Nü. 10222. A°. 1893. fezt tgourant wordt dagelijks, met aitzoadering van (gon- en feestdagen, aitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. OOM BORNS. Diiisdae SO Juni. LEIDSCE PRIJS DEZE» COURANT: I foor Loidea per S mwinden1.10. Franco per post1.40. ilzondorlgke Ncmmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Tan 1—0 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17J. Qrootere letten naar plaaternimto. Voor het (noaflBeeren bolton de ttad vordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. plea we laboratoria voor de Leldsche universiteit. Door den minister van binnenlandsche zaken aan B. en Ws. ten vorigen jare medege- leeid dat door curatoren der Ryks-Universiteit llhior en door de by de zaak betrokken hoog leraren sinds geruimen tijd wordt aange drongen op de stichting van geheel nieuwe jliboratoria voor Pharmaceutiek en voor Irganiseho en Anorganische Scheikunde. Orn dezen wensch te bevredigen op eene tojze, welke met de tegenwoordige eischen wetenschap overeenstemt, zullen aan- jenUike sommen besteed moeten worden en Regeering zou alleen bereid zyn daartoe to gaan, indien het voor de gebouwen jnoodigde terrein tot eene grootte van onge- keer 9000 centiaren kosteloos aan het Rijk, Icat in Leiden over geen voldoend terrein meor kan beschikken, door de gemeente [Leiden werd afgestaan. Op dien grond heeft de minister voornoemd [verzocht te worden onderricht of de gemeente Leiden ter wille van de universiteit bereid Jrordt bevonden, om, evenals zy zulks vroeger leeds meermalen deed, en ook door andere Academiesteden gedaan is, het bovenbedoelde sou w terrein aan het Rijk te schenken. B. en Ws. hebben daarop een onderzoek I-gesteld of de gemeente terrein in eigendom Lid, hetwelk geschikt is voor de oprichting de bedoelde laboratoria; dat onderzoek leverde echter geen gunstig resultaat op. Wel werd de aandacht van B. en Ws. gevestigd ■op het land in den Pesthuispolder, onder lüegstgeest, dat aan de gemeente behoort, ■cocli bij nadere overweging bleek de ligging Lllerminst voor het doel geschikt en werd het ■bovendien het wenschelykst geacht een ter- Irein te verkrijgen van een regelmatigen en [lief-t ongeveer vierkanten vorm. Bij nader onderzoek bleek dat de eigenaren Jvan Vreewijk bereid zouden worden bevonden pen gedeelte van dat terrein te verkoopen en r.vel twee strookon grond, gescheiden door Iden weg, waarvan het eene groot 2681 cen tiaren en het andere groot 3827.50 centiaren, Ibeide gelegen aan de zijde van den Vliet. De ■ligging en de vorm van deze perceelen droegen goedkeuring weg van de Regeering. Be koopsom werd voorloopig bepaald op ƒ1.50 per centiare, zeodat de aankoop, behalve de overdrachta-kostcn, zoude bedragen eene som van ƒ9762.75. Sedert zijn nadere onderhandelingen gevoerd met de Regeering omtrent de voorwaarden, waaronder de grond ter beschikking van het Rijk zou worden gesteld, en zulks o. ni. ten einde zekerheid te bekomen, dat met de op richting van de gebouwen niet te lang zoude worden gedraald, niet alleen in het belang van de gemeente, maar ook in dat van de eigenaars van Vreewijk, die er hoogen prijs op stellen dat het over te dragen terrein niet te lang braak bljjve liggen. De Regeering heeft dan ook erkend dat, wanneer de gemeente in het belang van den bloei der Universiteit, wolke voor de gemeente van het uiterste gewicht is, overgaat tot het schenken van den benoodigden grond aan het Rijk, de gemeente zooveel zekerheid moet hebben, dat het terrein voor het beoogde doel zal gebezigd worden, als de Regeering redelijkerwijze bij machte is te verstrekken. Wat de voorwaarden betreft omtrent de oventueele overdracht aan de gemeente voor het geval niet tot den bouw der Laboratoria mocht worden overgegaan, achten B. en Ws. het wenschelijk om te bepalen dat zulks zal geschieden wanneer binnen 5 jaren geene aan besteding onherroepelijk is gegund, evenzeer als zulks ten aanzien van de overdracht van de Ruïne is geschied. B. en Ws. geven ten slotte in overweging te bosluiten ten behoeve van den aankoop van de bovenomschreven terreinen van Vreewijk door het Rijk ten behoeve van de oprichting van drie Laboratoria voor de Rijks-Universiteit te Leiden, voor de Pharmaceutiek en voorde Organischo en Anorganische Chemie, een be drag beschikbaar te stellen van ƒ9762.75 of zooveel meer of minder als do grootte van het terrein zal blijken te wezen, berekend tegen eene koopsom van ƒ1.50 per centiare, en van de kosten van overdracht, onder voorwaarde, dat voor den bouw van een Pharraaceutisch Laboratorium spoedig, immeis zoodra de ont worpen