgens een der blusschers, want by was fiks dronken enzjjn boeltje was ver zekerd voor f G00, hoewel het althans vol gens de getuigenverklaring mot f 50 goed zou betaald zyn. (De veldwachter meende echter dat de knappe inboedel wel 5- a 600 gulden waard is. Zooals bekend is, kreeg de brand gelukkig geen grooton omvang; slechts de bedstede brandde uit. By niet spoedige hulp echter hadden de huisjes, welk onder één dak ston den, groot gevaar geloopen. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Van Buttingba Wichors, achtte de ten laste gelegde opzettelijke brandstichting wettig en overtuigend bewezen. Hot wees op het roekelooze van deze daad, het gevaar, waar aan de andere woningen en inboedels hadden blootgestaan, en vorderde de veroordeeling van den bekl. tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 7 Juli a. s. Hot 10-jarig zoontje vaneene zeer aanzienlijke familie te 's-Gravenhage is sedert eergistermiddag spoorloos verdwenen. Overal werd heen geseind, doch tot nog toe heoft men niets van hem vernomen. Eene 50-jarige vrouw, zonder beroep en vaste woonplaats, liep dezer dagen in Den Haag, toen zij iemand haastig van de tram zag springen, die eene portemonnaie liet vallen. De vrouw maakte zich meestor van de portemonnaie on wpndde den inhond, f 23, ten eigen bate aan; zij werd voor dit feit te Delft aangehouden en naar Den Haag opgezonden. Gisteren nacht omstreeks half- 'twee sloeg de bliksem in het vereenigd post en telegraafkantoor te Heusden. Vele telegraaf draden werden verbrljzold. Gelukkig was men den brand spoedig meester, zoodat de schade niet groot is. Het publiek wordt in het belang van den dienst uitgenoodigd, op brieven de postzegels te plaatsen, daar waar op binnen- landsche briefkaarten het 2,/J-cents-zegel is afgedrukt. Naar men verneemt, is de pro cureur generaal te Leeuwarden, dezer dagen te 's Gravenhage geweest om met eenige hoofden van departementen te confereeren over don toestand in Friesland. De heer E., te Beerta, behandelt zijne meiden uitmuntend; toch kan hy ze maar niet in dienst houden. De roden daar van is, dat hot op do meiden-slaapkamer spookt! 's Nachts to 12 uren komt eene witte ge daante op de tafel wandelen en verjaagt de meiden uit het bed en uit den dienst! Ten overstaaan van den deur waarder Havekotte, te Utrecht, werd gisteren in veiling gebracht, ten huize van Jan De Boer aldaar, de bekonde harddraver „Krylaty", welke door de eigenaars is opgehouden voor f 2400. De velddag te Middachten. Men meldt uit De Steeg aan de „Tel.": Uit alle deelen des lands kwamen de heil soldaten gistormorgen byeen op het landgoed „Middachten", van gravin Bentinck van Mid dachten. Het aantal mannen en vrouwen, dat de eerste byeonkomst bijwoonde, geleid door - generaal Booth, wordt geschat op circa vier duizend. Het weer bleef prachtig en van den felle* zonneschyn merkten de feestvierenden weinig onder het eeuwenoud geboom'e. Talrijke vrouwen vielen flauw door de opwin dende taal van do leiders Een twintigtal menschen werden „gered". Do revue langs de tribune, waarop de ge neraal stond met de leiders uit Nederland, duurde juist twintig minuten. Er heerschto veel geestdrift. In een trein van ruim dertig wagens keerden de heilsoldaten te zes uren 's avonds huis waarts. Voor Arnhem staakte do locomotief hot werk en eene tweede moest te hulp komon om do feestvierenden terug te brengen naar hunne woonplaatsen. Arme zuigelingen! In eene p r y s- courant van een fabrikant van zuïgflesschen leest men het volgende: „Als het kind klaar is met zuigen, dan moet hot losgeschroefd worden en op eone frissche i plaats, by voorbeeld in een fonteintje, worden neergelegd". De gemeente-ontvanger te Baren- drecht is ontslagen. Men spreekt van een tekort in de kas. Ir. zyne plaats is benoemd de heer A. O ver water. (Tel.) In den afgeloopen nacht ontstond brand in een perceel aan de Kampreniestraat te Doetinchem. Het vuur won zoozeer in omvang, dat een vyftal huizen in de asch werd gelegd. Woensdagnacht barstte een hevig on weder, vergezeld van zware regenbuien, boven Breda en de omstreken los. In