Men s c h r y f t ons: Heeft het wei land hier in den omtrek, veel te lyden door de langdurige droogte, nog meer is dit bet geval in Gelderland; tusschen Buren en Cu- lemborg bijv. zyn de slooten droog, zoodat de koeien er door heen loopen; de arme dieren lijdon honger en dorst, zoodat sommige land bouwers aldaar hun vee op den stal gebracht hobben. Er zijn voorbeelden dat men in tuinen driemalen gezaaid heeft zonder dat er groenten te voorschijn kwamen. Gistermiddag had op het Haar- lemmerplein te Amsterdam eene samenkomst plaats van „werkloozen." Tegen kwart voor éénen waren er een 60-tal op het Haarlemmerplein bijeen, die langzamerhand tot een honderdtal aangroeiden. Te haiftwee verlieten ze in kloino troepjes gescheiden het Haarlemmerplein on trokken langs den Haarlemmerdijk, vergezeld door ver scheidene rechercheurs. Op de Prins Hendrik-kadü, vlak tegenover het administratiegebouw van de Hollandscbe IJzeren-Spoorwegmaatschappij werd even halt gehoudenhier hield een jongmensch van een jaar of achttien eene toespraak, waarin hy zei dat er voortaan eiken dag een optocht van werkloozen zou gehouden worden, zoo lang tot or iets voor hen zou worden gedaan heden zou men op den N. Z. Voorburgwal byeenkomen. Onder do demonstreerenden bevond zich een overgroot aantal opgeschoten jongons. Vervolgens trok men over den Dam, door de Kalvorstraat, over het Spui naar den N. Z. Voorburgwal. Hior word voor de Brederoó school halt gehouden, en dezelfde jongen, die op de Prins Hendrikkade het woord had gevoerd, hield weder het was nu kwart voor drieën eene korte toespraak, de werk loozen uitnoodigende, hier den volgenden dag samen te komen. Daarna verspreidden de werkloozen zich. Van Heertum, de jongen die Maan dag jl. te '8-Hertogenbosch zoo treurig ver wond werd, en wiens dood als zekor werd tegemoet gezien, leeft niet alleen nog, maai de wonde in de long schynt te zullen genezen. Hoe govaarlyk alsnog zyn toestand blijft, men voedt althans eenige hoop op herstel. De dieven van dejuweelender gravin van Vlaanderen, naar wie langs zoo vele wegen tevergeefs is gezocht zyn volgens de „Libre Parole" nu werkeiyk te Aix les Bains gevat. Het zijn do chefs van een bende, die vooral te Monte Carlo „werkte" en ook de juweelen van Mine. Théo gestolen heeft. Miss Lizzie Borden, te Fall River (V. S.), die zooals onzo lezers woten beschul digd werd haron vader en hare stiefmoeder te hobben vermoord, is door het hof te Nieuw- Bedford (Massachusets) vrygesproken. Uit Jeddah wordt geseind dat van 16 tot 20 dezer te Mekka 830 personen aan cholera zyn overleden. Naar men roken t, zyn er tegen woordig ruim 4 millioen moer vrouwen dan mannen in Europa. In Italië, Bulgaryo, Servië, Griekenland en vooral Bosnië zyn er echter meor mannen dan vrouwen. Spoorwegongeluk. Nieuw-York, 21 Juni: Op den Manhattan-Beack spoorweg is gisteren een trein met 1000 reizigers, die van de wedrennen te Sheepsheadbay terug keerden, ontspoord in de tunnel van Parkville tusschen Brooklyn en Coney island; 9 perso nen werden gedood en ongeveer 100 gewond. Velen werden tegen de granietwanden van de tunnel geslingerd, anderen kwamen onder de wielen terecht. Het ongeluk is te wyten aan oen wissel wachter, die in slaap was gevallen. Niet ver van Long Island City had op den zelfden spoorweg een ander ODgeluk plaats. Vier waggons van een trein, welke eveneens van de wedrennen terugkeerde, ontspoorden. Er werd echter niemand gekwetst. De aanleiding tot het duel tus schen graaf d'Haussonville en den Franschen oud minister Floquot was de volgendeGraaf d'Haussonville had in zyne redevoering van 11. Zondag, sprekende over de Panama-schan dalen, van Floquet gezegd, dat deze eerst, als president der Kamer, hooghartig had verklaard, niets van de Panama-maatschappy genoten te hebben, en dat hy later voor de rechtbank stamelende had erkend, deze gelden te hebben doen toevloeien aan de bladen, welke zyn ministerie stoundon. Toen Floquet het verslag van de redo had gelezen, schreef hy aan d'Haussonville: „Naar aanleiding van hotgeen gy van my hebt