N°. 10231 Vrijdag 30 «Tmii. A®. 1893. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. U>lt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 29 Juni. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loideu por 8 maanden....V.77..77 f l.lt. Franco por post1-40. Afzonderlek# Nommers8.05. PH.IJ8 DEK ADVEBTENTIÊN Van 16 regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt fQ.10 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. GLYMIüS, houdende verzoek om vergunning tot hot oprichten van eeDe B a k k e r ij in het perceel Apothekeredijk No. 1 Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 13 Juli aanst., 's voormiddage te elf uren, op het ftaadhuis, gelegenheid zal worlen gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTEB, Burgemeeeter. 29 Juni 1893. E. KIST, Secretarie. - Heden ontvingen wq het verslag van den toestand en de werking der stedelijke gasfabriek gedurende het jaar 1892. Daaruit blykt dat gebouwen en toestellen in goeden staat werden onderhouden en ook de noodige uitbreiding weder aan de fabriek werd gegeven. De hydraulic main van het 1ste en 2de vuur der stokery werd door een van grootere afmeting vervangen, waarna de last van ver stopte klimpDpen en dikke teer in de main geheel ophieldook werd de teer aflaat ver plaatst en deze evenals de teer-aflaten der overige vuren van stankafsluiters voorzien. De oorzaak van dezen maatregel was eene ontploffing in den teerput, ten gevolge van het stroomen van gas uit een der washers in dien put en het ontvlammen van het ge vormde knalgas, dat een weg gevonden had door den teer-aflaat, aan de achterzijde der ovens; gelukkig liep deze ontploffing zonder nadeelige gevolgen af. Om het buiten werking stellen der retor ten te vergemakkelqkon ('t geen vroeger plaats had door het openen van retortdeksels en het laten verbranden van het ruwe gas) werd eene buis direct achter de ovens naar buiten afge voerd. Bjj het buiten werking stellen der ovens (voor reparation schoonmaken als anders zins) wordt nu de kraan, aan deze bnis be vestigd, geopend, de machine stilgezet, inlaten van zuiverhuis en gashouders gesloten, terwijl dan het laatste gas uit de retorten in de buitenlucht bezwijkt. Door deze inrichting zal het mogelijk zijn dezen zomer eene proef te nemen met Zondags rust voor de stokers, evenals reeds in 18S6 te Breda werd ingevoerd. Aan het voornemen tot het bouwen van eene nieuwe stokerij werd dit jaar gevolg gegeven. Aan huur der gasmeters werd ontvangen f 6383.80. De waarde der voorhanden en verhuurde gasmeters bedraagt volgens inventaris f 38,245.05 Aangekocht werden weder uitsluitend droge gasmeters; met do vulling der natte gasme ters met eene neutrale chloorcalcium-oplos- sing werd voortgegaan; deze maatregel vol doet uitstekend. Het aantal gasmeters, welke het verbruik registreerden, was op 1 Januari 1892, 3251. In 1892 werd dit aantal met 98 stuks ver meerderd, zoodat aan het einde des jaars 3349 stuks in gebruik waren, welke naar de grootte der meters gerekend 24,983 lichten vertegenwoordigen. Hiervan waren 60.5% natte en 39.5% droge. Zij registreerden to zamen 4,029,278 MA, zijnde 294,272 M3. meer dan in 1S91 of 7.88%. Over de meterlichten berekend, geeft dit een jaarverbruik van 161.28 M3. per pit. Het aantal straatlantaarns bedroeg 1 Januari 1892 819 gewone vlammen, 4 Kraussé- en 3 gewone lantaarns in het Eiisabethhof, 1 Sugg triple argand op het Pieterskorkplein (buiten dienst), 1 Kraussé op de Beestenmarkt en 1 Siemens op de Haven. In 1892 werden bijgeplaatst: 1 Kraussé op de Haven ter verhanging van de Siemens- lantaarn, 2 Krausses voor het Stadhuis, 1 Kraussé op de Botermarkt en 1 Kraussé op de Vischbrug. De Sugg tripple argand op het Pieterskerk plein werd weggenomen, omdat dit weinig bezochte plein voldoende verlicht is door de omringende lantaarns, gewoon model. Op de Binnenvestgracht vóór de fabriek van de J.rma P. Clos Leembruggen werden de lantaarns verplaatst voor den aanleg van het plantsoen. Bovendien werden er 5 stuks gewone lantaarns bijgeplaatst. Door de plaatsing van do Kraussó-lantaarns kwamen 3 stuks te vervallen, zoodat de totale verlichting op uit0. December bestond uit de navolgende lantaarns: 821 gewone vlammen, 4 Kraussés Boerhaavebrug, 3 lantaarns in het Eiisabeth hof, 1 Kraussé op de Beestenmarkt, 1 Kraussé op do Haven, 2 Kraussés voor het Stadhuis, 1 Kraussé op de Botermarkt en 1 Kraussé op de Vischbrug. De heer Gr. F. A. Bosch alhier is benoemd tot apotheker aan het Academisch Ziekenhuis. De kapt. W. P. Veeren, van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, die sinds 1 Maart gedetacheerd is bij het 1ste reg. vestiDg art. te Utrecht, wordt 1 October van die detachee ring ontheven. Naar wij vernemen, heeft het lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal, de heer J. Van der Breggen Az., tevens lid van den gemeenteraad alhier en Dijkgraaf van Rijnland, na eenige weken van ernstige onge steldheid, zich op aanraden zqner genees- heeren, tot herstel van gezondheid naar het buitenland begeven. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 27 tot en met 30 Mei. De classicale vergadering der Ned.-Herv. Kerk, gehouden te Leiden, werd bijgewoond door 39 ouderlingen en 28 predikanten. De aftredende leden, de heeren A. Keers, prod, te Hazerswoude, J. D. Sigal, pred. te Lisse, en de ouderling N. v. d. Toorn werden her kozen, insgelijks hunne secundi de heeren "Wustonhoff, pred. to Sassenheim, en Wille brans, pred. te Aarlanderveen. De quaestor der classis W. Klercq, pred. te Koudekerk, en J. J. Van Walsem, pred. te Noordwijk aan Zee, werden evenzeer herkozen. De voorstellen der Synode werden aangenomen, met uitzondering van die op de vereenigingen. Als leden van den Raad der gomeente Benthuizen moeten dit jaar aftreden de heeren L. Paul, A. A. Van Velde en Jacs. Van der Knijff Czn. Door aftreding van eerstgenoemde komt ook de zetel van wethouder vacant. De Staatscourant van 29 dezer bevat een staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamers te Batavia, Seraarang, Soerabaia en Padang, waarvan de saldo's, als de som van f 250 niet te boven gaande, door de daarop rechthebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. Da uilkeering in Nederland zal niet eerder geschieden dan nadat van hot Indisch bestuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geene schuld- eischers bij de weeskamer hebben aangemeld en het ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. Nu eindelijk na tal van vergaderingen de Bosscher gemeenteraad besloten heeft de nieuwe Kweekschool te bouwen, komen Ged. Staten van Noord-Brabant eene spaak in het wiel stoken. Naar men aan het „Noordbr. Dagbl." meldt, hebben dezen nl. de goedkeuring der geldleening van f 150,000 aangehouden. Omtrent het reeds vermelde overlijden van den heer G. H. Dwars in de gemeente raadszitting van Kampen deelt de „Zw. Crt." nader het volgende mede: Aan de orde was de bespreking der druk king van de gasfabriek bi) dag en des avonds. Nadat do voorzitter der commissie had aan gevoerd dat meer druk het gas zou doen vervliegen en dat vele ingekomen klachten, als ze werden onderzocht, ongegrond werden bevonden, deelde de heer Dwars mede dat de directie der Buitensociëteit zich tot de commissie had gewend met eene schriftelijke klacht over de onvoldoende lichtsterkte op het terrein. En hoe luidde het antwoord, dat zij ontving? De heer Dwars begon dit voor te lezen, maar zijne stem verzwakte al spoedig en hij viel in zqn zetel achterover; zijn medelid dr. Mestingh, die in zijne onmiddellijke nabij heid was gezeten, steunde hem en ook de andere leden kwamen te hulp; de verga dering werd dientengevolge door den voor zitter gesloten en in overleg met de leden nader bepaald om ze te verdagen tot Dinsdag a.s. Inmiddels bleek, dat, zooals de heer Mes tingh al dadelijk had te kennen gegeven, de toestand van den heer Dwars zeer bedenkelijk was en het ergste deed vreezenhij vermoedde dat eene slagaderbreuk den lijder had getroffen. Slechts voor enkele oogenblikken, kort voor zijn verscheiden, keerde het bewustzijn terug en te circa 4 uren gaf de heer Dwars den geest, omringd door de zijnen en den voor zitter en de leden, die hem van 't eerste oogenblik af hunne hulp hadden verleend. Al gemeen was de verslagenheid en niet minder de deelneming zijner vrienden met zijne gade en kinderen en verdere naaste bloedverwanten. De krachtvolle man is heengegaan, ster vende op zijn post als vertegenwoordiger der belangen van Kampens burgerij, die bij als raadslid gedurende ruim 6 .jaren onafhanke lijk naar eed en plicht had behartigd. De heer Dwars had den leeftijd van 50 jaren bereikt. De leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen Dinsdag 11 Juli den voor zitter hunner vergadering, den Commissaris der Koningin, mr. C. Fock, een gastmaaltijd in do eetzaal van het Kurhaus te Scheveningen aanbieden. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt dat de directie van het spoorwegpost kantoor No. 2, standplaats Rotterdam, vacant is. Sollicitatiën naar die betrekking, waaraan eene jaarwedde van f 3400, benovens eene vergoeding voor lokaalhuur van ƒ400, is ver bonden, moeten uiterlijk 10 Juli a. s. zijn ingediend. By den uitgever C. Avis Jzn., te Zeist, is verschenen een weekblad „Sta Pal 1" onder redactie van jhr. Hora Siccama van de Hark stede. 