N°. 10230. Dontterdag 29 Jimi. A0.1893. <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Poullloton. OOM BORNS. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p«r 8 maandenf 1.19. Franco per post1.49. Afzon derive Nommers0.05. F HIJS DER AD VEHTENTIÈN Tan 16 regols ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|» Grooter* lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 2S Juni. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan I de voormalige Marepoort ter aarde besteld I het stoffelijk overschot van den heerG. Voor- I borst, in leven secretaris der afdeeling Leiden I van het Algemeen Nederlandsch Werklieden - verbond. Het bestuur en de leden daarvan gingen I met de in rouwfloers gehulde banier van af het op Vreewijk gelegen sterfhuis den lyk- I stoet vooraf, terwijl anderen als slippendragers naast den lijkwagen dienst deden. Op den weg naar de begraafplaats ging de I stoet aan den Ouden Ryn de drukkerij der firma Brill voorbij, waar de overledene als I magazijnmeester was werkzaam geweest en waar nu de gezellen bij het passeeren in eene r\j langs het gebouw geschaard stonden, om zich vervolgens naar den doodenakker te be geven. Behalve vele belangstellenden, waren aldaar nog enkele corporation vertegenwoordigd. Toen de met drie groote en fraaie kransen en een palmtak bedekte kist boven de groeve was geplaatst, nam de president van de Leidsche afdeeling van bovengenoemden bond, waarvan eenige leden het stoffelijk overschot grafwaarts hadden gedragen, het woord om in herinnering te brengen den eenvoud van den overledene, die echter daarbij te gelijk paarde een rijk hart en liefde voor zijne even- menschen. Hebben vrouw en kinderen door diens dood veel verloren, wegens zijne hulp vaardigheid is dit ook met anderen het geval. Spreker riep allen toe het gegeven voorbeeld te volgen ook in hetgeen) de afgestorvene was voor zijn huisgezin, en steeds getrouw te blijven aan de banier, onder welke hij zich geschaard had en welke hem nu tot aan zijne laatste rustplaats was gevolgd. Daarna 6prak de heer C. L. Yan Dooren namens de firma Brill, van welke een der firmanten, de heer A P. M. Van Oordt, even eens aanwezig was. Sterven, zeide spr., is altijd verschrikkelijk, maar dubbel droef is het als het geschiedt zoo jong, op 29-jarigen leeftijd, met nog zooveel toewijding voor de zaak waarin men geplaatst is Laat dit af sterven allen ten voorbeeld strekken. E9ne gevatte koude, ten gevolge van een klein windje, een tochtje, heeft waarschijnlijk den wreeden slag gegeven. Maar ook spiegele men zich aan zijn ijver, bereidwilligheid en den aangenamen omgang, welke hem tot lof en eer strekten. Voorhorst ruste in vrede! Nadat vervolgens nog de heer J. Boon als voorzitter van de bouwvereeniging „Eigen Haard" eenige woorden van waardeering over het diepbetreurd medelid had gezegd, bracht prof. mr. W. Van der Vlugt namens de weduwe dank aan allen, die te dezer plaatse waren opgekomen om hulde te brengen aan dezen man, alsmede aan hen, die in zoo har telijke taal hadden gesproken, want waarlijk, terecht hebben zij gezegd dat een brave vader en echtgenoot, een trouwe zoon, een goed vriend is ten grave gebracht. Die nu en dezer dagen ondervonden deel neming zal eenigen troost brengen in de zoo diep geslagen wonde, in de zoo zware smart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie' naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 9.20 (9.40 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Ned. mail, met berichten uit Batavia tot 30 Mei, kan hier morgen verwacht worden. Men schryft ons heden uit Koudekerk Gisteravond bracht ons muziekcorps „Con cordia" aan den aft: edenden burgemeester, den heer M. Crommelin, een afscheidsgroet. Go- trofFen door dit vernieuwde bewijs van toe genegenheid, dankte de heer Crommelin met gevoelvolle woorden de vereeniging voorhave verrassing. Aan H. M. de Koningin-Regentes is het volgend drietal voorgedragen ter benoeming van een deurwaarder bij het gerechtshof te '8 Gravenhagelo. A. A. Van Dijk, deur waardersklerk 2o. W. J. M. Heidoorn, ge wezen deurwaardersklork, by loting tegen H. L. Dyks, beGedigd 1ste klerk by het ge rechtshof in Den Haag; 3o. H. L. Dyks, alsvoren, allen woonachtig te 's-Gravenhage. In de a. s. vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer Visser, lid voor Gorkum, het voornemen verlof te vragen tot het houden eener interpellatie omtrent den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Naar wy van goederhand vernemen zegt