P. J. KEULS Co., Wijnkoopers. No. 10217. Woensdag 14 Juni. A®. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Dim HOLM'S Sigaretten tegen Asthma, KRAEPELIEN HOLM -- Zeist, J.L.CREIJGHTON LEIDEN. Kantoor: Burgsteeg 6. GrossierderijBurgsteeg 3. Tuingrond, Speeltiiiu „Vreewijk." Zaterdag a. s. GESLOTEN tot 5 uren. 3686 e Gevraagd Dienstbode. H. C. MEERBURG MPz., 1ste Qualiteit Geldersche Meikersen! LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maaalen. ...7.77..T7 f 1.19. Franco per post7.77..7777 1.40. Afzonderlijke Nommers.,,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Schoollverslag 1891/92. Omtrent de Utrechtsche universiteit leest men: Over de mate van ontwikkeling en verkregen kennis der studenten in de god geleerdheid viel niet te klagen; de uitkomsten z\jn alleszins bevredigend. De talrijke afwijzingen van juristen op het candidaats examen schrijft éón der hoog leeraren hieraan toe, dat vele studenten wegens den wettelyken termijn, voor die examens bepaald, zich onvoldoend voorbereid aan deze onderwerpen. Yoor sommigen leidt de termijn tot overhaaste studie, voor anderen, die er van afzien spoedig examen te doen, is de gedwongen wachttijd van 2 jaren licht de aanleiding om in den aanvang de studie te verwaarloozen. Het oordeel over de mate van ontwikkeling der juristen is over het algemeen gunstig. De belangstelling in de staatswetenschappen neemt toe. Ten gevolge van de artsenwet zijn de ont wikkeling en verkregen kennis der medici op storende wijze uiteenloopend. De uitkomsten van het geneeskundig onderwijs zjjn over het algemeen bevredigend. De tijd der medici is door de colleges voor examenvakken zoozeer bezet, dat er voor bijvakken nagenoeg geen tijd beschikbaar blijft. In de philosophische faculteit zjjn de hoog leeraren voldaan over de ontwikkeling en kennis der studenten, die een gymnasium of eene vijfjarige hoogere burgerschool hebben afgeloopen. De literarische faculteit oordeelt gunstig over hare studenten. Door oen der hoogleeraren wordt meerdere kennis van oude geschiedenis en Romeinsche antiquiteiten bij aankomst wenschelijk geoordeeld. Wat de universiteit te Groningen betreft, acht de facultoit der godgeleerdheid de ontwik keling der studenten niet onbevredigend en oordeelt gunstig over de vorderingen der ouderen. De faculteit der rechtsgeleerdheid acht de ontwikkeling der studenten van het eerste jaar zeer voldoende, doch kan over die der volgende jaren minder goed oordeelen, daar het collegebezoek veel geringer was dan vroeger. De faculteit der geneeskunde is, met uit zondering van één der hoogleeraren, over de ontwikkeling der studenten tevreden. De literarische faculteit is over het alge meen over den graad van ontwikkeling der studenten tevreden. Zy acht echter het peil van ontwikkeling van hen, die geen gymnasium bezochten en zich voor de akte examens mid delbaar onderwys bekwamen, te laag. Omtrent de Gymnasia vindt men aange- teekend: Het leerplan bleef onveranderd. Be zwaren van eenige beteekenis werden ook in het afgeloopen schooljaar niet vernomen. De uitkomsten van het onderwys mogen over het geheel gunstig genoemd worden, hetgeen zeker voor een niet gering gedeelte is toe te schryven aan den yver en de toe- wyding, waarmede de leeraren zich van hunne taak hebben gekweten. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam (met 87 studenten) werden gedurende het ver slagjaar met gunstig gevolg afgelegd: 1 doc- toraal-examen in de godgeleerdheid; 2 idem in de letteren; 6 candidaats-examens in de godgeleerdheid; 2 in de rechtsgeleerdheid en 1 in de letteren; 3 propaedeutische examens voor de godgeleerdheid en 4 voor de rechts geleerdheid. Aan de Geraeentelyke Universiteit te Am sterdam waren ingeschreven 1009 studenten, waarvan 44 voor enkele lessen. In het jaar te voren bedroeg het eindcyfer 916. Over de uitkomsten van het onderwys zyn geene byzonderheden