Naar aanleiding van het verzoek dien aangaande van üe wed. J. G. Hijmaus deelen B. en Ws. mede dat do zoon van adressante, H. Hymans, eerst op 1 Juni tot do Hoogero Burgerschool voor jongens is toogelaton. Zy geven mitsdien in overweging aan adres- santé vrijstelling of terugbetaling te vorleenon van schoolgeld voor haren zoon, leerling der Hoogere Burgerschool voor jongens, over de eerste drie kwartalen van den cursus 1892/93. Den heer A. G. Hes3els, die de vorige week, gelyk men weet, zjjn 80sten vorjaardag mocht vieren, was gisteren nog eene bijzon dere verrassing bereid. Mede oprichter van de sociëteit „Concordia" zijnde, wenschten de leden daarvan de heuglijke gebeurtenis op eigenaardige wijze te herdenken. De verjaardag namelijk werd des middags en 's avonds met twee muziekuitvoeringen gevierd, by welke gelegenheid de leden den jubilaris een stoffe lijk blyk van hunne hoogachting en vereering aanboden, bestaande in een smaakvol bewerkt album, en de tuin 's avonds met gas en ballons was geïllumineerd. Het album is gebonden in donkerrood Levant- marocco. Op een crème kalfslederen wapen schild, rustend op een palmtak, bevindt zich )n drie kleuren hot monogram A. G. H. Vorder in handvergulding, evenals do palmtak, een breede rand in modern genre, weerszijden den den band versierend, terwijl op de achterzijde de spreuk der sociëteit staat„Concordia res parvae crescunt." De binnenzijden zijn ge voerd met crème satijn, omringd door kant werk en handvergulding. Alles is artistiek en met zorg uitgevoerd en ontworpen door den heer J. A. Loebèr Jr. alhier. Het titolblad vertoont in het midden de buste van den heer Hessols, wien de Faam een lauwertak toereikt. Daarboven bevinden zich eene afbeelding van de sociëteit en haren pijlbundel, alsmede de wapens van Dordrecht (do geboorteplaats van den jubilaris) en van Leiden, benevens do inscriptie: „80 jarig jubi leum. Den beer A. G. Hessels by zyn SOsten geboortedag aangeboden door de leden der sociëteit Concordia." De opdracht is in Gothische letters en ver sierd met de buste van een gelauwerd beeld en een gedichtje op Leiden. Dan volgen de 70 handteekeningen der leden. Bovenstaando penteekeningon zyn keurig geteekcnd en uitgevoerd door den heer R. Raar, mede alhier. Do heer C. C. Tieleman, lid van den pennoen teraad alhier, stelt zich by de a. s. \crkiezing niet weder verkiesbaar. Gisteren, 18 Juni, den gedenkdag van den slag by Waterloo, was van de openbare en enkele particuliere gebouwen alhier de vlag uitgestoken. In enkole korkgebouwen werd do dag gods dienstig herdacht. By do heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de pryzen: f 38, f4 en/"2. De 1ste luit. P. E. Pfeiffer, van het 4do reg. inf. te Loiden, wordt den lsten Augustus geplaatst by de Cadettenschool te Alkmaar, met bestemming om als leoraar by die inrich ting op to treden. Do 1ste luit. der cavalerie J. M. Benteyn, thans gedetacheerd by de ryschool te Amers foort, wordt met 1 November van die deta cheering ontheven en ingedeeld by het depót- eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden. Als loden van den Raad der gemeente Lisse treden dit jaar af de heeren G. Blok huis, D. J. Van Stockum on C. H. Wolff. Do heer Blokhuis treedt tevens periodiek af als wethouder. Door den Raad der gemeente Waddings veen is tot onderwyzer aan do openbare school B benoemd de heer W. J. J. Bronkhorst. Nader seint men uit Augsburg: Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regen tes der Nederlanden werden by aankomst alhier door een officier ontvangen. Do hier aanwezigo Nederlandsche dames boden HH. MM. prachtige ruikers aan; er was eene tal rjjke menigte op de been. Zaterdag bezichtigden HH. MM. verschil lende bezienswaardigheden en vertrokken to 4 uren met een extra-trein naar Neurenberg, waar zy te 7.33 aankwamen. Aan het station aldaar werden HH. MM. door don consul Grundherr ontvangen. Door het koningssalon begaven zy zich dadelyk naar het hotel „Wür- temberger Hof', waar op de prachtige ver sierde eerste verdieping twintig vertrekken gereserveerd waren. Een b«1 het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gooverneuiv Generr.al