By eon in het Koninklijk Z o 1 o- giscli Botanisch Genootschap to 's Graven- hage gehouden kegel wedstrijd werd do eero- prys wegens het hoogst aantal punten behaald door den heer Hattink, van Leiden, met 53 punten. De „Zevenprys" werd gewonnen door de Leidsche club „La Force", met 10 zevens. De Leidsche club „Uitspanning door In spanning" wierp 184, „La Force" 166, „Door oefening sterk" ook 166 en „Ada" 148 punten. Het hoogst aantal behaalde punten bedraagt 219, nl. door „Hard gaat ie", van Haarlem. De wedstrijd is nog niet afgeloopen. Voor de arrondissement s-recht- bank (4de kamer) te Amsterdam stond gis- steren terecht Dirk Jacobus Leepel, circa vier en twintig jaar daar ter stede notaris en 62 jaar oud. 't Was een treurig gezicht den man, geheel grijs en klaarbiykeiyk gebukt onder den slag, hem toegebracht, te zien plaats nemen op de houten bank, bewaakt door een ryksveldwachter. Hem was ten laste ge legd, dat hy zich opzettelyk en wederrech- teiyk heeft toegeëigend en ten eigen bate heeft aangewend gelden en geldswaarden, toebehoorende aan verschillende personen. Beklaagde zou by het plegen van alle in de dagvaarding omschreven strafbare feiten ge bruik gemaakt hebben van de gelegenheid of van het middel, hem door zyn ambt van notaris geschonken. In deze zaak werden 23 getuigen gedag vaard, van wie or inmiddels één is overleden. Onder de personen, te wier nadeele ver duisterd is, bevindt zich ook iemand in Indié, die den bekl. schriftelijk verzocht geld in effecten tot Dec. 1894 te bewaren, met dank betuiging voor dien dienst. De feiten, zooals de dagvaarding hen ver meldt, werden ter terechtzitting door do ver klaringen der getuigen bevestigd, waarby voorts bleek dat de bekl. steeds een eenvou dig leven had geleid, maar eensdeels dupe was geworden van zyne hulpvaardigheid, cio hem dikwerf borg deed staan voor personen, die van zyn vertrouwen misbruik maakten, en anderdeels door achteruitgang in zaken in de laatste jaren tot de oneerlyke praktyken was gedreven, die hem thans voor de recht bank brachten. De kantoorbediende van bekl. verklaarde nog dat als get. niet genoeg kon schry ven, eeno der dochters van den notaris wel mede aan 't werk hielp. Bekl. had ziedaar vooral een feit, dat hem achterop hielp voor iemand borg go- sproken en tot zekerheid daarvan eenige effec ten in pand gekregen. Eenigen tyd later vroeg de man den bekl. de effecten een oogenblik terug om ze togen andere te ruilen. Hy zou dan de geruilde effecten terug brengen. Bekl. gaf de effecten af enont ving niets terug. Daarna moest hy als borg betalen en ging de klant voor wien hy dus betaalde er van door. Niets te verhalen. Als verdediger was aan bekl. toegevoegd mr. V. K. L. Van Os. De eisch van het O. M., waargenomen door mr. Pelerin, was twee jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het notarisambt De verdediger bestreed voor een paar ge vallen het ten laste gelegde en pleitte verder verzachtonde omstandigheden. Uitspraak volgt later. Te Mannheim en omstreken heb- ben bloedige botsingen plaats gehad tusschen de politie en het volk. Vele socialistische betoogers en eenige politie-agenton zyn ern stig gewond. Een groot aantal personen werd in hechtenis genomen. Dr. Haffkins zot in Britseh-Indiö op groote schaal de inöntingen tegen cholera voort. By een Engelsch regiment hebben 400 man zich laten inënten en oen aantal hooge ambtenaren, geneesheeren en ook vele dames hebben zich aan de proefneming onderworpen. By gelegenheid der Ma home daansche godsdienstfeesten hebben te Ran goon (Birmab) ernstige vechtpartyen plaats gehad tusschen Mahomedanen en Hindoes. De politie, die tusschenboide wilde komen, werd met steenworpen en geweerschoten uit de huizen ontvangen, waarby eenige officieren doodeiyk gowond worden. By eone charge der politie vielen aan de zyde der opstande lingen twintig dooden en vele gowonden. De tusschenkomst van een regiment infanterie moest worden ingeroepen en dit maakte een einde aan de wanorde! ykheden. Nadat de cholera te Alaisaan het afnemen is, verneemt men nu dat zy zich op andere