de aldaar verschijnende Courant n-.edodeelt dat zy met genoegen met de virtuozen heeft kennis gemaakt. Met ieder stuk namen de musici het publiek meer voor zich in en zy eindigden met de uitbundigste toejuichingen van het publiek uit te lokken, tot zy eenige extra nonimers in de zaal uitvoerden. Het concert werd namelijk gedeeltelijk in den tuin, gedoeltelijk in do zaal van de Buiten-sociëteit gegeven. In eene zaal schijnt het beter te voldoen. Althans de „Zutf. Crt." zegt dat de voortreffelijke solopartijen zoowel als het uit muntend ensemble spel daar veel beter tot hun recht kwamen. Volgens het „N. v. d. D." heeft het hoorn quartet, dat zich blijkens de gunstige beoor deelingen van een aantal Duitsche couranten in eene goede, wèl gevestigde reputatie mag verheugen, ook in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bewezen dat het dien goeden naam verdient, door de aangename, zange rige voordracht, welke op het publiek al een bijzonder goeden indruk maakte. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" hield gisteravond hare 19de jaarvergadering, waarin verslag werd uitge bracht omtrent de gebeurtenissen in het af geloopen jaar. Uit de mededeelingen bleek dat de toestand over het algemeen gunstig te noemen is; dat de Vereeniging in ledental was vooruitgegaan en thans 6 eereleden, 88 gewone leden en 40 donateurs telt, en dat, ofschoon er twee uitvoeringen in de Stadszaal plaats hebben gehad, er een saldo van ƒ274.34 zich in kas bevond. Besloten werd het jaarfeest op de gebrui kelijke wijze te vieren en het twintigjarig •bestaan het volgend jaar feestelijk te her denken. Tot bestuursleden voor 1893/94 werden benoemd de heeren Jan Hogenkamp en F. Van Golde, 1ste en 2de voorzitter; J. G. Wijnbeek en A. J. Susan, 1ste en 2do secre taris; D. Hageman, penningraeestor en tooneel- meestor; J. P. Vermaas, regisseur; A. Van Weizén, L. J. Hageman, J. Batenburg on P. Bleekstyn, commissarissen'. Gedurende de 2de helft der maand Mei ■zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, wolke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: J. Bouwmeester, Amsterdammevr. De Vries, Driebergen; A. De Jong, C. Gemes, 's-Gravenhage; dr. E. Verschaffeit, HaarlemS. C. De Liefde, Hilversum ;W. Verboef, Nijmegen; J. P. Lyros, Verdoom, A. Zwart, Rotterdam; Bogett, Utrecht. Briefkaarten: Ter Haak, M. Van Leeuwen, L. Van Gemert, M. Park, mej. Castelein, J. Dijkman, Amsterdam; A. Timmers, 's-GravonhageBatstra, Vöchel. Brieven verzonden naar Duitschland Boven- schen, Crefeld; naar Engeland: Royal Semi porcelain Manufactory, Daventry; H. G. Tom- morup, Sommerset. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Veondam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen ochtend om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zijl. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Hedenmiddag ontvingen wij per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 10—12 Mei, alsmede de „Deli Crt." van 10 en 13 Mei. Op de Augustus coupon van de aan- ■deelen.der Spoorweg-Maatschappij Leiden Woerden-zal .een dividend van 5 betaalbaar worden gestold. Hot nieuwe bestuur der „Liberale Unie" heeft tot voorzitter gekozen nadat prof. mr. G. A. Van Hamel wegens gezondheids redenen voor de op hem uitgebrachte keuze had bedankt prof. mr. H. L. Drucker (te Leiden), tot onder-voorzitter mr. T. Van Hettinga Tromp, tot penningmeester mr. A. C. Crena de Jongh. Op do voordracht voor een hoofd voor de openbare lagere school No. 4 te Hoofddorp komen voor (alphabetisch) de heoren: C. C. Bertram, te Delft; W. J. Klaver, te Goedereede; A. Prakken, te Usquert, en R. Zuidema, te Winsum (Groningen). Mr. A. Henny, gewezen hoofd-agent der Ned.-Ind. Handelsbank te Batavia, is op reis van Paryè naar ons land te St.-Quentin plot seling overleden. Z(jn dood zal door de Indische maatschappij met het grootsto leedwezen worden vernomen. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting der „Kon. Academie van Wetenschap pen" huldigde de voorzitter, prof. dr. Kern, de nagedachtenis van prof mr. Buys, wiens groote werkkrachten der studeerendo jonge lingsschap grootendeels ten goede kwamen. De secretaris deelde mede dat op verzoek van Z. H. den Paus met de Vaticaansche boekerij werken geruild waren. Het stoomschip „Workendam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Juni dés avonds Lizardde „Amsterdam" arriveerde 12 Juni van Rotterdam te Nieuw York; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Juni te Aden; de „Prins Hendrik" arri voorde 12 Juni van Amsterdam te Batavia Do gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen op Donder dag 15 Juni a. s. niet plaats hebben. B(J koninklijk besluit van 5 Juni jl. is. met ingang van 1 April 1893, aan den, met mgang van gemelden datum, eervol uit zijne betrekking ontslagen bode by het Departement van Oorlog C. D. Mahieu, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ582 'sjaars. Tentoonstelling De Bock Oosterzee. Nauwelyks is de Kunstzaal der Lakenhal ledig van de gravuren door mr. Dozy uit zijne collectie afgestaan, of eene nieuwe expositie is georganiseerd. Uw verslaggever wenscht dan ook vooraf dankbaar te constateeren dat de rustige rust in zake beeldende kunst hier ter stede in den laatsten tyd nog al eens wordt gestoord. Al meenen de tot stand-brengers dezer expositie bescheiden hunne namen temoe'en verzwijgen, z\] is er niet minder belangrijk om. Een zestigtal taekeningen, schilderijen, pastels van Tbeopbile De Bock en H. A. Yan Oosterzee zijn bier bUeengebracht. De teekeningen en 6chetsen van De Bock brengen ons rechtstreeks voor de natuur zoo als de artist haar meer of minder vluchtig heeft „opgeschreven." Het aspect van eene wolkenmassa; het effect van licht op helder zand of, tusschen stammen door, strepende op den boschgrond; vlugge wolkschaduwen over de vlakte; de avondzon wegschuivende achter eerié regenlucht; dit'alles wil om zijne veranderlijkheid snel genoteerd zyn. Wie weten wil hoeveel studie en artistieke aanleg er noodlg zijn om zóó vlug en breed, met sprekende lijnen, een landschap op te schrijven, be- proeve dit zelf eens te doen I Maar De Bock is buiten geheel thuis en mogen de strenge lijnen van een gebouw hem eenigszins in de war brengen, hoe slaDk rijzen daarontegen de sierlijke berken uit den bodemhoe reuzenvast staan de machtige beuken in den boschgrond! In enkele teeke ningen noteerde de artist met pas'tel eene eigenaardige kleur, eene kleur tegenstelling, een lichteffect. Welk een colorist De Bock is, komt vooral uit in No. 23 „In 't najaar", waar zeer luchtige pastelkleuren, hier en daar het warm getint papier bloot latende, de kracht krijgen van olieverf. Yan ae schilderijen en olieverfstudies door Van Oosterzee zijn vooral de studies het meest opmerkelijk. Het zwakke in deze laat ste is heelheid der massa's en - vermoede lijk door het onderzetten van veel bruin eonig gemis aan heldorheid. Overigens bereikt deze schilder, wanneer hy de natuur voor zich heeft, hotgeen by wii uitdrukken. Zeer fraai van toon en sterk, zijn o. avNo. 6 „Vyver"; No. 19 „Herfstzon"; No. 10 „Zoiv effect", (boscbgezicht) met juisten, eigenaardi- gon schaduwtoon op het gras; No. 15 „Studie" (dorpsweg) met schitterende wolkparty en vooral No.'18 „Zomer". Deze laatste studie, waarin blauw, geel en groen felle kleuren van èen heeten zomerdag zoo kras tejjen elkaar zyn gezet, zonder aarzelen, zonder retouches, vertelt ook met welk een genot de schilder werktehoe het hem „vleugdo". Zulke studies jagen den dilettant, vol ver wachting, met. zyne schilderkist naar buiten en doen hem terugkeeren met de vernieuwde ondervinding.hoe moeiiyk de kunst is. Ook pastel is voor v. Oosterzee oen middel om tot opmerkelijk fraaie resultaten te komen. No. 21 „Aan de vaart" en No. 24 „In Drente" (avond) doen naar moer in deze manier ver langen. Een druk bezoek is