het „Weekblad van het Recht" omtrent het wetsvoorstel van den heer Hartogh, tot wyziging van het Wetboek van Burgeriyke Rechtsvordering sluit dit ontwerp zich op vele punten nauw aan by het ontwerp van een nieuw wetboek van Burgeriyke Rechts vordering van 1865, dat nooit de Tweede Kamer bereikte en waarvan alleen de drie eerste boeken, door den minister Olivier by den Raad van State aanhangig gemaakt, door dien Raad zyn onderzocht. Blykens het programma der lustrum feesten van het Delftsch Studentencorps van 10 tot 14 Juli a. s. heeft de ontvangst der reünisten plaats Maandag-middag, gevolgd door eene matinóe op het feestterrein en reünie- diner. Des Dinsdags is er matinée en des avonds concert en gala-bal. De Woensdag be gint weer met eene matinée, terwijl des avonds het orkest van Kes een groot concert zal geven, met medewerking van mej. Antoinette Trebelli, chanteuso légère uit Londen, en de heeren J. Mossel, violoncel, en L. Kramer, viool. Donderdag is er matinée op de sociëteit „Phoenix" en des avonds concert en bal costumé. Vrydag-middag wordt een rytoer ge maakt naar Scheveningen, gevolgd door een diner in het „Kurhaus", en 's avonds te negen uren kermisfeest op het feestterrein van „Stads Doelen." Bovendien worden er Woens dag- en Vrydag-avond op de Groote Markt concerten gegeven en Zaterdag-middag volks feesten. By de gisteren te Amsterdam gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, werden uitgebracht 4412 stemmen, waarvan 26 van onwaarde en blanco. De heer H. J. Hymans verkreeg 2373 st., de heer mr. L. H. Povel 2013, zoodat gekozen is de heer H. J. Hymans. By de eerste stemming op Dinsdag 18 Juni waren uitgebracht 3474 geldige stemmen, en wel 1687 op den heer Hymans, 939 op den heer Povel en 812 op den heer mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.) Gemengd Nieuws. Er gaat weer eens een goedkoope extra-trein van hier naar Arnhem (Ede) en Nymegen en terug en wel, zooals uit eene in dit blad voorkomende advertentie blykt, Dinsdag 4 Juli a. s. Menigeen zal zeker van deze mooie gelegenheid profiteeren en daartoe ook aanplak- en strooibiljetten, welke meer byzonderheden als byv. de voornamo bijzonderheid „het uur van vertrek" be helzen, met aandacht lezen. Gisteren is te Hoofddorp een I aanvang gemaakt met het maken van een artesischen put. Te Rotterdam is binnengekomen uit Libau het stoomschip „Agnes", aan boord hebbende 95 Russische landverhuizers. Een gedeelte is reeds aan wal, maar het onderzoek, of zy in het bezit zyn van voldoende middelen, om tot hun vertrek naar Amorika op eigen kosten te kunnen leven, duurt nog voort. De vorige week werden een aantal vreemdelingen, als zynde zonder middelen van bestaar. door de politie over de grenzen gebracht. De landverhuizers, die, als niet voorzien van voldoende geld of passagebiljetten naar Ame rika, aan boord van het stoomschip „Agnes", moesten verblyven, zullen hedenavond naar Grimsby en van daar naar Londen vertrekken. Om in het bezit van voldoende geld voor de reis derwaarts te geraken, is een gedeelte van hun beddegoed verkocht moeten worden. De besteller van de tramweg- maatschappy W. Klaasseus, die den 17denjl. aan de Heereweg, te Groningen, onder zyn wagen geraakte en ernstig gekwetst werd, is Zaterdag-avond in het academisch ziekenhuis, waar hy werd verpleegd, overleden. Eergisteravond is te Almeloo de werkman Barend Smit onder een trein geraakt, ten gevolge waarvan hem beide beenen werden afgereden. Gisterochtend is hy over leden. Naar men meldt, is de voerman van Chaam op Breda en omgekeerd en tavens koopman in eieren, Zondag ochtend dood aan den weg gevonden, terwyl kar en paard ver dwenen waren. „De Athleet", orgaan van de Amst. Athletische Club, geeft de portretten van de pryswinners in den wandelwedstryd op 9 en 10 Juni: G. Adolfs, J. Rointjes enO.Hisgen. Een verschrikkelyk einde. Zondag-ochtend had een oppassend jongmensch te Hengeloo (O.) het ongeluk, by het afgaan van eene trap, met zyn hals tusschen het luik der trap en den muur bekneld te geraken. Doordien hy zich niet kon loswringen, noch om hulp roepen, terwyl het ongeluk ook niet onmiddellyk opgemerkt werd, was een ver- schrikkelyke dood het treurig gevolg. Het kind van een timmorman te Nieuwstad, b'j Sittard, nam in de vorige week in een onbewaakt oogenblik eene teug uit eene mot loog gevulde flesch. Het is thans aan de gevolgen daarvan overleden. De groote p a r k e t - f a b r i e k van Hakemeyer, te Hannover, is met een enormen voorraad hout een prooi der vlammen geworden. Uit Mainz wordt bericht d at in de laatste dagen de Ryn, ten gevolge van de vele regens, langzaam, maar voortdurend stygt. De scheepvaart begint weder op te leven en de sleepers en goederenschepen zyn reeds van wal kunnen steken. 