plaatsen in het Zuiden van Frankryk vertoont. Te Montpellier, te Pamier, te Mirepoix en in het kanton Les Cabanr.es hebben zich gevallen der ziekte voorgedaan, waarvan meerdere met doodelyken afloop. Volgens mededeeling van den heer Lancaster, chef der sterrewacht te Brussel, liooft Belgio 't meest van de droogte geleden. Van 1 Maart tot 31 Mei is in dat land slechts 46 millimeter regen gevallen terwyl de ge wone hoeveelheid 155 mM. is. Brabant heeft daarvan nog het ministe gekregen. Het bo kende waterreservoir van do Gileppe, by Ver- viers, dat gewoonlyk 12 raillioen kub. meter bevat, is gedaald tot 5'/a kub. meter, zoodat zonder den regen der laatste dagen men ge noodzaakt zou zyn geweest de fabrikanten op „water rantsoen" te stellen. Te Marigliano (Italië) is do ridder Giuseppe Calabria, 76 jaar oud en vader van een Raadsheer aan het Hof van Cassatie te Rome, door een afgedankton pachter, terwyl hy met twee andere personen huiswaarts keerde, doodgeschoton. Hy laat een vermogen na van ettelyke millioenen. Te Fort Scott, in Kansas, is een hotel van vier verdiepingen ingestort. Twintig menschen moeten daarby zyn omgekomen. Aan de „Paris" wordt uit Tunis geseind, dat Arton daar gezien is. Hy moet onder den naam „Burg" reizen. De ramp der „Victoria." (Ver haal van ooggetuigen.) De „Standard" ver neemt uit Port-Said dat de Engelsche kruiser „Barham" Maandag-avond aldaar is aange komen. De officieren, die ooggetuigen waren van de ramp der „Victoria", doelden daarom trent nog de volgende byzonderheden mede. De aanvaring geschiedde Donderdag middag tien minuten over halfvier, by kalm weer en eene effen zee, terwyl het eskader de reeds vroeger beschreven manoeuvres maakte. Wat de oorzaak der aanvaring is, wisten de offi cieren der „Barham" niet te zeggenwel zagen zy dat de „Victoria", ondanks haar reusachtig gewicht, trilde onder den geweldigen schok, en dat het voorgedoelte dadeiyk onderdom pelde. Admiraal Tryon, die zich juist op de brug bevond, gaf onmiddeliyk order om het gat, door den ram van de „Camperdown" ver oorzaakt, dicht te maken en signalen aan de andere schepen te geven, dat zy ter hulp moesten komen. Ziende dat er geene andere mogelykheid was om het schip te redden, wilde hy eerst de „Victoria" op het land laten loopen. Maar toen hot bleek dat de pogingen van het scheepsvolk om de watordichto schotten te sluiten eene manoeuvre, welke in gewone omstandigheden tien minuten ver- eischt niet slaagden, beval hy den mannen zich te redden zoo goed zy konden. Zelfs na dit bevel gingen de dappere kerels nog voort mot hunne wanhopige poging om het gat dicht te krygen. Vóór de sloepen der andere schepen op de plaats des onheils konden komen, 6loeg de „Victoria" plotseling naar stuurboord over, waarby hare stalen masten met vreeseiyk ge weld op het water neerkwamen. Het logge vaartuig kantelde geheol, tot eindeiyk de kiel boven lag, terwyl de schroeven snel bleven rondwentelen. Men kon van do andere 3chepen duidelyk zien, dat een aantal schipbreuke lingen langs den romp opklauterden om de kiel te bereiken. Toen de „Victoria" begon te zinken, hoorde men twee luide ontplof fingen van de springende stoomketels. Door de sloepen van het eskader werden zooveel menschen gered als mogeiyk was, maar het zinkende schip veroorzaakte zulk eene ge weldige zuiging in het water, dat zelfs de beste zwemmers naar de diepte werden ge sleurd ook werden er velon door de schroeven doodgeslagen. De „Victoria" zonk reeds zes minuten na de aanvaring. Hare bemanning had zich buiten gewoon kranig gehouden, verklaarden de oog getuigen er was geon spoor van paniek onder hen. Admiraal Tryon werd het laatst op de brug gezien, met de armen over elkan der, terwyl hy met de grootste kalmte zyne bevelen gaf. Tot een kwartiermeester, die hem een reddingsgordel wilde geven, zeide hy„Red je eigen leven maar." Het blykt dat het slechts uiterst weinig gescheeld heeft, of het ramtorenschip „Nile" was ook in botsing gekomen met de „Victoria". INGEZONDEN Geachte Heer Redacteur! Het stuk van de lieeren D A. De Jong en A. v. Leeuwen, getuigende