het naburige Oosterhout sloeg de bliksem in oen huis door een spekslager bewoond, welke woning geheel is afgebrand. Voor den afstandsrit Weenen Beriyn hebbon zich 150 wielryders aange meld. Hedenochtend vertrokken de deelnemers uit Floridsdorf; do eerst-aangekomene wordt Vrijdagmiddag te Beriyn verwacht. Sedert Maandag-avond zyn te Saint-Mandrier (by Toulon) twee gevallen, te Hyères één en te la Seyne één cholerageval geconstateerd. In eene yzersmoltery te Luden burg, by Maagdenburg, sprong oen ketel, ge vuld met gesmolten yzer. Zes werklieden wer den gedood, vier anderen ernstig gewond. Naar de Noordpool. De Ameri- kaansche Noordpool expeditie, onder aanvoe ring van luitenant Peary, is gisteren aan boord van de „Falguon" van Nieuw York vertrokken. Volgons de „Daily Chronicle" zal het rapport van admiraal Marsham over de ramp der „Victoria" Vrydag van Brindisi naar Calais verzonden worden, waar een En- gelsch postbeambte de stukken in ontvangst zal nemen, om ze naar Londen over te brengen. De Engelsche admiraliteit heeft uit Tripoli het bericht ontvangen, dat Tryon's pet, depe- chendoos en verrekyker zyn opgovischt; het lijk van den admiraal is echter nog niet ge vonden. De Niouw-Yorksche „World" behelst een telegram uit Tripoli, waarin gruwelyke by zonderheden over het vergaan der „Victoria" worden meegedeeld. Toen het schip zonk, ontstond er eene geweldige kolk, waarin de zwemmende schipbreukelingen werden gezogen en waar zy door de vinnon der schroeven aan stukken werden gereten. De golven zagen rood van het bloed der ongelukkigenlede maten en hoofdelooze rompen dwarrelden in de vreeselyke draaikolk rond. De mannen, die zich in de nabyheid bevonden, waren door ontzetting als verlamd en vergaten te zwemmen; in hun doodsangst klampten zy zich aan elkander vast en nu ontstond in dien spartelenden hoop van minstens 50 men schen een verwoed gevecht met messen, tot eindeiyk het water zich boven hen sloot. Terstond na het onheil daagde eene menigte haaien op, hetgeen verklaart dat er slechts weinig ïyken aangespoeld zyn. Het „Mansion House" fonds, dat door den Lord Mayor van Londen werd ingesteld ten behoove van weduwen en weezen der met de „Victoria" verongelukte zeelieden, bedraagt reeds meer dan 6000 pd. st. (f 72,000) en zal zeker eene kolossale som bereiken. Uit Szkulya wordt aan de „Pesti- Naplo het volgendo gemeld: De grondbezitter Juxu Vacarescu, een bloed verwant van de bekende freule Hélène, huwde voor eenigen tyd eene schoonheid van don eersten rang. Hut vrouwtje leefde er lustig op los on vormde te Herkulesbad het middel punt van den kring der badgasten. De echt genoot werd gekweld, en misschien niet ten onrechte, door hevige jaloezie, en deze bleef, naar het schynt, niet zonder gevolgen voor zyn geestestoestand. Eenige dagen geleden liet de heer Vacarescu een zyner bedienden by zich komen, dien hy met wyn dronken maakte. Toen goleidde hy hom voor het venster van het slaapvertrek van mevr. Vaca rescu, die juist aan hare schryftafel zat. De grondbezitter bood nu den bediende honderd gulden, indien hy een scherp geladen geweer op zyne meesteres wilde afschieten. On- middeliyk nam de man het hem aangeboden geweer aan en mot een welgericht schot doodde hy mevr. Vacarescu. Op hetzelfde oogenblik viel een tweede schot, dat den bediende in den schouder verwondde. Dit schot kwam van Vacarescu. Deze snelde daarop in het boudoir van zyne vrouw en schoot zich daarop zelf dood. De bediende is gearresteerd Hot dorpje Müsen, by Siegen, in Westfalen, is voor een groot deel in asch gelegd. Een brand, in eene bakbery ontstaan, welke van hot eene stroodak naar het andere oversloeg, had binnen een half uur veertig van de honderd huizen vernield. De bewoners konden slechts weinig van hun goed redden. Twee mannen bekwamen zeer ernstige brand wonden. Eene oude vrouw werd by het zien van de vlammen en de ontzet vluchtende menschen krankzinnig van schrik. Door een brand te Bromberg, aan onvoor zichtigheid van kinderen .te wyten, zyn 13 huisgezinnen zonder dak en van nagenoeg alles beroofd. Twee mannen, die hielpen bij