N«. 10230. Donderdag SO Juni. A«. 1893. ftze (Jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. iDlt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 28 Juni. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSCH DAGBLAD. TRIJS DEZER COTJ&ANT: for Ud«i per S ■und«..'.^.M..7; f LH frenoe per post7.77... Aisonderl^ke Nommers..7.77T77 1.4e. 0.05. FKIJB DEK AD VEKTENTLÈN Tm 1—# r.f.l. ƒ1.01. I*d.r« r.gel >Ht f0.1T| tmlm l.tUi. mur pluUmimt. Voor k.l «b boitea de sted wordt ƒ0.05 berekead. Eerste Blad. Tot nieuwe leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en "Wetenschappen zyn benoemdsectie der natuur- en geneest, wetensch., de heeren M. C. J. Cosyn, dr. F. A. Jentink, dr. H. W. Bak huis Roozeboom on dr. W. J. Van Stockum. Sectie der letterk., dr. J. J. M. De Groot, allen te Leiden. Tot penningmeester van den Duiven- ToordschVeenzydschen polder, onder de gemeenten Voorschoten, "Wassenaar en Veur, is benoemd de heer J. C. Paap, te Voorschoten. Blykens het gemeenteverslag van Voor- hoten vermeerderde de bevolking dier ge- eento gedurende het afgeloopen jaar met mannen en 3 vrouwen en bedroeg op Januari 1893: 1197 mannen en 1292 vrouwen, n 1892 werden levend geboren 42 zoons en 18 dochters en levenloos aangegeven 1 zoon en 5 dochters. Er stierven 20 m. en 27 vr., terwyl er 12 huwelyken werden gesloten. De groothertogin van Saksen-Weimar, prinses Sophie der Nederlanden, kwam gister avond te 8 uren met gevolg op het Looaan. Op hot perron werd H. K. H. verwelkomd door de Koningin-Regentes, die met een adju dant en een officier van dienst, benevens de grootmeesteres baronesse Van Hardenbroek, den trein afwachtte. Na eene hartelyke om helzing begaven de vorstelijke personen zich per rytuig naar het paleis. Eenige honderden belangstellenden, van den verrukkelyken zomeravond genietende, woonden de ont vangst by. Het by de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot wijziging der Drankwet strekt tot eene meer gelijkmatige toepassing van art. 2, 3e lid: buitengewone vergunningen. In overleg met Ged. Staten is nu voorgesteld het recht van hooger beroep toe te kennen van de te dezer zake door Ged. Staten ge nomen beslissingen. Tevens wordt aan Ged. Staten opgedragen zeiven de vergunningen boven bet maximum te verleenen. Verder zyn op andere punten eenige ver anderingen aangebracht. Voor het groot-ambtenaarsexamen voor Ned.-Indië, waarvan het schriftelijk gedeelte 19, 20, 21 an 22 Juni jl. te 's Gravenhage heeft plaats gehad, hadden zich 47 candidaten aangegeven, waaronder 7 doctoren in de rechtswetenschap. Van laatstgenoemden trok zich één voor den aanvang terug. De mondelinge examens zyn Vrijdag begon nen. lederen dag worden 4 candidaten getxa- mineerd. Wy vernemen dat een scherper toezicht is verordend op de zeeschepen in verband met het weder voorkomen van gevallen van cholera in het zuiden van Frankrijk. (Hbl) Vier Nederlandsche meubelfabrikanten zyn uitgenoodigd in te schrijven voor het leveren der meubelen voor het nieuwe Uni versiteitsgebouw te Utrecht. Thans is de internationale overeenkomst tot wering der cholera, op 15 April 1893 te Dresden gesloten en reeds in de „Staats courant" openbaar gemaakt, ter goedkeuring aan de Staten Generaal ingezonden. In de toe lichting van het ontwerp wyst de Regeering er op dat tusschen de in de bylagen der Conventie vastgestelde maatregelen en die onzer bestaande wetgeving groote overeenkomst bestaat en beiden in het algemeen op dezelfde grond slagen berusten. Het Engelsche koninklijke jacht „Victoria and Albert" zal naar Vlissingen komen om den Czarewitch voor zyn bezoek aan Londen af te halen. Er zal een Engelsche generaal aan boord zyn om den prins in naam van koningin Victoria te ontvangen. Prinses Heinrich van Pruisen, zuster van den Duitschen keizer, zal van 13 Juli tot 13 Augustus met haren zoon prins Waldemar te Scheveningen verblijf houden. De prinses heeft te dien einde twee villa's, behoorende tot het Oranje-hotel, gehuurd. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 27 Juni te Port- Said; de „Glaucus", van Amsterdam naar Java, arriveerde 27 Juni te Liverpool; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, ver trok 27 Juni van Southampton. Bij koninklijk besluit is de heer C. Pino, arts, met 1 Juli a. s., benoemd tot officier van gezondh. 2de kl. by de zeemacht. Den heer F. Verstenen, laatstelijk ingenieur lste kl. bij het kadaster in Ned.