voor deze stichting zullen zijn vastge steld, op de Staatsbegrooting gelden zullen worden aangevraagd en voorts dat, zoo deze gelden door de vertegenwoordiging niet moch ten worden toegestaan, het geheele terrein of zoo binnen vjjf jaren na de betaling van de koopsom geene gelden zyn uitgetrokken en toegestaan en geene onherroepelijk gegunde aanbesteding voor den bouw der twee andere Laboratoria, die voor Organische en Anor ganische Chemie, hoeft plaats gehad, het voor deze bestemd terrein door het Ryk kosteloos aan de gemeente wordt overgedragen. Leiden, 19 Juni. In verband met een desbetreffend ver zoek van de wed. I. H. FriedrichsYan Hengel deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressante, die onlangs in den omtrek van Leiden is komen wonen, met 1 Juni jl. tot de Hoogore Burgerschool voor Jongens is toegelaten. Zij geven mitsdien in overweging aan adres sante vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor haren zoon, leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over de eerste drie kwartalen van den cursus 1892/93. Ten aanzien van het verzoek van H. J. Wanna, berichten zy, dat de zoon van adres sant, C. M. B. Wanna, de Hoogere Burger school voor Jongens wegens verandering van studio in het begin van Mei heeft verlaten. Zy geven mitsdien in overweging aan adres sant vrystelling of terugbetaling van school geld te verleenen voor zjjn zoon, vroeger leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over hot laatste kwartaal van den cursus 1892/93. Nu de ingediende Verordeningen op het vervoer en de keuring van vee en vleesch en den handel in vleesch, op het veil bieden en verkoopen van visch en van ooft door Uwe Vergadering zyn vastgesteld en na het ont vangst-bericht van de Gedeputeerde Staten z\jn afgekondigd, zal moeten worden over gegaan tot de vaststelling van een keurloon en van eene regeling van de keuring door keurmeesters. Wat de heffing van een keurloon betreft, worden den gemeenteraad ter vaststelling aan geboden concept-verordeningen op de heffing en invordering van een keurloon van vee, vleesch en visch, waarbjj de heffing te Utrecht tot grondslag is genomen. Op grond van een en ander geven B. en Ws. in overweging lo. vast te stellen de overgelegde concept besluiten op de heffing en invordering van een keurloon voor vee, vleesch en visch 2o. te besluiten dat zullen worden aange steld een eerste keurmeester voor vee en vleesch op eene jaarwedde van 1400 en 5 pCt. van de opbrengst der keurloonen op vee en vleesch, 9 a 10 tweede keurmeesters voor vee en vleesch, van welke 7 a 8 op eene jaarwedde van 60 en 2 op eene jaar wedde van 75, en bovendien gezamenlijk 2 pCt. van do opbrengst der keurloonen voor noemd, en een keurmeester voor visch en ooft, op eene jaarwedde van 500; 3o. te besluiten dat de keurmeesters werden benoemd en hunne instruction worden vast gesteld door Burg. en Weths. Tegen het door Burg. en Weths. inge diend voorstel tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting van 1892 tot een bedrag van 5337.39 voor de verhooging van eenige begrootingsposten, welke niet toe reikend zyn gebleken voor de noodige uit gaven, bestaat by de Commissie van Finan ciën geen bezwaar. Zfi geeft derhalve m overweging tot de vaststelling van den overgelegden staat van af- en overschrijving over te gaan. Dezelfde commissie heeft geene bedenkingen tegen de in hare handen gestelde rekening van ontvangsten en uitgaven der Stadsbank van Leening over 1892, en adviseert die goed te keuren, in ontvangst ad ƒ278156.265 en uitgaaf ad 268996.28, alzoo sluitende met een saldo van ƒ9159.985 hetwelk in de vol gende rekening zal behooren te worden ver antwoord. Verder geeft zy in overweging het dividend ad 456.98s in de gemeentekas te storten. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van P. J. Van Beresteyn, deelen B. en Ws. mede dat adressant sedert 1 Juni jl. de Hoogere Burgerschool voor Jongens niet meer bezoekt. Zy geven mitsdien in overweging aan adres sant vrystelling of terugbetaling van school geld te verleenen over het laatste kwartaal van den cursus 1892/93. Naar aanleiding van art. 3 van het reglement van beheer, dragen bestuurderen der Stedelijke Werkinrichting de volgende dubbeltallen voor van de leden van hun be stuur buiten den gemeenteraad, die den lsten Juli a. s. moeten aftreden, zijnde do heeren Dr. D. De Loos, Dr. J. G. Van der Sluys en F. De Stoppelaar, welke weder opnieuw benoembaar zynlo. de heeren Dr. D. De Loos en Dr. A. W. Kroon2o. de heeren Dr. J. G. Van der Sluys en J. B. Zuurdeeg3o. de heeren F. De Stoppelaar en C. Bonger. Na overleg met de commissio van fabricage, deelen B. en Ws. mede dat er by hen tegen de inwilliging van het nader door J. P. Van Daalen ingediend verzoek, om eene gemetselde stoep van klinkers te maken voor het perceel St.