wel het minste, wat uw verslaggever aan deze interessante expo sitie kan toewenschen. V. D. Gemengd N1 enw Het O. M. by de Haagscherechtbank vorderde in de gisteren gehouden strafzitting voor M. A. V., dienstbode, afkomstig uit Katwyk-aan-Zee, die by hare meesteres in de Vlamingstraat te 's Gravenhage verschillende linnengoederen ontvreemdde en zich toeeigende, 5 maanden gevangenisstraf Uitspraak over acht dagen. Te Rotterdam had ophetexercitie- veld eene cricketmatch plaats tusschen de clubs „Rood-Wit" uit Leiden en „Kralingen" uit Kralingen. In eene match bleef „Rood-Wit" slechts met een verschil van 15 punten overwinnaar. Roei wedstrijd op het Katerveer te Zwolle. Vierriemsgreken alléén ingeschreven de studenten roei vereeniging „Njord", Leiden, (ploeg Bébó: C. Beelaerts van Blokland, II. Lycklama a Nyeholt, A. Tuyl, Alma en B. Ferf, stuurman) in 13 min. 37 sec.be kwam 5 zilv. med.; afstand 2330 M. Voor tweeriems-inriggedsgieken seniores waren ~5 vereenigingen ingeschreven. Door oen misverstand van een der boei wachters waren de boeien naby de spoorbrug vóór hunne aankomst by vergissing weggenomen. „Njord" van Leiden was by de Spoorbrug voor en vlak daarachter „Daventria" van Deventer. Door die vergissing konden de uitgeloofde pryzen echter niet worden toegekend. Men besloot die pryzen. (3 verg. zilv. en 3 zilv. med.) op een eerstvolgenden wedstryd, onverschillig waar te houden, uit te loven. De Zwolsche zeil- en roeivereeniging zal voor een kamp tusschen de deelnemers aan dit in het water gevallen nummer een fraaien prys beschikbaar stellen by de wedstryden te Oudshoorn. (Het is echter niet zeker, dat de jongelui van „Daventria" aldaar zullen komen'; wel nemen zy deel aan de wedstryden te Keulen). Tydens de wedstryden viel door eene minder gelukkige zeilmanoeuvre een bootje omde bemanning werd dadeiyk gered. In de vorige week werden door de vischschuiten van Katwijk aan Zee besom mingen gemaakt van 40 tot 98. Pryzen sedert Woensdag: tarbot ƒ3 a ƒ9, tong 30 a 65 ets., griet ƒ1 a ƒ1.50, gr. zeehanen 35 a 50 ets,, rog 20 a 30 ets. per stuk, schol 3.75 a ƒ6.40, kl. kokant ƒ2.70 a ƒ.3, schar ren 3.75 a ƒ6.40 per mand. Voor 7 manden garnalen werd ƒ2.40 a ƒ4 per mand besteed. Donderdag ging „KW. 44" ter haringvisschery. Weder eindigen 15 schuiten de kantvisschery. Een hartverscheurendoogenblik.— Een reiziger in de locaalspoor, die gistermiddag van Bussum naar Amsterdam ging, was ver plicht een pynlyk tooneel te aanschouwen. By een der spoorwegbruggen zag hy een man te water liggen, biykbaar worstelend tegen den dood, terwyl aan den kant een klein jongetje luid schreeuwend hulp riep. Niemand in de nabyheid, in staat hulp te verleenen, scheen den drenkeling op te merkon. Daar de trein geen noodrem had, moest de reiziger het verschrikkeiyk schouwspel aan zien, zonder eenigen bystand te kunnen ver leenen. Ten huize van een ingezetene van Haarlem heeft een voorzeker zeldzaam geval plaats genad. Dewyi men overlast had van muizen, was in een vertrek eene val neder gezet. En ziet, in den afgeloopen nacht werd oen van die diertjes in de val gevangen, dat hierin een paar uren later drie levende jongen beeft ter wereld gebracht. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. C»" gemeld, dat aldaar gisteren een oncferwijzer aan eene openbare school 2de kl. oen meisje zoo ruw by het oor heeft getrokken, dat onmiddellyke verbinding in het gasthuis noodig was. Van de 150 arbeiders, die zich gisteren op de weekmarkt te Joure (Fr.) als hooiers by de boeren aanboden, kregen slechts 0 werk. Er waren zelfs arbeiders uit Drente, die te Joure werk zochten. Zondag-nacht heoft te Hoorn een brutale diefstal plaats gehad. De dief sneed eene ruit uit, kwam alzoo in het achterhuis, wist het kantoor to bereiken en vond daar 1600 aan papier. In de wan deling door het huis verloor hy echter reeds een bankbiljet van ƒ1000, zoodat hy ƒ600 heeft medegenomen. Van den dief is nog niets bekend. De politie doet onderzoek. De aanslag te Antwerpen.