van NederUndsch-Indic van 17 dezer, bevat de mededeeling, dat, volgens bericht van den resident der Oostkust van Sumatra, de Atjehers Beneden-Langkat verlieten en de hoofden van Boven-Tamiang weder met ons in aanraking trachtten te komen. (Sts. Crt.) ÏSie Turfawirktnbrug. In de gemeenteraadszitting van 5 Mei 1892 werd besloten tot vernieuwing van de Turf- marktsbrug overeenkomstig net overgelegdo plan C1, waarvan de kosten waren geraamd op f 12,400 en waarvoor een subsidie van f 4200 uit de Provinciale fondsen werd toege zegd. Sedert werd by besluit der Provinciale Staten van 19 Juli 1892 aan de gemeente in do kosten van de verandering der Turfmarkts brug eene bydrage uit de Provinciale fondsen verleend \an f 4200, mits do verandering in dier voege geschiedde, dat do brug aan den Ouden Singel oene doorvaartwydre verkreeg van vegen meters, met verbreediog naar do zyde van de Beestenmarkt tot tien meters, en verder met de bepaling: dat, wanneer by de uitvoering van het plan Cl met verlengde brug de uitslag dor te houden openbare aan besteding een minder bedrag dan de daarvoor geraamde som van f 12,400 mocht opleveren, do bydrage der Provincie, evenals hetgeen ten laste van de gemeente blyft, in evenredigheid van die mindere aannemingssom, in verhouding tot de raming zal worden verlaagd en omge keerd, wanneer by het volgon van gezegd plan de uitslag der te houden openbare aanbeste ding oen meerder bedrag dan de geraamde som mocht opleveren, dat meerdere in dezelfde verhouding door de provincie en de gemeente zal worden by gedragen. Inmiddels is door den tegenwoordigen gc meente architect een gewijzigd plan opge maakt, waaromtrent mede in overleg is ge treden met den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland. Naar het oordeel van don gemeente-architect, welk gevoelen door de commissie van fabri cage wordt gedeeld, toch zullen, wanneer uitvoering wordt gegeven aan het vroeger vastgestelde plan, zich klachten doen hooren, voortspruitende uit de verkeerd gekozen rich ting, uit de te geringe breedte van het zy vlak in verband met de lengte der brug, enz., waarvoor de gemeente architect nietaanspia- kelyk zoude wonschen te worden gesteld. By het nieuwe plan bestaat do bovenbouw uit oene nieuwe gesmeed ijzeren draaibrug met ongelyke armen, die naar beide zyden geopend kan worden en eene doorvaartwydte aanbiedt van elf meter, waardoor ook voor de scheepvaart een belangryk voordeel wordt verkregen. By het opmaken van het plan had de ge meente-architect hot wenscholyk geacht de as der nieuwe brug 0.50 a 0.60 meter even wijdig aan de thans bestaan le naar de zyde der Beestenmarkt te verplaatsen met het oog op den wolstand ten opzichte van de Turf markt en de Nieuwe Beestenmarkt, doch aan dit plan kan geene uitvoering worden ge geven, omdat de hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat daarin bezwaar zag voor de invaart der schepen, komende van het Galgowator. Op dien grond komt de as der nieuwe brug op dezelfde plaats als de bestaande. Doze heeft slechts eene breedte tu6scben do trottoirs van 2.90 meters, hetgeen geene gelegenheid aanbiedt voor het elkaar passeeren van twee rijtuigen, terwyl de nieuwe brug eene breedte op het zyvlak bokomt van 3.55 meters. Deze ruimte is zeer gewenscht, om dat, aangezien de brug langer wordt, hot ongerief van eene te smalle brug nog meer in het oog loopt. In het thans opgemaakte plan is de nieuwe aslyn der brug indezelfde richting genomen als de bestaande en wykt to dien opzichte af van het vorig plan, waarby de as met de bestaande as een hoek vormt van niet minder dan 15 graden. Een blik op de situatie zal doen zien dat de aslyn der brug dan schuin op de richting der bestra tingen komt, waardoor men by eenig ongeval al spoedig met de tegenoverliggende huizen in aanraking zoude komen. Aangezien men nu den toestand anders kan krygen, mag men, uit het oogpunt van welstand, die ver anderde richting niet behouden. Het landhoofd aan de Turfmarktszyde zal geheel geamoveerd worden en dat aan de zyd9 van den Ouden Singel ongeveer l'/2 meter worden achleruitgebracht, terwyl de remmingswerken mede op de tcekening zyn aangeduid. De