N®. 1C223 Woensdag SS Juui. A°. 1883. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. iDit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 Juni. LEIDSC1 DAGBLAD. PRIJS DEZEB COTJEANT: Voor Lfliden per 8 meenden........'..7; f 1.18. Freneo per poet,.,'....1.7 1.48. Afrooderlgk. Nommere8.08. "o FRIJB DEE ADVEETENTreN: Van 1—regel» ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17). Grootera letters naar plaatsruimte. Yoor hst incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëole KenulagoTliicon. I'ATF YTBLA DK\. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kenDis van de belangheb benden, dat de patontbladen voor de gepateDteerden als koffichulahouder, sl ij ter en tapper over bet dienstjaar 1893/1894 bij hot College van Zetters verkrijgbaar zyn, in écn der vertrokken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hot aanslagbiljet, van Din3dcg 27 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli 1893. telkens des namiddags van één tot drie uren, terwyl na het veretryken van dien termijn do onafgehaalden ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaarders der Direct-o Belastingen, dio voor hunne moeite mogen eischea tien oei ta zonder meer. Leiden. Do Burgemeester voornoemd, 26 Juni 1893. DE KANTER. Directe Belast In gen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meono kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteld het primitief kohier der Pereo- neelo Belasting N°. 2 wyk III dienst 1893/94, en executoir verklaard don 24sten Juni 1893, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Jnni 1893. DE KANTEB. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. P. De Maak, geboren te Rotterdam, be vorderd tot doctor in do rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„Iets over artikel 8 der Grondwet;" tot idem do heer E. M. Driebeek, geboren te Rotterdam, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „De avary der vracht." Op de voorlooplge candidatenlyst der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier voornegen leden van don gemeenteraad zijn in alpbabe- tische orde geplaatst de heeren: Mr. S. J. Fockema Andrem (aftr. lid), mr. M. d'Aumerie, mr. R. Van Boneval Faure, IJ. Fraser, mr. J. H. Goudsmit, J. T. Hessels, mr. L. M. J. H. Eerstens, A. Koetser (aftr. lid), C. H. Kouw, dr. T. "VV. Van Lidth de Jeude (aftr. lid), dr. J. W. Mullor, J. J. Van Masjjk Huyser van Reenen (aftr. lid), "W. C. Suringar, F. A. Ver ster Van Wulverhorst (aftr. lid), Mr. E. De Vries (aftr. lid), F. G. Do Wilde, dr. G. Zaal berg (aftr. lid) on dr. T. Zaayer (aftr. lid). Gelyk men weet, heeft het negende aftre dende lid, de heer C. C. Tieleman, voor eene nieuwe candidatuur bedankt. Gedurende de 1ste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgendo brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden wordbn: Sleeuwe, Olina, Zeehandelaar, Amsterdam A. A. Stapert, A. Timmors, Goedhuis, B. Van Oosterwy'ck, Den HaagVan Leeuwen, Leiden C. H. De Jongh, Nieuwer-AmstelJ. Baatens, Henning, Rotterdam. BriefkaartenA. G. Schmidt, A. Van Houten, A. Schellart, C. Hoekstra, G. Jongewaard, AmsterdamVan Wijk, Snuiders, Den HaagA. J. Helpman, RotterdamJ. M. Van Doorn, P. Schouten, C. Heunen, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: Dr. Steinmetz, Heidelberg; naar Enge land G. M. Williams, Cheltenhamnaar FrankrijkA. Potel, Nelly Mamgay, Parijs. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-Tork door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen ochtend om 7.30 (7.00 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Aan de „Standaard" wordt verzocht mede te deelen dat ds. E. Th. Ploos van Amstel, rustend predikant te Leiden, zich weder beroepbaar stelt by de Gereformeerde Kerken in Nederland. By het te Utrecht gehouden examen voor apothekersbediende is geslaagd de heer C. N. W. Blok, geb. te Leiden. De leden van den Raad der gemeente Zoeterwoude, die in dit jaar aftreden, zyn de heeren J. Pieterse, S. Hogeveen, C. Van der Salm, J. Kors en C. Van Leeuwen. De Vryzinnige Kiesvereeniging te Wad dingsveen heeft geen der vier aftredende leden van den gemeenteraad candidaat gesteld. Tot candidaten heeft ze verkozen de heeren J. v. d. Hee, A. Breedyk, A. L. v. Dorsser en F. A. v. d. Torren. Ongerekend do godsdienstige samen komsten in particuliere huizen, telt de ge meente Waddingsveen op dit oogenblik zes kerken, nl.: eene Ned.-Herv. kerk, eene Ned.- Geref. kerk, eene Christel. Geref. kerk, eene R.