't Blad zal zijn, evenals het „Viegend Blad," een orgaan van den „Oranjebond van orde" te Utrecht, doch minder plaatsolqk. In het eerste hoofdartikel zegt de redacteur: „Roepen de volksmisleiders door hunne colporteurs de kwade geesten op, wq zullen trachten den goeden geest vaardig te maken door de onze. Voortaan zal de kreet: „Koopt Recht voor Allen!" „Koopt De Voorwaarts! in de straten door het geroep: „Koopt Sta Pal!'' overstemd worden. „Drie centen maar, koopt Sta Pal!" Het hoofdorgaan blijft het „Vliegend Blad," heiwelk in Utrecht gratis wordt rondgebracht. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende missive gezonden aan de Commissarissen der Koningin in do provinciën „Door den minister van justitie is mijne aan dacht gevestigd op bedriegerijen, door O.-I. gegageerden veelvuldig gepleegd met behulp I van hunne attestation de vita. Zij weten dik- wfils voorschotten te verkrijgen tegen afgifte der door hen gcquiteerde attestatiën. Deze ver- liest echter bare waarde voor den geldschieter, indien de gegageerde een verhuisbiljet neemt, nog vóór den betaaldag in zijne nieuwe woon plaats weder eene attestatie aanvraagt en hier mede gewapend, betaling van het gagement erlangt. „Ten einde bedoelde misbruiken te voor komen, acht ik het in overleg met de ministers van financiën en van koloniën wenscheiyk, dat voortaan, te beginnen met September a. s., die attestatiën eerst den 14den of 15den van de eerste maand van elk kwartaal, derhalve zoo kort mogelijk vóór den betaaldag, worden afgegeven". -Hetstoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 29 Juni Be- vezier; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 29 Juni van Boul. s. M. Do audiëntie van don minister van water staat, handel en nijverheid zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit is mr. A. D. H. Kolff benoqmd tot burgemeester van Schoon hoven on jhr. L. Da Geer van Jutphaas tot burgemeester van Lekkerkerk. Voor den duur van het studiejaar 1893/94 benoemd tot rector-magnificus der Rijks universiteit te Leiden mr. S. J. Fockema Andreae; te Utrecht mr. M. S. Pols; te Gro ningen dr. "W. L. Van Heiten. De heeren L. A. Demmers en G. Hupkes, artsen, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den ge- nee6k. dienst van het leger in Ned.-Indië. Benoemd: tot lid en voorzitter der com missie, die, gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1893, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. P. C. Pluggo, hocgl. te Gro ningen, tot lid en secretaris, dr. H. G. De Zaayer, apoth. te Groningen; tot leden, dr. F. J. P. Van Calker on dr. J. W. Moll, beiden hoogl. te Groningen; tot plaatsv. leden, dr. J. "SV. Gunning, hoogl. te Amsterdam; dr. W. T. R. Suringar, hoogl. te Leiden; en M. J. Schröder, apotheker te Groningen. Gemengd Iflenwa* Een leerling van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, die zich zonder verlof te Delft ODhield, is op verzoek van den commandant door de Delftsche politie aange houden en aan de militaire autoriteit over geleverd. Bij vonnis van de arron d.-r e c h t- bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld J. v. V., werkman te Ter-Aar, wegens het onttrekken van goederen aan gerechtelijk beslag, tot 7 dagen; J. S., te Leiden, wegens wederspannigheid, tot 5 dagen gevangenisstraf. Gelijk men zich zal herinneren, ontstond er op Zondag avond den 4den Juni j.l. brand te Zoeterwoude in een huisje, deel uitmakende van een blok van vier woningen. Zekere R. V. aldaar had op den bewusten avond een flinken borrel op, eonige onaange naamheden gehad met zijne vrouw, die niet gauw genoeg naar zjjn zin thuiskwam ('t mensch was nogal uit bakeren by Zwetsloot) en toen de kan met petroleum over de matten gegooid en den boel in brand gestoken. Doswege had V. zich heden voor de arrond.»- rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden. Hij begon met te zeggen zich niets meer van de geheele geschiedenis te herinneren, maar toen de president zijn geheugen een beetje had geholpen door zyne eerste verkla ring te doen voorlezen, kwam de man tot bekentenis. Hoe en waarom by eigeniyk zyn boeltje in brand had gestoken, wist hy even wel niet precies meer, want hy had een borrel opgehad en was suf geweest. Drie getuigen, zyne naaste buren, hadden bekl. op den bewusten avond tot zyne vrouw hooren roepon, die een paar deuren verder uit bakeren was: „Als jo niet binnen 5 minuten thuiskomt, steek ik den boel in brand". De vrouw scheen geen plezier te hebben

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1