verteld, heb ik u slechts óón ding te zeggen, en ik zeg het zonder stamelen: gy liegt!" Na ontvangst van dit briefje zond de graaf onmiddellyk zyne getuigen aan Floquet. Zoo als gemeld werd, liep het duel zonder bloed vergieten af. De stad Dickson, in Nieuw-Bruns- wyk, waar veel industrie is, is Dinsdag door oen grooten brand nagenoeg geheel in de asch gelegd. In het woud van Fontainebloau is door een brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, eene uitgestrektheid van 50 hectaren pynbosch verwoest. Hot vuur heeft van tien uren 's morgens tot zes uren 's avonds gewoed. Te Nieuw-York wees de ther mometer Dinsdag 99° F. in de schaduw. Er reden voortdurend ambulance-wagens rond, om de menschen, die door de hitte op straat waren neergevallen naar het hospitaal to brengen. Te Parys brak gisteren driemaal een hevig onweder los vergezeld van eeri krachtigen regen. De bliksem sloeg op vele plaatsen in, o. a. in de St.-Ciiapelle en in het paleis van justitie. Een arbeider werd met zooveel kracht op don grond geworpen, dat hy in het hospitaal opgonomen moest worden. In den circus-Paris te Madrid is tydens eene groote voorstelling een ge deelte van het tooneel plotseling ingestort. Er ontstond daardoor onder de toeschouwers eene onbeschrytiyke paniek, waarin verschei dene personen gekwetst werden. By Malta heeft in den nacht van Zondag op Maandag het stoomschip „Ganges", van de „Peninsular and Oriental St. Company" een zeiljacht aangevaren, waarin twee luite nants van de Engelsche genie zaten. Het jacht, waarvan gezegd wordt dat het geene lichten op had, zonk onmiddellyk en de beide officieren verdronken. Gemeenteraad van Llsse. Zitting van 21 Juni. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren G. Blokhuis en mr. R. Baron Snouckaert van Schauburg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat is in gekomen een adres van den heer M. Koese, onderwyzer te Lisse, houdende verzoek om verhooging van traktement. Wordt, na eene korte discussie, met alge moeno stemmon besloten de jaarwedde van adressant met f 50 te verhoogen en te brengen op /"550. De Voorzitter deelt thans mede dat op do begrooting van 1892 enkele posten zyn over schreden, zoodat af- en overschry ving nood zakeiyk is geworden. Met algemeeue stemmen goedgekeurd. Voorts wordt goedgekeurd dat aan den gemeente-veldwachter, voor buitengewone politiediensten gedurende de kermis in het vorig jaar, eene gratificatie wordt verleend van f 7.50. Aan de orde komt de vaststelling van het kohier van den Hoofdeiyken Omslag. De openbare zitting wordt geschorst. Na heropening wordt het kohier met alge- meene stemmen vastgesteld tot oen bedrag van f2457. Verder niets meer te verhandelen zynde en niemand der leden meer het woord ver langende, sluit do Voorzitter de vergadering. TWEEDE HAMER. Zitting van heden. (Per telegraaf.) De heor Valette, lid voor Gouda, heeft na eedsaflegging, plaats genomen. De vergadering van heden begon met nog aanhangige interpellation. Die van den hoer Schepel over den toestand der haven te Delfzyi stelde aan do Regeering de vraag of het weinigo wat zy doet voor de bevordering der groote vaart in het Noorden niet er toe zou leiden dat Duttschland zelf een zeehaven voor de Eems zou aanleggen ten nadeele van het Noorden van ons land. De Minister van Buitenl. Zaken antwoordde, dat de Regeering alles doet tot bevordering van de vaart op de Eems en in het Noorden des lands en de Minister van Waterstaat protesteerde tegen de gedachte alsof de Regeo- ring niet genoeg zorg draagt voor de belangen der havens in de Noorderprovinciën. Hy ont kende dat de Regeering alleen de belangen der groote havens voorstaat en beriep zich op de verbetering der haven van Harlingen. Hy is bereid tot verbetering van den toe- s'and te Delfzyi mede te werken mits pro vincie en gemeente in de kosten bydragen. De lieer Vau Houten meende, dat het be ginsel dat hec Ryk niets moet doen als niet provincie en gemeenten bydragen niet voor alle werken heeft gegolden en ook niet kan geldon. Interpellant bleef aandringen