-Gelyk reeds per telegraaf werd gemeld, heeft in den nacht van Zondag op Maandag to Antwerpen een laaghartige aanslag plaats gehad op de woning van den procureur generaal Berré. Terwyl deze gelukkig afwezig was, heeft men op het vensterkozijn eene helsche machine neergelegd, waarvan de ontploffing eene hevige ontsteltenis in een groot deel der stad heeft teweeggebracht. De aangerichte schade be perkte zich tot het stukslaan van allo spiegel ruiten van het huis, en gelukkig zyn menschen gekwetst. Men verdenkt de socialisten van aanslag. Zes hunner, die in den laatst! aanleiding tot rovolutionnaire woelingec den gegeven, zyn reeds voor het gerec moeten verschynen, als verdacht de hj dezen aanslag te hebben. Hierover deelt de „Koophandel" nog( gende byzonderheden mede „Gisteravond, rond halftwaalf, we Rubenslei én omstreken van het Paj opschudding gebracht door eèrre gow ontploffing, welke op een daverend schot geleek, terwyl men op hetzelfde blik het gedruis van breken vaj\ gfe waarnemen. Van alle kanten kwam volk toegest en men bemerkte weldra dat de ontp had plaats gehad aan het huis No. Rubenslei, bewoond door den heer procureur des Konings. M. Van der Meulen, politie commissi 6de wyk bevond zich een der eerste ter om het onderzoek in te stellen. Op het oogenblik der ontploffing heer Berró afwezig; slechts de diens waren tehuis. De ontploffing werd veroorzaakt doo kardoes of een met buskruit gevuldi of flesch, waaraan eene lont moet g zyn geweest, en welke men geplaati op den dorpel van het venster geiyk nevens de straatdeur. Al de ruiten van het venster, waar kardoes heeft gelegen, zyn verbryzeldp is het raam een weinig ontredderd; de deur werd eene ruit verbryzeld, eene van het venster van de eerste verd boven het balkon, en drie ruiten van el ster der kelderkeuken. Binnen in het huis is geene schad gericht. Van het nevensstaande huis No. 2 de eer-te verdieping eene vensterruit zeld, alsook in het huis No. 4. Van de kardoes of van wat het dat ontploft is, heeft men biets teruggev Toen M. Berré, rond halfóén 'snat huis kwam, wist hy nog niet eens w zyne woning gebeurd was. Er zyn geene persooniyke ongevail betreuren. Men is algemeen van gevoelen, dat de veer van dezen aanslag wraak voortspruit uit de jongste onlusten, vre Antwerpen hebben plaats gehad. Aan de „Indépendance" wordt uit Ant* gemeld, dat een advocaat, die in de van M. Boitó woont, twee mannen heeft zien nemen op het oogenblik de ploffingi" By de choleta-epidemie, di in het zuiden van Frankryk heorscht, weer, evenals by vroegero epidemieën, genomen dat de ziekte by voorkeur pen aantast, die aan den drank verslaafd eene andere ziekte verzwakt zyn. Oei schynt de ziekte weinig besmetteiyk te want in geen enkel huis zyn twee sl vallen voorgokomen. Te Alais overleden gisteren 9 per onder verschijnselen van cholera. Te Cette werden verscheidene gevalla cholera.'-aangegevento Frontignan 1 geval. Te Montpellicr werden er 5 chplera-ge aangegevenvan de patiöntèn fcyn er storven. Te Lyon is een gewezen spoorwegbe van de lyn Lyon—'Marseille ziek ge* onder verschijnselen van cholera; hy de ziekte in het Zuiden opgedaan. Uit verschillende gemeenten van ods komen berichten over voorgekomen gê' van cholera nostras, soms met doode afloop, o. a. te Oranjewoud (Friesland) man van 79 jaren. Uit de puinhoopen van vroegeren Fordschouwburg te Washi zyn 23 lyken te voorschyn gehaald vijftigtal personen werd gekwetst, wi velen zóó ernstig, dat zy er niet van opkomen. Het Kurhaus to Friedrichri welbekend aan bezoekers van het Thör woud, is door brand totaal vernield. Ter verkiezing van een lid der Pi cialo Staten voor hot kiesdistrict Leiden den heden ingeleverd aan de stembureei Raadhuis van de 726 kiezers 255 bil;' Den Burcht 732 188 School Mare „816 258 Te zamen van de 2274 kiezers 701 bil'

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2