medegedeeld. Gemengd Nieuw», Het Gerechtshof te 's-Hage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van R. J., te Londen, gezagvoerder van het in Nov. 1889 aan de Westkust van Afrika gestrande stoomschip „Balbus", tegen „Th. s'J.", te Rotterdam, betreffende eene vordering van eerstgenoemde tot terugbetaling van een aandeel in de averygrosse, welke vordering door de rechtbank te Rotterdam werd ont zegd, op grond dat de stranding aan de schuld of nalatigheid van den gezagvoerder zeiven te wyten was. Het Hof heeft, alvorens defini tief te beslissen, een onderzoek bevolen door deskundigen. In de Wagenstraat te 's-Graven- hage ontstond tusschen twee jongens eene hevige vechtparty. Zy ranselden elkaar ge ducht af, zóódanig, dat belden naar het zieken huis moesten worden overgebracht. De een had eene wond aan het achterhoofd, terwyl de ander twee wonden aan het voorhoofd had bekomen. Van den wandelwedstryd te Am sterdam deelt men nog mede, dat na 12 uren nog drie der mededingers zyn aangekomende heeren M. Couzyn 1.21, J. F. Streubel om 2 02 en J. Straatman om 3.40. De heer Streubel, een klein mannetje van 57 jaren, was ook volstrekt niet vermoeid. Yoor iemand, die dan ook „om een luchtje te scheppen" naar Leiden wandelt en terug, steeds met zyne parapluie onder den arm, is een loop naar Utrecht geene byzondere in spanning. Hy ging niet slapen, zoo vertelde hij want om vier uren 's middags moest hy weer op den trein wezen naar Brussel. Alle mededingers hebben aan gewicht ver loren, maar vooral de tweede aankomende werd aanmerkelyk verlicht, nl. 3 8 KG. De heer Dudok de Witt, uit Breukelen, de bekende wandelaar, volgde den wedstryd met zeer veel belangstelling, 's Morgens vroeg kwam hy te Amsterdam aanstappen om den eerste te zien aankomen. By de prysuitdeeling was de heer Adolf natuurlyk de held van het feest. Met zyne kampioenssjerp om de schouders werd hy door zyne vrienden rondgedragen. In oen vorig nommer is gemeld, dat eene 64-jarige vrouw in de Vossengang te Rotterdam dood te bed gevonden was en dat haar toestand deed vermoeden dat zy van gebrek was omgekomen. Hieromtrent wordt aan de „N. R. C." medegedeeld, dat die 66-jarige was Johanna De Roock, en dat zy door hare familie ruimschoots van het noodige werd voorzien, ten blyko waarvan nog een stuk brood by het lyk is gevonden. Herhaalde malen was zy aangemaand om naar het ziekenhuis te gaan, doch liever verkoos zy in hare onreinheid te blijven. Zondagmorgen te vier uren vischten eenige hengelaars uit de Diemer- vaart het lyk op van een net gekleed jong- mensch van omstreeks 20 jarigen leeftyd. Naar men aan de „Tel." mededeelt, zal do te Leeuwarden te houden harddravery om de vanwege de Koninginnen uit te loven gouden zweep dit jaar niet evenals vroegere jaren plaats hebben op den gedenkdag van den veldslag van Waterloo, maar op den 31sten Augustus, den verjaardag van Koningin Wilhelmina. Men schryft uit Didam: Een alhier gewoed hebbende brand, waardoor het huis van den heer Verwaayen in vlammen opging, blykt door diens broeder, die gevangen genomen is, te zyn aangestoken. De dader is aan zwakheid van geestvermogens ïydendo en kenneiyk niet toerekenbaar. De spoorwegarbeider J., te Naar- den, legde, vóór hy zich naar zyn werk be gaf, het fornuis aan in de schuur. Zyne vrouw bleef nog wat te bed liggen. Het vuur schynt zich echter meegedeeld te hebben aan het omliggende brandbare goedje; althans spoedig stond de schuur in brand, waaruit niets kon gered worden. Een varken, geit en konynen kwamen in de vlammen om. Niets was ver zekerd. Te Maassluis zyn aangekomen: de loggerschepen „Utrecht" met 196, „Leiden" met 210, „David" met 259, „Jennie" met 238 en „Jacoba Maria" met 84 ton haring. ALKEMADE. Geboren: Bernardus Julius Maria, z. v. Clemens August Poggemann en Tberesia Euphe- mia Hermes. Alida, d. v. Leendort Van den Broek en JohanDa Van der Linden. Anthonia, d. v. Johannes