33.) Ik heb op myn ouden dag behoefte aan wozenlyke, belanglooze genegenheid en wil zien, of ik die daar zal vinden. En ik heb ze by u gevonden, en wel in ruime mate, en ben er u nog op dit oogenblik dankbaar voor. Intusschen had ik er toch voor gezorgd, om ten minste na myn dood nog nuttig voor u te kunnen zyn, en myn kapitaal, dat sinds aardig is vermeerderd, op bet Grootboek der Nationale Schuld vastgezet, om, behalve eenige legaten tot liefdadige doeleinden, by mijn overly den op uw kinderen over te gaan, met vruchtgebruik voor u gedurende uw leven." Borns hield «ven op, om zyne thee uit te drinken; daarna vervolgde hy: „Mijn handel wy ze was nu wel misschien niet in alle opzichten zooals 't behoorde, en ik had in latere jaren, overtuigd als ik van uw oprechte genegenheid was, wel met myn geheim bij u kunnen komen; maar eenmaal een „idéé fixe" hebbende, stapt men er niet zoo licht af; ja, ik zou mij thans zelfs voor u geschaamd hebben, cm eensklaps met het nieuwtje by u te komen: Kinderen 1 Ik ben i een ryk man! Maar daar kwam de dag van heden met zyn ap- en dependentiën, en toen ik u vroeg, Warnaartwaarom gy my niet reeds veel Vroeger in den arm hadt genomen, toen deed zich tegelykertyd het verwyt by my op: "Waart ge niet zoó achterhoudend geweest, wellicht hadt gy hem jaren van bange zorgen kunnen besparen, en ik besloot nu ineens u geheel te helpen en op den avond mijns levens nog een genoegen te smaken, dat ik anders mede in het graf zou hebben genomen, om, zooals zekere dieren, eerst na myn dood nog nuttig te zyn; want ik tel niet mede, wat ik gedurende al die jaren in 't geheim van myn rente tot goede doeleinden heb geofferd.Zoo moogt ge thans weten, dat de jaarlyksche gift van duizend gulden in do collecte van iedere ge zindte door een onbekende van my was. En hiermede weet jelui nu alles; en straks kun nen we een en ander breedvoerig bespreken; maar ik moet nu een weinig rusten, want ik ben vermoeid van al dat praten en ver tellen!'' Wie schetst de groote verrassing, de vreugde en do dankbaarheid van het zoo zwaar beproefde gezin! Hoe vermoeid oom ook zeide te zyn, men omhelsde hem de een na den ander, men overlaadde hem met kussen en lief koozingen men knielde by hem neder als voor een heilige en offerde hem heilige tranen en een wierook van zegeningen. Toen eindeiyk na eene geruime poos allen weder wat tot bedaren waren gekomen en men weder aan de tafel vereenigd zat, zeide Borns „Neef! Je moet me op dit oogenblik plechtig iets beloven. Maar eerst moet ik je een vraag doen: Kan je van je gewone dagelyksche winsten als reeder voldoende op den ouden voet leven?" „O, meer dan dat, oom!" was het ant woord; myn boeken kunnen u dat toonen." „Welnu, beloof me dan heilig dat gy, een maal van uw zorgen bevryd, met die winsten zult tevreden zyn en ik zeg het niet om u iets te verwyten u nimmer weder aan eenige speculatie zult wagen. Want ik n6em thans uw geheele schuld voor mijn rekening en houd dan toch nog een stuivertje over, om eenmaal myn nichtjes en neven iets na te laten. Doch om van 't een op 't ander te komen.waardoor zouden mevrouw Do Wael en die anderen zoo ineens argwaan j hebben gekregen?" „Dit laat zich gcmakkelyk begrijpen, lieve j oom!" antwoordde mevrouw Warnaart. „Noest komt veel by Chrisje Van der Plas, en hy zal aan deze ook zoo een en ander gezegd hebben, wetende, dat zy 't wel verder zou overbrengen, waar het wezen moest." „Die slechte kerel!" hernam Borns, „ge lukkig dat zyn vlieger niet is opgegaan. Gy moogt hem nimmer weder een \oet over uw drempel laten zettendat zeide Staal ook. Maar van Staal gesproken, deze weet nu niet beter, of de geheele brief is laster. Ik heb hem dit gezegd, omdat ik niet wilde, dat de goede man, al komt hy nu ook niets te kort, u er toch op zou moeten biy ven aanzien, dat ge zyn vertrouwen hadt mis bruikt. Wist hy bovendien, dat ik u te hulp ben gekomen, ik betwyfel het zeer, of de goede man het zyno uit myne handen zou willen terugnemen, en daarom heb ik zelfs voor myn besten vriend alles verzwegen, ten einde hem en u te sparen. Staal meent nu niet anders, of die leelyke schilder heeft 't gedaan, om uit wraak voor zyn blauwtje uw candidatuur tegen te werken." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5