van ernstige bezorgdheid voor den gedrukten boerenstand en uitgelokt door myn bericht in uw dagblad over eene kwaadaardige niet vreemde ziekte onder de runderen van don veohouder H. Straathof, komt my voor iets weg te hebben van „een storm in een glas water." Wat toch is de aanleiding? Eene zeer onbe paalde, geheel ter goeder trouw uitgesproken loeken opmerking, die by nadere beschouwing weliswaar best had kunnen weggelaten wor den, doch die volgens myn bescheiden ge voelen stellig even weinig ongerustheid zal opgewekt hebben als de mondelinge verhalen dienaangaande, welke geljjk een loopend vuurtje spoedig verminkt of vergroot alom verspreid werlen. Gelukkig voor allen, die door dat bericht middeliyk of onmiddeliyk in moeite of onaan genaamheden mochten geraakt zyn, en tot volledige geruststelling van den veehouder, is thans door den heer Muis in deze zaak oen helder licht ontstoken, waardoor tevens de heeren De Jong en Van Leeuwen tot de wetenschap zullen zyn gekomen, dat de ont boden deskundige geen vage diagnose heeft genomen, doch eene bepaald aangewezen ziekte heeft geconstateerd. Dit was my geheel onbekend. Ontvang, Mynheer de Redacteur, mynen dank voor de toegestane plaatsruimte. Roelof-Arendsveen, 27 Juni 1893. Tjio Correspondent. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft bet ontwerp tot samen stelling van het reservekader goedgokeurd. De correctioneels rechtbank te Marseille heeft de drie adjunct-maires veroordeeld tot verschillende gevangenisstraffen wegens het verwekken van ongeregeldheden by gelegen heid der Mei-betooging. Volgons het laatste bericht, te Parys van dr. Frazer ontvangen, is Cornelius Herz nog niet dood, maar is zyn toestand voort durend hoogst bedenkeiyk. Aan de grenzen van de provincie Oran (Algerié) heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen volksstammen op het grond gebied van Ain-Sabra. De omliggende met Frankryk bevriende stammen hebben de wapenen opgenomen, en men vreest dat er een veldslag zal plaats hebben. Brigades gendarmen van Tlemcen, Marnia en Smala de Chabao zyn naar de grensstroken vertrokken. Maarschalk Canrobert, de oudste maar schalk van Frankryk, heeft gisteren zyn vier- en-tachtigsten verjaardag gevierd. Duitschland. Tot gisteravond waren in het gehoel 388 leden van den Ryksdag gekozen, nl.: 75con servatieven, 23 van de Ryksparty, 52 nationaal- liberalen, 13 van de vrijzinnige vereeniging, 24 van de vryzinnige volksparty, 11 van de Zuid-Duitsche volksparty, 90 van het centrum, 2 van den Beierschen boerenbond, 7 Welfen, 19 Polen, 1 Deen, 10 Elzassers, 17 antise mieten, 44 sociaal-democraten. De bladen constateeren eenparig, djt na den uitslag der herstemmingen eone meerder heid voor de legerwet is te verwachten. Enkele bladen berekenen deze meerderheid, wanneer de twyfelachtige afgevaardigden niet mede- gerekend worden, op ongeveer 205 stemmen togen 192; anderen rekenen uit, dat er 210 stemmen voor de legerwet zullen zyn. De „National-Ztg." wyst er daarby op, dat een aantal leden van het Centrum zich vryheid van handelen voorbehield, en het dus moge- lyk is dat zy de meerderheid komen versterken. De „Vossi8che Ztg." verklaart dat de meer derheid voor de legerwet niet geheel zeker is, maar gelooft naar den staat van zaken te moeten aannemen, dat de legerwet er ten slotte komen zal, al gaat het dan ook niet vlot en niet in den door do regoering voor gestelden vorm. Voor zoover bekend, zullen nog een zestal na-verkiezingen noodig zyn voor die candi- daten, welke in meer dan één district zyn gekozen. Tot deze behooren de anti-semiet Ahlwardt en de sociaal democraat Bebel. Ahlwardt zal de verkiezing te Arnswalde aan nemen en voor Neu Stettin bedanken. In dit laatste district zou de bekende predikant Stöcker gaarne als candidaat voor de anti semieten en conservatieven optreden. Do heer Stöcker, die, naar men weet, in zyn oigen district Siegen het onderspit moest delven tegen een nationaal-liberaal, zou dan weer in den Ryksdag lerugkeeren, maar het is zeer twijfelachtig, of deze wensch zal worden vervuld, daar de