begrooting van den onderbouw bedraagt 6300 en die voor een bovenbouw f 12,300. al zoo totaal f 18.000, gevende een verschil met het vorig plan, geraamd op f 12,400, va:i f 6200. Hieroy is de waarde van de oude brug op f 600 geraamd en gerekend dat deze bot eigendom van den aannemer zal blijven. Mocht de oude brug voor de gemeente kunnen gebruikt worden ter plaatsing elders, dan moet de begrooting met f600 verhoogd worden. Verder is in het ontwerp gerekend op een geheel nieuwen onderbouw; het geval zal zich echter kunnen voordoen dat het draaihoofa onder water in een goeden staat verkeertin dat geval worden de stichtingskosten minder dan de thane geraamde. Tevens zy opgemerkt dat men, door een stuk aan de brug te zetten, altijd slechts eene gelapte brug blyft behouden, terwyl men by het uit elkaar nemen vau de brug liet wel licht noodig zoude oordeelen otri verschillende onderdeelen te vernieuwen, hetgeen vooraf niet te voorzien is. Dit geeft natuurlijk, aan leiding tot extra-rekening van den aannemer. Vervanging van de bestaande brug door eene nieuwe van nieuwe afmeting, geschikt voor het verkeer en gelegd in de ontworpen richting, komt B. enWs. daarom alleszins gewensebt voor. De uitvoering van het plan zal ongeveer 4 maanden vorderen, terwyl deze zoodanig zal geschieden, dat de scheepvaart zoo min mogelijk gestremd wordt. De vraag is gerezen oif het Provinciaal Bestuur bereid zal worden bevonden het toe gekend subsidie uit de Provinciale fondsen ad f 4200 by aanneming van het thans op gemaakte plan naar evenredigheid te ver- hoogen en alzoo te brengen op f 6300, onder dozelfdo bepalingen als ten vorigen jare zyn vastgesteld ten aanzien van den uitslag der openbare aanbesteding. Het komt B. en Ws. voor dat de aanne ming van het nieuwe plan niet alleen in het belang is der gemeente met het oog op de verbetering van het verkeer over de brug, maar ook ongetwyfeld in het belang van de scheepvaart, aangezien de brug eene doorvaart- wydte verkrygt van elf meters, en alzoo ruim een meter meer dan in het vorige plan was aangenomen. B. en Ws. achten het alzoo hoogst waar schijnlijk, dat hot subsidie der Provincie zal worden verhoogd en geven alzoo in overweging: lo. in beginsel tot de uitvoering van het thans overgelegd plan te besluiten en 2o. hun College op te dragen met Gedepu teerde Staten in overleg te treden, ter beko ming van een verhoogd subsidie uit do Pro vinciale fondsen als bovenomschreven. Gemengd Nieuws. Op de tentoonstelling van land bouw en nyverheid te Winschoten is o. a. met eene zilveren medaille bekroond do in zending gesponnen, geweefde en gebreide goederen van de heeren Vervoort k Van Cra- nenburgh, alhier. In de afdeeling Voedings- en genotmiddelen de Nederlandsche Albuminefabriek, alhier, met eene gouden medaille. In de afdeeling Inzendingen ter opluis tering werd de groote bronzen medaille, ge schonken door H. M. de Koningin, toegekend aan den heer W. B. De Vos, alhier. De zeil- en roeiwedstryden van „Hollandia", te Oudshoorn, welke den 24sten en 25sten Juni telkens te 12 uren zullen gehouden worden, beloven dit jaar zeer interessant te worden. Reeds is toezegging gedaan door de groote centre boards en kotters, zoodat een prachtige wedstryd kan verwacht worden. Het nummer „oude vier" zal geroeid worden op de rechte, baan van pl. m. 2000 meter. Ongetwyfeld zal het roeien tusschen „Njord" en „Daventria" een spannende race opleveren en kan groote deelneming verwacht worden, daar ook de Zwolsche roeiveieeniging op den wedstryd van „Hollandia" een prys disponibel stelt voor de 2-riems-seniores, welk nummer te Zwolle onbeslist bleef. Op Zondag vertrekt to 11.15 (Amsterd. tyd) uit Alfen voor de leden eene stoomboot naar deBrasemermeer, na aankomst van de treinen uit Leiden en Amsterdam. De rechtbank te 's Gravonhage heeft heden J. W., landbouwer te Rynsburg, ter zake van meineed veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, had het O. M. 9 maanden geöischt. De ar rondissements - rechtbank to 's-Gravonhage. heden uitspraak doende, heeft J. N. v. d. V., aldaar, die de vorige woek terechtstond wegens mishandeling, welke den dood ten gevolge heeft