-K. kerk, eene Remonstrantsche kerk en een Gebouw der Afdeeling van den Protestanten- Bond. De vier Zondagsscholen verkeeren in bloeienden toestand. Van een opgewekt religieus leven mag dus hier wel sprake zyn. By den Raad van State is de overwe ging aanhangig van eene nieuwe regeling van het buitenlandsche verlof voor de officieren van het leger in Nedorlandsch-India. Dezen zouden nu evenals de ambtenaren na tien jaren dienst recht bekomen op een jaar verlof raar Europa, terwyl tegeiykerlyd de positie van de 1ste en 2de luitenants- verlofgangers eenigermate wordt verbeterd. De Fransche gezant by ons Hof, do heer Legrand, is uit Frankryk in de residentie teruggekeerd, ovenals de heer S. Thayer, Amenkaansch gezant by ons Hof, die enkele weken geleden naar Engeland vertrok. De vorst van Anhalt en gemalin met gevolg wordon 13 Juli in hot „Hotel Garni" te Scheveningen verwacht. De ministers van binnonlandsclie zaken en van waterstaat, handel en nyverheid zyn gisteren naar het Loo vertrokken ter audiëntie by H. M. de Koningin-Regentes. De minister van financiën zal eenige weken rust nemen in Zwitserland. Zondag heeft de heer Pierson zich daartoe naar Luzern begeven. De generaal graaf Dumonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis, die de Koninginnen op hare buitenlandsche reis vergozelde, is te 's Gravenhage teruggekeerd. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft te Arolsen een bezoek aan het graf van Haren vader gebracht. De adjudant van H. M. de Koningin, jhr. Van den Bosch, is benoemd tot ridder 2de klasse der Militairo orde van Waldeck on Pyrmont. Te 's Gravenhage is overleden de ge- pensionneerde Oost-Indisch hoofdambtenaar jhr. V. P. G. De Serière. In 1829 was hy op jeugdigen leeftyd in dienst getreden. Zyn stoffeiyk overschot zal Woensdag of Donder dag op „Eik en-Duinen" worden ter aarde besteld. Ten behoeve van de marine wordt by de firma Krupp, te Essen, voor een bedrag van ƒ124,000 aan artillerie-materieel veor ons leger vervaardigd. Gisterochtend is te Scheveningen do eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente aldaar in tegen woordigheid van kerkvoogden, notabelen, ker- keraad en het college van collectanten. Als sprekers traden op ds. Lammerink, ds. Van Heyningen en de president-kerkvoogd, de heer A. Hoogenraad. De steen werd gelegd door het jongsto dochtertje van laatstgenoemden heer. Eene aanzienlyke schare woonde de plech tigheid by, welke met het zingen van psalmen werd afgewisseld. Als een uitvloeisel van het nieuwe post- contract met de maatschappy „Nederland", zal weldra op eene der Nederlandsche werven een nieuw stoomschip voor rekening dezer maatschappy, voor den veertiendaagschen mail dienst worden aangebouwd. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de centrale commissie voor de belangen van het Nederlandsch Israëlietisch Kerkgenoot schap zyn voor het zittingjaar 1893/94 gekozen tot voorzitter mr. D. Polak Daniels, te 's-Gra venhage, en tot onder-voorzitter de heer A. C. Wertheim, te Amsterdam. Op Woensdag 26 Juli a. s. zal, vanwege den Bond van Cbristelyke Zangvereonigingen in Nedorland, op het schoone landgoed „Voor- daan", onder Maartensdyk, een uur gaans van Utrecht, een Christeiyk Zangersfeest worden gevierd. Het eerste feest van dien aard, dat in 1890 te Apeldoorn werd gehouden, droeg een min of meer huishoudeiyk karakter en werd niettemin door circa 5000 personen be zocht. Thans zal do toegang, op vertoon van het programma, voor iederon belangstellende openstaan. Feesttreinen zullen de bezoekers, tegen veel verminderde vervoerpryzen, van verschillendo richtingen tot op 5 minuten af- stands van hot terrein brengen, waar een aantal liederen zal worden uitgevoerd door oen koor van meer dan 1000 zangers en zangeressen, met begeleiding van koperinstru- nienten. Bovendien treden nog enkele zang koren afzonderiyk op en zal de zang door korte toespraken worden afgewisseld. Nadere byzonderheden omtrent do pryzen van vervoer, den loop der feesttreinen, enz. zullen weldra door middel van aanplakbiljetten en advertentiën in verschillende nieuwsbladen wordon bekend gemaakt. Na achttien maanden van fellon tarieven- stryd is er zoo schryfi. men aan de „Mid- delb. Ct." uit Vlissingen dezer dagen een vergelyk tot stand gekomen tusschen de Engelsche lijnen van Rotterdam op Huil Goole-Grimsby en de „Zeeuwsche Stoom- vaart-mnatschappy", te Vlissingen. Dit gewichtig feit verzekert aan onze haven een geregelden dienst onder Nederlandsche vlag op de Humber. Een verzoekschrift is aan Ged. Staten van Noord-Holland vorzonden, strekkende om hot Amstordamsche raadsbesluit tot goed keuring der met ruim 500,000 overschreden raming voor den gasthuisbouw, niet goed te keuren dan nadat een onbevooroordeeld onder zoek is ingesteld. Zondag 9 Juli vergadert de „Nederlandsche Journalistenkring" te Zandvoort. Het bericht, dat de directeur-generaal der posteryen, enz. bepaald heeft, dat voortaan voor post- en telegraaf bestellers u i t s 1 u i- t o r. d zullen worden gekozen