-Aagtenstraat No. 32, ter vervanging van het thans bestrate gedeelte vóór dat perceel, geen bezwaar bestaat. 115.) Roland Noest hield het, als een echte Icameleon, mot beide partijen. Was hy by de 1 imilie Warnaart, dan trachtte hy deze te blieven, door allerhande kleine hatelykheden lop Cbrisje te debiteerenen bevond hy zich by 1 haar, dan beaamde hy al de aanmerkingen len tirades, welke zü met hare scherpe tong 1 steeds op de bewuste familie wist te maken. Ook toen hy daar nu by haar in de zy- I tamer zat, was dit spoedig weder het geval Ien thans vanzelf koren op zyn molen. „Ge zyt zeker reeds op de party bi) de fl'arnaarts gevraagd", zeide Cbrisje, terwyl de honneurs by het tweede ontbyt waar- lam, dat hier, niet evenals bg dokter Staal pit eone vette kip met sherry, maar een- ■oudig uit niet al te sterke koffie met brood Y: kaas bestond. „Helaas, ja!" antwoordde Roland met |ir; zucht. -Wat, helaas! Hoo heb ik het nu met je? een huisvriend van die voorname Ji.niio en bovendien iemand, die nogal van pretje houdt? En ik beloof je, men zal daar weder van belang uithalen." „Ik wil gaarne geloovon, myn lieve juf frouw Cbrisje!" sprak Noest weder, „dat myn antwoord u bevreemdt; maar ik wilde wel, dat ik met fatsoen van die conver satie af was." „Nu wordt ge nóg geheimzinniger; je maakt me waar]uk nieuwsgierig. Hebben ze je soms 't een of ander in den weg gelegd?" „Dat juist niet", hernam Noest, terwyl hy de eene boterham na de andere nam. „Komaan, gy kunt zwygen, juffrouw, en daarom wil ik 't u in vertrouwen vertellen! Gy zult er vreemd van ophooren, maar weet gy wat ik vermoed, dat het daar een verkeerde boel is en War naart, in plaats van den ryken man, waar voor hy gehouden wordt, slechts een fat- soeniyke schurk is, die zich door het krediet en met het onder hem berustende geld van anderen op de been houdt." Bij deze woorden kreeg Chrisje Van der Plas eeDe kleur van verbazing, of liever van allesbehalve spytige verrassing. „Wat zeg je daar?" riep zfi; „ben je nu met my aan het gekscheren?" „Allesbehalve, lieve juf!" „En hoe en van waar heb je die ver- moedens?" „Ja, hoe gaarne ook, kan ik u dit voorals nog niet zeggen, daar het myn geheim niet is. Verschoon my dus; gu weet nu genoeg, om te kunnen begrypen, waarom ik hunne beleefdheden zoo „a contre coeur" aanneem. Ik zou wel kunnen bedanken en er lang zamerhand geheel wegblyven, doch zonder bepaalde reden gaat dit slecht, vooral met het oog op den vertrouwelyken voet, waarop ik sinds jaren met hen converseer, en de vriend- schapsbewyzen, die ze my steeds opdringen. Dit neemt echter niet weg, dat het tegen myn beter gevoel aandruischt om mede te genieten van hetgeen men vermoedt, dat juist niet op de eerlykste wyze verschaft wordt. Vindt u niet?" „Wat zal ik je zeggen, myn vriend?" liet Cbrisje er op volgen; „ik ben te zeer ver baasd door hetgeen ge my daar vertelt. Wel, wie zou ooit zoo iets denken by zooveel trots en zooveel brille! Hoe kan do Heere het gc- doogen, zou men baast zeggen 1" En terwijl er steeds meer venyn in hare scherpe stem kwam, ging zy voort; „Zie, je kent my te goed, dat ik de laatste zou zyn, om my in eens anders leed te ver heugen; maar gebeurde daar eens wat, dan zou men moeten zeggenboontje komt om zyn loontje." „Jawel, boontje komt oin zyn loontje", herbaalde de schilder; „verbeeld u eens, de meisjes hebben my straks even het salon laten zien. zooals het in gereedheid voor de party is gebracht." „Welnu?" „'tls bpna niet te gelooven, zoo prachtig dit er uitziet.in het hartje van den winter een keur van bloemen en gewassen, recht- streeks uit Brussel gekomen. Als cadeaux van de kinderentwee sierlyke voltaires met ryk geborduurde medaillons. En dan nog iets Lambert zal 't souper leveren, alles getruf- feerd en in gelei." Chrisje boet zich van ergernis nu eens op do lippen, dan weder op de nagels. ,'t Is wat al te erg", sprak zy; „'t isoin ik weet niet wat te worden, altyd zóó hoog boven een ander te willen uitblinken. Denk eens, straks was madame Cousin hier, oni my een nieuwe japon aan te passen, en zy vertelde my onderwyl, dat de beide nuffen kleedjes hebben gekregen van rosé zyde, met witte tulle er overheen, terwyl de oude gek kin zich een kapsel a la Marie Antoinette heeft laten maken.'t is waarlyk om het uit te proesten." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1