gehad (de bekende vechtpartij op het Zieken) veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden. Zyn medebeklasigde G. T., wien eveneens mishandeling van dc-n verslagene was ten laste gelegd, is vrijgesproken. Uit Haarlemmermeer on tv in- gen wy het volgende landbouwbericht: Het weer is verrukkelyk schoon, maai droog zooals slechts enkele voorjaren zyn. Toch is Haarlemmermeer door de lage ligging van het maaiveld nog gezegend boven vele andere strekenvan buiten kan uitmuntend water worden ingelaten. Jammer maar, dat onze landbouwers wel alles doen, om het water van het land te krygen, hoogst zelden iets verrichten om heter op te brengen. Hoe menig weiland, dat nu vaal en verschroeid ligt, zou by matige besproeiing oen heerlyk grastapyt kunnen zyn! Hier en daar heeft men nog getracht te hooien, maar het voornaamste, het gras, ont brak; overigens was alles in orde. Voor de veeboeren ziet het er zeer donker uit. Waar moet het wintervoer vandaan komen? De mannen der theorie raadden den vGrbouw van voedergewassen aan om in te kuilen, maar om die gewassen aan den groei to krygen, moet er water zyn, en de Hol- landsche boer lijdt geducht aan watervrees. Als hij nu een jong zaaisel zal natmaken, dan had hy hot ook zyn wei- en hooiland kunnen doen. Nu behoeft niemand daar zoo licht over te denken. Wanneer men het land wil dren ken met eene hoeveolheid water, welke ge lukstaat met een regenval van 1 c.M., dan moet er 1000 H.L. water worden verplaatst j voor een hectare land. Maar het land zou ook by het vorkrygen van eene kleinere gift zeer dankbaar zyn. Met eene verplaatsbare pomp, met eene spuit of een sproeiwagen en een paar flinke man nen en een sterk paard kon zeer veel ge daan worden. Zoover als het nu is, moest het in ons waterland nooit komen. De graszode is op vele landen verschroeid en krygt die zode vocht, dan duurt het toch vele dagen vóór ze gras kan zyn. In Haarlemmermeer is de oogst begonnen met snyden der karwjj. Dit gewas is middel matig gegroeid en de rupsen hebben er deer lyk in huisgehouden. Overigens zal Haarlemmermeer nog niet van de slechtste conditie zyn. Het winter gewas, de tarwe en rogge zullen niet tegen vallen. Door de zwaarte van do aren strykt het gowas van enkele landbouwers door do zonnewarmte ter aarde Maar toch zyn er onder de tarwe-akkers en roggevelden ook vele stukken, waarop tc weinig planten staan. Van do zomergewassen kunnen sommige stukken boonen goed genoemd worden, ter wyl anderen geen half gewas beloven. De haver zal het door de droogte waar schijnlijk te kwaad krygen, een enkel stuk suikerbieten zal de penwortels diep genoeg in de aarde kunnen steken, maar do meeste bietenakkers zien er uit als een slordig tuinpad. Hier en daar een bosje onkruid en eene enkele bieteplant, maar de meerderheid absent, wegens gebrek aan water. De vraag iswat zal er van het vee worden in den naasten winter? 't Is nu de langste dag, er kan by het noodige vocht nog veel groeien in zes weken, vooral op het weiland. Voor alle zekerheid evenwel zy men spaar zaam met het stroo. De koeien in Haarlem mermeer eten voor drievierde deel gewoonlyk niet veel anders. Met wat bieten, uitschoten een beetje krachtvoeder haalt men toch het voorjaar. Maar het beste voeaerstroo, dat van de haver, zal wel niet veel opleveren by dit weer. Niet alleen zyn de dagen heet en droog, maar ook in den nacht valt er slechts zelden dauw. Die maakte in 1868 zooveel goed, zonder dat or veel van gemerkt wordt. Misschien kunnen de aardappelvelden wel wat veevoeder leveren. Zy staan er over 'i geheel weer ouderwetsch voor. Voor kracht- voeder bestaat geene vrees, daarvoor zorgt de geheele wereld. In den tuin groeien boonen, erwten, agurken en komkommers dat het een lust is. Maar de tuinman hoeft ook een gieter, welken de boer nog altyd mist. Kersen, pruimen, abrikozen, perziken en druiven zullen er genoeg komende hoeveel heid peren zal niet groot worden, maar de appelen zullen in groeten overvloed op de markt komen. De drukte, welke op Zaterdag avonden op en dm den Dam te Amsterdam toch al groot was, wer:. Zaterdagavond nog

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2