-Indië, thaDS met verlof hier te lande, op zyn verzoek, gerekénd van uit. Juni, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De met verlof in Europa aanwezige apoth. 2de kl. van het leger in Ned.-Indiö J. C. 1 Leusden, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Sept. eervol uit den militairen dienst ont- Met Juli a. s.lo. aan den luit. ter zee 2de kl. E. baron Van Heerdt tot Eversberg, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van één jaar, onder stilstand van non-activiteitstrak tement en zonder opklimming in de rang lijst; 2o. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst lste kl. L. J. C. L. De Vriese. Mr. H. Kuneman, laatstelijk directeur van binnenl. bestuur in Nederl.-Indië, thans met verlof in Nederland, op zyn verzoek, gerekend van uit. Juni, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. lo. aan prof. dr. I. W. Gunning, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der commissie van toezicht op de Ryks-landbouwproefstations, met dankbetui ging voor de vele in die betrekking bewezen diensten; 2o. tot lid en voorzitter der voor melde commissie benoemddr. S. Hoogewerff, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; 3o. de heer S. Huizenga Fz., te Mid- delstum, die in 1893 aftreedt als lid der voor melde commissie, opnieuw als zoodanig be noemd. Gemengd !f lenw0. slagen, met toekenning van pensioen. Op het Bezuidenhout te'sGra- venbage, waar gisteravond aan de werklieden van eene in aanbouw zynde woning het zoogenaamde „Pannebier" was geschonken, kwam het tot eene vry hevige botsing met de politie. De werklieden wilden den baas te ïyf en deze riep de hulp der politie in. De partyen stonden zoo ongeveer geiyk, tien togen tien of twaalf. De politie trok den wapenstok en klappen vielen van weerskanten. Het slot van de bataille was, dat twee werk lieden na hevig verzet werden ingerekend, terwijl de andoren er van door gingen. Een der agenten bad eene bloedende wonde aan het hoofd. Gisternamiddag halféén ontstond er te Scheveningen brand op het bovenhuis van het perceel Havenkade 7. By het verrichten van eenige reparation aan een water-closet had nameiyk de loodgieter het ongeluk een brandende kaar6 te laten omvallen, waardoor in een oogenblik de krullen en spaanders vlamvatten, die de ruimte tusschen het plafond en den vloer vulden. De brandweer was spoedig ter plaatse en bedwong j de vlammen in korten tyd met een slang van een brandkraan. j Verbrand is er weinig, maar het water heeft veel schade aangericht. De A m 8 t e r d a m s ch e populaire hardlooper, Snook, ging gistermorgen te vyf uren van de Haarlemmerpoort te Amsterdam, om hard te loopen naar Rotterdam. Te 10 u. 53 min. spoortyd kwam hy te 's Gravenhage aan, te 3 u. 10 min. te Rotterdam, Delftsche Poort. Hy ging over Leiden, Delft en Schiedam. Naar gemeld wordt, is ook de heer Van Deth, als schryver der brochure, door den rechter-commissaris in het arrondissement Arnhem gedagvaard om getuigenis af te leggen in zake de beweerde mishandelingen in de weesinrichting te Neerbosch. De juweelen-diefstal, waarvan Sarah Bernhardt het slachtoffer geworden is, heeft zich volgens nadere berichten aldus toegedragen. Terwyi de kunstenares in de hoofdstad van Brazilië Fedoraopvoerde, is men in hare vertrekken in het hotel „Aicardi" doorgedrongen. Hare juweelen waren geborgen in eene tasch van Russisch leder; die tasch is verdwenen. Eene portefeuille, waarin 30,000 fr. aan Fransche bankbiljetten geborgen waren, werd ongeschonden onder een schrijfmap terug gevonden. Uit den schouwburg terugkeerendo, vond Sarah hare kamenier slapende op een stoel. Niet zonder moeite kon men haar doen ontwaken; vermoedelyk was haar een slaap middel ingegeven. Zy schynt op goeden voet met een Italiaan, tot het hotelpersoneel be hoorende, te hebben gestaan. Die Italiaan is nu verdwenen, zoodat men hem voor den dief houdt. O ider de kleinoodiön waren parures van groote waarde. Het meest betreurt Sarah het verlies van een ryk met turkooizen en bril janten getooiden bracelet, haar indertyd door den Czaar van Rusland geschonken. Natuur- lyk doet de politie onderzoek, maar of deze in het ónmetelyk Braziliö den sluwen Itali aan zal terugvinden, is uitermate twyfelachtig. Het schynt dat „Jack the Ripper" weder aan den arbeid gaat. Te Rotherthite werd het lyk gevonden van eene vermoorde vrouw, wier keel was afgesneden op dezelfde wyze als by de zoo beruchte moorden in "Whitechapel. Het lyk was overigens niet verminkt, doch daarvoor was waarschynlyk geen tyd, aangezien men de vrouw hoorde schreeuwen, even voordat het lyk gevonden werd. Van den moordenaar is geen spoor gevonden. Dank zy den milden regen, welke in de laatste dagen is gevallen, is de druiven- en hopoogst, welke in een groot gedeelte van Duitschland met totale mislukking werd be dreigd, vermoedelyk gered. 