op het in voldoenden staat brengen van de haven. De provincie deed reeds veel, maar de Reg. is nalatig. Ten slotte beloofde de Minister een nader onderzoek van interpellants klachten. De heer Tydens heeft by zyne interpellatie over belemmering van den invoer van paarden uit het Noordoosten des lands door de Prui sische Regeeriug, aangedrongen dat onzer- zyds geene willekeurige bepalingen worden uitgevaardigd, die Duitschland aanleiding kunnen geven den paardeninvoer te belem meren. De minister van buitenl. zaken antwoordde dat een verbod niet was uitgevaardigd, doch dat een andere maatregel ten opzichte van de paarden te letterlyk was opgevat, zoodat aan de daaruit ontstane belemmering spoedig een einde kan komen. Het ligt niet in de bedoeling der Reg. willekeurig te handelen. De heer Borgesius meende dat Nederland aan den invoer van vee zoo weinig mogelyk belemmering moest in den weg leggen, en zou gaarne zien dat eene internationale rege ling tot stand kwam om voor altyd de te- zwaren op te 'ruimen. De heer Honnequin sloot zich daarby aan. De minister van buitenl. zaken beloofde hiervan den min. van binnenl. zaken in kennis te stellen, overtuigd dat wy met het buiten land in het belang van den landbouw eene goede stemming moeten handhaven. Hy deelde mede dat met België en Duitsch land onderhandeld wordt over eene interna tionale regeling van den uit- en invoer van het wederzydsche vee. Vergemakkelijking van den invoer van Duitsch slachtvee wordt eveneens overwogen. Na deze interpellatiën deed do Kamer ver schillende wetsontwerpen af. Met 29 tegen 2S stemmen werd aangenomen de overeenkomst tusschen den Staat en het Hollandsche Spoor betrekkelyk aankoop door laatstgenoemde van de Geldersch Overysel- sche locaal-spoorwegmaatschappy en den spoor weg Enschedee-Oldenzaal. Eenparig werd aangenomen de verklaring met Spanje tot voorloopige regeling der han delsbetrekkingen. BUITENLAND. Fraulrrjjli. Do zitting van heden der Kamer wordt met groote spanning te gomoet gezien, want het belooft eene woelige zitting te worden. Zooals men weet, heeft de „Cocarde" onthul lingen toegezegd van oen schandaal, waarby zelfs de Panama geschiedenis in het niet ver zinkt. Do bewysstukken zyn door de redac tie van het blad ter hand gesteld aan den afgevaardigde Millevoye, en deze vond de zaak van zoo groot gewicht, dat hy het noodig oordeelde der regeering inzage te geven van de documenten, alvorens zyne interpellatie te houden, opdat do regeoring vooraf alle maat regelen kan nemen, welke de toestand ver- eischt. Volgens de inlichtingen, welke de „Figaro" heeft ingewonnen, betreft hot eene zaak van hoogverraad, waarby Clémenceau en Cornelius Herz betrokken zyn, en zyn de bewuste docu menten uit Engeland afkomstig. Ook uit do laatst verschenen Fransche bladen straalt hoe langer hoe duidelyker door, dat het de heer Clémenceau is, die betrokken is by de aangekondigde onthullingen der „Cocarde". Reeds de verklaring der getuigen van den heer Millevoye, dat men niet meer met Clémenceau duelleerde, wees hierop. Sommige bladen uiten het vermoeden, dat de beschuldi ging van hoogverraad gegrond is op concession, welke Herz namens Clémenceau aan Italië zou aangeboden hebbon, om dezen staat van het drievoudig verbond af te scheuren. Van andere zyde wordt de meening geop perd, dat de hoer Clémenceau in 1882 onge oorloofde diensten aan Engeland bewozen zou hebben betreffende de bezetting van Egypte. Do „Cocarde" zelf bewaart nog het stil- zwygen. Het blad deelt echtor ook mede dat de ontvreemde stukken van Engelschen oor sprong zyn, en wyst tevens op het onver wachte vertrek van Lord Dufferin naar Londen. Het is niet onmogoiyk, dat de aanstaande zitting der Fransche Kamer zonder incidenten blyft, aangezien de heer Millevoye nader ver klaard heeft, niet zonder overleg met de regeering tot openbaarmaking van de geheime staatsstukken over te zullen gaan. In he orgaan van den heer Clémenceau, de Justire" wordt voor dat geval aangekondigd, dat alsdai by do interpellatie met öadruk door een ande afgevaardigde