Koot en Apoloma Van der Hoorn. Petrus Johaunes, z. v. Cornelia Van Amsterdam en Maria Klara Ten Blink. Jacobus, z. v. Willem Spaargaren en Willemyutje Waesenburg. Overleden: Johannes Tuik, 62 jr., wedr. van Antje Van dor Zwot. Ondertrouwd: Antbonius Adrianus Van den Borg, jm. 22 jren Anna Hulsbos, jd. 29 jr., beiden alhier. HILLEGOM. Geboren: Hendrika Maria, d. van C. Schrama en P. Broers. Aleida, d. van D. H. Langeler en H. G. Van den Berg. Arie, z. van J. Vermeer en P. Veen. Overleden: Aart Veen, oud 1 maand, en Johanna Veen, oud 1 maand. Johanna Cornelia Smit, oud 3 maanden. LISSE. Gehuwd: Albertus De Vos en Catharina Arrachart. Geboren: Margaretha, d. van J. Van Elk en M. C. Duineveld. Overleden: Helena Prins, wed. van J. Van Dienst, 68 jaar. NOORDWIJK. Geboren: Gerardus Jacobus, z. v. L. Ammfual en J. KerkmaD. Johannes, z. v. W. Inthorn en N. Raggere.Potronella Johanna Maria, d. v. W. Augustinus eu M. C. Roerade. Overleden: J. C. Van Schie, 6 weken. P. Zandbergen, wed. van F. Hoogeweg, 63 j. VOORSCHOTEN. Getrouwd: M. Van Leeuwen en W. Gerwig. Geboren: Margaretba Johanna, d. van B. Van Meijgaarden en A. M. Straathof. Macheltje Maria, d. van P. Reyoeveld en M. C. Oudaboorn. Martinus, z. van Th. Den Hollander en J. M. Van Veen. Overleden: A. Van Beelen 58 j., goh. met J. Hoogcndoorn. O. J. Duindam 4 m., z. van L. Duindam en A. Van Haasteren. ZOETERWOUDE. Geboren: Adrianus, z. van G. Berk en T. Boer. Apolonia JohanDa, d. van A. Westhof en E. Straathof. Hendrikus, z. van J. Glasbergen en C. Schenkeveld. Johanna Catharina, d. van C. Van Hoorn en J. C. SchoondorgaDg. Johanna, d. van J. C. Van der Steen en J. iDdriesi. Clazina Catharina Cornelia, d. van J. Zwetsloot en K. C. BosmaD. Gehuwd: M. Verhago jm. 28 j. en M. JuffermaDs jd. 21 j. J. J. Lammens jm. 34 j. en K. Spek jd 29 J. Overleden: D. Van RgsiDge D. 2 m. H. Karromane D. 1 j W. C. Blankwaardt, echtgenoot van J. A. Renaud, 82 j. Wegens trouwgclegcn- hetd zullen de Magazijnen en Smederij a. s. Woensdag 14 Juni GESLOTEN zijn.' JOIS. WEK ZOON, 3657 6 Hooigracht 12 14 ONOVERTROFFEN verkrygbaar in de Apotheken. Prijs per Etui 80 en so Cents. Hofleveranciers. 7665 11 3390 8 Telephoonnummer 107. Champagne. Heidsiek Monopole Sec, Pommery Greno, Auger Godinot, Moét Chandon. Fijne Likeuren. Chartreuse, jaune et verte, Bénédictine, Malpas, Elixir d'Anvers, Liqueur des Charmettes, jaune, verte et blanche, Triple-Sec, Kummel cristallisé, Marasquin, Vermouth, Kirschwasser suisse, Old Scotch whiskey,.Finest Old whiskey, Advocaat. Onde Jenever. Hulstkamp, Nightcap, Old Jewel. 1475 22 Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal te Zoeterwoude, in „het Wapen van Zoeter- woude", van den Heer L. ANGENENT, by opbod op Woensdag 21 Juni 1893 en by afslag op Woensdag 28 Juni daaraanvolgende, telkens des morgens te 11 uren, publiek verkoopen Drie goed onderhouden WOONHUIZEN onder één dak, met Erven en een perceel uitmuntenden te Zoeterwoude, aan den Stompwijkscben weg, in de Krepeleteeg, C 63, 64 en 65! groot 15 aren, 25 centiaren. 3699 17 Breeder bU biljetten omschreven. Inmiddels uit de hand (c koop. DE verstrekt op aannemelijke voor waarden geld. ter leen onder eerste hypothecair verband. Inlichtingen te bekomen bij den Heer J. 1>E c; R AAF, Span- jaardsbrug, bij Leiden. 1400 10 in eene Bierboltclary: een flinke Kneclitf, liefst met het vak bekend. Eigenhandig ge schreven brieven lett. II. by den Boekh. AA. RENSINK, Breestraat 132. 3697 6 Tegen 1 Aug. GEVRAAGD: eene flinke, fatsoenlijke DIENSTBODE, P. G. Adres Hoogewoerd 66, beneden. 3692 5 Commissionnair in Effecten enKassier Breestraat 134, Lelden, incasseert Wissels en Quitanticn op Binnen- en Buitenland. 7375 6 4i HG. zendt JOH. v. d. BERG uit zjjn Boomgaard op „Voorzorg", onder Beusichem, nabij Culenborg, fr. postpakket na ontvangst van postw., gr. 1.40. 3705 8

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5