32.) „Perfect, je hebt je boodschap goed ver richt 1 Maar om nu toch nog even op dien Noest terug te komen kon Warnaart ook gissen, hoe hy van een en ander afwist?" Borns dacht: „Foei, foei, wat moet ik toch jokken!" Maar hy antwoordde dadelyk: „Ja, hy was juist op 't kantoor, toen "Warnaart van u terugkwam, en nu denkt deze dat hy wellicht in zyn byzyn met Frits er over gesproken heeft." „Die schurk!" zei Staal, „wie had ooit ge dacht, dat in dien kerel zooveel intrigue zat. Ze moeten hem by Warnaart nimmer weder in huis nemen." „Daar kan je zeker van zyn, Staal! En de historie zal hem in de publieke opinie geen goed doen. Maar dunkt je niet, dat we tot na de verkiezing er mede wachten: 't zou anders allicht den sebyn hebben, alsof wy door dien brief ten gunste van Warnaart willen influenceeren en gy noch ik houden van dergelyke zaken?" Met dit voorstel had Borns zyne goede reden. Hy dacht: eerst moeten Warnaarts zaken in orde zyn, dan kunnen wy des te vryer veor den dag komen. Staal intusschen vereenigde zich geheel met zyn gevoelen en zy scheidden weldra van elkander, beiden in eene zeer opge ruimde stemming, doch die zeer verschillend van aard was. Toen Borns, volgens afspraak, tegen zes uren by zyne familie kwam, vond hy deze in de huiskamer aan de theetafel vereenigd? in eene eenigszins kalmere stemming dan waarin hy ze verlaten had. Raakt men zelfs aan de smart al heel spoedig gewoon, ook de hoop doet herleven, en daaraan had men zich sinds ooms laatste woorden vastgehouden. „Ik wensch jelui een goeden avond en kom met goedo tyding", zei Borns binnen tredende. Allen sprongen verrast op en snelden hem te gemoet, hem met hunne blikken onder vragende. „Maar houdt je nu allen bedaard en gaat weder zitten", vervolgde hy. „Geef me myn pyp en een kop thee, dan zullen we samen spreken." En na zich op zyn gemak neergezet en zyne pyp aangestoken te hebben, ging hij voort: „Warnaart! De hoop, die ik je heden gaf, j is niet ydel geweestik zeg echter nog eens, i houdt jelui bedaard; ik heb iemand gevonden, die je helpen „kan" en je helpen „wil." „Oom, goede, brave oomriep mevrouw Warnaart, opspringende en hem onder een vloed van tranen hartstochteiyk omhelzende. „Heb dank, heb dank!" „Hoor ik wel goed, oom? voegde Warnaart, door verrassing overstelpt, er by. „Of is het slechts zinsbegoocheling?" „Neen, het is de wezenlyke waarheid, kin deren!" hernam Borns. „En raadt eens wie die iemand is?.Maar ga als je blieft weer zitten, lieve nichtEn nog eens, houdt je allen doodkalm, anders kryg ik 't zelf te benauwd, en ik heb al zoo'n paar ver moeiende dagen achter mijeerst gisteren met feestvieren en heden van spanning. Welnu, die iemand ben ik, de oude oom Borns, de man, die, zooals jelui dacht, van zijn pensioen moest levenmaar die daaren tegen in 't geheim een echte suikeroom was. Gy' ziet my allen verbaasd aan, maar 't is zoo: ik ben een ryk man en hoe ik dat ge worden ben, zal ik in korte woorden ver tellen on tevens, waarom ik het tot op dit oogenblik voor jelui, evenals voor ieder ander, geheim heb gehouden. Toen ik indertyd naar Indio ging, was myn eenige rykdom een Darmstadlsch lot, dat ik by myn engagement (hier pinkte oom weder een traan weg) voor myn beminde en my had gekocht, om ons geluk te beproeven. Ik bewaarde dit altyd trouw en beschouwde het na haren dood als een soort van nagedachtenis. En wat gebeurde nu? Daar zie ik, ongeveer een halfjaar voor myn terugkeer naar het vaderland, eensklaps in de courant, dat by de uitloting der serieën de prys van 100,000 florynen op myn nommer was gevallen. Ik was aanvankeiyk wel uit gelaten van vreugde; maar het leven had geen genoegzame poëzie of aantrekkelykheid voor my, om my bepaald gelukkig met myn schat te gevoelen. En, het gaat zoo in de wereld, nu ik het geld eenmaal beet had, of liever het geld my, nu kwam ook het egoïsme by my voor den dag. Zie.^eide myn kwade, zelfzuchtige genius, wanneer ik nu by myn familie terugkom als de ryke oom uit Indiè en ik zie my door haar vleien en koesteren, dan zal ik haar altyd er op aan zien, dat ze het doet om myn geld en niet om mijn persoon. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1