op opheldering zal worden aan godrongen. De professoren Brouardel en Chareo zyn van Parys naar Engeland vertrokken ten einde, op last der Fransche regeering een onderzoek in to stellen naar de gezond heid van Cornelius Herz. Luxemburg. Te Luxemburg is gisteren het huwelykge. sloten tusschen den erfgroothertog van Luxem burg en de prinses van Braganza. Bij deze ge legenheid hebben de regeering en de gemeente raad proclamaties afgekondigd. Do rogeering sprak de hoop uit, dat het huis Nassau noj langen tijd over de onafhankelijkheid, de on zijdigheid en de openbare vrybeden van hel groothertogdom zou waken. Gistermiddag om twaalf uren had een open baar concert plaats, waarby o. a. het "\Vilhelmu< uitgevoerd werd. Gemeenteraad van JL.ei<Ien. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Drucker, Du Rieu. Zaayer, Verhey van Wyk, Van Lidth de Joude, Van Hamel, Fockema Andrese, Van Rtonen, Le Poole, Verster van "Wulverhorst, Van Hoeken, Cock, Koetser, De Vries, Zaalberg, Hassel- bach, De Goeje, Kaiser en Driesson. Afwezig met kennisgeving de heorenWas, Tieleman, Zillesen ©n Van der Breggen. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelde de heer Van Hamel mede dat hy in het stenographisch verslag omtrent die vorige vergadering iels anders gelezen heeft dan door den heer Dek huyzen omtrent de schoolverordening zou zjjn gezegd. Had hy het toen gesprokene werke iyk vorstaaD, dan zou hy dadelyk hebben tegengesproken, de beschuldiging dat de ver traging aan de plaatselyke schoolcommissie zou zyn te wyten. De heer Dekhuyzen gaf hierop inlichting, o. a. dat de tyd vóór de behandeling te kort was om met de schoolcommissie schriftelijk in overleg te treden. Deze verklaring achtte de heer Van Hamel zeer verzachtend en hy nam er genoegen mee. De heer Drucker vestigde er do aandacht op, dat in bovenbedoeld verslag ook ontbrak de aanteekening, dat hy zich by de behande ling van zyn verzoek voor oene oozing van zyn huis aan het Rapenburg van stemming had onthouden. Hy had dit gedeelte niet in proef gehad en wenschte dat het er alsnog in werd opgenomen. Aan de orde kwamen de volgende punten: 1°. Benoeming van duo Bestuurder»! der Stedelijke Werkinrichting. (149). 2°. Rekening vau het Goreformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (185). 3°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1893, ad f 260. (Boloooiug Concierge Archiefgebouw). (137 en 143). 4°. Verzork van de Wed. Mr. H. A. Do Groot geb. Rahr, om vrijstelling of terugbetaling van school geld, Hoogere Bnrgerschool voor Meisjes. (140). 5°. Idem van J. M. Van der Wal, eebtgonoote van J. G. De Roever, om terugbetaling van tohool- geld, lager onderwijs. (141). 6°. Idem van P. J. Vau BeresUyn, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Bur gerschool voor Jongens. (146). 7°. Idom alsvoron van do Wed. J. G. fleiimane. (150). 8°. Idem alevoron van do Wed. J. H. Friedrichs-Vao Hengel. (163). 9°. Idem alavoren van H. J. Wanna. 157). 10°. Rapport omtront de grachtverversching. 11®. Voorstel betrekkelijk de vernieuwing van de Tarfmarktsbrug. (144). 12°. Idem tot onbowoonbaarverklaring van hnizen aan do Brandowyosgracht. (151). 13°. Idem betrekkelyk den aankoop van terrein van Vreewijk voor de oprichting van Laboratoria voor de Rijks-Universiteit. (152). 14°. Idem betrekkelijk de keuring van vee, vleeecbi viech en oof». (165). 1C°. Rekening van do Bank van Leoning over 1892. (148). 16°. Idem alavoren van de Kamor van Koophandel en Fabrieken. (138). 17°. Verzoek van J P Vau Paaien om eono stoep te loggen iu de St.-Aagtenstraat. (156). Punt 1 werden herbenoemd de heeren dr. D. De Loos, dr. J. G. Van der Sluys en F. De Stoppelaar. Goedgekeurd zonder stemming de pun ten 29. Daarna werd aan do orde gestel i punt H- Op voorstel van den lieer Fockema Andreae wordt besloten in elke betrekkelyke veror dening omtrent de keuringen ook aan den keut meest er de bevoegdheid toe te kennen om proces-verbaal op te maken. De verschillende ontwerp verordeningen op

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2