het rodden van menschen, werden ernstig gewond en drie anderen kregen lichte brand wonden. By Montpellier heeft eon ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederen trein is tegen een personentrein aangereden en heeft van dezen 2 waggons, waarin reizigers waren, van den spoorwegdyk naar beneden geworpen. Ze3tien personen zyn gewond naarvan zes zwaar en twee doodelyk. Ook de machinist van den goederentrein werd geksvetst. Te Hilsea Ranges, by Portsmouth, is by oefeningen in het schieten de onder officier, die voor het front van de compagnie de oefeningen leidde, door een zyner man schappen doodgeschoten. De moordenaar is terstond in hechtenis gesteld. De Fransch o luitenant Segonzac, die reeds voor maanden beschuldigd werd in Senegal zyn wapenbroeder Quiquerez ver moord te hebben, is nu te Orleans in verze kerde bewaring genomen. Er schynen dus nieuwe gewichtige bezwaren tegen hem ge rezen te zyn, daar een raad van eer indertyd verklaard had dat de verschillende beschul digingen ongegrond waren. De „F ram", mot dr. Nansen en zyne mede-noordpoolreizigers aan boord, is Dinsdag te Laurvig aangekomen, waar nog een tweetal overdekte booten aan boord zyn genomen. Deze moeten dienen voor het geval, dat de expeditie het schip in het ys moet verlaten. Aan de monding van de Olensk (riv.) ten Westen van de Lena zullen 26 honden wor den opgenomen. Verder zyn provisies ge zonden naar de eilanden Kotelnoi enLiakow, dicht by do Nieuw-Siberische eilanden. KOLONIËN. BATAVIA, 27-30 Mei. De berichten over de buikziekte nemen toe. Buiten de reeds bekende gevallen met doode- ïyken afloop heeft men aan bojrd van een zoutschip te Tandjong Priok een man van de equipage door die ziekte verloren; het geval kenmerkte zich door een byzonder snel verloop In de afdeeling Mr. Cornelis moeten zich ook eenige gevallen hebbon voorgedaan; be halve dat, heoft de bevolking nog te ïyden van koortsen. - Een plotseling sterfgeval, dat een diepen indruk naliet by de logés, had gisteren in het „Hotel des Indes" te Batavia plaats. De heer H.t een jonge man, in het hotel wonende, een reus van postuur, werd in de badkamer door een slagaderbreuk getroffen. Hy heeft nog slechts de kracht gehad de deur te openen en om hulp te roepen. De dood volgde byna onraiddellyk. Dit is de tweede zoon, dien de bedroefdo ouders, betrekkeiyk kort na elkaar, door den dood verliezen. Hot „Bat. Nol." bevat den volgenden: OPEN BRTEF aan de H. H. Commissarissen uit de Tweede Kamer, verslag uitgebracht hebbende in de reclame van den Gepensionneerden Lui tenant-Kolonel M. L. G. Van den Bergh, Ridder der derde klasse van de Militaire Willems orde, enzenz. Mijne Heer en Indien u, Edel Achtbare heeren, tot den officiersstand behoort, zoo spyt het my, dat ik my tot uw kameraden gerekend heb. Uw thans in de couranten gepubliceerd verslag, door my gisteren gelezen, getuigt, dat u myn zaak niet zóó behartigd hebt, als dit van officieren verwacht had kunnen wor den. Op u vertrouwende, zweeg ik, helaas! tot-nog-toe. Thans zal ik spreken. Uw plicht zou 't geweest zyn, te onder zoeken, of er termen bestonden, om my over eenkomstig lett. f 2 art. 1 van het mil. pensioensreglement ontijdig uit de gelederen te ontslaan, al dan niet. Overeenkomstig deze bovenaangehaalde be paling mogen geen officieren ontslagen worden, die zich niet slechts hoogst verdienstens, maar zelfs buitengewoon verdienstelijk maakt hebben, tenzy zy zich aan handelinj hebben schuldig gemaakt, welke de eer waardigheid van den officiersstand toucheer hetgeen, zoo waariyk God de Almachtige helpe, met my niet het geval was. De toenmalige legercommandant mogen ontijdig ontslag gewenscht hebben, overt khmstig de wet loas het niet en is het tha na uw uitgebracht advies, ook nog niet. Om niet te breedvoerig te worden, very ik u, Edelachtbare Heeren, naar een artil voorkomende in liet „Bataviaasch Nieuwsbl; dd. 4 Juni 1892 No. 152, getiteld: „M. L Van den Bergh," waarin myn levensloop korte trekken geschetst is. Na lezing daarvan hoop ik voor u, dat uzelven zult bekennen, een lichtvaardig, ond< dacht advies