gepasporteerdo of gep. militairen, is onjuist. Wel is waar, en dat is geen nieuws, dat de militairen by ge- lyke aanspraken de voorkeur genieten en dat is billyk ookl Vod.) Naar men aan do „Tel." meedeelt, zyn de bekwame rechtsgeleerden, in overleg met wie, volgens het „Vad.", de heer Hartogh zyne herziening van het wetboek van burgerlyke rechtsvordering heeft bewerkt, de voornaamste procureurs van Amsterdam. Met hen heeft mr. Hartogh de door hem voorgestelde wyzi- gingen in den breede besproken. Voor het kiesrechtdebat zyn reeds in geschreven de heeren Travaglino, Bool, Harte, Smeenge, Kolkman, Michiels en Rink. Als het zoo doorgaat, zegt het „Vad.", dan is de heele Tweede Kamor ingeschreven 14 dagen voor dat de slag begint. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 24 Juni te Padang; de „Dubbeldam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Juni Lizard; de „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 25 Juni te Atjeh; de „Schiedam" vertrok 24 Juni van Baltimore naar Amster dam; de „Spaarndam" vertrok 24 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 25 Juni te Southamptonde „Utrecht", van Bata via naar Rotterdam, vertrok 25 Juni van Marseille; de „Veendam" arriveerde 24 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koningin Emma", van Singapore naar Hamburg, vertrok 24 Juni van Port-Saïd; de „Prins Maurits", van West-Indië naar Amsterdam, vertrok 24 Juni van Havre; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 24 Juni Scillyde Jupiter", van Palermo naar Amster dam, arriveerde 26 Juni te Gibraltar; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Java, pas seerde 26 Juni Peniche; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 25 Juni van Napels; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 27 Juni te Genua. De gewone audiënties van de ministers van financiën op Donderdag 29 en van marine op Yrydag 30 Juni zullen niet plaats hebben. BU Koninkiyk besluit zyn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accyn- zen te Domburg c. a., T. A. Lambrochtson, ontvanger derzelfde middelen te Aardenburg c. a.tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. t« Ommen c. a., H. H. Mulder, ontv. derzelfde middelen te Gramsbergentot ontv. dor dir. bel. en acc. te Tholen c. ajhr. E. Jtfh-frlp, ontv. der dir. bel., invoerr. en'&Sfc. te'Staveren c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te>Oirschotc- c. a., H. M. Van Maaren, ontv.'der ffiBrirol., invoerr. en acc. te Terschelling c. S., en tot ontv. der dir. bel. en acc. tö Jou re c. a., W. .T. Diephuis, ontv. derzolfde tuftMelBn te Wolvega c. a. De kapt. M. Zelvelder, van het 1ste rog. inf.„>, op zyne aanvrage, op pensioen gestold en het bedrag van het pensioon bopaald op ƒ1474 'sjaars. Benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot majoor, de kapt. P. C. De Wilde, van het corps pantserfort- artillerie; tot magazijnm. der art., met be stemming om te worden toegevoegd aan den comm. der bereden art., de kapt. C. A. Alpherts, van het 2de reg. vest.-art.is eervol ontheven uit zyne betrekking van hoofd der IVdo afd. van het dop. van oorlog, do majoor W. F. ridder Van Rappard, van den staf der art., die in verband daarmede in zyn rang wordt overgeplaatst by het 3de reg. vesling art., en is aangewezen tot hoofd der IVde afd. van het dep. van oorlog, de majoor De Wilde voornoemd. Met den lsten Juli a. s., lo. bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee J. Dalen en C-. Hoffman; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. W. A. Cambier en L. J. K. A. Jeekol; tot luit. ter zee der 1ste kl., de luits. ter zee der 2de kl. R. Posthumus Meyjes on E. De Haan; tot luit. ter zee der 2de kl., de adelborsten der 1ste kl. F. Van Wageningen en G. A. H. Van der Stok; 2o. is de titulaire rang van kapt.-luit. ter zee verleend aan de gep. luits. ter zee der 1ste kl. C. J. De Jong Pzn. en P. H. Prager, alsmede aan den eervol uit het corps zee officieren afgevoerden luit. ter zee der 1ste kl. C. J. De Vriese. Benoemd: by het wapen der inf., by het lste reg., tot majoor, de kapt. T. A. J. Roersch, van het 6de reg.; tot kapt., dolste luit. R. A. Jackson, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit., de 2de luit. P. G. Van Drunen, van het corps; by hot 3dereg., tot luit.-kol., de maj. F. H. Knebel en tot lsten lult., de 2de luit. R. H. Laman Eyssonius Wichers, beiden van het corps; by het 6de reg., tot kapt., de lste luit. T. J. Anken, van het corps, gedetacheerd by het leger in Ned. Indië. Gemengd NlenwA Merygeen onzer stadgenooten zal zich nog wel herinneren dat tien jaren geleden in de Morschstraat alhier door de echtelieden Telieur, wonende in perceel No. 49

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1