anti-semieten liever een ande ren hunner leiders, dan Stöcker, in Ahlwaröt's plaats candidaat willen stellen. De „Kulnische Zeitung," een der yverigsie kampioenen voor de legerwet, heft reeds eer juichtoon aan over de overwinning derregee ring, welke ook zy, hoewel met kleine meerder heid, reeds verzekerd acht. Een der grootst* voordeelen, daardoor verkregen, acht het nationaal liberale blad, dat handel en nyver heid nu althans ontslagen zyn van de be lemmerende onzekerheid over de mogelyke gevolgen, welke een ernstig verschil tusschen de Regeering en den Ryksdag zou kunnen hebben. De strafkamer van het Landgericht veroor deelde gisteren den afgevaardigde Ahlwardt wegens beleediging van het Pruisische ambte naarspersoneel, voornamelyk van de rechtelyka macht, welke hy van omkoopbaarheid beschul digde, tot 3 maanden gevangenisstraf. Deze beleediging had Ahlwardt begaan ir eene rede, die hy te Essen hield. Dit proces was reeds twee jaren hangende Ahlwardt is pas herkozen als lid van den Duitschen Ryksdag. Naar men verneemt, zal by den Ryksdag een verbod tot uitvoer van veevoeder inge diend worden. Hertog Georg van Meiningen heeft 30,000 Mark geschonken om de boeren te hulp U komen wegens het gebrek aan veevoeder. Italië. Ten gevolge van den hoog loopenden twist in de Kamer op Zondag 11., waarby de afge vaardigden Aprile en Belgiojoso handgemeen werden, heeft er een duel tusschen dezo beide heeren plaats gehad. De laatstgenoemde i« daarby licht gewond. Spnujo. Volgens officieuze inlichtingen zal de minister van financiën zyn belastingontwerp, voor zoover de Baskische provinciën betreft, laten varen en alles by het oude laten. Te Madrid wordt druk gesproken over eene intrige, waarby de eer van twee families uit de hooge aristocratie in het spel is. Een lid van de eeno familie heeft den vertegenwoor diger van de andere familie uitgedaagd tot een duel op leven en dood; de stryd zal t< Parys worden uitgevochten. Een der deel nemers is reeds aangekomen en de andei wordt ieder oogenblik verwacht. Cp Mindanao, een der Philippynsch* eilanden, is hovig gevochten. Eene bende var 600 inboorlingen deed een aanval op het fort Mumumgan, maar werd met een verlies var 78 dooden en 300 gewonden door het Spaan sche garnizoon afgeslagen. Oostenryk-Hong.-jMonareliie, Keizer Frans Jozef zal, na afloop van d< groote manoeuvres in Hongarye, naar Inn3 brück gaan om de onthulling by te woner van het standbeeld, dat in de hoofdstad var Tyrol is opgericht voor Andreas Hofer, dei held, die in 1809/10 zyne landgenooten teger de Franschen aanvoerde. Groot-BrltannlS. In het Lagerhuis zeide Sydney Buxton onder-minister voor Indië, gisteravond dat di Indische ropy op Ceylon in omloop blyfl totdat de nieuwe regeling betreffende der omloop tot stand is gekomen. Verder deelde Fowler, president van de: „Local Government Board", mede, dat 11 Zondag op de Tyne eene boot is aangekome: met het lyk van een matroos, die aan boon aan de cholera was gestorven. Het schip'lig in quarantaine en is op last der medisch* politie ontsmot. De rest van do bemannirj verkeert in goede gezondheid. Do groote troepen-revue, welke dei 14den Juli op de vlakte van Longchamp gehouden wordt, zal dit jaar als vroeger t< drie uren in den namiddag plaats hebben Men was reeds overeengekomen de revue ii den ochtend te houden, om de soldaten nie aan de groote hitte bloot te stellen, maar dl minister van oorlog is op dit plan terugge komen, dat door alien, dio het goed me de soldaten meenen, met ingenomenheid wa begroet. De Czarewitch komt den 3den Julivoo het huwelyk van prins George in Engeland Eerst brengt hy te Beriyn een kort bezoel aan keizer Wilhelm en gaat dan te Vlissingen waar hy zyn oom, den kroonprins van Der.e marken, zal ontmoeten, met dezen scheep. By eene aanvullingsverkiezing voor ha Lagerhuis te Pontrefact is de liberale Candidas met 32 stemmen meerderheid gekozen. B de vorige verkiezing was deze meerderhe: 63 stemmen. Van Regeeringswege is den saniteit: autoriteiten in en om Londen aangeschreve

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2