uitgebracht te hebben, waard én minister èn Kamers op 't dwaalsp zullen worden goleid en ik gekrenkt ben worden. U haalt staatsbladen en bepalingen a maar vergeet de hoofdzaak, namelyk de bei woording dor vraag, of ik werkelyk zulk slecht officier was, dat ik overeenkom lett. f. van meergenoemd artikel en regiem ontijdig uit den dienst gezet moest worden mij dus niet vergund werd, het mijtyéékom vol pensioen te verdienen. Als ridder der derde klasse van de Milit Willems orde (er zyn buiten my nog slee drie van die klasse in Indië), als oud-t williger van 1830, die jaren lang Nederl gratis gediend heeft, als eerlijk oud-ho officier van het Ned.-Ind. legor, als oud tyde commandant der Palembangsche expeditie 1859 en overwinnaar van Djatti, en als i van 78 jaren, protesteer ik tegen uw uit bracht advies en verzoek allen redacteurs Nederlandsch Indië en in Nederland dit u open schryven welwillend te willen overnem Batavia, Ik heb de eer te zyn 25 Mei 1893. Van den Bergh. Voor do vacature van leeraar in Javaanscho taal aan de afd. B. van hetGj nasium Willem III zyn, naar wy vernem voorgedragen de heeren: L. Rhemrev, L. Mayer en A. H. J. G. Walbeehm. (J.. De uitslag van het Groot Ambtena: examen is als volgtH. A. Hoezoo 45 punt P. A. Hynekamp 42, L. C. A. Fonteyn K. W. L. E. Harbord 35, C. A. De Munr 35, J. J. Coert 34, B. Hoetink 34, H. A. Santy 34, F. B. Batten 33, E. G. Ne: Bögel 33, H. A. Elias 33, E. R. Van Lier H. A. Voet 32, J. B. Prins 29, A. C. A. Bo 26, L. W. H. De Munnick 26. Uit Grissee meldt men aan het „Si Hand." dat Mr. H C. Lammers van Toor burg, voorzitter van de Landraden te Griss Sidajoe en Laraongan, in het begin der mat Juni voor eene geneeskundige commissie verschynen en vormoedeiyk wegens zie met verlof naar Europa moet gaan. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-In ziji de volgende beschikkingen genomon: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol 'a lands dienst de gewezen klerken ter Algeme Secrttarie P. Yan der Weide, J. W. Beat on G. G Do Bie; op het bureau van den aes.-res. Eeboemen (Bagolo J. C. F. Evere; op het bui van don ass.-rc9. van Poerwokerto (Baujoemas) J. 1 Hulshoff; - op hot aas.-residentiekantoor te Loemad; (Probollnggo) J. 1'. Gligoor; op het bureau don ass.-res. der Noorder«li6tricten van Celebes Bax; op het bureau van don aas.-res. voor politie te Makasser L. G. Ch. Baronop het bu: vau den contr. van Groot Madlieling en BatangN (ïapacoelie) G. W. J. Welfl'er; op hetresidên kantoor te Paaoeroean A. B. C. Robija en de kl bij de marine-magazjjnea te Soerabaia J. H. Hondi Ontalagou Eervol uit zijne betrekking, weg ziekte, de Sdo commies op het reaidontiekantooi Soerabaia J. Brodbaag; eervol uit's hndadie de Sde commies op bot reaidentekantoor te Soertl Tb. M. Theuvenet. Bonoemd: Op hot residentiekantoor te Soerab tot 2den commies, C. F. Van Schnkkmann; 3den commies, J. H. P. Lankan en H. Yan deo Hen tot commies op het kantoor van don ass.-rca. Sidoardjo (Soerabaia) R. G. Ostreig. Bonoemd Bij den Waterstaat en 's lands B. 0. tot architect lste kl. L. Yan der Tas; lot arebi 3do kl. A. Legerstee; tot opzichter lste kl. Cohen en G. N. Luyke; tot opzichter 2de L. C. Kramer en L. M. J. Koremans; tot zichter 3do kl. G. P. J. H. Koene; tot tijdi opzichter bij dea waterstaat E. G. Tb. Burgen J, G. De Lassasie. Benoemd: Bij bet departemont van Bint landcch Bestuur, tot 2den commies J. A. Vao Kamp en Tb. R. J. H. Overbeek Blo^ra; tot 3 commies J. G. Jacobs en G. A. M. N. Scheltemi Overgeplaatst: Van do res. Batavia Daa rts. Rioaw, ton einde op te treden als eerels wezecd Waterstaataambtenaar, de opz. 2de kl. J Lapré. Geplaatst: Bij de Ooeterspoorweglijnen dc- Doemde lste commies J. C. Regensburg. 1'. enoonid: Bij bet Bmuonlandscb Bestuur do bezittingen buiten Java en Madura tot co lete kl. de coDtr. 2de kl. F. Loriauxtot coatr. 2d G. H. Tb. Wi.ger8 Yan Kercbem en A. P. Yan Rije tot adspirant-controleur C. F. H. Cordesins e - B Yan der Horst: tot lstcn commies op bet i dontiekantoor te Eatavia, C. A. 8choggera.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2